Gönderen Konu: BAKIR PCB'YE KOLAY YÖNTEMLE BASKI YAPALIM - TA3EN -  (Okunma sayısı 7205 defa)

Çevrimdışı TA3EN

BAKIR PCB'YE KOLAY YÖNTEMLE BASKI YAPALIM - TA3EN -
« : 13 Eylül 2010, 17:08:48 »
  Değerli Amatör Arkadaşlarım,
Elektronikle uğraşan her arkadaş mutlaka pcb ile çalışmak zorundadır.Ama  serigraficiye yaptırmak çok maliyetli ve adete
göre çalıştıklarından dolayı yaptırmak mümkün olmuyor. El ile çizmek zor ve oldukça zahmetli bir iş.Ki yakın zamana kadar
el ile çizerek çalıştık.
        PCB yaparken tonerli yazıcıdan ters baskı çizimini çıktı olarak alıyor ve bu fotokopi kâğıdını da pcb'nin üzerine koyup,
uzun uzun ütü ile ütüleyerek çalışıyordum.Bu şekilde çalışma elle çizme çalışmasından daha iyi ama bu defada yapışan kâğı-
dın pcb'den ayrılması için bir hayli uğraşmak gerekiyordu.PCB üzerindeki kâğıdı ıslatıp fırça ile sürtmek gerekiyordu.Bu de-
fada pcb'deki tonerler çiziliyor hafiften zayıflıyordu.

BENİM KULLANDIĞIM YÖNTEM İSE ŞÖYLE :
Gerekli olan malzemeler:
A-Ütü         
B-PC yazıcı (tonerli)           
C-Pcb               
D-Bir yüzü silikonlu kağıt. (Reklamcıların kullandığı kesici yazıcıdan çıkardığı kağıtlarının kullanıldıktan sonra arta kalan kâğıt.)
     İŞLEM BASAMAKLARI
1- Elinize tarif ettiğim kağıdı alın ve A4 kâğıdı büyüklüğünde falçata ile kesiniz. Kâğıdı pc yazıcınıza yerleştiriniz. Yalnız silikon-
lu yüzeye yazacak şekilde yerleştirmeniz gerekiyor.

2- Yapmak istediğiniz devrenin pcb çizimini yazıcıya gönderin ve yazıcının yazmasını sağlayın.DİKKAT !  Bu esnada kâğıdı
yazıcıdan alırken toner yapışmış alanlara el sürmeyin. Çünkü; Kâğıdın (yüzeyi parlak ve silikonlu olduğundan) özelliği gereği
toner bu kağıda sağlam yapışmaz.Ufak dokunuşlarla bile toner çizilir veya bozulur. Ellerinize bulaşabilir.

İŞLEM BASAMAKLARI
1- Elinize tarif ettiğim kağıdı alın ve A4 kâğıdı büyüklüğünde falçata ile kesiniz. Kâğıdı pc yazıcınıza yerleştiriniz. Yalnız silikon-
lu yüzeye yazacak şekilde yerleştirmeniz gerekiyor.

2- Yapmak istediğiniz devrenin pcb çizimini yazıcıya gönderin ve yazıcının yazmasını sağlayın.DİKKAT !  Bu esnada kâğıdı
yazıcıdan alırken toner yapışmış alanlara el sürmeyin. Çünkü; Kâğıdın (yüzeyi parlak ve silikonlu olduğundan) özelliği gereği
toner bu kağıda sağlam yapışmaz.Ufak dokunuşlarla bile toner çizilir veya bozulur. Ellerinize bulaşabilir.
YAZININ GERİ KALANINI OKUMAK İÇİN www.ta3en.com  ADRESİNİ TIKLAYIN. ÇÜNKÜ YAZMAKTA ZORLUK ÇEKTİM.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.    73'LER...             TA3EN      Hüseyin KARAGÖZ

Çevrimdışı TA3EN

Ynt: BAKIR PCB'YE KOLAY YÖNTEMLE BASKI YAPALIM - TA3EN -
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2010, 17:13:20 »
          SU,FIRÇA  VE PCB ÇİZİMİNİN BOZULMASIYLA UĞRAŞMIYORSUNUZ. BANA DİĞER
YÖNTEMLERDEN ÇOK DAHA PRATİK GELDİ.
YAZININ VE RESİMLERİN GERİ KALANLARINI GÖRMEK İÇİN WEB ADRESİME GİDEBİLİRSİNİZ.