Gönderen Konu: basit 4:1 balun  (Okunma sayısı 32949 defa)

Çevrimdışı TA2MES

Ynt: basit 4:1 balun
« Yanıtla #20 : 05 Mayıs 2012, 01:10:38 »
özellikle 14 ve 21 mhz lerde dinlemede birkaç db düşüklük var,ben bu anteni anten coupler (GCU-935)  ile farklı frekanslarda da kullanabilme düşüncesiyle yaptım ve bütün denemeleri bu anten kaplere bağlı olarak yaptım,ancak anladığım kadarı ile bu anten en yüksek verimi doğal olarak yapıldığı tamdalga uzunluktaki bantta sağlıyor ben 42 metre üzerinden hazırlamıştım dolayısı ile 7 mhz de longwire antenime yakın cevap veriyor,14 ve 21 mhz lerdede fena değil ancak hernedense dinlemesi ve göndermesi balık oltasına göre biraz düşük deltaloop ile italyan istasyona 59 giderken balık oltası ile 59 plus raporu verdi ve dinlemede balık oltası daha başarılı,delta loop un bina arasında kalması buna etken olabilirmi yada kabloyu ince çelik çamaşır telinden yaptığım içinmi yada 1:4 balunu tekli zil telinden (telefon teli) radyo ferritine yaptığımdanmıdır bilinmez.
Ayrıca birde anteni direkt cihaza bağlayıp denemeyi düşünmekteyim eğer sadece 7 mhz de bile maximum performansı yakalasam o şekilde kullanmayı düşünebilirim.
7 mhz de ortalama 1,8 swr (coupler bağlı iken)
14 mhz de ortalama 1,6 (coupler bağlı iken)
SONUÇ : anteni anten coupler ile birlikte kullanmış olmam sonuç için beni yanıltıyor olabilir diye düşünmekteyim zira bu military couplerler long wire anten ile maksimum randıman verecek şekilde dizayn edilmiş cihazlar.Birde dinlemede neden balık oltasına göre düşük kaldığını anlamaya çalışacağım,denemelere devam edip neticeyi belirteceğim selamlar.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
Gsm : 543 232 41 08
Bilmek için paylaşmak,paylaşmak için bilmek gerek.
73'S

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #21 : 05 Mayıs 2012, 01:42:45 »
En güzel yanı hiç sarkma yapmıyor,14 mhz de 180 wata kadar çıktım problem olmadı ancak yanlış giden bişey var sanki,dinleme neden düşük bunu anlamaya çalışıyorum,gerekirse daha güzelini yaparım :)
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #22 : 05 Mayıs 2012, 09:43:38 »
Erhan Bey,

Resimlerde anten kupler görünmediği için antenin dibinde olmadığını düşünüyorum. Antende ise sanki 4:1 balun görüyorum. Eğer antende 4:1 balun var ise ve anten kupleriniz içeride ise diğer bantlardan verim alamamanız normal. Eğer anten kupleri 4:1 balunun yerine koyabilirseniz olur. Size tavsiyem anten kupleri devreden çıkarın, diğer bantlarda da SWR nin çok iyi olduğunu göreceksiniz. Eğer SWR bandların içerisinde istediğiniz yerde uygun değilse o zaman biraz anten boyu ile uğraşmanızı tavsiye ederim.

Diğer antenlerle karşılaştırmanızda sizi yanılgıya düşürmemesi için bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Bu tür karşılaştırmalarda anten yönü çok önemli oluyor. Yönsüz anten ile yönlü anteni karşılaştırırken benim uyguladığım bir yöntem var. Bu testi bir iki istasyon ile değil, farklı yönlerdeki çok daha fazla istasyon ile yapıyorum. O zaman karşılaştırma daha sağlıklı oluyor.

Sağlıcakla kalınız.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #23 : 05 Mayıs 2012, 09:53:39 »
Erhan bey elinize sağlık. Güzel ve performanslı bir anten yapmışsınız. Ancak değerlendirmelerinizde dikkatimi çeken birkaç hususa açıklık getirmek istiyorum.

Öncelikle anteninizin fiziksel boyutunu kullanmayı düşündüğünüz en düşük frekansın band ortasına gelecek şekilde hesaplayınız. ( 1005/F (MHz))= feet

Antenin besleme noktası, antenin ışıma açısını belirler. Aşağıdaki resim besleme noktası ile ışıma açısı arasındaki ilişkiyi göstermektedir.

