Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Yarışmalar *** / SCANDINAVIA CONTEST CW 2023
« Son İleti Gönderen: TA4RC 15 Eylül 2023, 00:43:47 »

SADECE İSKANDİNAVYA ÜLKELERİYLE GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ. Bknz.md.2
İskandinav Aktivite Yarışması 2023 Kuralları
UKRAYNA'DA DEVAM EDEN SALGINLIK NEDENİYLE ÖZEL KURAL

İskandinav Radyo Amatörleri Birliği'nin (NRAU) oybirliğiyle aldığı karara göre, Rusya ve Belarus istasyonlarının 2023 İskandinav Aktivite Yarışması'na (SAC) katılamamasına karar verildi. 

1. Yarışmanın amacı
Yarışmanın amacı İskandinavya'daki amatör radyo faaliyetlerini teşvik etmek ve İskandinav ve İskandinav olmayan amatör radyo istasyonları arasındaki amatör radyo iletişimini teşvik etmektir. İskandinav istasyonları mümkün olduğu kadar çok sayıda İskandinav dışı istasyonla çalışmaya çalışacak ve bunun tersi de geçerli olacak. Dünyanın her yerindeki lisanslı radyo amatörleri katılmaya davetlidir.

2. İskandinav Önekleri

Svalbard ve Bear Adası : JW
Jan Mayen : JX
Norveç : LA – LB – LC – LG – LI – LJ – LN
Finlandiya : OF – OG – OH – OI
Aland Adaları : OFØ – OGØ – OHØ
Pazar Resifi : OJØ
Grönland : OX – XP
Faroe Adaları : OW – OY
Danimarka : 5P – 5Q – OU – OV – OZ
İsveç : 7S – 8S – SA – SB – SC – SD – SE – SF – SG – SH – SI – SJ – SK – SL – SM
İzlanda : TF
Grönland, Kuzey Amerika'da bulunmasına rağmen İskandinavya öneki olarak dahil edilmiştir.

3. Dönemler
CW : 16-17 Eylül 2023 (her yıl Eylül ayının 3. tam hafta sonu)
SSB : 14-15 Ekim 2023 (her yıl Ekim ayının 2. tam hafta sonu)
Cumartesi 12:00 UTC'de başlar ve Pazar 11:59 UTC'de biter.

4. Giriş Kategorileri

4.1 Tek Operatör
Tek operatör, tüm işletim, kayıt ve tespit işlevlerinin tek bir kişi tarafından gerçekleştirilmesi anlamına gelir.
Bant değişimlerinde herhangi bir sınırlama yoktur. Herhangi bir zamanda yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir.

Tek Operatör Tüm Bant – Yüksek Güç: Toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir
Tek Operatör Tüm Bant – Düşük Güç: Toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir
Tek Operatör Tüm Bant – QRP: Toplam çıkış gücü 5 watt'ı geçmemelidir
Tek Operatör Tek Bant – Yalnızca İskandinavlar – 80, 40, 20, 15 veya 10 metre. Toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir
Tek Operatör Düşük Bant – Yalnızca İskandinavyalı olmayanlar – 80 ve 40 metre. Toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir
4.2 Çoklu Operatör Tek TX – Tüm Bantlar (MULTI-ONE)
Bu kategori tüm katılımcılar içindir. Herhangi bir zamanda herhangi bir bantta yalnızca bir sinyal iletilebilir (koşu istasyonu). Bir bantta çalışma başlatıldığında istasyonun en az 10 dakika o bantta kalması gerekir. 10 dakikalık süre o bant üzerinde çalışılan ilk QSO ile başlar.
İstisna : Yeni bir çarpan (çarpan istasyonu) ise, başka bir bantta QSO çalışmasına izin verilir. Çarpan istasyonunun koşu istasyonuyla aynı anda yayında olmasına izin verilir. Çarpan istasyonu, CQ'yu arayarak bağlantı talep etmeyebilir, ancak çarpan QSO sırasında istasyonlardan çarpanın gerekli olduğu başka bir banda geçmelerini isteyebilir. Günlük, her QSO'yu hangi istasyonun/sinyalin (çalışma veya çarpan) yaptığını belirtmelidir. İletilen her sinyalin toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir

4.2 Çoklu Operatör Çoklu TX – Tüm Bantlar (MULTI-MULTI)
Bu kategori yalnızca İskandinav istasyonları içindir. Verici sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Herhangi bir zamanda bant başına yalnızca bir sinyale izin verilir. İletilen her sinyalin toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir

4.3 Yer paylaşımı
Tek Operatör Tüm gruba katılanlar ayrıca Cabrillo günlük dosyalarına KATEGORİ-YERLAYIŞI: ROOKIE, CLASSIC, TB-WIRES veya WIRE-ONLY'yi ekleyerek katman kategorilerinden birine katılabilirler. Yer paylaşımı kategorisi girişleri sonuçlarda ayrı olarak listelenecektir. Yalnızca Tüm Bant girişleri olarak puanlanırlar ve Yüksek Güç ve Düşük Güç (QRP dahil) olarak gruplandırılırlar.

