Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Etkinlikler, Yarışmalar *** / Ynt: ARRL International Grid Chase
« Son İleti Gönderen: TA3LKU Bugün, 09:20:30 »
Kedi: +
Emeklilik: -
=======
Sıralama: 6047

=)
2
Etkinlikler, Yarışmalar *** / Ynt: ARRL International Grid Chase
« Son İleti Gönderen: TA1CM Dün, 22:05:29 »
Mehmet Bey teşekkürler..UFKUMUZU açmaya devam ediyorsun... Mayısdan sonra epey aktif olacağım. Maç 90 dk derlerya..31.12.2018 i görelim hele. TA1CM
3
Etkinlikler, Yarışmalar *** / Ynt: ARRL International Grid Chase
« Son İleti Gönderen: TA3LSD Dün, 21:20:50 »
bende kuçu var olmaz mı?

4
Alcak frekans  çok rahat bir alan bobini sabit tut kondansatörün yerine trimer tak ayarla sonra trimeri ölc  ne gösteriyorsa yerine kondansatörü tak  birini sabit tut diğeri ile oyna  sonuc  işe yarar bu işi yüksek frekansta yapmaya calışınca  kondansatörü sök yerine trimer tak sonra varsa sacını yol yoksa  trimeri tekrar sök :) .  kabloya rf veriyorsunuz 3cm olunca yok oluyor 2.5 cm olunca geri geliyor  alcak frekans hf  velinimet valla  73
5
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: HIBRIT RF AMLIFIKATOR
« Son İleti Gönderen: TA2GC Dün, 12:16:45 »
@TA2NC teşekkürler çok detaylı anlatılmış...L ve C etkisi.
6
          Merhaba Arkadaşlar,
          Bu yöntemi dün 2007 yılında yapmış olduğum ilk qrp (Forty 40) de uyguladım. Bu defa sorun şuydu; dinleme normaldi ama tx modülasyonunda anlamsız bir problem vardı. Ses net değil,titrek, karıncalı veya pürüzlü diyeyim. Tarifi zor.
          Bu defa Forty olunca bir zorluğum var. İki takım kristal var. Ayrı ayrı olması işi zorlaştırıyor. Ben de şöyle bir yöntemle kristal takımını yerinden çıkarmadan ayarlayabildim. Önce rx kristallerine trimerleri takarak ayarlamayı yaptım. Karşılık gelen mercimek kondansatörleri yer-
lerine taktım. TX kristallerininin giriş ve çıkış componentlerini söktüm. Rx kristal giriş ve çıkış componentlerinin uçlarına bağladım. Yani TX kristallerini rx kristalleriymiş gibi kullandım. Trimerleri tx kristallerine uyguladım. Ayarımı yaptım. Çok dikkatli dinlemek (Kulaklık ile dinliyorum.)
gerekiyor. Ayarladım. karşılık gelen mercimek kondansatörleri de titizlikle ölçüp taktım. Kristal takımlarının bağlantılarını normale çevirdim. TX yaptığımda o problemli sesin düzeldiğini gördüm. TX audio eskisinden çok çok iyi oldu. Önceşeri düeltmel için ne kadar uğraşmıştım!
          Herkese kolay gelsin.      I love RF!           73...                 www.ta3en.com               
7
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: PARDUS v.4 DSB QRP ON AIR
« Son İleti Gönderen: TA3EN Dün, 11:20:32 »
        Merhaba Arkadaşlar,
        Arkadaşlar Pardus v.4 DSB nin şemasını sayfamda yaynladım ama pcbsini hazırlarken bazı kompenantlarda değişiklik yaptım. Şemayı Splan ile çizince tekrar yayınlayacağım.  Pardus v.4 DSB nin çalıştırılması ayarlamaları ve muayyenlerin sarımlarıyla ilgili web sayfama  bir makale yazdım. Merak edenler okuyabilir.
        Herkese kolay gelsin.           I love RF!           www.ta3en.com
8
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: HIBRIT RF AMLIFIKATOR
« Son İleti Gönderen: TA2NC Dün, 09:12:54 »
Engin bey , çoğu projede normal elektrik roleleri VHF frekanslara kadar,  biraz zorlansa da uhf frekanslara kadar kullanılabilir.
Hatta http://www.w6pql.com/using_inexpensive_relays.htm  linkinde gorebileceginiz gibi 1kw guclere kadar dayanimlari da var.

Ustteki linkte bu tur roleler ile yapılan RF role calismasi ve test sonuclari mevcut.

73

9
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: SWR KÖPRÜ (S.W.R BRIDGE)
« Son İleti Gönderen: TB5CVN Dün, 08:42:59 »
Zümrem şimdi bir adet satın alacaksın. Rahat rahat inceleyeceksin. Başka türlü zor :)
10
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: SWR KÖPRÜ (S.W.R BRIDGE)
« Son İleti Gönderen: TA5AE Dün, 07:43:43 »
Hocam ellerinize sağlık. PCB yi inceleyip şemasını yaklaşık olarak irdeledim.
İlk yaptığım hf swr metre nin  tamamen % 50  küçük boyutlu hali.  ELO elektronik dergisinde pcb ölçüleri vardı ve çift yönlü pcb ye uygulanıyordu. (Arka yüz sadece ekranlama içindi)
Bu modelde anten-cihaz Giriş çıkış portu fark etmiyor. (Yani Simetrik bir model.) Aslında olması gereken zaten simetrik olması. Böylece Ayar kalibrasyon sorunu da olmuyor.
.
Simetrik model görünce;

 [[[  Diamond SX 200 (sanırım hf modeli.) "Bunun bridge pcb si ve ölçüleri nasıl ?  "  ]]]

Aylardır ararım. Google ı ezberledim Lakin bir simetrik hf pcb modeli bulamadım.Neyse hocam. Konunuzu biraz  dağıttım gibi.
Başarılar dileği ile.
73

Sayfa: [1] 2 3 ... 10