Gönderen Konu: CE Belgeli, TSE Sertifikalı Amatör Radyo Kulesi  (Okunma sayısı 4714 defa)

Çevrimdışı TA2ID

Ynt: CE Belgeli, TSE Sertifikalı Amatör Radyo Kulesi
« Yanıtla #20 : 10 Nisan 2017, 13:23:01 »
Tolga Bey,Merhaba

Sizin modüllerinizden bende almak istediğimden, genba şirketine mail attım,yanıt gelmedi.Mevcut telefonları aradım,cevap veren yok.
Başka türlü irtibat kurmam mümükün mü!! Yardımcı olursanız,sevinirim.
Şimdiden teşekkürler..
TA2ID

Çevrimdışı TA3AWS

Ynt: CE Belgeli, TSE Sertifikalı Amatör Radyo Kulesi
« Yanıtla #21 : 17 Nisan 2017, 09:43:38 »
Özelden mesaj atmıştım, görmüş olmalısınız. Şimdiden kolay gelsin, 73

Çevrimdışı TA3AWS

Ynt: CE Belgeli, TSE Sertifikalı Amatör Radyo Kulesi
« Yanıtla #22 : 24 Nisan 2017, 20:32:38 »
Sevgili Amatör Arkadaşlarım,

Görülen lüzum üzerine buradan bir açıklama yapmayı zorunlu görüyorum. Aslında bunu çok daha baştan yapmam gerekirdi.

Türkiye'de şimdiye kadar benzeri kuleler mahalle aralarındaki demircilere fiyat ve ölçü verilerek çalakalem sipariş üzerine gerçekleştiriliyordu. Bizim yazıyı yazmamızdaki amaç bu tarz çalışmalar için yardım alınabilecek profesyonel kurumların Türkiye'de var olduğunu gösterebilmekti. Yazıda bahsi geçen fiyatların FİRMAYI ve BENİ hiçbir bağlayıcılığı yoktur. O gün ki şartlar üzerine yapılmış bir anlaşmadır. Amacımız bu kule bu fiyata yapılırı göstermek değil, bu kule bu firmalarla da yapılabiliyoru anlatabilmektir. Ben ve birlikte çalıştığım arkadaşlarımın firmayla hiç bir bağlantısı yoktur. Bahsi geçen firma ticari bir işletme olup malın üzerinde her türlü tassarrufa sahiptir. İster satar, ister satmaz, ister üçe satar, ister beşe, bizi de hiç bağlamaz. Fiyat konusunda yazımızın hiç bir yaptırımı yoktur. Kuleyi beğenen gider anlaşır, malzemeyi alır, ister yapar, ister yaptırır. Bizleri (Beni, bana yardımcı olan arkadaşlarımı ve firmayı) hiç bir şekilde ticari olarak ilgilendirmez. Biz sadece Türk amatör radyo camiasına sokaktaki demircilerden başka seçeneklerin de var olabileceğini göstermek istedik. Selam ve saygılarımla.  73.

Çevrimdışı TA2IB

Ynt: CE Belgeli, TSE Sertifikalı Amatör Radyo Kulesi
« Yanıtla #23 : 30 Eylül 2017, 02:41:21 »
   Salih bey, kuleyi çıktınız, antenleri tepeye koydunuz, inen kabloları cihazlara bağladınız, peki propagasyonun yerlerde olduğu bu günlerde neler yapıyorsunuz, qso sonuçları, dx ler ne durumda gibi konularda kısa açıklama lütfen, şimdi en merak ettiğim noktalar bunlar, teşekkür ederim şimdiden, 73, TA2IB, Üsküdar.

Çevrimdışı TA3AWS

Ynt: CE Belgeli, TSE Sertifikalı Amatör Radyo Kulesi
« Yanıtla #24 : 21 Ocak 2018, 22:27:09 »
@Ömer Kavas

Sevgili Arkadaşım, istasyonuma göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim. Uzun zamandan beri bu siteye girip takip edemiyorum. Mesajınızı ancak görebildim. Geç yanıt için üzgünüm, özür dilerim. Sorunuzu şu şekilde yanıtlayayım: Bu istasyon ile DARC'ın düzenlediği Worked All Europe DX Contest yarışmasına tesadüfen girdim. TA4CS vesile oldu. Ortalama bir performansla, fazla kasmadan iki günlük yarışmada Türkiye birincisi oldum. Diyeceksiniz ki zaten Türkiye'den fazla katılım yok. Haklısınız. Toplam 510 QSO + 513 QTC ile ve toplam 151404 puanla düşük güç sınıfında yarışma 10. su ve Asya 4. sü oldum. Daha iyisi yapılabilir miydi? Kesinlikle yapılabilirdi. Ancak yarışma genelinde sıralamaya fazla bir etkisi olmazdı.

