Gönderen Konu: Telsiz test araçları "tips tricks"  (Okunma sayısı 191149 defa)

Çevrimdışı TA1CH

Ynt: Telsiz test araçları "tips tricks"
« Yanıtla #60 : 12 Mayıs 2013, 12:29:15 »
Hüsnü bey selamlar çok önemli bir noktaya değinmişsiniz  yapacağımız devrede kullanacağımız transiztörü  secerken  kullanacağımız katı iyi analiz etmek lazım  aklıma  genclik yıllarımda  cb telsizin cıkış transistörü olan 2sc 2078 söküp yerine
daha cok vat cıkaracağız diyerek 2sc 1969 takıp hic bir performans artışı olmayıp birde  cıkış gücümüzden kayıp lara sebebiyet verdiğim yıllar geldi evet 1969 yuksek  vatlı ama  süreceğiniz  güc farklı  2078 ile sürersek sıkıntı yok  ama gariban 2314  ne yapsın  ağır bir kamyonu  gücsüz bir insan nasıl sürsün . birde encok yapılan yanlışlardan birisi   30mhz bir devreyapmak istiyoruz   5ghz transiztör  kullanıyoruz e yüksek  olduğundan daha iyi calışır  sıkıntı şu alcak frekans ile calışanlar  hep yuksek fekansa özenirler
acaba sürekli 5 ghz  devrelerle uğraşanlar bir gün 500mhz bir devre yapmaya karar verse ve düşük fekanslı bir  transistör arasa daha iyi olur diye yerine  30mhzlik bir  transistör takarmı  yaptığımız kısaca bundan ibaret   ben yaptım oldu  diyenler cıkabilir 
olur ama nasıl olduğunu o transiztöre birde sormak lazım .bakalım rahat calışıyomu .ben yaptım oldu konu başlığı olarak güzel bir başlık ama gercek hayatta kurallar var hic bir kurala uymadan ben yaptım olduların hicbir kıymeti yok .özelliklede elektronik  devre tasarlıyorsanız .bırakın devreyi  icerisine koyduğunuz  kutunun bile bir hesabı var  . selamlar

Çevrimdışı TB6BHK

Elektronik Devrelerde kullanılacak transistörlerin seçimi
« Yanıtla #61 : 12 Mayıs 2013, 19:28:00 »
Değerli Mesut Öz Bey
Devrelerde kullanılacak transistörlerin seçimi

Bahsettiğiniz konular elbette işlenmeye değer. Ancak bu konulara Muğladan TA4ASO Şadan Özden beyin de biraz temas ettiği gibi masa başı tatbiki elektronik giderek zayıfladı, hazır devreler girişimlerimizi azalttı.
 Sonuç elbette bizleri fabrika bağımlısı yapar ve sadece halk değil amatörlerimiz bile elektroniğe seyirci gözüyle bakabilirler. (sizin  ben yaptım oldu ..kalitesi) hakkınızdaki fikrinize örnek.
Benim oyuncak el yapısı amatör bir sitem var. Çocuğunu da elektronikçi yetiştirmek isteyen bir Polonyalı veya Romanyalı amatör 8 yaşındaki kız çocuğuna doğum günü hediyesi bir basit alıcı yapmak istiyor. Benim receiver1 isimli devreyi yapmış. Çalıştığını görünce bana bir teşekkür maili atmış. Sitenin iptidai görünüşüne de bakmayıp devrelerin işlevliliğini çalışırlılıığını hedef almış. Senin site büyük bir site diyor. Şemaya kendi bildiklerini de ilave edip daha verimli hale getirmiş.
Malum elektronik çoğu kere kopyala yapıştır değil. Fabrikalar kendi ürettiklerini test eder iyi olanlara passed etiketi yapıştırırlar. Passed olamayanlar icabında bir arabayı dolduracak boyutlara ulaşabiliyorlar. Transistör değişimine ait bir hatıra:
Tahir isimli genç yaşta ölen  bir radyo tamircisi arkadaşım vardı. Çok meşhur bir isme sahip olmayan CB bir telsiz almıştı. Bu telsizin özelliği sesi çok tatlıydı.  Gücünü yükseltelim diye sadece vidalarla oynadık. O tatlı sesi bir daha bulamadık. Vericiyi dinleyenler Tahire senin eski cihaz daha iyiydi diyorlardı. CB ciler içinde seslerden CB cihazın markasını tanıyanlar olurdu.
73! Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TB6BHK

