Gönderen Konu: CQ WW DX CW YARIŞMASI 2021  (Okunma sayısı 1013 defa)

Çevrimdışı TA4RC

CQ WW DX CW YARIŞMASI 2021
« : 24 Kasım 2021, 22:03:14 »


2021 CQ Dünya Çapında DX Yarışması
SSB: 30-31 Ekim CW: 27-28 Kasım

00:00:00 UTC Cumartesi Bitiş 23:59:59 UTC Pazar

2021 için yeni: Gençlik Yerleşimi kategorisinin (VB3) ve Explorer kategorisinin (VD) eklenmesi.

Çeviriler
I. AMAÇ: Dünyanın dört bir yanındaki amatörlerin mümkün olduğunca çok sayıda CQ bölgesi ve ülkesindeki diğer amatörlerle iletişim kurması.

II. BANTLAR: Yalnızca altı bant: 1.8, 3.5, 7, 14, 21 ve 28 MHz. Yerleşik grup planlarına uyulması şiddetle teşvik edilir.

III. YARIŞMA DEĞİŞİMİ:CW: RST raporu artı CQ Bölgesi (örn. 599 20).

IV. PUANLAMA:

A. Puan: Nihai puan, bölge ve ülke çarpanlarının toplamı ile çarpılan toplam QSO puanlarının sonucudur. Örnek: 1000 QSO puanı * (30 Bölge + 70 Ülke) = 100.000 (son puan).

B. QSO Puanları: İstasyonlarla her bantta bir kez iletişime geçilebilir. QSO puanları, çalışılan istasyonun konumuna bağlıdır.

Farklı kıtalardaki istasyonlar arasındaki temaslar üç (3) puan sayılır.
Aynı kıtadaki ancak farklı ülkelerdeki istasyonlar arasındaki temaslar bir (1) puan sayılır. İstisna: Kuzey Amerika sınırları içindeki farklı ülkelerdeki istasyonlar arasındaki temaslar iki (2) puan sayılır.
Aynı ülkedeki istasyonlar arasındaki bağlantıların sıfır (0) QSO puan değeri vardır, ancak bölge ve ülke çarpan kredisi sayılır.
C. Çarpan: İki tür çarpan vardır.

Bölge: Her bantta temas edilen her farklı CQ Bölgesi için bir (1) çarpan. CQ Worked All Zones kuralları standarttır.
Ülke: Her bantta bağlantı kurulan her farklı ülke için bir (1) çarpan. DXCC varlık listesi, Worked All Europe (WAE) çarpan listesi artı IG9/IH9 ve kıta sınırları, ülke çarpanlarını tanımlama standartlarıdır. Deniz mobil istasyonları yalnızca bir bölge çarpanı için sayılır.
V. GİRİŞ KATEGORİLERİ:

A. Tek Operatör Kategorileri: Bir kişi (operatör) tüm çalıştırma ve kayıt fonksiyonlarını gerçekleştirir. Çalışma süresi veya bant değişimlerinde herhangi bir sınırlama yoktur. Herhangi bir zamanda yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir.

1. Tek Operatör: Her türlü QSO bulma yardımı yasaktır (bakınız VIII.2).

a. Yüksek Güç (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir .

B. Düşük Güç (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir .

C. QRP (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 5 watt'ı geçmemelidir .

2. Tek Operatör Destekli: Bu kategorideki katılımcılar QSO bulma yardımını kullanabilir (bkz. VIII.2).

a. Yüksek Güç Destekli (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir .

B. Düşük Güç Destekli (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir .

C. QRP Destekli (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 5 watt'ı geçmemelidir .

B. Tek Operatör Bindirme Kategorileri: Gereksinimleri karşılayan herhangi bir Tek Operatör katılımcısı AYRICA Cabrillo günlük dosyası başlığına uygun CATEGORY-OVERLAY satırını ekleyerek aşağıda gösterilen kategorilerden birine girebilir. Bindirme kategorisi girişleri sonuçlarda ayrı olarak listelenecektir; Tüm Gruplar olarak puanlandı; ve Yüksek Güç ve Düşük Güç (QRP'yi içerir) olarak gruplandırılmıştır.

1. Klasik Operatör (KLASİK): Katılımcı, QSO bulma yardımı olmadan yalnızca bir telsiz kullanacak ve 48 saatin 24'üne kadar çalışabilir - kapalı süreler, hiçbir QSO'nun kaydedilmediği en az 60 dakikadır. Günlük 24 saatten fazla çalışma gösteriyorsa, bindirme puanı için yalnızca ilk 24 saat sayılacaktır. İletim sırasında almak yasaktır. Tek Operatör Destekli girişler bu kategori için uygun değildir.

2. Çaylak (ROOKIE): Operatör, yarışma tarihinden üç (3) yıldan daha az bir süre önce radyo amatörü olarak lisans almıştır. SOAPBOX alanında ilk lisanslandığı tarihi belirtin. Önceki Çaylak kazananları bu kategoride plaket alamazlar.

