Gönderen Konu: EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti  (Okunma sayısı 119064 defa)

Çevrimdışı TA3IHD

Ynt: EFE-40 SSB QRP Telsiz Kiti
« Yanıtla #100 : 14 Mart 2014, 09:04:59 »
PLL sentezleyici bobini: T37-6, (üç tarafı sarı, altı siyah)
FT50-43 (Doğal rengi olan metalik siyah)
T50-2 (üç tarafı kahve rengi, altı siyah)

Önemli olan endüktansıdır. Her cins ferritin endüktansı farklı.

Bu işin ehli olmayan firmalar bir türlü eline geçen ferit ve toroidleri gelişi güzel satıyorlar. Bence bunlara itibar etmemek lazım.

Şu linke bakınız:  http://toroids.info/

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #101 : 14 Mart 2014, 09:11:35 »

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #102 : 14 Mart 2014, 12:16:15 »
Arkadaşlar, yandaki linki incelerseniz ( http://toroids.info/) , orada bir formül var şöyle:  ""uH=(AL*Turns2)/1000 ""  Mesela: BN43-202  için hesap yaparsak: AL=2200 (sabit sayı, her toroid için ayrı), 5 tur'un karesi=25  bunu yerine koyduğumuzda; uH= ( 2200x 25)/1000=55uH bulunuyor. Eyer 5 tur sardığınız toroid 55uH veriyorsa BN43-202 olma ihtimali çok yüksektir. Gibi..73..

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #103 : 07 Nisan 2014, 11:38:39 »
Selamlar EFE QRP`de son viraja geldik.

PIC programlamasını yaptımmı işim bitiyor.

Yalnız 2 tip toroidi bulamadım.

Elinde T50-2 (2adet) ve FT50-43 (1 adet) toroid olan varmı ?
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA1CD

« Yanıtla #104 : 08 Nisan 2014, 05:57:59 »

Çevrimdışı TA3ALL

« Yanıtla #105 : 08 Nisan 2014, 12:58:48 »
Merhaba arkadaşlar

Türkiyede toroid ferrit nüve üreten firma varmı diye araştırdım, 4 firma buldum, site adresleri aşağıdadır,
firmalara ürünleri hakkında bilgi için daha telefon açıp sormadım, daha önce bu firmalar ile bilgi sahibi olan arkadaşlar olabilir.

http://www.miknatis.net/miknatis/tr/urunlerimiz/111/ferrit-nuveler-soft-ferritler
http://www.motorambari.com/komur-ferit-nuve.html
http://ferritnuve.com/index.php?route=product/category&path=59_97
http://egemagnet.com/ferrite_cores.htm

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #106 : 22 Nisan 2014, 23:50:50 »
Merhabalar arkadaşlar uzun bir aradan sonra EFE QRP yi hareketlendirmek istedim.
Yaklaşık olarak malzeme temini falan derken 2,5 ayda EFE QRP yi yarı kutulama ve  enerji verip test imkanına kavuşabildim.

Fakat giriş kısmında bulunan C61-60p trimmer ve 2 muayyeni, SSB DEMOD. bulunan C2-40p trimmeri her ne kadar ayar yapmak için uğraşmış olsamda gelen sinyali bir türlü net alamadım. Sebebi nedendir siz değerli ustadlarıma soruyorum. Video ve resimler mevcuttur. Yardımlarınızı bekliyorum. 73s.

http://youtu.be/nvXVIMfGSSo
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #107 : 23 Nisan 2014, 09:17:54 »
Ali kardeşim, devrenin alıcısının çalışmamasının sebeplerini bulmak için bir kaç tet var. Onları sırasıyla yapalım.
1-) Kristallere şase taktıysan onları sök, sonra kristallerin üzerine elinle dokun, çıkıştan sert ve kuvvetli bir parazit duydunmu? Duyman lazım.
2-) Duyduysan anten telini U1 in 1 nolu bacağına, araya 400-500p kondansatör takıp, deyir ve Tuning yap, Kuvvetli RF sinyallerini duyman lazım.
3-) Kuvvetli RF sinyalleri duyduysan U1-U5 arası kristaller dahil çalışıyor demektir.
Problem Muayyenlerde olabilir.
a-) Muayyenlerin sekonderi 2,5-4,5 mikro henri arasında indüktans veriyormu? Veriyorsa ve,
b-) Herhangi kısa devre v.s. yoksa;
c-) L7, L8 LPF bobinlerini es geçip anteni L6 girişine deyir.
d-) Çalışıyorsa L7-L8 ve kondansatörleriyle oynamalısın.

Yinde çalışmıyorsa;

1.1) Muayyenlerin Sekonderi 2,5-4,5 Mik. Henri,  primmeri 0,08 mikro henri civarında olmalı.
      Farklı ise asla çalışmaz.
      Farklı ise, muayyenlerin içini aç, Sekonderi 12tur, primeri 1,75 tur ( 1 3/4 tur) sar, indüktansları yukarıdaki değerleri vermeli.
Muayyenlere bağlı 150p kondansatörleri kontrol et, yanlışlıkla küçük veya büyükse asla çalışmaz.

