Gönderen Konu: Benim anten kulem olmasın mı ?  (Okunma sayısı 5041 defa)

Çevrimdışı TA4SO

Benim anten kulem olmasın mı ?
« : 04 Mayıs 2017, 10:23:37 »
Merhabalar,

Bildiğiniz üzere amatör haberleşmenin kalbi antenlerimiz ve ne kadar yüksekte olurlarsa o kadar iyi verim alıyoruz. Geçen yıldan beri kullandığım dikey delta loop antenim (önce TA2OTT Tamer sonrada TA1O Serhat arkadaşımızın yaptırdığı aparatlarla) evimizin yanındaki terasın demirlerine dayanmış olarak yaklaşık 2,5m bir direk üzerinde görevini yapmakta idi. Fakat gerek doğu yönünde evimiz olması nedeniyle kısıtlı çalışması gerekse bir miktar bize de elektromanyetik radyasyona maruz bırakmasından dolayı kendisini yukarıya almak istiyorduk. Bu konuda istekli olmama rağmen bir türlü zaman bulamıyorum, işler güçler v.s. derken değerli büyüğüm TA2BU Engin Hocamın hadi şu direği yapalım demesiyle ben de bu imkana kavuştum. Tüm projeyi, montajı v.s. kendisi halletti buradan da kendisine çok teşekkür ediyorum.

Fotoğraflardan görüleceği üzere anten direğim 10x10 cm kutu profil içerisinden teleskopik olarak çıkan 6cm çaplı galvanizli borudan oluşuyor. Yüksekliğini elle çevirerek makaralı bir sistemle ayarlıyoruz. Güvenli olarak yaklaşık 11m'ye kadar kullanılabiliyor fakat ben şu an çatı seviyesini geçecek şekilde yaklaşık 9 - 10m arasında bıraktım. Performansına gelecek olursak; antenim yapısı gereği 20m ve altı dalga boylarında (tunerle) çalışabiliyor. Gündüz zaten duyabildiğim heryere ulaşabiliyorum. Fakat özellikle geceleri (şu an propagasyon şartlarıda iyi) gece 24:00'a kadar 18MHz çalışabilmek çok güzel. JT9 için 10W ve JT65 için sadece 20 - 25 W çıkış yeterli oluyor. Tam performansını görebilmek için uygun bir yarışmayı bekliyorum.

73...

http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA3EN

Ynt: Benim anten kulem olmasın mı ?
« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2017, 10:36:48 »
Şadan Bey merhabalar,
Hayırlı olsun , bol qso'lar yapmanızı dilerim.

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2017, 11:28:07 »
Hüseyin Hocam çok teşekkür ederim, selamlar 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2017, 11:51:20 »
Olsun Şadan bey daha iyileri olsun inşallah güle güle kullan 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3MHA

« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2017, 17:43:07 »
Şadan hocam yeni kulenizi güle güle kullanın. Bol DX'ler.
Çok sade ve kullanışlı görünüyor.
Kare profille iç boruyu nasıl merkezlediniz. Mümkünse birkaç fotoğraf paylaşabilirmisiniz lütfen.

73 de ta3mha Ateş

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2017, 17:45:16 »
Hayırlı uğurlu olsun. Bol bol DX QSO larınız olması dileklerimle. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA5DDS

« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2017, 18:11:50 »
Hayirli olsun,kiskanilacak bir calisma olmus :)

Çevrimdışı TA1LSE

« Yanıtla #7 : 18 Mayıs 2017, 08:59:28 »
Hayırlı olsun Şadan Bey,

Benim sormak istediğim  10x10 cm kutu profil ve galvanizli borunun birbirine geçtiği kısımda nasıl bir parça kullanıldığı, yakından resim çekme ve foruma ekleme şansınız olur ise sevinirim. Benim de elimde bulunan 2mt x 4 parçadan olusan telescopic anten mast çalışmasına (her ne kadar 1 yıldır proje yarım durumda beklese de) faydası olacağı kanısındayım.

Şimdiden teşekkür ederim...

Çevrimdışı TA2IB

« Yanıtla #8 : 30 Haziran 2017, 23:10:45 »
Şadan bey çok güzel olmuş, iyi qso larda kullanın. Fotoğraflarda ve sizin anlatımınızda yön ile ilgili bir şey göremedim, yönü sabitmi yoksa dönüyorda ben mi o noktayı kaçırdım, 73.