Horizantal (yatay) polarizasyonlu antenlerin ( sizin monte ettiğiniz şekildeki Delta Loop , Dipol , Windom , Longwire vb.) ışıma açıları yüksek olduğu için yakın mesafe haberleşmelerindeki performansı daha iyidir. Vertical (Dikey) polarizasyonlu antenler ise ışıma açılarının düşük olmaları nedeniyle DX görüşmelerde tercih edilir.

Antenlerinizi kıyaslarken bu kriterleri göz önüne alırsanız daha sağlıklı bir değerlendirme yapabileceğinizi düşünüyorum.
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #24 : 05 Mayıs 2012, 10:53:00 »
Mustafa bey,
Iyi gunler...
antenin mevcut sekli sizin sematik olarak gosterdiginiz sekillerin icinde [C] sikkina denk gelmekte. ve polarizasyonuda vertical seklinde. bildigim kadariyla Sn. Bilal beyin dedigi gibi yon ve besleme sekli ( balun +Coupler) probleme sebep olabilir nitelikte..
selam ve sevgilerimle
Yasar GOCET
TA3D/VU

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #25 : 05 Mayıs 2012, 12:22:29 »
Yaşar abi merhaba,

Sanırım ben yanlış ifade ettim. Önceki mesajıma eklediğim resimdeki tüm antenler şekil itibariyle vertical ( Dikey ) montaj yapılmış antenler. ancak antenlerin apex (uç ) noktası ile besleme noktasındaki değişimler antenin yayılım paterninin horizantal ( yatay) yada vertical (dikey) olmasında etken oluyor.

Erhan beyin anteni sizinde tespit ettiğiniz şekilde dikey (c) kurulmuş durumda. Ancak apex ve besleme noktasının aşağıda olması antenin ışıma açısının orta düzeyde yüksek olması nedeniyle yurtiçi haberleşmede veriminin daha yüksek olacağını , DX istasyonlarla kıyaslama yaparken bu durumun göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulamak istemiştim.

Aynı anten , aynı şekilde kurulup besleme noktası sol yada sağ üst kenardan yapıldığında ışıma açısı azalacağından dikey polarizasyonlu anten gibi çalışacak ve DX istasyonlara karşı kazancı artacaktır.

Anten coupler'in balun'un hemen arkasında olmaması , coupler ile balun arasındaki transmisyon hattının da antenin bir parçasıymış gibi çalışmasına ve anten yayılım şeklinde bozulmaya neden olduğu kanısındayım.

73,

Mustafa , TA2EY
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #26 : 05 Mayıs 2012, 12:50:15 »
Anlattıklarınıza dayanarak, dikey anten sinyallerinin genel anlamda DX haberleşmeye daha yatkın olduğu sonucunu çıkarabilir miyiz?
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #27 : 05 Mayıs 2012, 13:30:41 »
Kesinlikle çıkarılabilir.

Aşağıdaki resimler incelendiğinde aralarındaki bariz fark görülebilir. Kırmızı renkli bölgeler en yüksek ışınımın olduğu kısımlardır.

Dipol anten paterni

Vertical anten paterni
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #28 : 05 Mayıs 2012, 13:59:11 »
Konu biraz dağılacak ama yeri gelmişken şu notu da eklemeden geçemeyeceğim.

Antenlerin yayılım paternine etki eden bir başka önemli husus ise antenin yerden yüksekliğidir.

Aşağıdaki resimde bir dipol antenin yerden değişik yüksekliklerdeki yayılım grafikleri görülmektedir.

Buradan da , " kullanılan antenle ulaşılması düşünülen hedefe uygun olarak anten yüksekliği değiştirilmeli" sonucunu çıkarabiliriz.

73,
Mustafa , TA2EY
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #29 : 05 Mayıs 2012, 14:55:54 »
Anten coupleri devreden çıkartıp delta loop u direk bağladığımda elde ettiğim ölçümler şöyle oldu:

FREKANS          SWR            POWER

7300 mhz         3                   200 W
7200 MHZ         2,8                150 W
7100 MHZ         2,3                100 W
7092 MHZ         2,3                  92 W
7032 MHZ          2                    70 W
6950 MHZ          1,8                 50 W

Yani çıkış yüksek ise swr de yüksek çıkış azaldıkça swr de o nisbette azaldı,en yüksek çıkış gücünü 7 mhz de verdi ama swr pahasına (ölçümler AM modunda yapıldı)
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #30 : 05 Mayıs 2012, 15:16:32 »
Erhan bey,

Ölçtüğünüz SWR değerlerine göre anteninizin fiziksel boyu uzun görülüyor. SWR'nin 1:1 olduğu yada en düşük düzeye geldiği frekansı bulabilirseniz ne kadar kısaltmanız gerektiğinin hesabını da yapabilirsiniz.

