Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Şadan bey reçine 100ml de tamamen çözülüyor. Fakat 100ml den fazla olmasın. Zaten kart üzerine smd elemanların yapışmasına düzeltikren sonra bir tarafını lehimlenene kadar sabit tutuyor. Diş kürdanı ile tutuyorum parçayı bir ucunu lehimleyene kadar. Yaş önemli degil eller titremesin yeterli.   Osman bey hırdavatçılardaki reçine farklı dogal çam agıcından elde edilmiş degil. Ucuz diye miktarlı almıştım fakat fazladan yanmış şeker gibi tortu bırakıyor muhtemel sentetik. Ben müzik enstrumanı satan dükkandan en şeffaf olanı seçiyorum. 
12
Reçineyi hırdavatçılarda da bulabilirsiniz. 73.

Osman
14
Mehmet Hocam, Hüseyin Bey, Yüksel Bey ve Ali Şahin Bey

Değerli önerileriniz için hepinize çok teşekkür ederim öncelikle. Bir kaç ay önce benim de gözler artık iyice az görmeye başlayınca fotoğraftaki LCD ekranlı mikroskobu almıştım sanırım burada epey işime yarayacak.

Yüksel Bey, elimde fotoğrafı görülen Fluxdan var ama alınalı bir kaç yıl oldu rengi gördüğüm kadarıyla koyulaşmış hala kullanılabilir mi bilemiyorum. Sizin bahsettiğiniz hazırlama yöntemi güzelmiş. Bu 100ml selülozik tiner içersinde o reçine bloğunun tamamını çözdürüyoruz, doğru anlamış mıyım ? Bir de bu malzemenin solunmasında v.s. sıkıntı olur mu ona göre kullanacak arkadaşlar tedbir alsın.

73

15
Bir yıldır benim gözlerim de SMD işlerinde zorluk çıkarıyor, zira yaş kırkbeşi geçti. SI5351 i tam yerine oturtup tüm pinleri bol lehimle lehimleyip  coax kablo zırhı ile emdirip fazlalığı alıyorum. Sonra da hexan sprey ile temizliyorum. En sağlıklısı böyle oluyor.
16
Hocam ilginize teşekkür ederim. Ben de önce bir büyüteç ve havyayla denyeyim olmadı krem lehim araştırmasına girerim o zaman ...
Şadan bey krem lehim kullamayın o kaba işler içindir. Piyasada farklı ticari isimlerle satılan özel sıvı bulunur smd montajı için. Esasen reçine- selülozik tiner karışımıdır.  Müzik enstrumanı satan dükkandan keman reçinesi alın ve 100mll selülozik (sentetik degil dikkat ediniz) tinerde iyice çözünüz. Lekola pet şişesinde uzun zaman saklayabilirsiniz. Lehim yaparken kullanırsanız ayaklar birbirine lehimlenmez ve yapışmaz.  Havya ve uç olayında çok pahalı ekipmana kaçmıyorun. Bobinajcılarda bulunan 5-6 mm kalın bakır teli 5-6 santimetre uzunlugunda kesip çekiçle istedigim şekilde ve ölçülerde uç yapıyorum. Çekiçleyince ömrü uzun oluyor.Törpü ile düzeltebilirsiniz. 98% bakır oldugu için lehimleme kusursuz. Katlanabilir çarpanı büyük mercek şart.
17
huseyin bey telefon numaranızı kaybettim bana ulaşırmısınız lütfen 05452985954
18
bende mehmet hocanın söylediklerine ekleme yapayım bendeki havyanın ucuda yarım kesik gibi onla çok güzel lehim oluyor birde smd malzemelerin olmazsa olmazı pasta lehimlerin bir birirne yapışmasını engelliyor aşagıda bikaç resim iliştirdim....... ekranı 3,2 inç aldım yoksa alttaki butonlara dokunuyor 3,5 inc ekran......
19
Şadan hocam;

Ben Si5351 i lehimlerken havyamın ucuna bir toplu iğne tutturdum.
Onun ince ucu ile yine büyüteç yardımıyla Si5351 i lehimledim.

Normal SMD parcalar için ince uçlu bir havya oluyor ama Si5351 in bacakları gerçekten çok minik.

Büyüteç ile bakarken toplu iğne gibi bir uç ile ancak yapılıyor.

73
20
Hocam ilginize teşekkür ederim. Ben de önce bir büyüteç ve havyayla denyeyim olmadı krem lehim araştırmasına girerim o zaman. Şükrü hocanın yöntem de güzelmiş, 73...
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10