1.2-) Sistemde bakır yollar arasında kısa devre kontrolü yap, entegreler 6,2V ile besleniyormu?
 LM386 12V ile besleniyormu? Kontrol et.
1.3-) Antenin sağlammı?
1.4-) U2 ye bağlı XT5 kristalinin metal yüzeyi şaseliyse sök, metal yüzeye frekansmetreyi deyir. Kristalin üzerinde yazan frekansı görmen lazım.
Bunların hepsi tamamsa Entegrelerden biri veya birkaçı arızalıdır, Q2 arızalıdır veya ters takılmıştır.
1.5-) LM386 nın 2 nolu bacağına tornavida ile dokun, kuvvetli bir zırıltı duyuyormusun? Duyman lazım.
1.6-) Kristallerin hepside sağlammı? Biri arızalı olsa devre çalışmaz.
Bunların hepsi olumlu ise çalışmaması için bir sebep yok.
Test et sonucu bekliyorum. 73..

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #108 : 23 Nisan 2014, 09:32:59 »

Yukarıda yazdığım 1.4 maddede Q2 yanlış yazıldı bu Q1 olacak..

1.4-) U2 ye bağlı XT5 kristalinin metal yüzeyi şaseliyse sök, metal yüzeye frekansmetreyi deyir. Kristalin üzerinde yazan frekansı görmen lazım.
Bunların hepsi tamamsa Entegrelerden biri veya birkaçı arızalıdır, Q2 arızalıdır veya ters takılmıştır.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #109 : 23 Nisan 2014, 10:14:55 »
Biraz önce Facebook ta Ali nin EFE yi çalıştırdığını okudum. Kendisini tebrik ederim. 73..

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #110 : 23 Nisan 2014, 12:11:40 »
Dündar abi merhaba, elinize sağlık qrp için servis manuali gibi olmuş yazdığınız yazı. Devreyi yapacak arkadaşlar için çok iyi bir klavuz.
Dündar abi programsız, virüs riski olmadan youtube girmek için ekteki dosyayı rar içinden çıkarıp C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\ klasöründeki "hosts" dosyasının üzerine yapıştırmanız yeterli.
Ali kardeşin videosunu izledim, ölü alıcı durumunda değil. Sizin yazdığınız yerler muhakkak kontrol edilecek.

İlave olarak....

TA4PR Ali kardeşim merhaba, ilk önce son bir değişiklik olarak U6 nın yanındaki 220k R8 direncini 10K ile lm386 yanındaki R20 direncini 220R ile  değiştir. Burada kazanç çok fazla, lm386 girişi aşırı yükleniyor.
Dündar abinin dediği gibi bütün problemin filtreler ile ilgili maalesef doğru çalışmıyorlar, bunları en baştan kontrol et T50-2 ler orjinal ise, kullandığın IFT ler (muayyenler) sorunlu. Ayrıca aradan duyduğum konuşma sesi kristal filtrenin çok dar bantlı çalıştığını belli ediyor. Kristal filtre üzerindeki kapasiteleri 27pf ile değiştir. Son olarak antenin nedir ? Kullandığın güç kaynağı nedir  ?
Son çare çalıştıramadın, yakın zamanda bu tarafa gelirsen filtrelerini spektrum ile ayarlarız.
73

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #111 : 23 Nisan 2014, 17:45:01 »
Dündar ve Mustafa hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Söylediklerinizi tek tek deneyeceğim olup olmadığına dair size buradan bilgi vereceğim.

Destekleriniz için teşekkürler. 73s
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #112 : 23 Nisan 2014, 23:25:53 »
Mustafa kardeş, önerilerin işe yaradı. Çok teşekkürler.

Ali kardeş, video'yu izledim. Kuvvetli bir RF dip gürültüsü mevcut, bazı sinyallerde duyuluyor gibi; Mustafa beyin söylediği gibi, sanki kristal filtre kondansatörleri ile oynamalısın (C7, C8, C9)
Ayrıca muayyenleride test edersen iyi olur. Yani sekonderden üstteki ayarlı ferrit tam aşağıda 4,5mik. henri civarı
tam yukarıda 2,5mik. henri civarı değer alıyormusun?  Primmer 1,75 turmu? 0,14-0,085 Mik henri civarımı?

Yni, RF dip gürültüsü, kristal, entegre, ve diğer bütün elemanların çalıştığını gösteriyor, ancak yeterli veya filtrelenmiş RF geçemiyor geçen RF karışık filtrelenmemiş gibi görünüyor. 73.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #113 : 23 Nisan 2014, 23:37:11 »
usta öhö öhö muayenleri ben sarmıştımda 73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #114 : 24 Nisan 2014, 09:20:49 »
mesut, yani, uzman eli değdi diyorsun. O halde sana sorayım, muayyenler yukarıdaki değerleri vermişmiydi? Ölçmüşmüydün? Hadi elbirliği ile Ali'nin cihazı çalıştıralım..  :)

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #115 : 24 Nisan 2014, 09:29:38 »
El birliği derken, bu işin sırrı, cihazı yapan arkadaşın baştan sona bütün sorunların üstesinden kendisinin gelmesi, ancak bizlerin onu sıkıntılarda yönlendirmesidir.
İşin zevki, kendi sorunlarının çözümünü kısmen kendisinin bulmasıdır, bizler hafifçe omuz vermeliyiz.
Uykularını kaçırıp, sonra çalışan cihazın kıymeti bir başka oluyor. 73..