73,
Mustafa , TA2EY
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #31 : 05 Mayıs 2012, 15:34:48 »
En düşük swr 6700khz  lerde 1:5 oluyor daha aşağı inmeye kalkarsam tekrar artma eğilimine giriyor,sanırım balunu tekrar gözden geçirmem gerekecek.Kullandığım materyallerle ilgili bir sorunda olabileceğini düşünüyorum.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #32 : 06 Mayıs 2012, 16:31:28 »
Erhan Bey,

6700 KHz. de en düşük SWR yi yakalıyor iseniz Mustafa abimin dediği gibi anten boyu uzun. Ne kadar keseceğinmizinn hesabı basitçe şu şekildedir. 6700 KHz. deki dalga boyunu bulalım. 300/6.7=44,77 m. eğer 7100 KHz. istiyorsanız bu frekansın da dalga boyunu bulalım. 300/7.1=42,25 m. Keseceğimiz miktar ise 44,77-42,25=2,52 metre. Bu hesap, antenimiz dalga boyunda olduğu için başka bir işlem gerektirmedi. Eğer antenimiz dipol olsa idi, çıkan miktarı 4 e bölecektik. Bulduğumuz değeri dipolün her bir kolundan kesecektik. Eğer SWR miz yüksek frekanslarda iyi olsaydı, bu defa hesapladığımız miktarı anten boyuna ekleyecektik. Bu işlemi yaptıktan sonra, arada kupler olmadan anteni 14, 21 ve 28 de de bir test edebilir misiniz?

Aşağıda benim delta loopun grafiğini görüyorsunuz. 7 MHz. SWR biraz yüksek. Epey bir sağa sola baktım, delta loop kendi frekansında zaten böyle oluyormuş. Eğer boy ayarını yaptıktan sonra 14 MHz. de SWR düşük ise bana göre bir sorun yok demektir. Ayrıca SWR ölçümünde dışardan yansıyanlar da işin içine giriyor. Bunu da hesaba katmak lazım.

73

Bilal Ekmekci, TA8A
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2012, 21:23:25 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #33 : 06 Mayıs 2012, 18:18:25 »
Bilgiler için çok teşekkür ederim,bilgiler ışığında durumu tekrar gözden geçireceğim.Saygılarımla.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA5S

« Yanıtla #34 : 06 Ekim 2013, 04:33:58 »
abı celık camasır teli diye bir yer okudum ben kımle görüştüysem 100metrelik bır top bakır 4mm lık kaplodan bahsedılıyor bence sıkıntı burada olabılır
Hilmi ÖZBEK
ESKİŞEHİR

TA5S   
Zoru başarırız imkansızlık biraz zaman alır....73

Çevrimdışı TA1MD

« Yanıtla #35 : 06 Ekim 2013, 05:18:25 »

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #36 : 12 Ekim 2013, 12:43:31 »
Tekrar merhaba.

Bu başlık açılalı aşağı yukarı bir yıl olmuş. Çatıya anten kuramayan birisi olarak balkonuma uzun tel anten taktım ve 25 değişik ülke ile QSO yaparak eDX ödülü kazandım. Balkondaki dandik antenimi kullanarak, 100W SSB güçle, Brezilya, Japonya ve Kanada ile konuştum. Balkon anteni fikrini ben icad etmedim, beni yanına alarak her şeyi gösterip öğreten bir ustam da yok. Ama önce TRAC dergileri vardı, şimdi de siz Bitlik'teki dostlarım varsınız. İçimdeki amatörlük ateşini yakan Bitlik'teki yazışmalardan birisi de buydu. İşte amatörlük bu, karşılık beklemeden bildiği şeyleri paylaşıvermek. Parayla pulla ölçülemeyecek kadar değerli bir şey bu. İyi ki varsınız. Bilgilerini bizimle paylaşan tüm amatör arkadaşlarıma çok teşekkür ediyor, uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum. Lütfen size çok basit gelen bilgileri bile paylaşmaya devam ediniz. Biliniz ki her bir minik bilgi kıvılcımı dahi, mutlaka bir yerlerde birilerinin yolunu aydınlatıyor.

73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND