Gönderen Konu: WWFF neyolaki  (Okunma sayısı 8645 defa)

Çevrimdışı TA2NC

WWFF neyolaki
« : 04 Şubat 2016, 22:42:52 »
TA5FA Mehmet bey gibi bir giriş yapayım dedim. Daha önce ufak çaplı bahsettiğim konuyu ayrıntılı olarak anlatmak bizler için iyi olur diye düşünüyorum.

WWFF Nedir

World Wide Flora and Fauna dünyanın ilgisini doğal güzzellik ve parklara çekmek için radyo amatörleri tarafından başlatılmış bir ödül programıdır. 1995 ten beri devam eden bir programdır.

Özellikle her ülkeden milli parkların tanıtılması amaçlanmış ve bunun için dünya mirası ya da milli park ilan edilmiş bölgeler seçilerek her birine farklı bir ID verilmiştir.
Türkiyemiz bu listeye elindeki 33 adet milli park ve doğal alan ile katılmıştır.

Ancak, bu milli parkların kullanılabilmesi (onların deyimi ile aktive olabilmesi için) bu alanlardan radyo amatörlerinin bu bölge kodunu kullanarak çıkış yapması gerekmektedir. Bu kullanıcılara activator diyorlar.

Diğer amatörler ise , çağrı işareti haricinde bu kodu belirterek çağrı yapan istasyonlarla görüşerek sertifikalarını tamamlıyorlar.

Zaman zaman siz de duymuşsunuzdur, genelde portable olan istasyonların çağrı yaptıktan sonra içinde FF olan bir kod söylediklerini, hatta genellikle qso sonlarında da 73 yerine 44 diyerek bitirmektedirler.

Türkiyedeki kodlar TAFF-001 den başlayıp TAFF-0033 e kadar devam etmekte. Aşağıda bu listeyi yazıyor olacağım.

Bunların bir kısmından istasyonlarımızın çıkış yaptığını biliyorum (Örneğin Gelibolu) keşke bu program da o zamanki çalışmaya dahil edilseydi de , ilgi çok daha artmış olsaydı.

Şimdi gelelim kurallarına;
Öncelikle activator olmak için bulunduğunuz doğa parkında en az 44 Qso gerçekleştirmek gerekiyor.
Aktivitenin en az 2 saat sürmesi gerekiyor.
Günde 2 adetten fazla milli parktan çıkış yapmamanız gerekiyor( örn birbirine çok yakın birkaç park var ise, onları dolaşıp bir günde hepsinden aktivate olayim diyemiyorsunuz)

Tavsiye edilen böyle bir aktiviteye başlamadna http://forum.wwff.co/  adresine girip aktiviteyi haber vermeniz. Ama mecburi değil.

Aşağıdaki frekansları kullanmanız da tavsiye edilmekte (yine mecburi değil)
•   Phone: 3.744, 7.144, 14.244, 18.144, 21.244, 24.944, 28.444
•   CW:  3.544, 7.024, 10.124, 14.044, 18.084, 21.044, 24.894, 28.044

Çağrılarınızda park referans numarasını belirtmeniz gerekiyor.
Görüşmeler tamamlandıktan sonra logunuzu adif formatında  logs@wff-dl.de  adresine göndermeniz, yanında da varsa GPS koordinatlarınız, parkın tabelası gibi gerçekten orada olduğunuza dair bir kanıt eklemeniz gerekiyor.
http://www.wwff.co/p/wwff-rules.html adresinden ingilizce açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında, bu tür bir istasyon ile görüştünüz ne yapmanız lazım?

http://logsearch.wwff.co/index.php  adresine girip sol üst köşeden register’a basıyorsunuz.

Callsign kısmına çağrı adınız
Home DXCC kısmından TA
Continent bulunduğunuz yere göre avrupa ya da asya.

Bir şifre, Adınız ve email adresinizi de doldurup gönderiyorsunuz.
Üyeliğiniz onaylandığında sağ üstteki username / password kısmına çağrı adı ve şifrenizi yazıp giriyorsunuz.
Ekranınızda search logs diye bir arama alanı çıkacak.

Buraya çağrı adınızı yazıyorsunuz ve search e basıyorsunuz.

Çıkan sonuç ekranında hangi ödülü aldığınız, hangisine kaç görüşme kaldığı gibi bilgiler çıkıyor.
Kazandığınız ödülü seçiyorsunuz (hem activator hem normal kullanıcılar için geçerli bu durum) ödül komitesi onayından bir iki gün sonra sertifikanızı size email ile gönderiyorlar.

Üzülerek farkettim ki Türkiyeden buraya katılım yok. Milli parklarımız sahipsiz kalmış

İmkanı olan arkadaşların saha çalışması yaparken bu bilgiyi kullanması gerektiğini düşünüyorum.