ROOKIE katmanı, gerçek yarışmanın başlamasından 3 yıldan az bir süre önce ilk kez lisanslanmalıdır.

CLASSIC kaplama hiçbir şekilde yardım kullanmayabilir. Diğer katılımcıların çağrı işaretlerini ve frekanslarını gösteren küme veya cihaz yok.

TBWIRE-TB-TELLERyer paylaşımı, 10, 15 ve 20 metre için vericiden antene tek besleme hattına sahip yalnızca bir tri-bant anten ve 40 ve 80 metre için basit telli antenler kullanacaktır.

SADECE KABLO kaplaması tüm bantlar için aynı tek kablolu anteni kullanacaktır.

4.4 KONTROL GÜNLÜĞÜ
Giriş, günlük kontrolüne yardımcı olmak için gönderildi. Girişin sonuçlarda bir puanı olmayacak ve kayıt kamuya açıklanmayacak.

4.5 KEŞİF
Aşağıdaki EXPLORER kuralları ekini okuyun.

4.6 İstasyon Konumu
Tüm vericiler ve alıcılar 500 metre çapında tek bir daire içerisinde olmalıdır. Antenler fiziksel olarak RF iletim hatlarıyla vericilere ve alıcılara bağlanmalıdır.

4.7 QSO bulma yardımı
KLASİK yer paylaşımı dışındaki tüm kategorilerde DX-Cluster, Skimmer ve Skimmer benzeri teknolojinin (Ters Beacon Ağı gibi) kullanımına izin verilir. DX-Cluster'da kendi kendini tespit eden veya istasyonlardan kendi çağrısını duyurmalarını talep eden istasyonlara izin VERİLMEZ(SELFSPOT-KENDİNİ SPOTLAMA).

5. Kullanılacak frekanslar
CW : 3510-3560, 7000-7040, 14000-14060, 21000-21070, 28000-28070 kHz
SSB : 3600-3650, 3700-3800, 7060-7100, 7130-7200, 14125-14300, 21151-21450, 28320-29000 kHz.
IARU Bölge-1 HF Bant Planına göre.

6. Yarışma değişimleri
Yarışma değişimi RS(T) artı 001 ile başlayan seri numarası dizisinden oluşur (örneğin, 59(9) 001). 999'dan sonraki QSO'lar 1000, 1001 vb. şekilde numaralandırılır. Çoklu Operatör kategorisindeki istasyonlar, her bantta ayrı seri numarası dizileri kullanabilir. Her bantta aynı istasyon bir kez çalıştırılabilir. Çapraz mod ve/veya çapraz bant QSO'lara izin verilmez.

7. Puanlama
QSO puanları için doğru çağrı işareti ve değişim sayımına sahip bir QSO.

7.1 İskandinav istasyonları için:
İskandinavya dışındaki AVRUPA istasyonları, tamamlanan her QSO için iki (2) puan değerindedir.
AVRUPA OLMAYAN istasyonlar her tamamlanan QSO için üç (3) puan değerindedir.
7.2 İskandinavya dışındaki istasyonlar için:
AVRUPA istasyonları, tamamlanan her İskandinav QSO'su için bir (1) puan alır.
AVRUPA OLMAYAN istasyonlar, 14, 21 ve 28 MHz'de tamamlanan her İskandinav QSO'su için bir (1) puan ve 3,5 ve 7 MHz'de tamamlanan her QSO için üç (3) puan alır.
8. Çoğaltanlar/Çarpanlar
8.1 İskandinav istasyonları için
Çalışılan her DXCC varlığı, her bant için bir çarpan olarak geçerlidir.

