Gönderen Konu: 40m 5W SSB QRP kit  (Okunma sayısı 23087 defa)

Çevrimdışı TA2UH

40m 5W SSB QRP kit
« : 31 Mart 2008, 22:52:22 »

Gecenlerde hakkinda yazistigimiz QRP kit fransiz amatoru F6BQU Luc Pistorius'ün (Lük Pistoryüs) tasarladigi bir cihazdir. Bu amator ve bir baska fransiz amatoru daha, F5RDH Jean-Marc Eveille (Jan-Mark Evey) gercekten guzel devreler tasarlayip hayrina internete bilgilerini koyuyorlar. Fransiz QRP dernegi ARTRA da bunlari kit halinde satiyor. Bir de DAHMS elektronik var, orada da bu kitleri ve baska benzer devreleri bulmak mumkun.

Once bunlarin web adreslerini vereyim.

Luc Pistorius : http://lpistor.chez-alice.fr/index.html
- bu sayfada "project forty" baglantisina tiklarsaniz bahsettigimiz 40m QRP cihazin degisik versiyonlarini gorursunuz. http://lpistor.chez-alice.fr/realisationsmhz.htm sayfasina giderseniz de yaptigi diger devreleri goreceksiniz. Hepsinin semasi, parca listesi, plaketi ve aciklamalari var.

Jean-Marc Eveille : http://www.f5rdh.com/f5rdh/
- burada solda "mes réalisations" linkine tiklarsaniz yine cok guzel devreler var, ayni sekilde sema, plaket, gerekiyorsa PIC'ler icin hex dosyalari vb... hersey.

ARTRA : http://www.artra-qrp.com/

DAHMS : http://www.dahms-electronic.com/index.php (amator kitler icin "Kit Megahertz" linkine tiklayin)

Istanbul'da satilan QRP alici-verici, bu F6BQU'nun tasarimi olan "FORTY". Bu cihaz 5W çikis gucune sahip bir SSB telsiz. Pistorius'un web sitesine bakarsaniz bunun gelisimini gorebilirsiniz.
1- baslangic (VXO'lu sade cihaz)
2-Forty 1b (gelistirilmis)
3-Forty 1b (gelistirilmis + frekans sayaci eklenmis)
4-Forty 2 (sentezorlu)

Cetin Abi'yle Ihsan Abi'nin cabalariyla kit haline getirilen ve Karakoy'de satilan versiyon, su haliyle Forty 1b. Cihazla birlikte frekans sayaci kitini de alabilirsiniz.

Bir noktaya dikkat, F6BQU'nun sitesinde, cihaza S-metre, mikrofon kompresoru, filtre ve linear amfi eklemek icin de gerekli bilgiler var ! Yani kiti monte etmekle kalmayip, sonrasinda onu gelistirmek mumkun ve de hic zor degil.

Kit Karakoy Abed Han'da, Basak Elektronik adli dukkanda satiliyor. Fiyati 125 lira, frekans sayaci kiti de 30 lira. Dukkanin sahibi Hasan Bey. Telefon 212 245 01 09.

Bu arada kitin Fransa fiyati 180 Euro civarinda! Ne diyeyim Allah Ihsan Abi ve Cetin Abi'den razi olsun.

73,

Caglar Akgungor

Çevrimdışı TA5FW

Ynt: 40m 5W SSB QRP kit
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2008, 23:08:11 »
Merhaba Çağlar bey,

Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Ellerinize sağlık.
73
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TA2VG

« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2008, 20:08:00 »
Çağlar Bey bilgi paylaşımı için çok teşekkürler..

ta2vg
ANKARA

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #3 : 28 Temmuz 2008, 15:20:26 »
Parçaları tek tek temin edip baskı devreyide kendiniz çıkarırsanız çok çok daha ucuza maledebiliyorsunuz.. NE612 ler biraz zor bulunuyor ama www.bluemavi.com da Arman bey temin edip gönderiyor.. ben frekansmetre ve devrenin pcb lerini birleştirdim.. Daha da kolay oldu.. Çalışmamın fotoğrafları aşağıdaki adreste :

http://picasaweb.google.com/pashanline
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA1MK

« Yanıtla #4 : 19 Şubat 2011, 00:35:35 »
Merhabalar
bu bölümü okumakta bir hayli gec kalmışım:(
Acaba bu kit halen satışamı bilgisi olan arkadaş varmıdır gerci yarın sabah telefonla bilgi alıcam ama sabredemedim sormak istedim.
selamlar
73
Ümit

Çevrimdışı TA5AYS

« Yanıtla #5 : 19 Şubat 2011, 09:34:28 »
ben aradım basak elektronik kapanmış led dükkanı olmuş.

devreyi kendin hazırlaman gerekiyor.ben fort2 için çalışlıyorum ütü baskısı ile cok güzel devre hazırladım. malzeme temini ediyorum.bulabildiklerimi fırsat buldukca monteliyorum.
www.yalinsumer.com.tr

Akşehir   QTH locator : KM58QI
Long : 31.41146 E (31° 24' 69'' E)
Lat : 38.35933 N (38° 21' 56'' N)

