Gönderen Konu: Regülede son nokta  (Okunma sayısı 45284 defa)

Çevrimdışı TB6BOZ

Regülede son nokta
« : 01 Şubat 2013, 18:45:52 »
Sevgili arkadaşlar bir çok amatörümüzün işine yarayacağını umduğum bir şemadır devre kesinlikle çok güzel çalışmaktadır 73.

Çevrimdışı TA5AHO

Ynt: Regülede son nokta
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2013, 19:54:46 »
Osman Bey Emeğinize Sağlık Gerçekten Güzel Bir Paylaşım.73's

Çevrimdışı TB6BHK

devrede açıklanmsı gerekenler
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2013, 20:24:35 »
Osman Bey
Ben de  Ellerine sağlık diyeyim.  Faydalı bir devre yapmışsın. Ancak bu sahifelerde benim gibi şurası niçin şöyle...gibi düşünen meraklı kimseler olabilir. Hazır devreyi koymuşken ikinci bir hizmet olarak mesela " kısa devre nasıl gerçekleşmiş" gibi, şemanın sağ tarafındaki açıklamaların genişletilmiş halini görmek isterdim. Çoğu amatör bu açıklamaları bulmakta zorlanır. sağlıcakla
en iyi 73!    Hüsnü Köktürk      husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #3 : 02 Şubat 2013, 10:38:41 »
Hüsnü Abim,

Resmin üzerine tıkladığınızda daha büyük halini görebiliyorsunuz.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #4 : 02 Şubat 2013, 11:29:10 »
Sağolasın Bilal Ekmekci Bey

Şema büyüdüğünde  kısa devre koruma  kırmızı çizgilerle belirlenmiş, ben farkına varmadım.
Osman Zorbaz Bey'in işlerine  şaşıyorum. Hiç elektronik dersi almamış genç bir eleman. Bal üretir, konakladığı yerlere güneş enerji panelleri koyar, bunların elektronik devrelerini hazırlar, Röle ve aktarıcı işlerini beceriyor, .... nasıl yapıyor bu işleri anlıyamıyorum. Yaptıklarıyla da hiç övünmez.   Sağlıcakla
en iyi 73!   Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #5 : 02 Şubat 2013, 13:51:53 »
  Osman bey çok güzel bir tasarım olmuş. Dikkat çeken özelliklerden başta benim için zener diyot ile yapılan aşırı voltaj koruma devresi oldu. Çıkış voltajının 15 voltu gördüğünde iletime geçerek role üzerinden devreyi açması olmuş. Devrede 24 volt role kullanmanız ise tam isabet olmuş; özellikle 24 volt rolelerde yüksek amper çeken ürün bulmak daha kolay. Tabiki burada rolenin kontaklarına büyük iş düşüyor.
 Hüsnü abininde dikkatini çeken kısa devre koruma devreside güzel uyarlanmış olup yine çıkışı kesmesi ve çıkışı bir zaman sonra tekrar kontrol etmesi iyi bir düşünce olmuş. Devrede çıkış akımının ve voltajının ayarlanmasıda özellikle çeşitli devrelerde kullanırken çok fonksiyonlu yönünü ortaya koymuş.
  Dediğiniz gibi regülede artık son nokta olmuş. Bu devreyi en yakın zamanda yapıp birde akü şarj ünitesi ile takviye etmek farz oldu. Çıkışada voltmetre ve ampermetre bağladınmı birazda görsellik kattınmı tadından yenmez. Benim bayağı ilgimi çekti. Emeğinizi paylaştığınız için size teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TB6BOZ

« Yanıtla #6 : 02 Şubat 2013, 17:44:01 »
Bilgi paylaştıkca güzeldir inancı ile yayınladığım bir devredir yapılıp kullanılırsa dahada güzelleşeceğine inanıyorum yapıp kullanana helal olsun.

Helede baskı devre yapabilen arkadaşlarımız varsa bu devreye birde baskı devre yapılırsa o zaman dahada tadından yenmeyeceğini zannediyorum.

Birde şunu ifade edeyim 4 adet 3055 yerine kullandığım modül transistör vardır bu transistör lm723 ile sürülebilmektedir ve 100 ampere dayanabilmektedir her arkadaşımızın bu modül transistörü bulamayacağını göz önüne alarak 3055 çizdim modül transistör kullanıldığında 3 adet 0,15ohm dirençlerede gerek kalmıyor.

Çevrimdışı TA5AGC

« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2013, 01:44:51 »
Osman bey,
çıkıştaki 1 ohm 10 watt lık direncin değeri doğru mu?  3,16 ampere kadar izin verecektir.
73.
H.Gültekin Çakar.  TA5AGC

Çevrimdışı TA5AGC

« Yanıtla #8 : 04 Şubat 2013, 13:01:12 »
Osman bey, sonra fark ettim… Açıklama bölümünde, yüksek amper için değiştirilmesi gerekenlerden bahsetmişsiniz.
İyi çalışmalar.
73.