8.2 İskandinavya dışındaki istasyonlar için
Her İskandinav DXCC birimindeki çalışılan her önek numarası (Ø-9), her banttaki bir çarpan için geçerlidir (örneğin, SI3, SK3, SL3, SM3, 7S3 ve 8S3'ün tümü aynı (1) çarpan için sayılır). Ön ek numarası olmayan istasyonlar 0. alan için sayılır (örn. LA/G3XYZ, LAØ için sayılır), iki veya daha fazla önek numarası olan istasyonlar ise ilk numarayla gösterilen alan için sayılır (örn. OZ150A, OZ1 için sayılır).

9. Son puan
Nihai puanı hesaplamak için tüm bantlardaki QSO puanlarının toplamını, tüm bantlarda çalışılan çarpanların toplamı ile çarpın.

10. Günlükler
Bir günlük göndererek, günlüğünüzün ve ilgili günlük kontrol raporunun kamuya açık hale getirilebileceğini kabul etmiş olursunuz. CABRILLO formatını kullanın. https://www.sactest.net/blog/rules/cabrillo-3-0/ Kurallar menüsü altında Cabrillo şablonunu bulun . Lütfen yukarıdaki §4.3'te belirtildiği gibi olası bir kategori bilgisi de dahil olmak üzere tüm başlık bilgilerini doldurduğunuzdan emin olun. Tüm QSO'larınızı, kopyalar da dahil olmak üzere günlükte bırakın. Günlük kontrol yazılımı kopyaları bulacak ve bunları sıfır puanla işaretleyecektir. İlk üç puanı hedefleyen katılımcılar, günlüğe her temasın kesin sıklığını dahil etmelidir. Tüm katılımcılar için günlüklerin elektronik olarak sunulması gerekmektedir. Günlükler https://www.sactest.net/robot/ adresine yüklenir.

11. Günlüklerin kapanış tarihi
Cabrillo günlükleri yarışmanın bitiminden en geç 5 gün sonra, 23:59 UTC'de yüklenecektir . Son teslim tarihinden sonra gönderilen günlükler kontrol günlükleri olarak listelenecektir.

12. Ödüller
Tüm katılımcıların sertifikaları, çıktı almak üzere SAC web sitesinden indirilebilecektir.

12.1 Plaketler
Hem CW hem de SSB kısmındaki yarışma plaketleri, İskandinavya'daki kazananlara ve her kıtadaki [AS – EU – OC – AF – SA – NA] kazananlara aşağıdaki kategorilerde verilecektir:

Tek Operatör Tüm Bant: Yüksek Güç, Düşük Güç ve QRP
Yer Paylaşımlı Tek Operatör Tüm Bantlar: Çaylak, Klasik, TB-Wires ve Yalnızca Kablo, Yüksek Güç ve Düşük Güç olarak bölünmüştür (Düşük Güç, QRP'yi içerir) (Yalnızca İskandinavya)
Çoklu Operatör Tek TX
Çoklu Operatör Çoklu TX (Yalnızca İskandinavya)
Katılımcı sayısına bağlı olarak Yarışma Komitesi ek ödüller değerlendirebilir.

12.2 Sponsorlu Plaketler
Hem İskandinav hem de İskandinav dışı istasyonlar, “SAC Sponsorlu Plaket Programı” aracılığıyla bireyler tarafından desteklenen Özel Plaketleri alabilir. Daha fazla bilgiyi https://www.sactest.net/blog/rules/sac-sponsored-plaque-program/ adresinde bulabilirsiniz.

13. İskandinav Kupası
İskandinavya Kupası, §2'de tanımlandığı gibi İskandinavya Bölgeleri arasında bir yarışmadır. Hem CW hem de SSB için tüm puanlar, her bölge için toplam olarak toplanır. Kontrol günlükleri dışındaki tüm günlükler toplama dahil edilir. Kupayı kazanan bölgenin ulusal toplumuna dolaşımda bulunan bir kupa verilir.

14. Yargılama
Katılımcının ülkesindeki Amatör Radyo Yönetmeliklerinin veya bu yarışmanın kurallarının ihlali, sportmenlik dışı davranışlar ve doğrulanamayan QSO'ların itibar edilmesi diskalifiyeye yol açabilir. SAC Yarışma Komitesinin vereceği kararlar nihai ve kesindir. Bu kurallarda değişiklik yapma hakkı saklıdır.

15. Organizatör
Yarışmanın organizatörü İskandinav Radyo Amatörleri Birliği (NRAU)'dur. NRAU'nun üye toplulukları EDR (Danimarka), FRA (Faroe Adaları), IRA (İzlanda), NRRL (Norveç), SRAL (Finlandiya) ve SSA'dır (İsveç).