Maksada uygun transistor kullanmak
« Yanıtla #62 : 17 Mayıs 2013, 16:34:11 »
Değerli arkadaşlar
Öncelikle Mesut Öz Beyin değindiği şu konu ile bir iki cümle söyleyip konumuza devam edelim.
--Yüksek frekansta çalışanlar bir gün düşük frekans transistörü takarlar mı ?
Yüksek frekans çalışmak hem üstün bir elektronik bilgiyi gerektirir, hemde üstün el becerilerini. Uzun dalga RF çalışan biri için montajın mümkün olan en dar alanı kullanmak, parçaları en kısa yoldan yerlerine lehimlemek gibi fazlaca bir problemleri yoktur. Frekans yükseldikçe ayak bağlantılarını kısa tutmak zorunlu hale gelir. Yüksek frekans çalışanları şaseye en kısa yoldan ulaşmak için bakırlı plaket  bakırlı board kullanmak zorundadırlar. Milimetrik mesafeler nönem arzederler.
Düşük frekans transistörü yüksek frekansta çalışamaz. Frekans yükseldikçe verim düşer, neticede transistör gereksiz hale gelir.
Ama bir yüksek frekans transistörü alçak frekans devresinde de çalışır. Çalışmam demez. Bunun da  hoşa gitmeyen tarafları olabilir. Maliyet artar, kazanç fazla yükselebileceğinden istenmeyen osilsyon problemleri doğabilir. Bunu önlemek için transistörün ayaklarına "ferrite beat" denilen ferit boncuklar takmak gerekebilir" şemanın hacmı büyür. Harmonik frekanslar güçlenebilir..filan filan
73!    Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

Alçak voltajlarda çalışma
« Yanıtla #63 : 18 Mayıs 2013, 23:56:49 »
Değerli arkadaşlar. İşitme cihazı yapmak istiyoruz  1.5 volt kullanacağız hangi transistorları kullanalım?.
Gerçi son yıllarda programlı digital cihazlar çıktı, onu işlemek lazım ama,  bildiğimizi okumak zorundayız. Bize düşük voltajlı ve ilaveten biriaz da kazançli transistör gerekli. Transistor kutucuğumuzu açıyoruz, bakalım hurdalardan neler sökmüşüz.  Hepsini değil tabii işe yarayabilenlere biraz bakalım. İlk bakacağımız kollektöe emiter voltajı olacak. Bu voltaj 20 ve aşağısı ise güzel sayılır. PHILIPS bir zamanlar BC548 transistoru kullanmıştı. Düşük volta ilaveten transistorun kazançlı olması da tercih sebebi olabilir. Kazancı hFE  ile gösteriyoruz.
2SC9018    vCE = 15 volt  400mW  1100 MHz    hFE=28~198 iyi sayılır
2N3640      vCE=12     hFE=30~120  germanium PNP
2SC2570    vCE=12    NF gürültü seviyesi   500 MHz de  max  1.2 dB yani tam low noise
2SC3110    vCE=12  200mW  NF=1.3~2.5  Ft=4.5 GHz
2SC930      vCE=20  250 mW    dc=80~320
BF254        vCE=20V  250 mW   dc=65~220  NF=3.8  bu rakam 102a kadar low noise imiş
73!            Hüsnü Köktürk     TB6BHK     husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #64 : 19 Mayıs 2013, 12:39:03 »
Hüsnü bey işitme cihazında   denemeniz amacıyla  düşük voltajlı yuksek  kazanclı  npn bir adet smd transistör yollamak istiyorum
adres bilgilerinizi verebilirmisiniz 73  mesut  öz

