Gönderen Konu: CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014  (Okunma sayısı 8335 defa)

Çevrimiçi TA5FA

CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014
« : 03 Şubat 2014, 10:31:32 »
Değerli Dostlar, Dijitalciler, Contestciler, Acemiler, Ustalar, Üstadlar ;

Bu hafta sonu CQ WW RTTY WPX Contest var bu konuda bilgilendirme ve kuralları paylaşayım istedim di.
Çeviri hatası olabilir tüm suç ulu google 'a aittir.
Bu yarışmayla ilgili neler yapmışlar'a şu video topluluğundan bakabilirsiniz : http://www.youtube.com/results?search_query=CQ+wpx+rttyDevam edecek........


Çevrimiçi TA5FA

Ynt: CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014
« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2014, 10:46:21 »
RTTY denince ne olduğuna dair bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz :
http://www.qsl.net/ta1dx/amator/rttyfrq.htm
http://www.qsl.net/ta1ee/rtty.htm
http://www.amatorband.com/amatorband.aspx?ID=117

********************************************
RTTY deyince aklıma Sayım Hocam TA9J ve  Değerli dostum TA1DX gelir.  RTTY nedir nasıl yapılır'ı birde onlardan dinleyip-görelim isterim şuradan ;  http://www.qsl.net/ta9j/

Tam linkini frame sayfadan çıkartamadığımdan sayfayı aşağıya kopyalıyorum 

RTTY Radyo Tele Type kelimelerinin kısaltılmış halı olup Radyo amatörleri tarafından  uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Yazılı metni gönderme esasına dayandığı mutlaka telsiz cihazı yanında bir de bilgisayara ihtiyaç duyulmaktadır. Elbette bunların dışında bir modem veya ses kartınada ihtiyaç vardır. Ancak son yıllarda yazılan harika yazılılar sayesinde ses kartı bu iş için yeterli oluyor.

Bu RTTY yazılımları arasında en popüler olan MMTTY dir. Bu program ücretsiz olup.  http://www.qsl.net/mmhamsoft/ adresinden temin edilebilir.  Programı yükleyip çalıştırdığınızda ilk olarak çağrı  işareti girmenizi isteyecektir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki pencereyi elde etmiş olacaksınız.
Bu program ile seri çalışabilmeniz için makro butonlarını doldurmanız gerekmektedir.  Burada QSO esnasında yakullanacağınız metinler olacaktır. Butonların üzerine sağ maus ile tıklayarak açabilir ve gerektiği şekilde doldurabilirsiniz. Makroları doldurmak okadar da zor değildir. Benim size tavsiyem QSO'ları önce bir dinleyin görüşmeler ne şekilde yapılyor siz de kendinizi ona göre ayarlayınız.Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra dinlemeyi nasıl yapılacağı konusuna gelelim. Bu işlem için ses kartını kullanacaksınız. ancak ben bir tavsiyede bulunmak isterim. Günümüzde ses kartları ana kart  üzerinde piyasaya sunulmaktadır. Benim size tavsiyem ikinci bir ses kartı kullanmanız. Bu durumda anakart üzerindeki ses karınız başka amaçlar gibi de kullanabilirsiniz.  Bunun için size tavsiye edebileceğim ses kartı Creative Vibra 128 dir. HF cihazınızın Hoparlör çıkışını bilgisayarınızın mikrofon girişine bağlayınız.  Aşağıdaki pencereyi yapmış olduğum bir dinleme esnasında kaydettim.  Sağ üst köşede görülen siyah skoptaki iki sarı çizgi arasına çift tümsek şeklindeki  dalgayı aldığınız zaman RTTY sinyalini çözmeye başlayacaksınız.HF te RTTY çalışmak için  3580-3600 ,  7035-7045, 14080-14.090, 21080-21090 ve 28050-28150 KHz frekanslarını kullanızınız.  RTTY modunda dinleme  ve gönderme işlemini  tüm bantlarda LSB modunda yapınız.  USB modu ile çalışmakta mümkün elnette. Ancak programda değişiklikler yapmanız gerekecektir.