3. Gençlik (GENÇ): Operatör, yarışmanın başlangıcında 25 yaşında veya daha gençti. SOAPBOX alanında doğum yılını belirtin.

C. Çoklu Operatör Kategorileri (yalnızca tüm bant işlemi): Herhangi bir sayıda operatöre izin verilir. QSO bulma yardımına izin verilir. Herhangi bir zamanda bant başına yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir.

1. Çoklu Tek: Herhangi bir 10 dakikalık süre boyunca bir bantta yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir (çalışma istasyonu/sinyal). İstisna: Bir — ve yalnızca bir — diğer iletilen sinyal (çarpan istasyon/sinyal), herhangi bir 10 dakikalık süre boyunca, - ve yalnızca - çalışan vericiden farklı bir banttaysa ve çalışılan istasyon yeniyse kullanılabilir. çarpan. Koşu ve çarpan vericileri, bağımsız 10 dakikalık kurallara tabidir. On dakikalık periyotlar, bir banttaki ilk QSO ile başlar. Günlük, her bir QSO'yu hangi istasyonun/sinyalin (çalışma veya çarpan) yaptığını belirtmelidir. Çarpan istasyonu/sinyali CQ'yu (kontak talep etme) aramayabilir. Lütfen < cqww.com/rules_faq.htm > adresindeki Çoklu Tek SSS bölümünü okuduğunuzdan emin olun .

a. Yüksek Güç: Toplam çıkış gücü , herhangi bir zamanda herhangi bir bantta 1500 watt'ı geçmemelidir .

B. Düşük Güç: Toplam çıkış gücü , herhangi bir zamanda herhangi bir bantta 100 watt'ı geçmemelidir .

2. Multi-Two: Herhangi bir zamanda en fazla iki iletilen sinyal kullanılabilir ve bunlar iki farklı bantta olmalıdır. Günlük, her bir QSO'yu hangi istasyonun/sinyalin yaptığını belirtmelidir. Her istasyon/sinyal herhangi bir saat içinde (00 ila 59 dakika) maksimum 8 bant değişikliği yapabilir. Toplam çıkış gücü, herhangi bir zamanda herhangi bir bantta 1500 watt'ı geçmemelidir.

3. Multi-Multi: Altı yarışma bandı aynı anda etkinleştirilebilir. Herhangi bir zamanda bant başına yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir. Toplam çıkış gücü, herhangi bir zamanda herhangi bir bantta 1500 watt'ı geçmemelidir.

D. Kaşif: Kaşif kategorisi, amatörlerin CQ WW yarışmasına katılmalarına izin verirken, işletim stratejileri, istasyon tasarımı ve teknoloji uyarlamasında yeniliği teşvik eder. Tam Explorer kuralları için < cqww.com/explorer.htm > adresine gidin.

E. Checklog: Log kontrolüne yardımcı olmak için gönderilen girdi . Girişin sonuçlarda bir puanı olmayacak ve günlük kamuya açıklanmayacak.

VI. ÖDÜLLER:

Tek bantlı bir log yalnızca tek bantlı bir ödül için uygun olacaktır. Birden fazla bant içeren bir günlük, tek bantlı bir giriş olarak belirtilmediği sürece, tüm bantlı bir giriş olarak değerlendirilecektir.

A. Sertifikalar: Elektronik sertifikalar, başvuruda bulunan herkes için indirilebilir hale getirilecektir.

B. Plaketler: Plaketler, bir dizi kategoride en iyi performans için verilir. Plaketlerin ve sponsorların güncel listesini < cqww.com/plaques.htm > adresinde görüntüleyin . Katılım başına sadece bir plaket verilecektir. Plaket alan istasyon alt alan ödülü olarak değerlendirilmez; plaket o alanda ikinci olana verilecektir.

VII. KULÜP YARIŞMASI:

Kulüp puanı, üyeler tarafından gönderilen günlüklerden alınan toplam puandır. İki ayrı kulüp yarışma kategorisi vardır.

A. ABD Kulüpleri: Katılım, kulüp bölgesinin merkezinden 250 millik bir yarıçap içinde ikamet eden kulüp üyeleriyle sınırlıdır.

B. DX Kulüpleri: Katılım, YA kulübün bulunduğu DXCC ülkesinde VEYA kulübün merkezinden 400 km yarıçaplı bir daire içinde ikamet eden kulüp üyeleriyle sınırlıdır.