Yarışma Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç'ten birer üyeden oluşan bir komite tarafından yönetilmektedir. Kurallarla ilgili sorularınız için support@sactest.net ile iletişime geçin .

E1. Giriş Kategorisi-Operatör
Tek operatör : Tüm işletim ve kayıt işlevlerini gerçekleştiren ve denetleyen yalnızca bir lisanslı radyo amatörüdür.
Çoklu operatör : birden fazla operatör tüm işletim ve kayıt işlevlerini gerçekleştirir veya denetler. Çok operatörlü bir ekibin üyelerinin farklı konumlardan çalışmasına izin verilir.
E2. QSO uyarısı
QSO uyarı yardımı ve QSO talebi: QSO uyarı yardımının HERHANGİ BİR ŞEKİLDE kullanılmasına her iki kategoride de izin verilir. Kendini tespit etmeye veya fark edilmeyi istemeye izin verilir. Tüm temaslar kablosuz olarak gerçekleştirilmelidir (Ses kaydı).

E3. Konumlar
Tüm girişler birden fazla verici ve/veya alıcı site kullanabilir. Uzak alıcı siteler herhangi bir yerde bulunabilir. Tüm sınır ötesi uzaktan operasyonlar, iletim yapan sitenin/sitelerin bulunduğu ülkedeki düzenlemelere uygun olmalıdır.

E 4. Günlük Gönderimi
Günlük Gönderimi: Günlükler https://www.sactest.net/robot/ adresine yüklenmelidir. Günlükler
Cabrillo standart formatında olmalı ve şu satırları içermelidir:
KATEGORİ-İSTASYON: KEŞİF
KATEGORİ-OPERATÖR: [TEK ÇALIŞMA veya ÇOKLU ÇALIŞMA]

E5. Ses dosyaları
Her katılımcı (talep üzerine) kaydedilen her QSO için "Canlı İletişim"in 24 saatlik tam Ses dosyası kaydını sunmalıdır. Ses akışları hem alınan sesi hem de gönderilen sesi içermelidir. Her katılımcı, girişleri böyle varsayarsa ve ayrıntıları daha iyi anlaşılır hale getirirse ses dosyasını teslim edebilir…..
Dosyalar mp3 formatında olmalıdır.

E6. İstasyon Açıklaması
Ekipman ve operasyonun ayrıntılı bir açıklaması ve resimleri son derece memnuniyetle karşılanacaktır. SAC yarışma komitesi en yenilikçi istasyonu bulacak ve bunu özel bir ödülle ödüllendirecek.

E7. Ödüller
İki kategorinin her birinde kazanan giriş, özel bir KEŞFİ Plaketi alacak. Ayrıca, önemli miktarda yenilik sergileyen katılımlar, SAC Yarışma Komitesi'nin takdirine bağlı olarak özel ödül alabilir.
12
Yarışmalar *** / Ynt: WAE DX CONTEST SSB 2023
« Son İleti Gönderen: TA1ED 08 Eylül 2023, 16:52:03 »
 WAE SSB CONTEST İÇİN BİRAZ DAHA GENİŞ AÇIKLAMA

