Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: qrp cihaz tasarlamak
« Son İleti Gönderen: TA8MUD Dün, 13:57:42 »
Simavi kardeşim yorumunuz ve cevabınız için teşekkür ederim.

benim kopyadan kastım öyle değil, bir süredir bakıyorum internet ortamında forty, bitx, a412, lidia, efe gibi cihazlar ha.. birde bizim pardus'u unutmamak lazım genelde belli cihazlar değişik kutulara bazı konfor elemanları eklenerek yapılıp kullanılıyor.

mesela buradan bir cihaz tasarımına başlasak anten girişinden ses çıkışına kadar yeni, yerli ve detaylı anlatımlı bu mümkün mü ?

bu işi bilen kardeşlerimden yardım etmelerini temenni ediyorum.
2
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: qrp cihaz tasarlamak
« Son İleti Gönderen: TA6A Dün, 13:35:55 »
Merhaba

Bence "kopya çekmeye"  bu kadar takılmayın. Sistemler temelde aynıdır, na kalırsa Icom, Yaesu vs firmalarda "kopya çekiyor" anlamı çıkar. Siz önce osilatörden başlayacaksınız bunun içinde yine daha önce başkalarının bulup geliştirdiği devrelerden faydalanacaksınız. Döküman aramanızda bu yüzden zaten, çünkü örnekler görmek istiyorsunuz.

Size tavsiyem öncelikle alıcı ve vericilerin block şemalarını incelemeniz. Block şemalarda çalışmak istediğiniz devrenin ana bileşenleri tanıtılır, bunları gördükten sonra her devreyi ister kendiniz tasarlayarak yaparsınız ister hazır örneklerden faydalanırsınız.

"Kopya", etik olmayan yöntemlerle emek harcanan herhangi bir şeyi üretenin rızasını almadan çoğaltmak ve bundan maddi kazanç sağlamaktır. Siz ise artık herkesin ulaşabileceği kaynaklardan QRP devre yapıp bunu kişisel zevkiniz olarak kullanacaksınız.

Sağlıcakla
3
Ben yaptım oldu! *** / qrp cihaz tasarlamak
« Son İleti Gönderen: TA8MUD Dün, 13:15:33 »
arkadaşlar !

yeni bir amatörüm.
Sırf kısadalga haberleşmelerine merakım ve askerde telsizci olmam ve bu işi sevmem nedeni ile amatörlüğe gönül verdim.
İnternet ortamında bir süredir yaptığım incelemeler sonucunda
- Türk amatörlerinin çoğunlukla SSB (LSB) 40 metre bandını kullandıklarını gözlemledim.
- Bir kaç istisna dışında el yapımı cihazlarda genelde kopya çekilmiş. Ve yabancı amatörlerin cihazları kopyalanmış.
- ya ben iyi arayamadım ve bulamadım yada yok; bir SSB QRP cihazın bölümleri ve bu bölümlerin işlevlerini detaylı olarak açıklayan sistemli döküman.

Yani ben yeni bir QRP tasarımı yapmak istesem nereden? nasıl? başlayacağımı (kopya çekmeden) bulamadım. Bilen kardeşlerim varsa paylaşırsa sevinirim.

4
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Diamond loop anten çalışması
« Son İleti Gönderen: TA2BS Dün, 10:36:16 »
Geçmiş olsun.  Acil şifalar dilerim.
5
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Diamond loop anten çalışması
« Son İleti Gönderen: TA4CS 13 Aralık 2019, 22:59:18 »
   Simavi bey geçmiş olsun.
Kolay gelsin 73
6
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Diamond loop anten çalışması
« Son İleti Gönderen: TA6A 13 Aralık 2019, 22:41:07 »
Sağolun, var olun. Hem umursamazlık ve "bana birşey olmaz" demekten geldi başıma. Halbuki eldiven giyseydim bu olmayacaktı yada dikişlik bir durum olmayacaktı. Özellikle güç gerektiren işlerde ve kimyasallarla uğraşırken koruyucu ekipman kullanmak şart.

7
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Diamond loop anten çalışması
« Son İleti Gönderen: TA8AT 13 Aralık 2019, 22:30:49 »
Simavi bey geçmiş olsun.
8
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Diamond loop anten çalışması
« Son İleti Gönderen: TA2BU 13 Aralık 2019, 22:08:28 »
Geçmiş olsun hocam...

