Gönderen Konu: Dün başlayıp bugün devam eden Contest.. 26.10.2013  (Okunma sayısı 38529 defa)

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: Dün başlayıp bugün devam eden Contest.. 26.10.2013
« Yanıtla #20 : 27 Ekim 2013, 01:54:27 »
Şimdi aklıma gelen bir hususu daha ekleyeyim:

Uluslarası amatör haberleşmede yerel saatler geçersizdir. Gerek yarışma zamanı yapılan ve gerekse de yarışma dışında yapılan tüm QSO ların logları, UTC saatine göre kaydedilir. Bu nedenle telsiz başına geçtiğimizde mutlaka UTC saati kullanacağız. Ben şu yöntemi kullanıyorum: Bilgisayarın sağ alt köşesinde gördüğüm saatten 3 saat çıkarıp onu loga yazıyorum. Yani bilgisayar saatim 15.25 diyelim, bunu loga yazarken 12.25 olarak yazıyorum.

Niye bilgisayar saati? Çünkü bilgisayar saati belirli aralıklarla internet üzerinden biz farlında olmadan otomatik olarak ayarlanıyor ve  düzeltiliyor. Bu nedenle daima doğru zamanı gösteriyor.

Tabii ki UTC saatine ayarlı bir dijital saat de telsizimin yanında duruyor, ama ona çoğu zaman bakmıyorum.

Not: Kış saatine geçince, UTC zaman farkı -2 saat olacak unutmayalım.

73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #21 : 27 Ekim 2013, 02:58:19 »
Merhaba,
Dündar bey QRP katılımcı olmayabilir, ilk yarışmanızda sertifikasyona hak kazanabilirsiniz.
Tüm yarışmacı arkadaşlara başarılar.
73

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #22 : 27 Ekim 2013, 11:18:25 »
pazar günüdemi çamaşır yıkanır yahu. 10m.'ye bile qrm yapıyor. Fırsat bu yazını okudum Dündar abi. LZ istasyonundan çağrı işaretini duydum sevindim qrp çıktığına.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #23 : 27 Ekim 2013, 14:44:46 »
Eyvallah Onur, dün kendimi aştım  :) .     Kazakistan, Almanya, Hollanda Latviya, Belarus la yakınları saymıyorum  QSO yaptım. Uzaklar anlamada güçlük çekti ancak tamamından doğru" callsign" teyitini almadan bırakmadım.  Çünki adam tam anlayamıyor TB3BVW yerine TB3PVW veya ET3BWW diyen oldu. Ancak doğruyu söyletene kadar bırakmadım. Onlarda son derece saygılı ve kibar insanlar.
Bugün iki Türk istasyonu, TA1ED ve TC0BOZ yarışmaya katılan asıl istasyonlar oldular, onlarlada QSO yaptım. Bir Kıbrıs, İngiliz okul kulübü, Birde Slovenya var. Bunlar yakın istasyonlar.
Ancak bana 59+20 gelen Fransız istasyonu beni duyamadı, çünki Pile-Up durumu vardı. pek çok 100-300W ile başa çıkılmaz. 

Mete bey şimdi internetten dosya programını indireceğim. Sonrasında da yardımlarınızı beklerim.  73...

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #24 : 27 Ekim 2013, 14:52:00 »
Dündar bey programı kullanmayı TA3GO Can bey fotoroman gibi anlatmış zaten. Eğer kendiniz çözemezseniz, yaptığınız QSO ların loglarını bana bir Word dosyası olarak yollarsınız, ben size cab formatına çevirip yollarım, tabii yarışma bittikten sonra... 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #25 : 28 Ekim 2013, 00:37:36 »
Mete bey,
ben denemek için tabloyu oluşturdum, ancak saat ve tarihleri manuel giremedim,kendisi güncel saat ve tarihi girdi. Sonra "connect" düğmesine tıkladım, malum connect bağlan demek. Acaba bağlanıp ilgisiz tarih ve saatlerle birlikte deneme yaptığım tabloyu gönderdimmi?