73ler
TA2NC

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: WWFF neyolaki
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2016, 08:57:29 »
Oğuzhan bey, sağolun varolun. Nihayet bazı ecnebilerin QSO ları niye 73 değil de 44 diyerek bitirdiğini öğrenmiş oldum. Vaktiyle bu konuda özel bir başlık açıp sormuştum yanıta ulaşamamıştım.

http://www.telsizciler.org/index.php/topic,27420.0.html

Şimdi konu anlaşıldı. Çok teşekkür ederim.

Keşke filmi biraz daha baştan sarıp, flora ve fauna ne demektir, doğal zenginlik nedir, niye doğadaki bitki örtüsünü ve hayvan çeşitlerini koruyup yaşatmamız gerekir, bunlar ne işimize yarar, niye doğal parklar tüm dünyayı ilgilendiren bir dünya mirası ve zenginliğidir, bu konulara da değinseydiniz. Bu konudan habersiz olan, konuyu öğrenince değer verecek arkadaşımız çoktur diye düşünüyorum. Ne de olsa amatör maddi çıkar beklemeden yararlı işler yapabilen kişidir. İşlerimden fırsat bulursam ben de yazılarımla konuya destek vereceğim. Şimdilik 11 QSO m olmuş, emin olun kayıt olup ödül almaya bile vakit bulamadım.

73 de Mete TA3EP
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimiçi TA1MRT

« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2016, 13:36:17 »
Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler... 73

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2016, 14:37:37 »
Ahmet bey, Kazdağlarından aktivator olarak katiliminizi bekliyoruz :)))

Yazin Akçay tarafına geldiğimde ben de cihaz getirebilirsem böyle bir etkinlikte yer almaya çalışacağım.

İlave bilgi olarak aslında her ülke için bir ülke koordinatörü belirleniyor . Gönüllülük esasında. Ama bir ön şartı var mıdır bilemiyorum. Normalde çalışma yaptığınız bölgede bir koordinatör varsa logu ona gönderiyorsunuz yoksa yukarıda belirttiğim email adresine.

Türkiyede herhangi bir koordinatör görünmediği için, şimdilik loglar email ile...

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2016, 17:38:59 »
Çok isterim ama ben fırsat ve vakit bulup yollara düşene kadar Kaz dağları tamamen imara ve altın aranmasına açılmış ve bu özelliğini yitirmiş olabilir ne yazık ki... Ayrıca Kuş cenneti de bize yakın ama bende boş vakit (şimdilik) yok...
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #5 : 06 Şubat 2016, 00:06:55 »
Benim böyle bir durum söz konusu konu hakkında bilgisi arkadaş dan bekliyorum.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #6 : 06 Şubat 2016, 00:51:56 »
Login olmadan sertifikalari indiremiyorsunuz.
Once register olun. Login olun daha sonra search yapip sertifikalara basvurun. Erteesi gune mail ile gonderiyorlar.

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #7 : 06 Şubat 2016, 11:41:18 »
Oğuzhan bu listenin ikinci sırasında yer alan Soğuksu  bizim Soğuksu olsa gerek
nede olsa vahşi yaşam hala süregelmekte bizim mahallede acaba benim işyerimden çalıştıklarım sayılırmıki :)
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #8 : 06 Şubat 2016, 12:20:40 »
İlk WWFF ödülüm geldi. Ödül manageri çalışkan, hemen yolladı sağolsun.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #9 : 06 Şubat 2016, 12:28:09 »
  Mete Hocam sizin emekli olmuş halinizi düşünemiyorum.  Ne zaman hangi arada bu işlere yetişiyorsunuz . 73

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #10 : 06 Şubat 2016, 12:34:23 »
İşyerinde arada biraz sakin zaman olursa anında duruma vaziyet ediyorum. Bazen de evde boşluk oluyor. Örnek bugün de çalışıyorum, savcılık görevlisi olarak nöbetçiyim, vukuat olursa beni göreve çağıracaklar ve çok şükür vukuat olmadı :) İşte boş vakit... Yani aslında çoğunlukla tatil günlerinde de çalışıyorum ama aradaki boşlukları böyle değerlendiriyorum.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2016, 22:13:11 »
Teşekkür ederim bilgi için.
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #12 : 06 Şubat 2016, 22:15:36 »
Tebrikler Ahmet Mete bey.
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4RC

« Yanıtla #13 : 04 Mart 2016, 15:32:36 »
Bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.Hemen üye oldum onay bekliyorum.Tatillerde de belirttiğiniz bölgelerde bulunduğumda kesin aktif olacağım.saygılar.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #14 : 05 Mart 2016, 12:29:22 »
Bu hafta sonu WWFF aktivite haftasiymis. Frekansta epey miktarda WWFF istasyonu mevcut.

Bilginize.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #15 : 17 Nisan 2016, 14:17:56 »
ozellikle 20 metre bandinda bircok portable istasyon var ve buyuk bir cogunlugu WWFF sertifikasi veriyor.
Kaciranlar icin guzel firsat.