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #116 : 24 Nisan 2014, 09:30:34 »
uzmanlığımı  sizin acacağınız sınavı kazanırsam alacağım inşallah henüz meraklı biri sınıfındayım.Değerleri ölçerek sardım sıkıntı olacağını sanmam .
El birliğiile cihazın calışmasınz gelince, yolla halledeyim diyorum, cocuk gercek amatör olduğundan abi ben yapmalıyım diyor .E haklı  bizde calışmayan bir cihaz görünce sanki acil mudahale gerekiyormuş gibi hissediyor heyecanlanıyoruz işin raconunu atlıyoruz bazen .Alikaptan  kocaman uçakları ucuruyor  kücücük qrp nin hakkından gelecektir usta . 73
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2014, 11:08:44 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #117 : 25 Nisan 2014, 18:46:23 »
:)

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #118 : 29 Nisan 2014, 22:50:56 »
TA3IHD Hulusi Abi nin sorduklarının cevapları:

1-) Kristallere şase taktıysan onları sök, sonra kristallerin üzerine elinle dokun, çıkıştan sert ve kuvvetli bir parazit duydunmu? Duyman lazım. DUYDUM

2-) Duyduysan anten telini U1 in 1 nolu bacağına, araya 400-500p kondansatör takıp, deyir ve Tuning yap, Kuvvetli RF sinyallerini duyman lazım.  DUYDUM
3-) Kuvvetli RF sinyalleri duyduysan U1-U5 arası kristaller dahil çalışıyor demektir.
Problem Muayyenlerde olabilir.
a-) Muayyenlerin sekonderi 2,5-4,5 mikro henri arasında indüktans veriyormu? Veriyorsa ve,
b-) Herhangi kısa devre v.s. yoksa;
c-) L7, L8 LPF bobinlerini es geçip anteni L6 girişine deyir.
d-) Çalışıyorsa L7-L8 ve kondansatörleriyle oynamalısın. MUAYYENLERİ MESUT ABİ SARIP GONDERDİĞİ İÇİN ÖLÇME İHTİYACI DUYMADIM BİLE

Yinde çalışmıyorsa;

1.1) Muayyenlerin Sekonderi 2,5-4,5 Mik. Henri,  primmeri 0,08 mikro henri civarında olmalı.
      Farklı ise asla çalışmaz.
      Farklı ise, muayyenlerin içini aç, Sekonderi 12tur, primeri 1,75 tur ( 1 3/4 tur) sar, indüktansları yukarıdaki değerleri vermeli.
Muayyenlere bağlı 150p kondansatörleri kontrol et, yanlışlıkla küçük veya büyükse asla çalışmaz.

1.2-) Sistemde bakır yollar arasında kısa devre kontrolü yap, entegreler 6,2V ile besleniyormu? EVET BESLENİYOR
 LM386 12V ile besleniyormu? Kontrol et. EVET
1.3-) Antenin sağlammı? TA3EN yapmış olduğu vertikal ECO muadili anten. Ayrıca TA3EJ Mert abide deneme yaptık. Sonuç alamadık
1.5-) LM386 nın 2 nolu bacağına tornavida ile dokun, kuvvetli bir zırıltı duyuyormusun? Duyman lazım. DUYDUM
1.6-) Kristallerin hepside sağlammı? Biri arızalı olsa devre çalışmaz.
Bunların hepsi olumlu ise çalışmaması için bir sebep yok.
Test et sonucu bekliyorum. 73..

Hulusi hocam, yukarıda söylediklerinizi kristallerin frekanslarını dediklerinizin hepsini sagolsun TA3EJ Mert abi ile yaptık. Fakat En son TA3AMT ile görüşmemde kristallerin kısa tip olduğundan olabileceğini söyledi.

Onun söylediklerini de yaptım TL082 ve LM386 yanındaki direnç değişiklerini de .

Son olarak TA3EJ Mert abi aracılığıyla TA3AMT Mustafa abiye cihazı gönderdim. Ayarlarını yapıp yollayacak cihazı bana. Elimdeki kısıtlı imkanla sadece cihazın kompenentlerini lehimleme ile yetinebildim. Kristaller kısa tip olduğundan dolayı kanımca dar bant oluyor o yüzden net alamıyoruz sesi. En kısa zamanda havaya çıkmak dileğiyle Aydın`dan 73s.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #119 : 30 Nisan 2014, 08:50:22 »
Kısa tip kristalleri bende kaydırama mış lsb  yapamamıştım dinleme kötü idi Buyuk tip takınca  sorun düzeldi .1. seferde bu tip sıkıntılar oluyor   bir kac tane daha dizersen  cok daha rahat bir şekilde calıştırırsın .  Nasılsa bu hastalık sana da bulaştı  artk iyileşmen mümkün değil bakalım daha kac tane yapacaksın  .:)        73