Birçok önde gelen yarışmacı, WAEDC'nin yılın en zorlu yarışması olduğunu iddia ediyor. Gerçek bir mavi DX yarışması olduğundan, yalnızca DX ile Avrupa arasındaki kıtalararası QSO'lar sayılır (RTTY kısmı hariç). Bu nedenle buradaki DX QSO'ların sayısı, genellikle CQWW'de çalışan DX miktarına benzer olabilir.Dahası, QTC-traffic'in benzersiz özelliği, yarışmaya daha fazla eğlence ve başka bir işletim zorluğu katıyor. Burada DX istasyonları gerçek telgrafları Avrupa istasyonlarına aktarıyor. Bu telgraflar daha önce kaydedilen QSO'ların verilerini içerir. Bu kayıtların her biri, kaydın tamamının doğru şekilde kaydedilmesi koşuluyla, gönderen ve alıcı için ek bir puan sayılır. Böylece bir DX istasyonu QTC'ler göndererek puanını ikiye katlayabilir. Sadece önde gelenler değil, bazı Avrupa istasyonları puanlarının yüzde 70'inden fazlasını QTC trafiğinden alıyor.Ancak diğer yarışmalarda olduğu gibi çarpanların sayısına da dikkat etmelisiniz. DX açısından bakıldığında bunlar WAE varlıklarıdır. Avrupa istasyonları için çarpanlar, çalışılan DXCC kuruluşlarından ve birkaç büyük ülkenin (BY, JA, PY, W, VE, VK, ZL, ZS) sayısal çağrı alanlarından gelir. Çarpanlar bant başına sayıldığından ve düşük bantlarda yüksek bantlardan daha fazla sayıldığından 40m ve 80m'de de ciddi bir hareketlilik var. Ve unutmayın; her kişi bir DX QSO'dur! Bunu göz önünde bulundurarak, kuzey yarım küredeki tüm mevsimsel sorunlara rağmen, ağustos ayında CW kısmında, eylül ayında ise SSB kısmında bile düşük bant DX'in yanı sıra yüksek bant DX de çalışacaksınız. Unutmayın, yılın bu kısmı genellikle güney yarımküredeki düşük bant aktiviteleri için iyidir. İyi donanımlı bir istasyon ve dünya çapında özel bir operatör için 80m'de DX mümkündür. Buna ek olarak, günümüzün zayıf 10m bandı şaşırtıcı bir şekilde sıklıkla iyi oranlar ve faydalı çarpanlarla kısa DX açılışları gösteriyor.Bizim bakış açımıza göre, WAEDC'ler yıllık yarışma takviminde önemli dönüm noktalarıdır; ciddi yarışmacılar için en üst düzeyde radyo sporu sağlarken, yarı zamanlı katılımcılar ve DX'çiler için eğlence sağlar. WAEDC'ye katılın!
SSB: Eylül, ikinci tam hafta
sonu 9 Eylül 2023 Cumartesi 0000 UTC'den 10 Eylül 2023 Pazar 2359 UTC'ye kadar
Bant
3,5 - 7 - 14 - 21 - 28 MHz .
IARU-Bölge1 kurallarına göre, yarışmanın tercih ettiği segmentler dışında hiçbir yarışma işlemine (ne RUN ne de S&P) izin verilmez.
AŞAĞIDAKİ BANT SEGMENTLERİNDE YARIŞMA İŞLEMİ YAPILMAMAKTADIR.
SSB : 3650-3700; 7040-7060; 7100-7130; 14100-14125; 14300-14350 KHZ.
Katılımcılar her zaman IARU bant planlarına uymak zorundadır.
Kategori
TEK OPERETÖR  DÜŞÜK GÜÇ
Maks. çıkış 100 watt - tüm bantlar. Herhangi bir zamanda yalnızca bir sinyale izin verilir.
TEK OPERETÖR  YÜKSEK GÜÇ
Çıkış 100 watt'tan yüksek - tüm bantlar. Herhangi bir zamanda yalnızca bir sinyale izin verilir.
MULTI-OP
Band değişikliklerine her 10 dakikada bir izin verilir; bu, QSO ve QTC trafiği ve CQing dahil olmak üzere bir ana istasyonun tüm faaliyetlerini içerir.
Tek istisna: Bir çarpanın çalışması. Diğer bantlardaki çarpanları çalıştırmak için ana istasyona paralel olarak başka vericiler kullanılabilir.
Notlar:Yarışmada kullanılan vericiler, alıcılar ve antenler 2 km çapında bir daire içerisine yerleştirilmelidir.
DX tespit ağlarının kullanımına tüm kategorilerde izin verilmektedir.
Kapanma Zamanı
Tek Operatör istasyonları 48 saatlik yarışma süresinin yalnızca 36'sında çalışabilir.
Kapalı kalma süreleri, hiçbir QSO veya QTC'nin günlüğe kaydedilmediği en az 60 dakika olmalıdır.
Değişim
Bir QSO yarışması yalnızca Avrupalı (ref. WAE listesi) ve Avrupalı olmayan bir istasyon (ref. DXCC listesi) arasında yapılabilir. İstisna: RTTY, bkz. paragraf 12. Değişim, RS/RST ve 001 ile başlayan aşamalı bir seri numarasından oluşur. Çalışılan istasyon seri numarası göndermezse, kişiyi 000 numarasıyla günlüğe kaydedin. 000 ile günlüğe kaydedilen QSO'lar, bununla yeni bir multi çalıştırıldığında yalnızca kredi verir. QSO. Her istasyon bant başına yalnızca bir kez kredilendirilebilir.
Çarpan
Avrupa dışın istasyonlar için çarpan, bant başına çalışılan WAE Ülke Listesinde (aşağıya bakın) tanımlanan ülkelerin sayısıdır.
Avrupa istasyonları için Avrupa dışındaki her DXCC varlığı çarpan olarak sayılır.
İstisna : Aşağıdaki ülkelerde en fazla on sayısal çağrı alanı çarpan olarak sayılır:
W, VE, VK, ZL, ZS, JA, BY, PY ve RA8, RA9 ve RAØ – coğrafi konumlarına bakılmaksızın.
Örnekler: W1, K1, KA1 ve K3../1, W1 olarak sayılır;
VE1, VO1 ve VY1, VE1 olarak sayılır;
JR4, 7M4 ve 7K4, JA4 olarak sayılır;
ZL2 ve ZL6 iki farklı çarpandır.
Çarpan bonusu: Ülke çarpan puanları banda göre "ağırlıklandırılır". 3,5 MHz'de çalışan ülke sayısını dörtle, 7 MHz'de üçle ve 14/21/28 MHz'de çalışan ülke sayısını ikiyle çarpın. Toplam çarpan, tüm bantların ağırlıklı çarpan puanlarının toplamıdır.
QTC Trafiği
QTC'ler aracılığıyla ek puanlar elde edilebilir. QTC, bir Avrupa istasyonuna gönderilen QSO yarışmasının raporudur Aşağıdaki kurallar geçerlidir:
1.   Geçerli bir QTC, bildirilen QSO'nun zamanını, çağrı işaretini ve seri numarasını içerir. Örnek: "1307 DA1AA 431", DA1AA'nın 1307 UTC'de çalışıldığı ve 431 seri numarasıyla gönderildiği anlamına gelir.
2.   Her QSO, QTC olarak yalnızca bir kez raporlanabilir. QTC orijinal istasyona geri bildirilmeyebilir.
3.   Doğru şekilde aktarılan her QTC, gönderen için bir puan ve alıcı için bir puan sayılır.
4.   İki istasyon maksimum 10 QTC'ye kadar alışveriş yapabilir. İki istasyon kotayı tamamlamak için birkaç kez bağlantı kurabilir.
5.   QTC'ler QTC serisi aracılığıyla aktarılır. Bir QTC serisi, bir (minimum) ila on (maksimum) QTC'den oluşan bir bloktur. QTC serileri aşağıdaki şema kullanılarak numaralandırılır: İlk rakam birden başlayan seri numarasıdır; ikinci rakam serideki QTC'lerin sayısını gösterir. Örnek: "QTC 3/7", bunun bu istasyon tarafından iletilen üçüncü QTC serisi olduğu ve yedi QTC içerdiği anlamına gelir.
6.   İletilen veya alınan her QTC serisi için, QTC iletiminin QTC numarası, zaman ve frekans bandı kaydedilmelidir. Günlüğünüzde bu verilerden herhangi biri eksikse bu QTC serisi için herhangi bir kredi verilmeyecektir.
Puanlama
Nihai puan, tüm bantlardaki toplam QSO'lar artı QTC'lerin bant bonus faktörüyle ağırlıklandırılan tüm çarpanların toplamı ile çarpılmasının sonucudur (bkz. §6).
Diskalifiye
Yarışma kurallarının ihlali veya sportmenlik dışı davranışlar diskalifiye için yeterli sebep sayılacaktır. Yarışma komitesinin kararları nihaidir.
LOG Gönderim
URL: http://www.waedc.de
Yarışma yöneticisine mesajlar (kayıt yok): waedc-info(at)dxhf.darc.de
Günlüklerin Cabrillo Formatında buraya yüklenmesi gerekir:
Günlük son tarihi CW: 20 Ağustos 2023, 23:59 UTC
URL: https://dxhf2.darc.de/~waecwlog/upload.cgi?form=referat&lang=en
Son kayıt tarihi SSB: 17 Eylül 2023, 23:59 UTC
URL: dxhf2.darc.de/~waessblog/upload.cgi
Günlük son tarihi RTTY: 19 Kasım 2023, 23:59 UTC
dxhf2.darc.de/~waerttylog/upload.cgi
Katılımcı elektronik log göndererek yarışma kurallarını tamamen kabul ettiğini beyan eder. Yazılı beyana gerek yoktur. Not: Sonuçların yayınlanmasının ardından tüm günlükler DARC Yarışma Günlüğüne (DCL)
konulacaktır .
 DX ve Yarışma Kulübü Yarışması
Kulüp puanı, SWL'ler hariç olmak üzere üç WAE yarışmasının tamamında katılan tüm kulüp üyelerinin nihai sonuçlarının eklenmesiyle hesaplanır. Sayılabilmesi için, kulübün adının günlükte ayrı bir başlık satırında " CLUB " anahtar sözcüğü kullanılarak belirtilmesi gerekir.
Kulüp resmi bir ulusal amatör radyo kulübü olmamalıdır. Bir kulübün listelenebilmesi için en az üç logun sunulması gerekmektedir.
En iyi DX (AB dışı) ve en iyi AB kulüpleri için bir kupa sponsorluğu yapılır.
Alman DARC/VFDB-Clubmeisterschaft'a katılan DL istasyonları için, " SPECIFIC " anahtar sözcüğünü kullanarak DOK'unuzu günlüğe ayrı bir başlık satırına yerleştirin .
 LOG gönderim Son Tarihi
Log'un son tarihi her zaman yarışmanın bitiminden yedi gün sonradır.
WAEDC Ödülleri ve Plaketleri için 14 Kriter
Kıta kazananlarına plaket verilecek. Sonuç yayınlandığında tüm istasyonlar için yazdırılabilir çevrimiçi sertifikalar mevcut olacaktır.
Çarpan nedenleriyle (bkz. 6) sayısal çağrı alanlarına bölünmüş ülkelerden gelen girişler, coğrafi çağrı alanları içindeki rapor edilen konumlarına göre listelenecektir.
Son üç yılda hiçbir kayıt alınmayan bir WAED ülkesini WAEDC için etkinleştiren istasyonlar, "WAEDC Kahramanı" olarak tanınacak ve özel bir ödül alacak.
2023 için bu ülkeler şunlardır:    1A0, 3A, 4U1I, CU, GJ, GM/s, HV, JW/b, JX, OH0, OJ0, R1F, SV/A, ZB
En az beş kez İlk On/İlk Altı listesinde yer alan istasyonlar özel plaket için başvuruda bulunabiliyor.
WAEDC komitesi, özel yarışma etkinliklerini ek plaketlerle onurlandırma hakkını saklı tutar. Ses Kaydı
Her kategorinin (Tek OP Düşük AB, Tek OP Yüksek AB, Çoklu OP AB, Tek OP Düşük DX, Tek OP Yüksek DX, Çoklu OP DX) ilk 5 katılımcısı, alınan ve kendi sinyalinin ses kaydını göndermelidir tüm çalışma dönemi boyunca. Bu YALNIZCA Yarışma Yöneticisinin TALEP ÜZERİNE yapılmalıdır. Bir istasyon istenen kaydı gönderemezse, doğrudan kontrol edilemeyen tüm QSO'lar kaldırılabilir. Bu RTTY için önerilmez.
WAE Ülke Listesi
1AØ, 3A, 4O, 4U1I, 4U1V, 9A, 9H, C3, CT, CU, DL, E7, EA, EA6, EI, ER, ES, EU, F, G, GD, GI, GJ, GM, GM/ s, GU, GW, HA, HB, HBØ, HV, I, IS, IT (IG9/IH9 Bölge 33 olmadan), JW, JW/b, JX, LA, LX, LY, LZ, OE, OH, OHØ, OJØ, OK, OM, ON, OY, OZ, PA, R1F, RA, RA2, S5, SM, SP, SV, SV/A, SV5, SV9, T7, TA1, TF, TK, UR, YL, YO, YU, Z6, Z3, ZA, ZB.
13
Yarışmalar *** / YB7-DX YARIŞMASI SSB 2023
« Son İleti Gönderen: TA4RC 08 Eylül 2023, 13:27:55 »

