Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: HF Power Amplifier.. IRF530 mosfet ile
« Son İleti Gönderen: TA7BB Bugün, 18:16:30 »
merhaba.
teşekkürler usta.
73
2
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: HF Power Amplifier.. IRF530 mosfet ile
« Son İleti Gönderen: TB5X Dün, 18:58:21 »
Ömer bey 1206 kılıf..

73
3
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: HF Power Amplifier.. IRF530 mosfet ile
« Son İleti Gönderen: TA7BB Dün, 17:44:56 »
merhaba mehmet bey bir sorum olacak
kullanılan smd dirençler ve kondansatorlerin kılıfı nedir.
iyi çalışmalar ta7bb
4
Yarışmalar *** / Ynt: ARI INTERNATIONAL DX YARIŞMASI 2021
« Son İleti Gönderen: TA2BS Dün, 07:45:24 »
Üstteki sertifika başka yarışmanın, yanlış yüklemişim. İtalyanlar karışmış.
Doğrusu bu aşağıdaki sertifika.
5
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: QRPLabs QDX Kit
« Son İleti Gönderen: TA2SUA 04 Aralık 2021, 08:04:31 »
İyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Bir süredir bir raspberry pi'a bağlı olarak bahçede duruyor. Uzaktan vnc ile bağlanarak qso yapıyorum. Raspberry pi ile birleşince uzaktan kumandalı istasyon (remote qth) olarak epey pratik bir çözüm oldu. Ses kartı kendi içinde, cat kontrolü de doğrudan aynı usb bağlantısı üstünden olduğundan tek kablo ile iş bitiyor.

20 m ye ayarlanmış olta üstünde 1mm lik tel ve 6 radyalden ibaret çok basit bir ground plane vertical anten ile propagasyon uygun olduğunda 4.5w ile hemen her yere ulaşabiliyorum neredeyse ft8'de. Wspr ve js8call denemeleri de yapıyorum.

2 amperlik bir sigorta taktım dc girişine. Hadi diyelim antende bir sorun oldu swr yükseldi en fazla yakacağım bir kaç bs 170 transistör olur. Sürekli koca telsizi ve güç kaynağını açık bırakmaya göre daha risksiz bir çözüm diye düşünüyorum.

Az önce Yeni Zelanda ile qso yaptım. Benim gibi yaşadığı evde apartmanda anten kurma olasılığı olmayan ama hobi bahçesine, işyerine veya babadan kalma bahçeli eve anten kurma imkanı olan amatörler için remote qth olarak kullanılabilecek çok pratik bir çözüm olduğunu belirtmek istedim. Yeni yayınlanan firmware i yüklediğimden beri usb kontrolü çok stabil. Bir haftadan fazladır açık hiç sorun olmadı.
6
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: 0-25V AYARLI, KISA DEVRE KORUMALI GÜÇ KAYNAĞI PROJEM...
« Son İleti Gönderen: TA2UH 03 Aralık 2021, 05:30:04 »
Güzel bir güç kaynağı, bunu kit olarak İzmir'de Emre Elektronik satıyordu, ben yıllar önce yapmıştım. Hala da durur, gürültüsü azalsın diye 10000 pF mi ne kocaman bir kondansatör takmıştım...
7
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Manyetik Loop Anten uzaktan kontrölü
« Son İleti Gönderen: TA2UH 03 Aralık 2021, 05:24:07 »
Mert Bey,

Elinize sağlık, umarım yenisinde beklediğiniz sonucu alırsınız. Bu antenler yer sıkıntısı olan ya da sahada çalışmak isteyen arkadaşlar için çok uygun. Benim antenimde büyük halka LMR-600 kablodan, jüçük de LMR-100'den. Taşıyıcı da teleskopik bir "selfie" (özçekim) çubuğu. Kondansatörün ve step motorun bulunduğu kutu da dahil olmak üzere tüm sistem normal büyüklükte bir sırt çantasına sığıyor. Bir gün bahçeli bir evim olursa, bakır boru vb. muhtemelen de kesit çapı daha büyük bir malzeme ile kalıcı bir tane yapacağım.

Uzaktan ayar yapıyorsanız sisteminiz ne olursa olsun zorluk aynı: Konsansatörü ayarlamanızı sağlayacak konum bilgisini çok hassas olarak alabilmek. Şu an kullandığım uygulamada da ilk sıfırlama haricinde bana kondasatörün konumunu söyleyebilecek bir geribildirim unsuru yok. Mikroişlemci adımları sayıyor ama sizin örneğinizdeki gibi, bir yerde bir nedenle sürtünme artsın, motorun tork yetersiz kalırsa adım sayısı hemen yanlış olur Mikroişlemci sayar, stepper motor bakar :) Elimdeki bir kondasnatörü bu nedenle kullanamadım, şaftı çok sıkıydı... Buna bir de sisteminizde varsa redüktör dişlilerinin sıkışma-açılmasına bağlı sapmaları ekleyin, hassasiyet sizlere ömür.

Ama iyi haber şu: Bu sorunu yalnızca bizler yaşamıyoruz, sanayi devriminin başından beri backlash bir sıkıntı zaten :) Bu konuyu nasıl çözerim diye düşünürken üç boyutlu yazıcı parçaları arasında işe yarar şeyler buldum:

Bir tanesi şu 8mm vidalı mil: https://www.direnc.net/3d-yazici-vidali-mil-somun-500mm-50-cm-t8-8mm
Diğeri de onun üzerindeki gezici somunun yerine geçecek olan şu yaylı somun: https://www.direnc.net/3d-printer-t8-yayli-somun

Bunları Çin'den sipariş etmiştim, geçenlerde elime ulaştı. Kondansatörü stepper motora bu mil ile bağlayacağım (delrin kaplingler elektriksel yalıtım sağlayacak). Redüktörü de devreden çıkarmış olacağım. Somun, milin her turunda 2mm ilerliyor. Yaylı 2 parça sürekli olarak birbirlerini ittikleri için hareketin yönü değiştiğinde, boşluk oluşmuyor (backlash çok az). Bu somun için 3B yazıcıda bir parça yaptıracağım, kondansatörün en az-en çok konumlarında mikro-anahtarlara çarpıp kapatacak. Bu sayede, adım sayısı olarak geribildirim döngüsü eklemeden olabilecek en fazla hassasiyeti yakalayacağımı düşünüyorum. 

Yine de şunu ekleyeyim, düğmelere basıp elle ayar yapmak 2-3 saniyemi alıyor, şikayetçi değilim.

Sonucu burada paylaşırım, bakalım ne olacak...

73,

Çağlar
8
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Manyetik Loop Anten uzaktan kontrölü
« Son İleti Gönderen: TA1MC 30 Kasım 2021, 09:53:42 »
en eski versiyon kontrol dc redüktörlü motor TA1AT ile beraber imal etmiştik 2-14 mhz
9
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Manyetik Loop Anten uzaktan kontrölü
« Son İleti Gönderen: TA1MC 30 Kasım 2021, 09:50:29 »
Part 2
10
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Manyetik Loop Anten uzaktan kontrölü
« Son İleti Gönderen: TA1MC 30 Kasım 2021, 09:48:56 »
Muhtelif çalışmalar
Sayfa: [1] 2 3 ... 10