Çevrimdışı TB6BOZ

« Yanıtla #9 : 04 Şubat 2013, 19:07:08 »
Arkadaşlar şemayı çizerken teknik bir hata gördüm bunu düzelteceğim eğer şemayı arşivine kopyalamış olan arkadaşlar var ise düzelttikten sonra tekrar değiştirebilirler saygılar sunuyorum 73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #10 : 05 Şubat 2013, 16:03:11 »
        Osman Bey merhabalar,
        Osman bey ellerine sağlık. Güzel bir çalışma olmuş. Kendi yaptığınız bir güç kaynağı  ile çalışmak kadar güzel bir şey azdır.
       Şemaya benim de bir katkım olur umuduyla şöyle bir tavsiyede bulunabilirim. Çıkışınızı 1R üzerinden almışsınız. Bun dierkt geçirseniz. Ufak da olsa voltaj düşmesinin önüne geçebilirsiniz.
Ayrıca ampermetre bağlamak için ise ben şöyle bir şey yaptım. 2N3055'lerin emiterlerine 1k direnç bağ
ladım. uçlarını birleştirdim.ve analog uA ye bağladım. (-) ucunu da  regüle devresinin (+) çıkışına bağladım. Güç kaynağından aldığınız amper kadar sapma meydana gelir. Bunu kalibre etmek için ise bir adet trimpotu 1k lar ile uA arasına bağlanabilir.
      Kolay gelsin.   73...

Çevrimdışı TB6BOZ

« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2013, 10:34:46 »
Sayın hüseyin hocam ilginize çok teşekkür ederim bu 1 ohm direnç dahada düşük omaj seçilebilirdi dediğiniz gibi hiç de konmayabilirdi ancak  devrede,
-sabit amper
-Amper ayar
için yüksek tutulmuştur eger dediğiniz gibi yapar isek devre sadece amperi gösterecektir ve bu iki özelliği kaybedecektir saygılar sunarım 73.

Çevrimdışı TA5AGC

« Yanıtla #12 : 07 Şubat 2013, 00:26:00 »
Osman bey, ben de yaklaşık iki aydır LM723 temelli bir gerilim kaynağı üzerinde çalışıyorum…
henüz tamamlayamadım.
LM723 ün CL ve CS uçlarını kullanarak, 600-700 mV iletime geçme eşiği nedeniyle sıfırdan
başlayan bir akım sınırlama yapmak mümkün değil.

İkinci şekil sizin projeye uygun. Ben birincini yani sabit olanı uyguladım.
Selamlar, iyi çalışmalar.

73.

Çevrimdışı TB6BOZ

« Yanıtla #13 : 07 Şubat 2013, 15:52:43 »
Evet arkadaşlar şemamızdaki teknik değişikliği yaparak şemayı tekrar yayınlıyorum ve
Bilal abimdende bu şemayı yukarıya koymasını rica ediyorum mümkünse tabiiki

Çevrimdışı TA2OD

« Yanıtla #14 : 07 Şubat 2013, 16:14:42 »
 Şema için Osman beye ve katkıda bulunan arkadaşlara çok teşekkürler.
 Arkadaşlar birde bu devreyi baskılı plakete hazırlayabilecek arkadaşımız olursa çok daha güzel olacak.
 Saygılar.
ZONGULDAK KDZ EREĞLİ DEN 73.
ta2aoz@hotmail.com
https://picasaweb.google.com/home?hl=tr
AHMET ÖZER TEL-0531 623 9066

Çevrimdışı TB6BOZ

« Yanıtla #15 : 07 Şubat 2013, 17:41:04 »
Sayın Ahmet ÖZER Abimin dileğine katılıyorum ve bekliyoruz arkadaşlarımızdan 73.

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #16 : 08 Şubat 2013, 14:49:15 »
Değerli arkadaşlar
Görüyoruz camiamız  bir güzel devreye daha kavuşmuş bulunmaktadır. Osman Zorbaz bey'i  kutlamamak mümkün değil. Şema küçücük bir şey değil. Hayli beyin yorucu yıpratıcı işlemler sonucu çıkarılmış bulunuyor.
 Bu güzel şema ile ilgili bir sorum olacak. Ancak bu soruyu Osman Bey'e sormuyorum. Osman Bey dışındaki arkadaşlara soruyorum. Bilenlerden cevaplarını esirgemelerini arzuluyorum. Bu devre hangi çizim programıyla çizilmiş?

en iyi 73!    Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TB6BOZ

« Yanıtla #17 : 08 Şubat 2013, 20:00:23 »
sayın Hüseyin gültekin Çakar
Evet bahsettiğiniz ayağa (cl)bu ayağa uygun bir parça uyguluyarak amper ayarı 1ohm direnç,in değeri ile oynamadan daha aşağıya çekmek için bi ara uğraşabilirim 73.

Çevrimdışı TA5AGC

« Yanıtla #18 : 09 Şubat 2013, 01:06:43 »
Osman bey, verdiğiniz şema yaklaşık 3 amperlik. Yapacağımız güç kaynağı, bir mobil telsiz için gerekli akımı sağlayabilmeli.
Yani en azından 12 amperi verebilmeli.
73.

Çevrimdışı TB6BOZ

« Yanıtla #19 : 09 Şubat 2013, 11:48:31 »
Yapılmış görünüm.