YB7-DX Yarışması : 9 Eylül 0000Z - 10 Eylül 2359Z arası
    Coğrafi Odak:   Dünya çapında
    Katılım:   Dünya çapında
    Mod:   SSB
    Bantlar:   80, 40, 20, 15, 10m
    Sınıflar:   Tek Operasyon (Düşük/Yüksek)
Çoklu Operasyon
    En yüksek güç:   HP: 1000 watt
LP: 100 watt
    Değişme:   RS + Seri Numarası
    QSO Puanları:   Aynı ülke ile QSO başına 3 puan
Farklı ülke ile aynı kıta ile QSO başına 5 puan
Farklı kıta ile QSO başına 7 puan
    Çarpanlar:   Her dünya öneki bir kez
Her DXCC ülkesi bir kez
    Puan Hesaplaması:   Toplam puan = toplam QSO puanı x toplam çarpanlar
    Günlükleri şu şekilde gönderin:   2359Z 17 Eylül 2023
    Günlükleri şu adrese e-postayla gönderin:   (hiçbiri)
    Günlüğü şu adrese yükleyin:   https://yb7-dxcontest.com/log-submit/
    Günlükleri şu adrese postalayın:   (hiçbiri)
    Kuralları şurada bulun:   https://yb7-dxcontest.com/rule/
14
Yarışmalar *** / WAE DX CONTEST SSB 2023
« Son İleti Gönderen: TA4RC 08 Eylül 2023, 13:24:06 »