Engin TA2BU/4
9
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Diamond loop anten çalışması
« Son İleti Gönderen: TA6A 13 Aralık 2019, 21:46:28 »
Selamlar arkadaşlar.

Proje bir dikkatsizlik sonucu elimin derin kesilmesi ve ardından dikiş atılması, 10 kullanma yasağından dolayı bir süre askıda kaldı. Ben bu arada malzemeleri aldım, antipas, endüstriyel boya, 30x30 3 boy kalın profil, gergi ipleri, 6mm² nyaf kablo, izalatörler, PVC kutu, vida vs. Çok para tutmadılar nyaf kablo dışında.

Elim düzeldikten sonra ilk iş 1:4 Guanella akım balunu yapmak oldu. Bu arada oğlum Ares beni izlerken bir taraftan şekerleme yaptı.

Profilleri boyadım, iki tanesini tam boy (6 metre), 1 tanesini 4.5 metre boyunda üzerine paslanmaz gergi ve tutma halkalarını takarak bahçenin üç kenarına sabitledim. Tabanda beton falan yok, öylesine toprağa saplayıp çit demirlerine bağladım. Hele bir sonuca bakalım sonra yaparız bir şeyler.

Besleme noktası tepeden olacağı için onu çatıya bağlayacağım. O noktanın yerden yüksekliği yaklaşık 9 metre, antenin en alçak noktası olan diğer ucu ise 4.5 metre, yan iki kol 6 metre yükseklikte.Bu aralar olumsuz hava koşulları nedeniyle bazen 2-3 gün çalışamıyorum dışarıda, atölyemde pleksiglas parçalardan bağlantı noktası tasarladım ve ona balunu monte ettim. Bu parça hem anteni gerdirecek hemde besleme kablosuna yük bindirmeyecek.

Önümüzde günlerde sürekli yağış ihtimali var bu yüzden anten elemanını germek ve 20 metreye akortlama işi bekleyecek gibi. Bu arada anten elemanı olarak neden 6mm² kesit kullandığımı açıklamak istiyorum. Yıllar önce Samsun'da iken kafayı 80 ve 160 metre bantlarına takmıştım. Ne yaptıysam sonuç alamadım ve dipten tunerli long wire anten yapmaya karar verdim. 80 metre 6mm² lik bakır kabloyu TA6C Zafer kardeşimin yardımı ve cambazlığızla bir blok ötedeki bir binanın anten kulesine gerdik. O uzunluktakı kablo epey ağır olduğu için öncü olarak ipe bağlı taş kullandık. Taşı sırasıyla 3 binanın çatılarına atarak hedefe ulaştık, kabloyu ona bağlayarak gerdirdik gerdirmesine de ağırlığından dolayı çatı üzerinde gerdirme çok zorladı bizi.Binbir zorlukla anteni kurduktan sonra T mach devre ile akortladım, sonuç umduğumdan çok daha iyi oldu. Bir çok QSO yaptım hatta 160 metrede bile birkaç istasyonla görüştüm. Gel zaman git zaman sonra antenin ağırlığı sorun olmaya başladı, bağlantı noktalarına çok yük biniyordu özellikle de ucun diğer tarafındaki binanın üzerindeki direk pastan dolayı hayli yıpranmış durumdaydı. Anteni söktüm ve eleman olarak hafif olsun diye 0.75mm² lik bakır tel kullandım. Sonuç hüsran oldu, duyma belirgin şekilde düştü, gönderme ise daha berbat oldu, 160 metre de hiç duyan olmadı beni. Bu yüzden geçmişteki bu kötü tecrübeden dolayı kablo kesitini yüksek tuttum.

Şimdilik durum bu, gelişme oldukça buradan paylaşırım.

Sağlıcakla kalın.

10
Ben yaptım oldu! *** / Ynt: Moxon Tipi Dual Bant (VHF+UHF) Yagi Anten
« Son İleti Gönderen: TA2UCM 12 Aralık 2019, 15:33:30 »
eline saglik kardesim,
foruma hosgeldin.

73 de TA1MRT

Çok teşekkürler kardeşim.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10