Bunun dışında istasyonun genel performansını bugünün şartlarında değerlendirirsek ben çok olumlu düşünüyorum. Aldığım geri dönüşler çok doyurucu. Bazı istasyonlar sesimi kaydedip bana dinletiyorlar ki gerçekten müthiş. Modülasyon mükemmel. Pile-up artık sorun değil. Sadece 100W ile üstelik. Bu antenin 20m bandı var. Ben önceden tel anten kullanırken propagasyonun saati var sanırdım. Yokmuş. Her saat konuşulabiliyor. Sıkıntı 10m 'de bence. O yalnız gündüz saatlerinde var. Anten SWR'si fabrika ayarlarında olduğundan cihazın anten tunerini kullanmıyorum. Bu nedenle optimuma yakın bir güç ile çıkış yapabiliyorum. Şöyle belirteyim. Tel antenlerle 3 yıl boyunca alamadığım 5 kıta belgesini bu antenle 2 ayda aldım.(20m) Yarışmada defalarca pile-up oldum. Hiç konuşamadığım Japonya (nasıl bir kısmetse) yarışma sırasında DX olarak geldi. Üzülerek geri çevirmek zorunda kaldım. Yarışma Alman yarışması ve antenin Avrupa'ya dönük olduğunu düşünürsek tersten geldi demek istiyorum. Şartlar düzelirse neler yapabilirim? Çılgınlık! Şu haliyle bile çok keyifli.

Sayın Ömer Kavas, bu anten İzmir Çeşme'de. Benim meslek hayatım Aydın'da geçiyor. Bir de aile hayatım var takdir edersiniz. Evim İzmir'de. Evet ben bu istasyonu kurdum ancak ona vakit ayıramıyorum. Meslek yaşamım çok yoğun ve zamanımın önemli bir kısmını alıyor. Ben istasyonu ancak emeklili olunca verimli kullanabileceğim. Hayalim 2 yıl sonra emekli olabilmek. Şu haliyle ancak haftasonu tatillerinde fırsat bulabilirsem şeklinde geçiyor. Yani rüyalarım gerçek oldu ama ben fırsat bulamıyorum. Amatör Radyo bir hobi olduğu için ona ayrı zaman ayırmak gerekiyor. Bu istasyonu İzmir'deki evimde kurabilir miydim? Hayır, kuramazdım. 9 katlı bir apartmanda oturuyorum. Bu sistem en güzel şekilde ancak böyle müstakil bir bina içinde kurulabilir. Şartlar bizi bazı şeylere zorluyor.

Kulenin yanında bir Delta Loop antenim var. 40m için. Bazen 20m'de onunla dinleme yapıp Yagi ile karşılaştırıyorum. Kıyas kabul etmez! Evet tel antenlerle propagasyonun olmadığını hissediyorsunuz. Anten için yakında eham'da görüşlerimi yazacağım. Kış mevsimini atlatıp antenin dayanımını da görmek istedim. Geçen hafta esen rüzgar hızı 103 km/s olarak verildi. Sonrasında sisteme baktık, kontrol ettik. Her şeyi ile sağlam! Müthiş! Oraya bir değerlendirme yazacağım. Takip edebilirsiniz. Notum 5/5 olacak ama gönlümden verebilsem daha fazlası geçiyor. Nedenini orada yazacağım. Selamlar, saygılar, 73.

Çevrimdışı TA1UIG

Ynt: CE Belgeli, TSE Sertifikalı Amatör Radyo Kulesi
« Yanıtla #25 : 31 Ocak 2018, 14:14:55 »
Elinize sağlık güzel çalışma mesleğim icabı bu tip 80mt kuleler söktüm ve montajını yaptım rüzgar ölçüm direkleri  yerden  9 mt yükseldimi 9 mt bir gergileri ankrajlanması ve 2 gergin halat 1 çok gerilmemiş halat sistemi ön gergi yükü 6 KN olarak yapardık ve çalıştığımız  firmanın statıc  mühendisleri çok dikkat ederdi  sökümü ve kurulmasına çok dikkat edilmesi gerekli zira ihale ile montajı verilen kulelerde  yamulma ekseninde dönme gibi problemler çıktı yüksek kulelere çok dikkat etmek lazım başarılar dilerim saygılarımla