Çevrimdışı TB6BHK

Dikkat çeken transistörler
« Yanıtla #65 : 21 Mayıs 2013, 01:40:51 »
 Değerli Mesut Öz Bey
Yukarıdaki yazınızı okudum. Bir transistör göndermek istiyorsunuz.  Takdire şayan bir incelik. Hani bu "buyurun bir çayımı için" gibi değil. Bir zamanlar mektup ucuzdu. İcabında mektup zarfının içine bir iki transistor koyabiliyorduk. Şimdi öyle değil ki. En ufak bir şeyin 8-10 liralık maliyeti var.
Ben sizin kadar ince düşünemiyorum. Bir arkadaşın iki transistöre ihtiyacı vardı. Ama bunlar RF güç transistörü. Hem transistör vereceksiniz hem kargo ücreti. Keşki biraz daha sosyal olabilsem daha iyi olurdu. Size kıyamam. Bana transistörün ismini verseniz o da yeter. İstanbulda Ali isminde benim bir mahdum var. Bayramdan bayrama gelir. Bir iki transistör.. ismi verebilirsem ihtimal bulabilirse getirir.
Ben de bugün acele "amatör" bir işitme cihazı yaptım. Aynı zamanda low noise mikrofon preamplifikatörü. Telsiz modulatoru olarak da iş görebilir. Fazlaca bana ait sayılmaz. Entegre devre. Bir mani olmazsa şeması bitince buraya koyabilirim.
Bugünlerde sizi aktif görüyorum. Fakat maniple kullanmayı seven bir amatör arkadaşımız vardı uzun zamandır ne resmini ne de yazısını göremiyorum. Son günlerin yazıları benim  elektronik sınırlarımı aşıyor. Haliyle seyirci kalıyorum, sohbetlerine iştirak edemiyorum.
73!       Hüsnü Köktürk     

Çevrimdışı TB6BHK

Gözde ses preamplifikatör transistörleri
« Yanıtla #66 : 22 Mayıs 2013, 18:04:20 »
Değerli arkadaşlar.
Ses veya mikrofon preamplifikatör transistorlarında aranan önemli özelliklerden biri kazançlı
olmak, gain bir diğeri gürültüsü az olma low noise.
2SC1327       NPN  HFE=180--1040 NV=150 mV   35 volt  250MHz  kazancı hayli yüksek
2SA564         PNP  HFE= 65--700    NF= 2dB  150 MHZ    Low noise+ high gain
2SA970 BL             HFE=350--700   NF=2dB                    Low noise+highgain
KSA992                  HFE=400--800   NV=25-40mV           very low noise+ high gain
NTE324        PNP    HFE=350--700   NF=2--3dB               very low noise
BC309C       PNP     HFE=420--800   NF=---4dB
BC109C       NPN     HFE=380--800   NF=<4    300MHz
BC559C       NPN     HFE=420--800   NF=2--10dB
BC214         PNP                               NF=---2dB               very low noise

73!      Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #67 : 24 Mayıs 2013, 14:39:37 »
Hüsnü bey,
Şöyle bir işitme cihazı yapmıştım. Olağan üstü hassas ve 1,5 V saat piliyle hem çok verimli çalışıyor hemde günlerce çalışıyor.
Belki bu devreyi sizde yapmışsınızdır. Yapmadıysanız tavsiyem olur. 73. Hoşçakalın.

Çevrimdışı TB6BHK

Hulusi beyin ses frekans çalışmaları
« Yanıtla #68 : 25 Mayıs 2013, 01:07:22 »
Selamlar Hulusi Bey
 İlginizden memnun oldum, biraz da ders aldım.
Şu amatörlük sadece  telsiz dalında değil galiba, teknolojinin her dalı amatörün ilgi alanı dahilinde. Balıkçılık, motosiklet, daha olmadı şifalı bitkiler.  Siz fortilerle uğraşıyorsunuz, şu mesajı atmasanız Hulusi Bey in işitme cihazı merakı hiç yok diyebilecektim.
Sizin önerdiğiniz devre çok eskiden page38.html diye geçerdi. Çok iyi bir devre olacak ki siteler arasında yayılmaya başladı.  Devreyi övenler oldu. İyi hatırlattınız. Sağolun. Devre benim sıralamada yoktu. Devreye çok baktım ama montaja kalkışmadım.
Son aylarda işe yarar iki işitme cihazı yapabildim. İnanın birinci yaptığım entegre ses katı iyi çalışırken özenle yaptığım ikinci problemli olabiliyor, entegre problemini çözemeyip vakit kaybettiğim oluyor. Çalışma verimim çok düşük, entegre arızası bile beni perişan ediyor.
Bazan Hulusi beye 7 MHz lik kristalli verici dizeyim diye düşündüğüm olmuştur. Şu varki pll devreler kristallileri ikinci plana atıyor.

