Gönderen Konu: Anten rotor ve kule çalışması  (Okunma sayısı 31422 defa)

Çevrimdışı TA2FE

Ynt: Anten rotor ve kule çalışması
« Yanıtla #20 : 07 Nisan 2010, 08:32:18 »
İsmail Günaydın,

Elindeki kumanda cihazı öbür rotora olmaz. Ama ben 3 uölu kumnda zaten hiç görmedim. Benim hep gördüklerim en az 4 uçlu idi.
Detay için istersen özelden mesaj at. sayfayı Meşgül etmeyelim.
Selamlar
Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2VG

« Yanıtla #21 : 09 Nisan 2010, 05:23:35 »
Emin bey ellerinize ve de emeğinize sağlık..Son derece başarılı bir çalışma olmuş..

Darısı olmayanların başına..

selam ve saygılar..

TA2VG
ANKARA
KM69HW

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #22 : 09 Nisan 2010, 08:57:15 »
Ferhat Bey Selamlar,

Teşekkürker. Daha bir yığın detay vardı ama görüntüleyip yayınlamak aklıma olmadığı için yapamadım .
Eğer benim yaptığımın benzerini yapmak isterseniz yardım ederim problem değil.
Saygı ve sevgilerimle
Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA1DX

« Yanıtla #23 : 20 Kasım 2013, 16:56:48 »
Emincim, Seni  rotor frenli mi?

Selamlar, Atila

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #24 : 20 Kasım 2013, 17:31:54 »
Merhaba ,
Görünüş itibari ile bu rotorların üst tarafları standart  alt tarafları frenli ve frensiz olarak ayrılıyor .
eğer hayırsever bir arkadaş frenli modelin alt tarafını kısa süreliğine tarafıma ulaştırabilirse imalatını yapmaya hazırım .
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #25 : 20 Kasım 2013, 17:33:23 »
Atilla Selam,

Doğrudur Rotorum frenli. Frenli olmayan rotorlar rüzgar yüküne dayanamıyorlar. Dolayısı ile frenli rotor tercih etmekte yarar var.

Zaten mühim olan rotorun döndürme kuvvetinden ziyade durdurma kuvveti. Genelde bozulan rotorlar rüzgarın oluşturmuş olduğu döndürme kuvvetinden dolayı bozulmaktalar.
Fren mekanizmasının detayı ise çok daha bait. Bizim kapı otomatiklerine benzemekte. Ufak bir gerilim ile dil mekanizması geri çekiliyor. Sen enerjiyi kestiğin zaman yay yerine geri itekliyor.
Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA1DX

« Yanıtla #26 : 20 Kasım 2013, 17:37:46 »
Emincim teşekkürler, Bende Elektrik motorlarınıda kullanılan mıknatıslı fren var, senin ve TA2IK Kadir abinin sistemlerindeki Mafsal ve yataklama sisteminin arasını monte etmeyi düşünüyorum..

http://www.emffren.com.tr/documents/YBF_2012.pdf

Umarım iş görür..

73! Atila

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #27 : 20 Kasım 2013, 17:46:41 »
Emin bey elinize sağlık. Benim de böyle bir anten sahibi olmak hayalim var, anten almak paraya bakar amma, sizinki kadar güzel ve otantik bir kule kurmam çok zor. Maşallah diyelim nazar deymesin. İyi günlerde kullanın, DX iniz bol olsun, rüzgar-fırtına ırak olsun anteninizden...
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #28 : 20 Kasım 2013, 17:47:00 »
Atilla Tekrar Merhaba ,

Tabiki görür . Bu firma vinlere fren üreten bir firmadır. Yanlız IP sınıfı ne olur bilemiyorum . Dolayısı ile bunu iyi izole etmende gerekir. Üstteki mekanik kolda freni el ile bıraktırma koludur.
Önemli konulardan biri ne motor redüktör kullanacağın . Çünkü trifaze motor kullanır isen bir taraftanda frekans konvertörü masrafı binecek. Redüktör şart çünkü motor devri ile ne kadar oynarsan oyna redüktör olmadan olmuyor.
Eh hal böyle olunca gidip bir rotor almak makul oluyor :)
Niye dersen ben zaten vinç motorundan yaptım bu işi ve de gater güzel çalıştı ama binayı döndürme fikrini bıraktım  sadece  anteni döndüreyim diyince daha basit yöntemi tercih ettim .
Hatta ben nereye koyduğumu bulayım ve fotoları yayınlayayım gayet güzel olmuştu.

Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA1DX

« Yanıtla #29 : 20 Kasım 2013, 20:18:08 »
Emincim, aldığım model EMF-2 tipi 24 Volt. Rotorum da Yaesu G450..  Rotor küçük olunca maalesef  uğraşı çoğalıyor..

Teşekkürler alakana..

73!

Çevrimdışı TA2IB

« Yanıtla #30 : 16 Nisan 2014, 01:06:00 »
      Emin merhaba
  Her şey çok güzel, çok emek var, iyi günlerde kullan. Senin de dediğin gibi ben üç faz motor ve ona bağlı arka arkaya iki redüktör kullanacağım, dakikada (rpm) 1 tur dönecek, bütün kuleyi döndüreceğim, yani teleskopik kule, 10 m yüksek. İşler ters giderse, yani bina dönerse işte o zaman yandım. Selamlar, bu yazıları geç fark ettim ama faydalı oldu. Aslın da ŞLua beyin anlattıklarına ulaşmıştım oradan da buraya. 73

Ömer TA2IB, Üsküdar