Gönderen Konu: İŞTE SON ÇALIŞMAM HF ANTEN ANALİZER PROJEM - TA3EN  (Okunma sayısı 9099 defa)

Çevrimdışı TA3EN

Kıymetli Radyo Amatörü Arkadaşlarım,
        Bir kaç haftadan beri "Anten Analizer" için  bilgi toplama ve değerlendirme safhasından sonra bir kaç gün önce yapmayı başardık. Yapmış olduğumuz bu devre MFJ207, 249 ve 259 modellerinin karışımı diyebilirim. Görüldüğü gibi delikli montajda pertinaks kullandım. Baştan savma bir şekilde yaptım. PCB üzerinde iyi bir çalışma yapmak lâzım.

Bu şemada "R Metre"  devresi yok. Sonra ilâve edilecek. Ayrıca frekansı görmek için ise daha önceden yapmış olduğum  frekans metre kullandım. İyi çalışıyor. Evdeki kısa dipol antenimi bağladığım. Antenin frekansı 7.050mHz. Anten analizer de ise

7.000 MHz 'e gelince swr'nin  minimuma indiğini gördüm.7.000- 7.100MHz arasında swr minimum görünüyor. Bu da  Anten analizerin swr'yi  geniş bir yelpazede 1:1 olarak okuduğunu gösteriyor. Bunun sebebinin antene gönderilen (RF) sinyalinin çok düşük olmasında gördüm. Sıra iyi bir metal kutu bulmakta. Onun içine konulunca daha kararlı çalışacağını sanıyorum. Çünkü; varyabıla yaklaşınca frekans değişiyor. LCD'den sadece frekansı okuyacağız. İki adet de mikroampermetre ile de swr ve R (anten omajını) okuyabileceğiz.

MFJ' nin  kutularına benzer kutu satan bir yer bilen arkadaşlar bizi haberdar ta3enkaragoz@hotmail.com  ederlerse memnun olurum. Ayrıca tavsiyelerini de ulaştırabilirler.

BU PROJEYLE İLGİLİ BİLGİLERİ ÇALIŞMALAR DEVAM ETTİKÇE  BURADAN YAYINLAMAYA ÇALIŞACAĞIM. HERKESE KOLAY GELSİN 
          73'LER...

Çevrimdışı TA2AOG_SK

Ynt: İŞTE SON ÇALIŞMAM HF ANTEN ANALİZER PROJEM - TA3EN
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2010, 20:13:32 »
Hocam tebrik ederim, gayretinize gıpta ediyorum. Size kaça kaç kutu gerekiyor?
Osman Güler
TA2CMC (eski çağrı işareti)

Çevrimdışı TA3EN

İLGİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM - TA3EN
« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2010, 23:49:59 »
          Osman Bey merhaba, nasıl sınız?     
          Şimdi şöyle kaba taslak bir ölçü aldım da;
Büyük tip: 12cm x 16 cm x 6cm olabilir.
Küçük tip:  10cm x 15cm x 5 cm olabilir.
Kutular metal (saç veya alüminyum) olsa iyi olur. Bulunmazsa plastik alıp içini teneke ile yalıtacağım.
MFJ' ler gibi dik duracak şekilde kullanacağıım.
         İlginize çok teşekkür ederim.     Metal veya plastik bulursanız ölçülerini bildirirseniz sevinirim. 73 ler.

Çevrimdışı TA2AOG_SK

« Yanıtla #3 : 31 Mayıs 2010, 00:59:32 »
Hocam buraya bir bakın, işinize yarayanı ben hediye etmek istiyorum.

http://www.altinkaya.com.tr/Aluminyum_Kutular.html
Osman Güler

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2010, 19:37:36 »
             Merhabalar Osman bey,
             Vermiş olduğunuz sipariş geçen hafta geldi.Mail atmıştım ama buradan yazamadım. Çünkü okulun son haftasıydı ve işler
çok yoğundu. Nazik ve kibar davranışınız için çok teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
73'ler....................TA3EN    Hüseyin KARAGÖZ             www.ta3en.com 

Çevrimdışı TA2AOG_SK

« Yanıtla #5 : 18 Haziran 2010, 22:40:29 »
Estağfirullah Hocam, hiç birşey buraya yazmanız için değil. Güzel sonuçlar bekliyoruz, belki taklit ederiz.

Ben öncelikle otomatik AT işine taktım. Onada bir AL kutu gerekir. Band/frekanslara göre kullandığınız ve kesinleştirdiğiniz L ve C değerlerini devreye alıp çıkarma işi elektronik kontrol yöntemi ile sonuçlandırılabilirse gerçekten iyi bir iş çıkmış olacak.
Osman Güler