73!    Hüsnü Köktürk   Sağlıcakla

Çevrimdışı TB6BHK

9012, 9013, 9014, 9015, transistörlerinin kullanımı
« Yanıtla #69 : 29 Mayıs 2013, 21:37:21 »
Değerli arkadaşlar
Bilhassa çin malı düşük volt elektronik cihazların çok kullandıkları transistörlerden 4 tanesi SSC9014, SS9015, SS9013, SS9012 transistörleri ki üzerlerine çok çeşitli şekilde numaralar konmuş, çoğunu aradığınızda bulamıyorsunuz. Mesela 9014 transistörü şu şekillerde yazılabiliyor.
9014, C9014, SS9014, KTC9014,...
SS9012,  PNP, 20 volt, 1c 500mA, pC 625mW, Dc 64--202, hFE 250--380, fT 100MHz +
SS9013,  NPN  20 volt,      500mA       625mW         625mW,      64--202
SS9014,  NPN, 45volt,                         450mW                            60--1000,    150MHz + 
SS9015,  PNP,  45volt                         450mW                             60--600,      190MHz

3 volt gibi düşük voltajlarda çalışıyorsak Bu transistörlerden 9014 ve 9015 driver olarak , 9012 ve 9013 ise çıkış katında kullanımı uygun olacaktır.  Ayrıca 9014 ve 9015 transistörlerinin gürültü seviyeleri 10dB' i geçmez. Bu da driver katının avantajlarından biri olacaktır.

73!       Hüsnü Köktürk        husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

BC... transistorların VHF ve FM telsiz devrelerinde kullanılması
« Yanıtla #70 : 01 Haziran 2013, 12:37:27 »
Değerli arkadaşlar
BC... transistorların VHF ve FM telsiz devrelerinde kullanılması
İnternet karıştıran, FM telsiz mikrofon kullanan arkadaşlar görürler ki devrelerde yüksek frekans noktalarında BC337, BC547..gibi transistorlar kullanılmaktadır. Uygulama ne derece doğrudur. Transistor datasheetlerde pek çok BC serisi transistorun 200MHz ve üst frekanslı olduğu kayıtlıdır ve kullanım bölümünde ise AF yani ses frekans diye geçer. Bu transistorları datasheetlerdeki  frekans değerlerinde RF  devrelerinde kullanabilirmiyiz.
Yapılacak işlem sadece tek bir osilator katından ibaret ise mesele yok, fakat BC transistörleriyle ayrıca buffer  ve çıkış katı kurmayı planlamışsak durum biraz değişecektir. Osilator katında iyi çalışabilen BC.. transistörümüz 100MHz ve üstü frekanslarda buffer olarak kullanımda müthiş bir verim kaybı gösterecektir. Şöyle ki tek bir BF199 ile yapabileceğimiz işlemi ancak 3-4 BC.. transistörüyle yapabiliriz. BC tip transistörler 100MHz üstünde bariz bir verim düşüklüğü göstererebilirler, buna mukabil harmoniklere kaçma ptroblemleri olmayabilir, hantal ve biraz da stabl çalışabilirler.
Netice olarak 100 MHz üssü çalışmalarda BF199 gibi aktif, esnek,   çevik RF transistörları varken
nazlı, isteksiz, hantal BC..tipi transistor kullanmak verim, vakit kaybı, iri hacım..gibi mahzurları beraberlerinde getirebilirler.
73!    Hüsnü Köktürk        husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