Dinleme işleminden sonra gönderme işlemini nasıl gerçekleştıreceğiz? Bu da sanıldığı kadar zor değil.  Bilgisayarınızı HF cihazınıza uygun şekilde bağladıysanız. Bu programda yapacağınız tek ayar hangi COM portu kullandığınzıdır. Bu işlemi de
Bu program çıktıktan sonra RTTY kullanıcı sayısı çığ gibi büyüdü ve her gün daha da artmaktadır.  Bu programı ilk defa 2000 yılı Ağustos ayında kullandım ve hala kullanmaya devam ediyorum.  Bu programı yazdığı için JE3HHT Mako ya benim gibi sizde teşekkür edeceksiziniz. Bu programı  Writelog ve RCKRTTY gibi ticari programlarda kullanmaktdır. Bu konu ile ilgi detaylı bilgiyi   sitemdeki program tarifi kısmında bulabilirsiniz.

Değerli arkadaşlar umarım buraya kadar bir sorunla karşılaşmadınız. Eğer hala dinleme veya gönderme yapamıyorsanız bağlantılarınızı kontrol ediniz.

Dinleme ve gönderme yaptığınıza göre bence hiç durmayınız RTTY yarışmalarına katılın. Bu programı bu amaçla da kullanabilirsinzi. Bunun için önce OPTION menüsündeki  RUNNING MODE seçeneğini  aşağidaki gibi tercih ediniz.
Bunu dışında yukardaki menü penceresinin en alt kısmında bulunan Setup Logging(L).. seçeneğinden aşağıdaki pencereyi açarak input kısmını görüldüğü gibi düzenleyiniz.Aynı pencerenin QSO Button kısmı ise aşağıdaki gibi düzenlenmelidir.Buradaki  Runnınng kısmında bulunan butonlar QSO esnasında göndereceğiniz makrolardır. Bu butonlarda yazılı olan metinlerideki QSO butonudan kullanacaksınız.  Butün bu işlemler yapıldıktan sonra programınızı yeniden başlatmalısınız. 

Diyelimki herhangi bir RTTY Contest'e katıldınız ve UR5UDX  çağrı işaretli istasyonu duydunuz. Karşı tarafa ilk mesajınız QSO butonuna basarak aşağıdaki şekilde gönderebilirsiniz. Bu durumda çıkacak olan mesaj

UR5UDX UR5UDX  UR 599-001-001 BK

şeklinde olacaktır.  Bu durumda UR5UDX  'e ilk numaranız olan 001 vermiş oldunuz.  Onun size vereceği numaranın üzerine maus ile tıkladığınızda size vermiş oluğu numara  aşağıdaki pencerenin  My kısmında otomatik olarak çıkacaktır. UR5UDX çağrı işaretli istasyonda size 001 seri numarasını göndermiş olsun bu numarayı maus ile tıkladığınzıda Log giriş pencereniz aşağıdaki gibi olacaktır.
İkinci defa QSO butonuna bastığınızda ise karşı tarafa göndereceğiniz mesaj ise

QSL TU QRZ? de TA9J TA9J K

şeklinde olacaktır. BU Mesaj ile UR5UDX'e  göndermiş olduğu seri numarasını aldığınızı ve başka çağrı yapan olup olmadığını  sormuş oluyorsunuz. Bu son hali ile log giriş pencereniz aşağıdaki gibi olur.
Burada ikinci yapacağınız QSO için numara otomatik olarak 002  olmuştur.

Bundan sonra seri olarak QSO lara devam edebilirsiniz.

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014
« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2014, 10:55:57 »
Çok değerli, çok güzel bilgiler bunlar. Çok teşekkürler.
Bir sorum var, RTTY çalışmak için bilgisayarın ses kartına bağlantı yapmak gerekiyor mu, yoksa tek bir CAT kablosu yetiyor mu? Ya da sorumu daha açık sorayım, RTTY çalışmak için bilgisayar ile telsiz arasına nasıl bağlantılar kurmak lazım, mesela bir FT-857 ye, ya da TS-480'e bilgisayarı nasıl bağlarız?
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014
« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2014, 11:38:34 »
Mete Bey ,
Evet PC ses kartı bağlantısı gerekiyor zira genelde herkes  AFSK (Audio Frequency Shift Keying) çalıştığından dolayı.

TS480  plug in play bir cihaz http://www.telsizciler.org/index.php/topic,12319.0.html buradan bir başlayın .

FT-857 içinse  Gökhan kardeşim  1BIG (call yanlışsa kusura bakmasın)   interface yaptırıp arkadaşlara sunuyordu .