Öyle bile olsa, doğrusunu oluşturup yeniden gönderelim. Zaten ben "Acemi" mod'unu işaretlemiştim. 73

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #26 : 28 Ekim 2013, 00:45:22 »
Dündar bey connecte tıklamayın. Bir yere bağlanmayacaksınız. Offline çalışacaksınız. Her bir kaydı yazdıktan sonra üzerine sağ tıklayın ve "edit QSO" yapın. Açılan pencerede saat ve bant ayarlarını düzeltin, sonra "save" yapın. Kolay gelsin. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #27 : 28 Ekim 2013, 18:44:50 »
Tamam Mete Bey, düzelttim, tekrar gönderebilirmiyim?

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #28 : 28 Ekim 2013, 19:07:26 »
Bu tekrar "gönderebilir miyim" cümlesini biraz açar mısınız? Logları yollamış mıydınız? Anlayamadım.

Olayı size biraz daha açayım. Yaptığımız tüm QSO ları programa giriyoruz. Sonra hepsinin gün, saat ve bantlarını elle düzeltiyoruz. Sonra da programın ilgili yerlerine tıklayarak tüm loğların birleştirilip tek bir cabrillo dosyasına dönüşmesini sağlıyoruz. Bu dosyayı masaüstüne (veya belgelerime) TB3BVW.cab isimli bir dosya halinde kaydediyoruz.

Bu işlem esnasında program üzerinden internete bilgi yollamıyoruz. Hatta email atana kadar bilgisayarınız internete bağlanmasa da olur. Programın internete bağlanan kısmı yarışma ile ilgili değil.

Sonra bu dosyayı ssb@cqww.com adresine emaille yolluyoruz. Dosyamız maile attachment olarak eklenecek. Mailin başlığına sadece TB3BVW yazılacak, mailin attachment dışında diğer yerleri boş bırakılacak, içine hiç bir şey yazılmayacak.

73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #29 : 28 Ekim 2013, 19:10:50 »
Email bildiğimiz email. Kullandığımız programla alakası yok. Cab dosyasını çıktı alıp bilgisayarımıza kaydedince programla olan işimiz bitiyor. Programı kapatıyoruz ve sonra dosyamızı normal yollarla email olarak yolluyoruz.

73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #30 : 29 Ekim 2013, 17:39:05 »
Evet Mete Bey, Dosyayı düzenledim, Cabrillo File olarak kaydedip "ssb@cqww.com" adresine mail ile gönderdim. Sadece callsign ımı yazdım. Teşekkürler. 73...

Çevrimdışı TA1MD

« Yanıtla #31 : 30 Ekim 2013, 14:04:52 »
Loglarınızı göndermeden önce şu adresten herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
http://www.cqww.com/logcheck/index.php

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #32 : 30 Ekim 2013, 18:10:46 »
Sağolun Mutlu Bey, dosyayı gönderdim.
"Acemi" olarak işaretledim. Artık hatada varsa affetsinler.  73.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #33 : 31 Ekim 2013, 20:45:06 »
TA8AT Onur Bey, sessiz sedasız Conteste katılmış.   Tebrikler..73.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #34 : 31 Ekim 2013, 20:47:54 »
usta sen ilk gunden  katılmadın galiba  sonradan  katıldın doğrumu  bu arada sınav ne zaman   unutmadın değilmi .

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #35 : 31 Ekim 2013, 21:34:30 »
Dündar abi aslında ben yarışma tarihini 20 Ekim'de Haberiniz Varmı köşesinde ''2013 CQ WW DX SSB Contest '' başlığı altında unutan arkadaşlarımız olabileceği düşüncesi ile ilan etmiştim. Ama maalesef yarışma loglarının gönderilmesine son gün kala siteden bakıyorum böylesine büyük bir yarışmaya TA'dan özel çağrı işareti ve kulüp istasyonu dahil 23 istasyon katılmış.

Benim için önemli olan bu yarışma için her yıl yıllık iznimin 10 günlük kısmını bu tarihe planlıyorum ve o gün dünyayla iletişimimi kesip  uyku, yemek molası dahil odamda kanepede istirahat ederek geçiriyorum. ALL band çalıştığımdan dolayı bazı bandlarda komşuların tv.'lerine sarkma olsada çekindiklerinden bana değil ama kulağıma uzaktan rahatsızlıkları geliyor. Sırf bu işlerden dolayı müstakil ev bakıyorum.
Bu arada sizde qrp cihazınızla çalışmışsınız. Gurur verici bir çalışma bence.