Bir VFO telsiz devresi analizi telsiz test araçları "tips tricks"
« Yanıtla #71 : 15 Haziran 2013, 11:01:18 »
Değerli arkadaşlar
Bir VFO telsiz devresi analizi yapmak istiyoruz. Linki görülen devre 1907 yılında monte edilmiş ve eğitim amaçlı olarak yayınlanmıştır. Gayemiz buradaki püf noktaları tips and tricks' leri göstermektir. Devre incelenmeye değer bir devre olup daha iyisini bulduğumu söyleyemem. İhtimal öneminden dolayı devre tekrar gündeme gelecek ve  kısacık bir anlatım kanaatimce asla yeterli olmayacaktır. Esasen birçok püf nokta özellikle yazıda anlatılmaya çalışılmıştır. Devre hakkında fikir beyan etmek isteyen arkadaşlar için mail adresi konulmuştur. Şimdilik sağlıcakla
http://www.geocities.ws/husnu66tr/1.5w_fm_transmitter.htm
73!       Hüsnü Köktürk    husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

1.5 Watt verici çıkış katı transistoru
« Yanıtla #72 : 19 Haziran 2013, 15:01:47 »
Eğitim amaçlıdırDeğerli arkadaşlar
 Bir verici çıkış katını tamamen eksiksiz anlatmak sınırlı paragraflar için yeterli olmaz. Burada en gerekli ve önemli olan çıkış katı transistöründen biraz bahsedeceğiz. Çıkış katında 2N3866 NPN transistor kullanılmıştır ki, UHF osilator ve amplifikatörler için kullanılır. 30 V 400mA 500 ve 800MHz lerin üzerinde bile rahat çalışırlar. 400MHz de 10 dB üzeri kazanç sağlayabilir. Maksimum 3.5~5.0watt çıkış verebilir. Yeter ki transistorunuz orijinal olsun, 2N2218 ve benzer transistorlar  bu çıkış katında 2N3866 nın yerini tutamazlar. Aniden verim düşüklüğü yaşarsınız.
CV3 değeri verilmemiştir. İhtimal üstünde değer yazılı değildi. 50pF ve aşağı olması gerekir.
73! Hüsnü Köktürk     husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

Q2 transistoru, üç transistorlu vericinin buffer katı
« Yanıtla #73 : 22 Haziran 2013, 14:25:55 »
eğitim amaçlıdır
Değerli arkadaşlar. Verici buffer katını inceliyoruz. Pek çok verici katı çalışmalarım oldu diyebilirim. Ama her türlü planın başarılı olacağını söyleyemem. Tecrübeler göstermiştir ki şemadaki Q2 2N2221 metal kılıflı buffer katı en problemsiz olanlardan biri diyebilirim. Bunu bir forum yazısında da rasladım. Biri diğerine şöyle yazıyordu. ..."O zatın verici şemaları güzel, ona bir mail atıp müsade alman gerekir" diyordu.
Beysi şaseli bu devreyi genelde empedans ayarlayıcı olarak kullanıyorlar. Bizim devremizde saten Q1 low empedans çıkıyor, Q2  transistörü de onu düşük empedans girişle kabul ediyor. Burada problem yok. Q1 bir güç osilatorudur ve Q2 yi rahatlıkla sürer. Tek problem CV1 kondansatörünün değerinini istenenden fazla olmamasıdır. Burada digital ve analog frekansmetre kullanılması işi kolaylaştıracaktır.
L2 bobininde kondansatör görülmüyorsa da o işi kanaatimce CV2 trimmer kondansatörü yapıyor.
73!    Hüsnü Köktürk       husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