Ancak TS-480 için son bir aydır vakit ayırıpta tamamlayamadığım 600:600 audio trafolu ve optocoupler li bir devrem var arzu ederseniz onun şemalarını da gönderebilirim "kritik malzeme 600:600 audio trafo"


Sağlıcakla

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014
« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2014, 12:28:43 »


CQ WW RTTY WPX Contest  TA  istatistikleri

Genel Türkiye yıllara göre katılım sayıları ;
Yine bu yarışmaya kimler daha çok katılım sağlamış'a baktığımızda TA1BM  8 kez  TC1DX- TA1DX 'i  7 kez  görüyoruz kendilerini katılımdaki istikrarlarından dolayı tebrik ediyoruz.
Şimdiye kadar katılan arkadaşlarımızın skore tabelasındaki ilk 3  liste Trabzon kimseye kaptırmamış QSO sayılarıda  oldukça skorer
Yıllara göre katılım lara gelince  ilk katılım 2001 yılında olmuş TA7I bu yarışmanın istikrarlı katılımcılarında skorer bir arkadaşımız olmuş
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2014, 21:53:08 Gönderen: TA5FA »

Çevrimiçi TA5FA

Hayırlı olsun
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2014, 20:06:10 »
Dedikki Bulgarın, Çekin, Yunanlının dilinde yarışma kuralı olurda TÜRKümün dilinde neden kural olmasın.

CQ WW RTTY WPX yarışmasının Türkçe kurallarını CQWW sayfasına yerleştirttik . Geride kalan DX-WPX-160m yarışmalarının kural Türkçeleştirme ve CQWW sayfasına yerleştirtme en kısa sürede tamamlanacak
""""Desteğinden dolayı TA3EP Ahmet Mete Bey' çok tşk. ederim.""""

Kimilerine göre yahu kaçtane TA yarışmalara katılıyor diyebilir olsun damlata damlata göl edelim.


Çevrimdışı TA3EP

Ynt: CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014
« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2014, 21:07:04 »
Mehmet bey, elinize kolunuza aklınıza sağlık. Çok güzel bir hizmet yapmışsınız, asıl ben böyle güzel bir çalışmaya imza attığınız için size çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamı ve hep birlikte daha nice yarışmalara katılmak dileklerimle,

73 de Mete, TA3EP
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3E

Ynt: CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014
« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2014, 22:45:45 »
Merhaba.

Emeklerinize sağlık güzel olmuş teşekkürler Mehmet bey ve Ahmet bey
Alirıza ÖZSARAN - TA3E (TA3EL) - 555 025 16 77 
Küçük şahsiyetler; kişilerle uğraşır.
Vasat şahsiyetler; olaylarla uğraşır.
Büyük şahsiyetler; Fikirlerle uğraşır.

Çevrimdışı TA6MD

Ynt: CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014
« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2014, 23:19:35 »
Mehmet Bey elinize kolunuza dilinize sağlık Contestler hakkında ki paylaşımlarınızı yakından takip ediyorum ve teşekkür ediyorum paylaşımlarınız sayesinde her geçen gün Amatörlük dünyasında yeni bir bilgiyle daha ileri yol alıyoruz katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim sistem hazır işallah yarışmada bir yol alabiliriz.
73's
TA6MD
F.MURAT DEMİR

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014
« Yanıtla #9 : 07 Şubat 2014, 23:28:39 »
Faik Murat Bey,
 Amaç En büyük katılımcılı CQ DX-SSB yarışmasına bile  10-15 olan katılımcı sayımızı  50'ler  100 'ler e getirirsek merdiven basamaklarını çıkmış oluruz.

Elbette hiç kimse ödül birincilik için yarışmaya katılım beklemesin (şimdilik)  Birinciliklere  bakınca setup ları devasa .

Ancak pes etmemek lazım  önce Ülke olarak katılımcı sayısını artıralım dibimizdeki bulgar  bile bizden çok çok ilerde .....

Yaklaşık 1 ay sonra bitecek bir istatistiğim var CQ yarışmalarını istisnasız kaçırmayan hiç firesi olmayacak noktada Amerikalı amatörler var  onları görünce imrenmemek elde değil.

Yarışmaları spor ve sportmenlik gibi görmek lazım karınca kararınca  damlaya damlata hep birlikte şu katılımcı sayılarımızı artıralım.

""""Ammaaaa  eğer  PA varsa Yagi-Beam de varsa  yarışmada vurdukmu oturtmak da lazım  """""


Sağlıcakla


Çevrimiçi TA5FA

Ynt: CQ WW RTTY WPX Contest 8-9/Şubat/2014
« Yanıtla #10 : 20 Şubat 2014, 16:59:53 »
Terzi söküğünü dikemezmiş malesef katılamadım interface nedeniyle,

Katılan arkadaşları canı gönülden kutlarım; (şimdiye kadar log gönderenler listesidir)