Gönderen Konu: BITX - El yapımı telsiz çok bantlı oluyor...  (Okunma sayısı 15189 defa)

Çevrimdışı TA3EP

BITX - El yapımı telsiz çok bantlı oluyor...
« : 14 Mayıs 2013, 09:55:36 »
Forumun eski üyeleri hatırlar, Hintli bir amatörün dizayn ettiği BITX adında 20m QRP telsiz ile ilgili bir başlık açmış ve fotoğraflı bir tanıtım yapmıştım.
http://www.telsizciler.org/index.php/topic,22662.msg59916.html

Bitx'in yahoo news grubuna üyeyim. Burada bir süredir kıpırdanmalar vardı. Bitx'i çok bantlı bir HF QRP cihaz haline getirmek için uğraşıyorlardı. Nihayet sonuca ulaştılar. Andy, G6LBQ geniş frekanslı, çok bantlı bir dijital VFO kitini satışa çıkardı. Si570 çipli ve üzerinde otomatik band pass filtre anahtarlaması da mevcut. Fiyat biraz pahalı, 89 sterlin. Ancak dünya kit piyasasına göre de ucuz.

Bizde de böyle cihazlarla uğraşan kişiler mevcut. Umarım bir gün ülkemizde de bu şekilde kit satışları başlar.
http://www.dxkits.com/g6lbq-vfo-kit-si570
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3ALS

Ynt: BITX - El yapımı telsiz çok bantlı oluyor...
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2013, 16:31:52 »
si570 in DDS ye göre avantajları var mı?Çalışma sahasının geniş ancak harmonik oranının yüksek olduğunu söylüyorlardı.

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2013, 16:48:58 »
Bu konuda kişisel tecrübem yok. Forumda uğraşan arkadaşlar var, sanırım onlar daha iyi yanıt verecektir.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2013, 17:55:16 »
siteyi açamıyorum sizde acılıyormu

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2013, 17:58:28 »
Mesut bey burayı deneyin:
http://www.dxkits.com/
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2013, 18:21:34 »
teşekkürler

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #6 : 15 Mayıs 2013, 21:56:19 »
Bugün bir mail geldi. Andy (G6LBQ)'nin baskılı devreleri imal ettirmekte olduğu firma fiyatı yanlış hesapladığını söyleyip Andy'ye yüklü bir para iadesi yapmış. O da bunu kitlere yansıtmış. Kitlerin fiyatı 10 sterlin düşmüş. Bu güne kadar kit satın almış olan kişilere de Andy paypaldan 10 sterlin geri ödeme yapacakmış...

Enteresan insanlar bu ecnebiler...
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #7 : 21 Mayıs 2013, 23:54:38 »
Merhaba,
Bundan yaklaşık 3 yıl kadar önce Hintli amatörlerin yaptığı BITX 20 QRP cihazı yaptım.Sonuç çok güzel ve hala kullanmaktayım.Enteğre yerine transistör kullanılması,mikserlerinin basit ve kolay yapılması gibi birçok avantajları var.Devrede kullanılan audio katı LM 386 ile oldukça güçlü bir ses üretiyor.BITX-20,eğer FORTY-1 ile mukayese edilecek olursa;
BITX-20:Audio  gücü yüksekve net,forti-1'in audio güçü düşük ve teneke sesi gibi çıkmakta,(forty-2 için sonuçları bilmiyorum,arkadaşlar uğraşıyor ve epey yol alındı).BITX'in osilatör katı oldukca kararlı ama kayma var  bu kat ekranlanırsa en aza inmekte.Ayrıca osilatör krıstalli değil bobinli bandın frekans aralığı rahatlıkla geniş tutulabiliyor.Kendi çalışmalarımda 20 mhz yanında 7 mhz de uyarladım.frekans kayması bu cihazlarda kaçınılmaz.Ancak DDS osilatör ile bu sorun da çözülüyor.BITX'i tavsiye ederim.Hiçbir kritik tarafı yok.Saygılarımla.TA4EM
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #8 : 25 Ağustos 2013, 20:00:42 »
Ekrem Çiçek Bey,

BITX 20  heyecan verici bir devre, yapılabilir. Defalarca inceledim, ancak T1, T2, T3 "TV balun core" olacak diyor. Bu malzeme çok önemli. Bu çift delikli toroid'lerin bir kod numarası yokmu? Mesela BN43-202 gibi..  Siz nasıl yaptınız? Bu bilinmeyen eleman çözülürse mesela ben, delikli plakete yapabilirim, sonra bunu PCB ye çevirip geliştirebiliriz.

Burada kristaller 10Mhz, dolayısiyle Luc Pistorius'un 3,5; 7 ve 14 Mhz ler için planladığı:
"http://lpistor.chez-alice.fr/synthenew.htm " ve kolaylıkla yapılabilen PLL devre buna birebir uyuyor.  Yani VFO yerine bu devre uygulanabilir.
Çünki önemli olan IF. Luc Pistorius'un IF= 10Mhz transceiver devresi ile BITX'in devresi temelde aynı, IF=10Mhz. PLL in ürettiği VCO 3000-2800 KHz arası.  Yani şöyle: 10-3=7000Khz ve 10-2,8=7200Khz   yani cihaz 7000-7200 Khz arası çalışacak. Buda yeterli bir bant genişliği....73

Çevrimdışı TA5RE

« Yanıtla #9 : 25 Ağustos 2013, 20:48:44 »
Dündar abi merhaba,
FT37-43 toroid kullanılmış, 8 tur (Not: Bu projenin AGC özelliği yok)

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #10 : 25 Ağustos 2013, 20:50:32 »
Ben bu devrenin 40m için olanını yaptım. Ara frekansı 12 MHz lik 6 adet kristalle yaptım. Bu proje Net teki en iyi tasarımlardan biri diyebilirim. Ben toroid olarak IF bobinlerinin içindeki ferrit tencereleri taşlayarak kullanmıştım. Tasarımcısı toroid sıkıntısı yüzünden TV balun çekirdeği kullanmış, mükemmel olduğundan değil. Kullanılabilir toroid çekirdeği olarak FT37-43 uygun. FT50-43 te kullanabilirsiniz. Tasarruf lambalarının içindeki toroidler de mükemmel sonuç veriyor(TV balun core den daha iyi).
PLL i boşverin. DDS kullanılmalı...
Selamlar...

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #11 : 25 Ağustos 2013, 20:56:57 »
Aynı anda yazmışız. AGC olmaması sizi yanıltmasın, yüksek sinyal seviyelerine karşı diğer devrelerden daha  toleranslıdır, seste çatlama- patlama oluşmaz...
Ses katına harici AGC de yapılabilir.Rusların basitliğiyle ünlü "КЛОПИК" devresinde böyle birşey kullanılıyor.Bilgi için;

http://gagarinradio.narod.ru/index/0-23

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #12 : 25 Ağustos 2013, 21:36:00 »
troid kullanmadan normal muayyen bobinlede yapılabilir önemli olan çalışma frekansına göre bobini ayarlamak.

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #13 : 25 Ağustos 2013, 21:45:47 »
mixser