Gönderen Konu: Sonunda uluslar arası görüşme yaptım......  (Okunma sayısı 34800 defa)

Çevrimdışı TA3IHD

Ynt: Sonunda Uluslar arası görüşme yaptım....
« Yanıtla #20 : 27 Ocak 2012, 09:31:07 »
Serkan Bey mükemmel bir PCB hazırlamışsınız. Tebrik ederim.
Acaba bu PCB nin orijinal görüntüsünü verebilirmisiniz? Benda uygulamak isterim.

Çevrimdışı TA2RR

Ynt: Sonunda uluslar arası görüşme yaptım......
« Yanıtla #21 : 27 Ocak 2012, 12:50:53 »
Hulusi Bey vermiş olduğunuz iletişim bilgisi için teşekkürler bende bir kit için şimdi istekte bulundum elektronik bilgim yok ama parçaları yerine tek tek sorunsuz yerleştirebilecek seviyedeyim umarım bende sorunsuzca hellederim.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #22 : 27 Ocak 2012, 16:31:28 »
       Hulüsi Bey tebrik ederim. Sonunda haret bu işte...
Bu zevki başka bir profesyonel cihazda almanız mümkün değil. Hele hele qrp nizin eksiklerini gördükçe yeni devreler ilave ederek geliştirmeniz sizi daha da geliştirecek memnuniyetinizi kat kat arttıracaktır.
       Çok sevinçliyim? Çünkü size yaptığımız qrp aşısı tutmuş. Zaten siz yıllardır RF ile uğraşıyordunuz. Bu o bilgilerin taçlanması oldu demektir.
TEKRAR TEBRİK EDERİM SİZİ.
       73 'LER.    TA3EN    Hüseyin KARAGÖZ

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #23 : 27 Ocak 2012, 17:48:08 »
Hüseyin Hocam teşekkürler.

DeğerliKardeşim TA2ANR, Nuri Korkut. Herhalde yeni başladınız. Başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #24 : 27 Ocak 2012, 18:30:23 »
Kardeşim TB3CPM , Serkan Türkoğlu,

Luc Pistoirus sayfasında Lokal Osilatörü 12000 KHz, Filtreleri 4915 KHz olarak vermiş. Bu 12000 KHz kristal  en faza ( 12000-4915=7085 KHz)oluyor. Tabii arkadaşlar denemiş, 12288 ve 5120 olarak en geniş spektrum bulunmuş. 7000- 7164 arası sorunsuz çalışıyor.

Çevrimdışı TA2KR

« Yanıtla #25 : 27 Ocak 2012, 18:45:11 »
 Sayın Hulisi hocam daha bizim qrp 4 aylık falan tam anlamıyla montajı yeni bitti ayar işleri kaldı..neosit ayarlarını ve sarımı konusunda şanslı sayılırız.Bölgemiz amatörlerinden sayın başkanımız ŞUA bey(ta2ad)sag olsun yardımcı oldu inanıyorumki bu şekilde meraklı arkadaşlardan yardımlarını esirgemeyecektir.Bütün malzemeleri tamamlaması zor oluyor..Baskıyı ütüleme yöntemiyle bölge amatörlerimizden tb2go özkan arkadaşımız ile deneme yanılma yöntemiyle başardık daha dogrusu başardı.En son 80 pf trimerler geldi..bakalım hayırlısı artık havalar düzelince Şua beyin yanında alacagız solugu ......:)artık rüyamda bile montaj  ve lehim yapmaktan yoruldum yahuuu....:) bu işe başlayan bütün arkadaşlara başarılar...73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #26 : 27 Ocak 2012, 18:51:11 »
Değerli kardeşim Serkan Türkoğlu, TB3CPM

Mehmet Divili kardeşime yazdığın mesajı okudum.
Alıcıda problem yaşıyormuşsun. Öncelikle ekte vermeye çalıştığım anten ön kuvvetlendiricisini yap. Devre çok ayarsız ise anten kuvvetlendiricisi yokken hiç bir şey duyamazsın. Ayarda yapamazsın. Ancak, ekteki basit ancak OLAĞANÜSTÜ VERİMLİ anten kuvvetlendiricisini yaparsan ayar çok daha kolay olur. Antenin iyi değilse, birde tek transistorlü 7100 Khz osilatör yaparsan, öncelikle onun sinyalini maksimum almayı dene. İlk ayarları osilatör ile yap sonra anteni kullan.

Bu konudaki sorularını beklerim. Başarılar ve 73 ler..

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #27 : 27 Ocak 2012, 18:59:42 »
Nuri Korkut Kardeşim,
Haklısın, ben son 1 ay içinde 3 kere vaz geçme aşamasından döndüm. Şimşek çaktı, 4 adet NE612 yandı onları değiştirdim, 2sc1971 yandı onu değiştirdim, hiç çalışmadı. Neden? Bir türlü bulamadım. Çalıştırdım, kontrolsuz osilasyon yaptı. Gece rüyalarıma girdi, sabahlara kadar çalıştım. Hatta bu işin üzüntüsünden 3 kg zayıfladım. Sonunda dengeyi sağladım. Şu anda cihaz mükemmel durumda. Başarılar. 73 ler....