Çevrimdışı TA1AJ

« Yanıtla #6 : 19 Şubat 2011, 11:58:23 »
Yalın Bey iyi günler; Amatör Telsizciliği dünyaya ve bizlere sevdiren öncüler, ister Amerikalı, ister Japon, ister Rus, ister Alman, Fransız, Sırp veya
Hintli olsun, hepsi insan olmanın getirdiği ortak bir özelliği, paylaşmayı ön plana alıp, maddi hırslardan uzak, çalışma ve paylaşımlarıyla
bu harika hobinin zevkini çıkarırken, aynı zamanda insanlığa hizmet etmenin onurunu da yaşayan örnek gönüllülerdi.
Ülkemizde de insanımızın bu açıdan çok güzel bir kültür potansiyeli var.
Ancak bizde de yukarıda zikrettiğim türden örnek insanlara ihtiyacımız var. Ne yazık ki amatörler kendi aralarındaki alışverişlerde maddi
endişeleri ön planda tutmaktadırlar. Hayat şartları böyle.  Ama bizler örnek olacak çalışmalara imza atıp paylaşmayı bilirsek, insanımızın güzel vasıflarını bu güzel
hobiye yansıtmış olacağız.
Çok bilgiye ihtiyacımız yok, en azında kendi antenini, kendi güç kaynağını, kendi maniplesini ve kendi yaptığı QRP cihazları ile çalışıp bunları
paylaşan ve burada sergileyen arkadaşlarımız olduğu sürece aramızdaki değerli mühendislerimiz de kendi mükemmel amatör çalışmalarını ortaya çıkarmak için
motive olabileceklerdir.
Sizin ve diğer arkadaşların Qrp çalışmalarını takdir ediyorum ve bunların bu sayfalarda paylaşılmasını dört gözle bekliyorum.
fm TA1AJ  73  de Muharrem Nişancı.

Çevrimdışı TA5AYS

« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2011, 00:55:24 »
Sayın Muharrem bey,
iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.40 yaşında okuyarak elektronik nasıl ve nekadar öğreniliyor ise şu an oradayım.yapamadığım takıldığım noktalarda, önerilerde bulunan ,öğrenmeye yardımcı olan arkadaşlar sayesinde bir şeyler üretmeye çalışmanın sonzuz keyfini yaşıyorum.Qrp çalışmasını başarılı olup olmayacağını bilmiyorum ancak bilmeediğim bir konuda yeni şeyler öğrenmek çok güzel bir duygu.15 senedir diş hekimliği yapmaktayım muayenehanemin bir tane labaratuvarı var,orada çalışıyorum fırsat buldukca bir kaç denemeden sonra ütü yöntemi ile sitede verilen bilgiler ile çok güzel kısa devresiz baskılar yaptım.
Sitede verilen ütü yönteminde, asit yapımı için eczanelerde kullanılan perhidrol %20 lik çözeltisi ile bir kaç dip not vermek istiyorum.eczanelerde satılan cam şişe plastik kapaklı perhidroller çok etkisiz aşırı seyreltik ler.cam şişe metal kapaklılar ise idare ederler.ancak ben saf perhidrol kullandım yaklaşık 8-9 dakikada çok başarılı bir etching yapmış oldum.saf perhidrol bulmak zor olabilir ,eskiden eczacılar pek çok ilacı eczanelerde yaparladı bu tip eski eczacıların eczanelerinden temin edebilirler,yada bazı hammadde temin eden tıp öğrencileri için medikaller var oraları bulup alabilirler,ankara için söylüyorum ankarada okumuştum osebeple biliyorum ulusta modern çarşıda vardı öyle yerler alış veriş yapardık öğrenci iken.
teşekkürler...
www.yalinsumer.com.tr

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #8 : 20 Şubat 2011, 10:13:58 »
   Merhaba Arkadaşlar,
Baskı devreyi yaparken ütü kullandıktan sonra kağıdı pcb den ayırmak sorun oluyordu: Ben bunu aştım.Kağıt çok kolay bir şekilde ayrılıyor.
Geniş bilgi ve fotoları web adresimde. http://www.ta3en.com/yazi.ve.anlatim.htm

73'ler  kolay gelsin...

Çevrimdışı TA5AYS

« Yanıtla #9 : 20 Şubat 2011, 11:29:26 »
   hüseyin bey,sitenizdeki değerli bilgileri takip ediyorum.kuşe kağıtları tamamen uzaklaştırmak sorun oluyordu,tonerin olmadığı kısımlar etching(asitleme) işlemi sırasında küçük bakır parçaları kalıp kısa devreye sebebiyet verebiliyor.ancak sizin önerdiğiniz mumlu kağıtta bu sorun olmadı.

teşekkürler.
www.yalinsumer.com.tr

Çevrimdışı TB5CIV

« Yanıtla #10 : 15 Mayıs 2014, 23:15:13 »
Fotoğraf Kağıdına Lazer Yazıcıdan Çıktı Alıp,Bakır Pertinaks Üzerine Koyup PVC Kimlik Kaplama makinasında Isısal İşlemden Geçirip İçi Su Dolu Kabın İçerisinde Bir kaç Dakika Beklettikten Sonra Tertemiz Bir Şekilde Çıktığını Göreceksiniz.73s

Not:Fotoğraf Kağıdı Kitapçılarda Tek Tek'te satılabiliyor.