WAE DX Yarışması, SSB : 0000Z, 9 Eylül - 2359Z, 10 Eylül
    Coğrafi Odak:   Avrupa
    Katılım:   Dünya çapında
    Mod:   SSB
    Bantlar:   80, 40, 20, 15, 10m
    Sınıflar:   Tek Operasyon (Yüksek/Düşük)
Çoklu Operasyon
    Maksimum çalışma saatleri:   Tekli Çalışma: 36 saat, en az 60 dakika kapalı kalma süresi
Çoklu Tekli: 48 saat
    En yüksek güç:   HP: >100 Watt
LP: 100 Watt
    Değişme:   RS + Seri Numarası
    İş istasyonları:   Grup başına bir kez
    Puan Hesaplaması:   (kurallara bakın)
    Günlükleri şu şekilde gönderin:   2359Z 18 Eylül 2023
    Günlükleri şu adrese e-postayla gönderin:   (hiçbiri)
    Günlüğü şu adrese yükleyin:   https://dxhf2.darc.de/~waessblog/upload.cgi?form=referat&lang=en
    Günlükleri şu adrese postalayın:   (hiçbiri)
    Kuralları şurada bulun:   https://www.darc.de/der-club/referate/referat-conteste/worked-all-europe-dx-contest/en/
15
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Bir Magnetic Loop Anten macerası
« Son İleti Gönderen: TA2GC 04 Eylül 2023, 12:54:29 »
teşekkür ederim ,yüreğinize sağlık 73.
16
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Bir Magnetic Loop Anten macerası
« Son İleti Gönderen: TA8A 04 Eylül 2023, 09:00:00 »
Engin amca,