CB alıcı verici cihaz tanıtımı tips and tricks
« Yanıtla #74 : 29 Haziran 2013, 11:23:47 »
Eğitim amaçlıdır
Değerli arkadaşlar Bu yazıda CB alıcı vericileri birazcık tanımak istiyoruz, konu elbette çok geniş. Bu nedenle oldukça değerli linklerden istifade etmemiz gerekiyor. Yazıda 40 kanal,--240 kanal ve 400 kanal frekans listesi pdf dosya olarak verilmiş.
Band C                   26.O65~26.505 MHz
Band ABCDEF         26.065~28.775 MHz
Band ABCDEFGHIJ  26.165~29.655 MHz
Yazıya ayrıca ae5080   400 kanal cihazın tanıtım adresi kondu. Satıcı firma bunu export müşterilere satıyormuş. Dökümanlar Almanca, mikrofonlara...ait bilgilerde var, Almanca olduğundan fazla anlayamıyorum

http://www.thiecom.com/ftp/albrecht/mix/information/am-fm-ssb-nederland.pdf
40 kanal CB frekans listesi
http://www.thiecom.com/ftp/albrecht/mix/information
400 kanal  bc frekans listesi
http://malzev.tripod.com/cbrn/ae5080.htm
ae5080 CB transceiver tanıtım adresi

73!     Hüsnü Köktürk        husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

VLF alıcıya doğru atılan adımlar
« Yanıtla #75 : 12 Temmuz 2013, 05:21:27 »

Değerli arkadaşlar
Konu ile ilgili bir önceki yazı kazara silindi  ve yazının tamamını biraz uzunca da olsa bir kalemde veriyorum         Hüsnü Köktürk   TB6BHK    husnu66tr@yahoo.com

VLF Alıcıya doğru
Dünya amatörleri sadece yüksek frekansla uğraşmıyorlar, onların bir kısmı ve birçok profesyoneller düşük frekanslarla da ilgileniyorlar. Bizde bu tür çalışmalar hiç yok demeyelim. Birazcık bizde de olsun. Bu bakımdan konumuzun mazur görülmesi dileğiyle.
VLF alıcı çalışmaları konusu. Bu tür çalışmalara bazan internet ortamında raslarım. Üç sene öncesine kadar da mail yoluyla fikrimi almak isteyenler olmuştu. Şimdi artık soran kalmadı. Ya ben bittim ya da soru soranlar?
Soru soranlar yeraltı sinyallerini dinlemek istiyorlar.  Ben ise böyle birşey duymadım diyeceğim ama galiba yanılıyorum. Zannederim ben bu yer altı sinyallerini yıllar önceleri dinlemiştim. Geçliğimde küçük bir tepenin tabanından tepe noktasına irtibat teli döşemiştik. Tel yüksekliği yerden enaz 3-5 metre yukardaydı. Pil ve amplifikator kullanılmıyor, sadece manyetik mikrofonlarla dinleme ve gönderme yapılıyordu. Tel uzunluğun bir --iki km filan olmalıydı. Çok kouşma yapılmazdı ama hatlar hiçbir zaman sessiz değildi. Gençlik var, saten kulaklar hassas, bu hatlardan aynı tip hüzünlü nağmeler gelirdi. Şimdi anlıyorum. Demek yeraltı sinyali buydu. Oysa bu yeraltı sinyali değil, yerüstü sinyali. Havanın bulutlu olduğu zamanlarda bu tellerden topağa kıvılcımlar sandalye ayaklarına dolanarak akarlardı. Tabii ortalıktan uzaklaşmaz sanız hastanelik olmanız işten bile değildi.
Böyle hüzünlü nağmeleri daha önceleri niçin duyamamıştık? Çünki bu nağmelerin frekansı 20 kHz ile 50.. kHz arasında.? Özel bir alıcınız yoksa ancak bu uzun hatlar, alıcı anteni olacak. Arada bir diyot olmasa da nağmeleri duyabiliyorsunuz. Demek yayın türübizim sistemlerden farklı. Antene bağlı diyot var desem!, sandalye boyuna eşit kıvılcımlar arasında diyot canlı kalır mıydı?
Gelelim radyomuza!
http://www.geocities.ws/husnu66tr/lw-vlf-receiver.htm