Önümüzdeki yıllar ülkemizden katılımın artması dileği ile 73..
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #36 : 01 Kasım 2013, 16:51:30 »
Mesut, "Contest"  3 gün sürdü. Ben ikinci gün bu konudaki başlığı açtım. Onun üzerine Mete Bey, Kontest'e  ...... şatları ile kolayca katılabileceğimi yazınca, derhal ilk QSO mu yaptım. Bir baktımki istasyonlar cevap vermeye çok meraklı, QSO lara devam ettim. Ancak istasyonların %70 inde
pile-up durumu vardı, aşırı istasyon yığılmasından dolayı "ben zayıf istasyon" araya giremedim.
Daha 30 istasyonla QSO yapabilirdim ancak sıkıldığım için 18 de bıraktım.

MESUT SINAVA PAZAR GÜNÜ SAAT 11:00 DA GİRİYORUM. SORUN YOK. 73..

Onur bey, tebrik ederim. Bir dahaki Contest'e katılmak isterim. Ancak o herhalde önceden kayıt gerektiren cinsten olur. Artık yardımcı olursanız kaydımızı birlikte yapabiliriz. Ona daha bilinçli katılmak isterim.  Hemde 100W lık takozumu çalıştırabilirsem ve takoz komşuları rahatsız etmezse, QSO larım daha anlaşılır ve duyulabilir olacaktır.   73..

Çevrimdışı TA3E

« Yanıtla #37 : 01 Kasım 2013, 17:05:59 »
Sayın Hulisi beyin katıldığı bu yarışmadaki çalışması heyecanı için kendisini tebrik ederim.

ilk sertifikayı kazanma yoluna saatler kaldı inşallah sertifika hayırlı olur sizleri tüm yarışmalarda görürüz.

Alirıza ÖZSARAN - TA3E (TA3EL) - 555 025 16 77 
Küçük şahsiyetler; kişilerle uğraşır.
Vasat şahsiyetler; olaylarla uğraşır.
Büyük şahsiyetler; Fikirlerle uğraşır.

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #38 : 01 Kasım 2013, 17:09:44 »
Burada hemen araya girip minik bir not düşeyim:

Hiç bir amatör telsizcilik yarışmasında önceden kayıt YOKTUR. Yarışmaların günü ve kuralları bellidir, bunlar internette özel yarışma sitelerinde önceden yayınlanır. Amatörler buraları okuyup, saati ve günü gelince yarışmaya kendiliklerinden katılırlar (davetiye beklemezler veya kayıt yaptırmak gerekmez) Önceden kayıt diye bir olay yoktur. Telsizi açar, QSO lara başlar ve log tutarsınız. Her yarışmanın kendine özel karşılıklı değiş tokuş yapılan bilgileri vardır. QSO yapılırken bunlar karşılıklı söylenir ve loglara yazılır.

Sonra yarışmanın süresi bitince, bu loglar ya elektronik ortamda e-posta ile, ya da kağıt üzerinde normal mektup ile yarışmanın sayfasında belirtilen adreslere yollanır. E-posta ile yollanan loglar hemen internette görülebilir. Normal mektup yolu yavaş işlediği için artık pek tercih edilmemektedir.

Yarışma komitesi sizin logları alıp da işleme koyduğu anda yarışmaya otomatik olarak kaydınız da yapılmış olur.

Sonra tüm loglar hakem heyeti tarafından değerlendirilip bitince dereceler ve sıralamalar internetten açıklanır.

73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #39 : 01 Kasım 2013, 17:39:56 »
http://www.cqww.com/logcheck/index.php

Mete Bey,  yukarıdaki adreste kontest tarihleri yayınlanacakmı ?

2-) Kendine özgü kurallar, o yarışma ile ilgili,  söz konusu sitelerde yayınlanacakmı ?