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #28 : 30 Ocak 2012, 21:49:51 »
Hulusi bey verdiginiz numaradan kristallerin siparişini verdim ve ayrıca   Bilgiler için TEŞEKKÜRLER

Frekans  insana saç baş yolduruyor. Kendi yaptıgın QRP de konuşmak bi başka

QRP  de Bana  ilham kaynagı olan TB3GT   Taylan Vardarlı  - TA3ATA ,Mehmet Turgay Nalbant a

Videolarıyla ilham kaynagı olan ve  teknik destekleriyle yapmış oldukları sitelerden çok faydalandıgım   Yardımcı olan  TA3EN Hüseyin hocama ve  TB5X Mehmet hocama TEŞEKKÜRÜ bir borç bilirim.

yeni çizdigim QRP PCB
 http://hotfile.com/dl/144351363/2bb4ae5/QRP2.LAY.html

PCB yi Görüntülemek için
http://hotfile.com/dl/144425780/52130d4/viewlayout50.exe.html

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #29 : 31 Ocak 2012, 01:56:36 »

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #30 : 31 Ocak 2012, 12:14:30 »
HA GAYRET SERKAN;

AZ KALDI SANIRIM...GÜZEL OLACAK EMİNİM..
DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM..

SEVGİ VE SAYGILAR...

TA3ATA...M.TURGAY
Best Regards
***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #31 : 11 Şubat 2012, 08:56:35 »
Tebrik ederim Hulusi bey.
İnsan kendi el gayretiyle demek ancak bu kadarını yapabiliyor. Yani kristalli bir alıcı. Güç şartlarda malzeme bularak, icabında uykusunda çalışarak. .. Ben bu işe başlayamadım bile.  İnanın  benim bir küçük elektronik sitem var, içinde NE612 bulunan hiçbir devreyi oraya koymadım.  Niçin güç bulunan malzeme.
Oysa ki şimdi modada PLL devreler var. Çok fazla kanal ihtiva adebiliyor.  Şu gerçek ki eski moel de olsa bir teknolojiyi yakaladınız
Şuna inanıyorum ki sizdeki bu gayret PLL devreli cihaz yapmaya yeterli olacaktır.
Yazılım meselesini çözebilecek arkadaşlar bulunabilir. Benim  halk tipi radyolarım eskisi gibi kısa dalgayı iyi almıyorlar. Acaba 27 MHz de olduğu gibi  7MHz de de periyodik yansıma azalıp çoğalması oluyormu?
Eğer ben böyle bir alıcı yapabilmiş olsaydım nazar değmesin diye bir şeyler yapmayı düşünürdüm.
73  TB6BHK Hüsnü Köktürk  Yozgat

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #32 : 14 Şubat 2012, 09:36:08 »
Hüsnü Bey,
birkaç yıl önce sizin sitenizi tanıdım, bir süre ilgi ile takip ettim ancak oldukça ağır devreler vardı,  teorik olarak izledim. Uygulamada zorlanırım dedim.
Bu 7 MHz devre ilginç.
Ancak gördüğüm kadarıyla sırf elektronik bilgimizin uygulaması için tatmin edici bir devre. Fakat iyonosferden yansıma son derece yetersiz. Verimli olarak 10 günü baz alırsak 10 günde 4-5 gün yeterli iyonlaşma oluyor, oda tavla zarı gibi, bazen Kuzey bölgelere, bazen doğuya v.s. yansıma oluyor millet yükleniyor, 10 dakika sonra pat diye kesiliyor. Yani büyüklerin oyuncağı denilebilir. Ciddi yatırımlarda yapılıyor, ancak çok vermsiz. Tamamen tesadüflere kalmış atmosferik durumlar. Ruslar 1-2 KW  güçle çıkıyorlar onlar bile çok ender yansıyabiliyor.
Ara ara Yunanlılar güçlü geliyor, adamlar mandala bir basıyor 1 saat mandalı bırakmadan birşeyler anlatıyor.
Halk bandında ben Finlandiya ile, Yugoslavya, Lübnan Katar, Almanya ile hemda çok sık görüşüyordum.
Bu iş sonunda ben SSB, LSB, USB, DSB yayın ve özelliklerini ve sinyallerin nasıl elde edileceğini öğrendim. Bir faydası varmı? Yok. Ancak vakit geçsin diyoruz. Kahveden iyidir.