D1 D2= 1N4148 not germanium   BF254 kollektor bobini, Bu bobin kasetçalar  okuyucu başlığı, bobin çift ide şasi noktaları birleştirilerek direnç değeri büyütülür. En büyük değer 250+250= 500 ohm olacaktır. 500 ohm mintatür bir trafo da kullanılabilir.
Q1 için tavsiye edilebilen transistorlar 2N3904--2SC3068--2SC1327--BC549C--BF254
Anten bobini:  Bobin turu dinlenmek istenen frekansa uygun sarılır. Orta uç değeri önem arzeder. Düşük turlara çalışabilen alıcı yüksek turlarda çalışmaz veya seçicilik çok azalır. Uzun dalga için 10 tur yeterli olabilir. Ortta dalgada tur 3-5 tur civarı olmalıdır. Eğer uzun dalganın altına inilmek istenirse  tur adedi artabilir.
Cihazimiz broadcast bant, ama biz onu önce uzun dalga dediğimiz Long Wave de iyi çalişmasını sağladık. Buradan Daha düşük frekanslara geçmek kolay olacak. Belki tecrübe kazanılınca tuhaf yeryüzü veya yeraltı müziklerini dinlemek mümkün olacak.
Saten uzun dalganın son bulduğu 150 kHz civarında bile zayıfta olsa yeraltı sinyalleri işitilmeye başlıyor.

D1 D2= 1N4148 not germanium BF254 kollektor bobini, Bu bobin kasetçalar okuyucu başlığı, bobin çift ise şasi noktaları birleştirilerek direnç değeri büyütülür. En büyük değer 250+250= 500 ohm olacaktır. 500 ohm mintatür bir trafo da kullanılabilir.
Q1 için tavsiye edilebilen transistorlar 2N3904--2SC3068--2SC1327--BC549C--BF254
Anten bobini: Bobin turu dinlenmek istenen frekansa uygun sarılır. Orta uç değeri önem arzeder. Düşük turlara çalışabilen alıcı yüksek turlarda çalışmaz veya seçicilik çok azalır. Uzun dalga için 10 tur yeterli olabilir. Orta dalgada 3-5 tur civarı olmalıdır. Eğer uzun dalganın altına inilmek istenirse tur adedi artabilir.
Garip olan diyotların silikon olması. Germanyum diyotlar burada hiç çalışmıyorlar. Oysa benzer pekçok devre 1N34 germanyum kullanır.
Alıcı uzun dalgada duyarlık ve nerdeyse seçicilik bakımından birinci sınıf süperheterodin alıcı seviyesinde ve çoğundan üstün olduğunu söyleyebilirim. Tabii süperheterodin alıcılar birçok yönleriyle takdire değer. Bunlardan birisi Moyen frekans amplifikatörleri ve hatta bu amplifikatörlerin trafolarla yapılması. Trafolar tam ve mükemmel empedans ayarlaması yaparak, ses frekans katına güçlü ve uygun frekanslı sinyal gönderirler.
73!     Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TB6BHK

Düşük gürültülü bazı transistor isimleri
« Yanıtla #76 : 28 Temmuz 2013, 01:47:09 »

Değerli Arkadaşlar
Eğer bir mikrofon preamplifikatör devresi planlamışsak, işitme cihazına benzer bir tasarımız varsa kullanacağımız transistörün  gürültü seviyesini bilmek zorundayız. Burada birkaç adet düşük gürültülü transistör ismi verilmiştir. Gürültü rakamı vermek biraz güç. Çalışma frekansının gürültü seviyesine etkisi büyük. Datasheetler Noise1  Noise 2 diye bölümler oluşturabiliyorlar. Ayrıca her transistörün gürültü seviyesi kataloglarda bulunamayabiliyor.
Uzmanlar 10 dB ve hatta biraz yukarı rakamları low noise kabul edebiliyorlar.
Yüksek hata payı kabulü şartıyla bazı düşük gürültülü transistor isimleri
2CS2021R ~ ~ 1dB         BF253 ~ ~ 1.5       BC214   ~ ~2
2SA970         ~ ~2          2SA564  ~ ~ 2       2N4250  ~ ~3
BF254        ~ ~3.8          2SC1675 ~~4        2SC9011~ ~4
BC178         ~ ~4            BC559C ~ ~4         2N4124 ~ ~5   
2SA1015     ~ ~6            2N5401 ~ ~8         2SC1342~~8.5
BC549C      ~~10
C9014  C9015 benzer transistorlar ~ ~10
2SC460  ~2 ~                   2SC461  ~ 2 ~      2SA870 ~ 3~
BF194   ~3.5 ~                2SC3200  ~4~       BF494    ~4 ~ 
2N3904 ~ 5~     
73!             Hüsnü Köktürk        husnu66tr@yahoo.com          sağlıcakla