Resimlere tıkladım. Ateş beyin kullandığı site kapanmış gibi görünüyor. Ben ulaşamadım.

Fakat www.tacallbook.org/TA3MHA-MLA2.pdf linkinde bu yazının PDF hali var. Orada resimler var. Ben bir ara bu resimleri sayfaya eklemeye çalışırım. Fakat resimler ancak her mesajın altında görünür. İyi çalışmalar dilerim. 73

Bilal Ekmekci, TA8A
17
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Bir Magnetic Loop Anten macerası
« Son İleti Gönderen: TA2GC 04 Eylül 2023, 01:09:15 »
Sevgili Bilal amca , bu muhteşem çalışmanın fotoğraflarını merak edenler çok , acaba resim linklerini kurarabilme şansınız varmı ? saygılar..
18
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Forty serisi için muayyen imali
« Son İleti Gönderen: TA5AE 30 Ağustos 2023, 15:12:49 »
https://www.direnc.net/1x40-uzun-bacakli-disi-header


    Yukarıdaki linkteki dişi pinHeader
Muayyenlerin 3 uçlu kısmı için tak/çıkart soketi olarak kullanılır mı?
Ölçüleri uyumlumudur? 
73
19
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: DDS Multiband / Çok bantlı HF VFO - Arduino ve AD9850
« Son İleti Gönderen: TA7BB 17 Ağustos 2023, 12:07:21 »
Merhaba çağlar bey.
Bilgi için teşekkür ederim.
Bu projeyi bitirip çalıştırdınizmımi.
Çok yapmak istediğim bir proje. Biraz maliyetli olması gözümü korkutmuştu.
Elimde bazı modüller var. Yapım konusunda bilhassa yazilim seçme konusunda yardımcı olabilirmisiniz.
İyi çalışmalar dilerim. 73
20
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: DDS Multiband / Çok bantlı HF VFO - Arduino ve AD9850
« Son İleti Gönderen: TA2UH 17 Ağustos 2023, 00:26:43 »
Ömer Bey merhabalar,

Bay Matsuura'nın konu anlatımında bir yerde "Sketch and a circuit diagram is my download site." ifadesi geçiyor. SOrunuzu görünce ben de epeyce bir aradım, çünkü aradan çok zaman geçti, unutmuşum. Sağ taraftaki sütunda güneş patlamaları ile ilgili bilgilerden sonra "download site" diye bir link var. O link sizi arkadaşımızın yazdığı google drive'a götürüyor.

Saygı ve selamlarımla,

Çağlar
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10