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #33 : 19 Nisan 2012, 12:46:49 »
Hulusi bey her konuyu anında bulamıyorum. konular alt sahifelere inebiliyorlar. Uzun zaman oldu ki kısa dalga dinlemedim, benim bildiğim kısa dala cıvıl cıvıl idi, her mm de mutlaka bir istasyon olurdu. Şimdi bakıyorum sanki radyo bozuk gibi.
 Sizin 7MHz ile ilgilendiğizi görünce ben de kısa dalga bir alıcı yapmaya niyet eder gibiyim. Tabii bu alıcı regen olacak ve yapımı kısa bir sürede bitecek. Regen 88-108 FM bandında bayağı iyi çalıştı, alış dehşet, ancak ses kalitesinde bir yarışma kazanamaz gibi. ve 145MHz de biraz çalışma yaparak tecrübe kazandım. Regen zannederim 7MHz gibi düşük frekansda çok daha randımanlı çalışması gerek, ayrıca ben başkalarının şemasını da yapmayacağım. Bilmem bu alıcı dikkatinizi çeker mi?Dikkatinizi çekmezse alıcı yapma işine hiç başlamayayım. Regen tabii 7 MHz nin saında ve solundaki istasyonları da dinleyebilecek.
 "ben yaptım oldu birinci sahifede  telsiz test araçları"" bölümünde bip bip, blinking, beacon osilator, veya tracking devre şeması  koydum. Yapımı basit, bulunan malzemeler. Sizin Forti için alıcı performans ölçü aleti olur, Alıcınızda kristalin kendine has özel sesini dinleyebilirsiniz. bip bip kesikli kristal sesi oraya bir bakarsanız memnun olurum .
73 Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #34 : 19 Nisan 2012, 17:38:46 »
Hüsnü Bey,
Bu "regen" alıcıyı biraz açarmısınız? Devresini nereden görebilirim? 73 ler..

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #35 : 19 Nisan 2012, 20:09:32 »
Dündar bey
Regen Türkiyede fazla yaygın değil, ama yahoo da regen gurubu çok ciddi çalışır. yahoo regenrx  şeklinde...ararsanız    abone, gurup, en çok mailllerde görülür. yüzlerce şema bulunabilir ama şu zaman darlığında benim üç şema adresini yazayım. Bazılarını  Bitlik e de koymuştum
http://www.geocities.ws/husnu66tr/receivers/deniz-refleks.htm
http://www.geocities.ws/husnu66tr/receivers/reflex-tv.htm
http://www.geocities.ws/husnu66tr/receivers/husnu145.htm
73 Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TA5AAT

« Yanıtla #36 : 05 Mart 2014, 13:19:10 »
Hulusi abi selamlar..

abi bu forty 1 daha önce ütü baskısı yapmıştım güzel çalışmakta senin yorumun ve araştırman üzerine kristalde degişiklik yaptım 12288 ve 5.120 kullandım şimdi frekans seninde belirtigin gibi 7.164 dinliyor fakat 7.120 altına inmiyor abi ne gibi degişiklik yapmam gerekli saygılar 73..s

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #37 : 05 Mart 2014, 18:00:37 »
Hüsnü Bey, ben bu başlığı yaklaşık 2,5 yıl önce yazmıştım. Şimdi aşağıdaki PPL devre ile ve Forty2 PLL i  ve DDS ile  çalışıyorum. http://lpistor.chez-alice.fr/synthenew.htm
Ancak soruna cevap olarak burada "Varikap" önemli. İstersen Bluemavi den BB106 al ve onunla dene. Şimdi siteye baktım halen mevcut. BB106 yı kullandım gayet başarılı. BB105 de 160Khz bir bant genişliği veriyor. Burada önemli olan varikapın kapasitesinin büyüklüğü. 25-35Pf kapasite yetiyor. Belkide sen 5Pf lık varikap kullandın.
Bandı daha genişletirsen kristalin toleransının dışına çıkıldığı için ya osilasyon duruyor, yada frekans çok kayıyor. 
BB106 kırmızı bantlı 40-45Pf , BB105 beyaz bantlı, 20-25Pf
Kolay gelsin. 73
Acaba sen ne tür bir Varikap kullandın?

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #38 : 05 Mart 2014, 23:39:35 »
          Merhabalar Hüsnü ÜSTÜNDAĞ arkadaşım,
          Hulusi Abinin dediğini yapın. Olması lazım. Bir de aklıma geldi.12.288 KHz kristalinin bobine
giden ayağı ile şase arasına 5pf trimer takın. Pilastik tornavida ile biraz döndürün.frekans genişle
mesini göreceksiniz. Ama doğru varikap takmayı da unutmayın. Haa bir de 2x15uH bobinlerini birbirinden uzaklaştırarak ve yaklaştırarak da frekans aralığını değiştirebilirsiniz.
          Kolay gelsin. Sonuçtan haberdar edin.   www.ta3en.com

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #39 : 08 Mart 2014, 14:27:31 »
Hüsnü beyden ses çıkmadığına göre her halde henüz linke bakmaya vakit bulamadı.
Cevabını bekliyoruz...