Gönderen Konu: EL YAPIMI 7 MHz TRAPLI VERTİKAL ANTEN  (Okunma sayısı 26424 defa)

Çevrimdışı TA3EN

EL YAPIMI 7 MHz TRAPLI VERTİKAL ANTEN
« : 08 Ağustos 2009, 12:40:05 »
        Bu anteni bir yıldan beri kullanmaktayım. Dipol kadar olmasa da bu anten sayesinde tüm ihtiyaçlarımı görüyo-
rum.Kazancı kaç dB olduğunu bilmiyorum.Ancak çizimdeki dip bobini ilave edilirse kazanç artacaktır ve daha iyi çalı-
şacaktır. Yer darlığı çe-ken amatör arkadaşlarıma yapmalarını tavsiye ederim.Bunun için dört radialli cb anteni (5/8) hurdası edinmeleri yeterli olacaktır.
        Alüminyum borularla da anteni yapabilirler.Antenin bitmiş haline bakılacak olursa dört tane radialgörülecektir.
Bu radialler 40m de işlem görememektedir.Sadece görüntüyü tamamlasın diye taktım.Radial olarak 10m kablo gere-
rek yapabilirler.Hatta dört yönde 10'ar metrelik kablolar çekilirse daha iyi çalışır. Tabii ki benim yer darlığından dola
yı bu şansım olmadı.Onun yerine kısa dipolde kullandığım antenin bir tarafını kullandım.Bobini mümkün olduğunca ka-
lın bobinlerden sarın ve sudan iyi yalıtın.Ben bobin olarak dalgıç pompalarda kullanılan üzeri izoleli tel kullandım.Su
dan yalıtmaya gerek kalmadı ancak 1mm olduğu için de sıcaklıktan çok etkilendi. trap bobini çok önemli.sararken L-C metre çok işe yarıyor.LC metresi olmayanlar için elimde fazladan var.Sitemin "BİTPAZARI"nda bulabilirsiniz.Bu alet
yardımıyla bir çok anten vb. çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.
Başarılar dilerim.
                                                             Hüseyin KARAGÖZ-TA3EN

Çevrimdışı TA3EN

Ynt: EL YAPIMI 7 MHz TRAPLI VERTİKAL ANTEN
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2009, 12:44:44 »
SWR AYAR APARATI

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2009, 12:46:15 »
TRAP ÖLÇÜMÜ VE BİTMİŞ HALİ

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2009, 12:48:17 »
Hüseyin Bey merhaba,
paylaşımınız için teşekkür ederim, bu tarz;
-eldeki malzemeyi atıp satmayalım, en işe yarayacak şekilde değerlendirelim-
tarzı projelere bayılıyorum.
Paylaştığınız projeyi okuduktan sonra
7-8 senedir kutusunda duran ve takribi yaz mevsiminde 1-2 ay çatıda durmuş, hatta 3-5 kere TX yapılmış
5/8 Özmak antenim geldi aklıma.
Sayenizde işe yarayacak uygun bir zamanımda.
Tekrar teşekkürler.
İyi çalışmalar.
İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #4 : 17 Ağustos 2009, 16:35:08 »
Teşekkür ederim Can kardeşim yorum için.
73 ler...

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #5 : 03 Mart 2013, 18:48:46 »
merhaba usta  nasılsınız.
mesaj ın üzerinden uzun zaman geçmiş ama  belki konu tazelenir açısından ve birazda bilgi almak açısından soruyorum.
antenin dibinde kullanılacak bobin düzeni nasıl olmalıdır.
bu düzenegi kullanırsanız daha verimli olur diye yazmışsınız o açıdan soruyorum.
iyi çalışmalar kolay gelsin
73
de ta7bb

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #6 : 03 Mart 2013, 23:55:58 »
      Hayırlı akşamlar Ömer ağabey,
      Ben yer darlığından çok muzdarip oldum.Çeşitli çareler aradım. Bu da onun  bir sonucuydu.
Güzel de çalıştı bu anten. Aslında bu anten EKO mobil antenin ya da Hustler antenlerden esinlenince ortaya çıktı. Çok iyi sonuç verdi. Biraz kazancını arttırabilmek için dip kısmına şekildeki gibi bobin yapılabilir. Hem de antenin omajı de daha iyi hale gelmiş olur. Yüksek watt için kalın bobin tercih edilmelidir. Tur sayıları veremem. Hepsi üzerinde çalışmayı gerektiriyor. 
     O anteni kaldırdıktan sonra bir daha üzerinde çalışma fırsatım olmadı. HHaa alttaki radiallerin bir fonksiyonu yok. Estetik için kullandım. Resimde görülen tek radial var o da kısaltılmış dipol olanlardan.
      73....

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #7 : 04 Mart 2013, 07:31:40 »
Değerli arkadaşlarım,

Kullanılan bobin "TRAP" değildir. Sadece Gördüğüm kadarıyle "Yukleme Bobini" Genellikle anten boyunu küçültmek için kullanılır.

"TRAP" olması için ayrıca aynı noktada Kapasitif bir değerin girilmesi gerekir ki o frekans da ki sinyali durdurup diğer frekansların geçişine müsade etsin.

Kolay gelsin
Selam ve sevgilerimle.
Yasar GOCET
TA3D/5

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #8 : 04 Mart 2013, 12:12:24 »
merhaba arkadaşlar.nasılsınız.
cevap larınız için teşekkür ederim.
yaşar bey yazdıgınız gibi o bobin yükleme bobini.
tur sayısı hakkında bilgi arıyorum. çubuk boyu uzunlugu ve yükleme bobini orta ucuyla şase ucu arasındaki tur sayısı.
birde orta uctan cubuk arası tur sayısı.
veya denemeyle uzun zamanda bulmaya çalışacagız.
herşey için teşekkürler
73
de ta7bb