Çevrimdışı TB6BHK

QRP verici çıkış transistörlerinin özellikler
« Yanıtla #77 : 02 Ağustos 2013, 21:24:23 »
Değerli arkadaşlar
Aşağıda adresi verilmiş olan kristalli verici devresinin çıkış katı biraz problemli.  Bu problem ne olabilir.
http://www.geocities.ws/husnu66tr/kristal_modulatoru.htm
Cevap: Vericinin 4 transistörlü bir sürücü katı var. Haliyle bu katlar BFW16A çıkış transistörü içinden hayli yüksek kollektör akımı geçmesini isteyecek, oysa ki çıkış transistörünün kollektör akımı sadece 150mA.
Ohalde akım sınırlaması yapmak gayesiyle BFW16A  transistörünün emiter ayağına seri 4,7 ohm veya daha yüksek değerli bir direnç ilave edilmesi gerekir. Aksi halde Transistör aşırı akımdan dolayı zarar görecektir

73!   Hüsnü Köktürk     husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TB6BHK

gelişmiş FM dar band xtal telsiz modulatoru
« Yanıtla #78 : 13 Ağustos 2013, 15:08:14 »

Yz   Hüsnü Köktürk    TB6BHK      husnu66tr@yahoo.com
Gelişmiş FM dar band xtal telsiz modulatoru
 Değerli arkadaşlar.
2013 senesi Ramazan bayramı günleri içinde 1910 yılında yapmış olduğum 1.5 çıkış gücünde kristalli vericinin çıkış ve modulator katının yeni baştan incelenmesi gereği duyuldu. Vericimizin sesi bana iki km uzaklıktaki Yozgat amatörlerinden TB6BOZ Osman Zorbaz tarafından defalarca dinlendi. Güç ve modulasyon durumu hakkında bilgiler alındı. TB6BOZ nin katkıları olmasaydı bu notları buraya yazamıyacaktım.   
http://www.geocities.ws/husnu66tr/modul-x-36.htm
73!    Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TB6BHK

12 volt 3W 145.1MHz x=36MHz verici devre
« Yanıtla #79 : 26 Ağustos 2013, 12:14:25 »
Değerli arkadaşlar.
2 veya 3 sene önce 1.5 watt gücünde  36 MHz kristal kullanan 145 MHz lik bir verici yapmıştım. Üzücüdür ki Devreyi bu sene ele aldığımda bazı problemler yaşadım. Yılmadan arızaları yanlış noktalarda , yerlerde arayıp durdum. Güç 1.5 ila 2watt arasında değişiyordu. Oysa arızayı bu son iki gün içinde buldum. Arıza bana dışarıdan görülemeyen ilk iki katın içerisinde idi. Bir kısa devre işi. Bazan bir bazan yarım kısa devre. Esasen elektronik devre veya çizim hatası değil. Bu arada son üç transistor dizaynında hayli değişiklikler oldu. Kısa devre kalkınca vericiye güç ve istikrar geldi. Vericiyi elime aldiğimda güç düşmesi olabiliyordu. Bu işin bir kısa devre işi olabileceği hiç aklima gelmemişti . Kısa devrede dahi vericimiz problemli de olsa çalışmıştı.
 Her ne kadar yazıda güç iki watt deniyorsa da güç minimum 3 watt. Modulasyon %100. frekans kaydırma 3 kanal, fazlasını denemedim. Fazla kanal kayabilecek kabiliyette. Yani  75kHz ve fazlası. Şehrin en çukur noktasından ev içinden (biraz pencereye yakın olmak kaydıyla) şehrin en uzak yerine problemsiz ses ve sinyal gönderebiliyor. Bunlar denendi.
Devreyi şu adresten bulabilirsiniz.
http://www.geocities.ws/husnu66tr/145-36.htm
73!        sağlıcakla Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com