C. Genel kulüp kuralları:

Ulusal organizasyonlar (örn. JARL, REF veya DARC) kulüp yarışması için uygun değildir.
Tek operatörlü girişler yalnızca bir kulübe katkıda bulunabilir. Çok operatör puanları, operasyona katılan kulüp üyelerinin sayısının yüzdesi olarak birden fazla kulübe tahsis edilebilir. Günlük girişi, tam kulüp adını (ve çoklu işlemse kulüp tahsislerini) hecelemelidir.
Bir kulübün sonuçlarda listelenmesi için en az dört günlük alınması gerekir. Kontrol günlüğü girişleri kulüp puanı için sayılmaz.
“İkamet etmek” kelimesi şu şekilde tanımlanacaktır: Daimi veya sürekli ikamet etmek veya bir kişinin sabit, daimi ve asıl meskeni olarak yasal amaçlarla bir yeri işgal etmek.
VIII. TERİMLERİN TANIMLARI:

İstasyon konumu: Tüm vericilerin, alıcıların ve antenlerin bulunduğu alan. Tüm vericiler, alıcılar ve amplifikatörler 500 metre çapında tek bir daire içinde olmalıdır. Antenler, RF iletim hatları ile vericilere ve alıcılara fiziksel olarak bağlanmalıdır.
QSO bulma yardımı: Operatöre bir sinyalin çağrı işareti veya çarpan tanımlaması sağlayan herhangi bir teknolojinin veya başka bir kaynağın kullanılması. Bu, bir CW kod çözücünün, DX kümesinin, DX tespit Web sitelerinin (örneğin, DX Summit), yerel veya uzak çağrı işareti ve frekans kod çözme teknolojisinin (örneğin, CW Skimmer veya Reverse Beacon Network) kullanımını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir veya diğer bireyleri içeren işletme düzenlemeleri.
IX. TÜM KATILIMCILAR İÇİN GENEL KURALLAR:

Katılımcılar, sundukları puanları etkileyebilecek herhangi bir aktivite gerçekleştirirken seçtikleri kategorinin sınırları dahilinde hareket etmelidir.
Her giriş için farklı bir çağrı işareti kullanılmalıdır. Katılımcının puanına yardımcı olmak için yalnızca katılımcının çağrı işareti kullanılabilir.
Herhangi bir bantta seçilen giriş kategorisinin toplam çıkış gücü sınırlamasını aşmayın. Herhangi bir zamanda herhangi bir banttaki toplam çıkış gücü, aktif amplifikatörün/amplifikatörlerin çıkışında ölçülür.
Kendi kendine lekelenmeye veya tespit edilmeyi istemeye izin verilmez.
Tüm vericilerin, alıcıların ve antenlerin fiziksel konumu tek bir istasyon konumundaysa, uzaktan çalıştırmaya izin verilir. Uzaktan çalıştırılan bir istasyon, tüm istasyon lisansı, operatör lisansı ve kategori sınırlamalarına uymalıdır. Kullanılan çağrı işareti, istasyonun bulunduğu yerin Düzenleyici Makamı tarafından verilmiş veya izin verilmiş olmalıdır.
İstasyon konumu dışındaki uzak alıcılara izin verilmez.
Bir bantta herhangi bir zamanda yalnızca bir sinyale izin verilir. Aynı bant üzerinde iki veya daha fazla verici bulunduğunda, aynı anda birden fazla sinyali önlemek için bir donanım cihazı KULLANILMALIDIR. Bir bantta iki veya daha fazla frekansta değişen CQ'lara izin verilmez.
Tüm iletişim talepleri, çağrılara verilen yanıtlar ve çağrı işaretlerinin ve yarışma değişimlerinin kopyalanması, yarışma süresi boyunca yarışma modu ve frekansları kullanılarak gerçekleştirilmelidir.
Yarışmadan sonra kaydedilen çağrı işaretleri ve alışverişlerinin herhangi bir veri tabanı, kayıt, e-posta veya diğer yöntemlerle düzeltilmesine izin verilmez.
ITU Bölge 1 istasyonları için: SSB (telefon) yarışması sırasında 40m bandında 7200 kHz'in üzerinde yayın yapılmasına izin verilmez.
ITU Bölge 1 istasyonları için: Yarışma sırasında 1810 kHz'in altında yayın yapılmasına izin verilmez.
X. GÜNLÜK TALİMATLARI:

Tüm katılımcılar için günlüklerin elektronik olarak sunulması gerekir .

Günlük, her kişi için aşağıdakileri GÖSTERMEK ZORUNDADIR: UTC'de doğru tarih ve saat, frekans (veya bant), çalışılan istasyonun çağrı işareti, gönderilen santral ve alınan santral. Gerekli tüm bilgileri içermeyen bir günlük, Checklog'a yeniden sınıflandırılabilir. Kişiler tamamlandıklarında günlüğe kaydedilmelidir. Dünya ve Kıta ödülleri için yarışan istasyonlar, kayıttaki tüm temaslar için gerçek frekansları sağlamalıdır.
Tek bantlı katılımcılar , diğer gruplarda olsa bile, yarışma süresi boyunca yapılan tüm temasları dahil etmek zorundadır . Sadece Cabrillo başlığında belirtilen bantta yapılan temaslar puanlama amacıyla dikkate alınacaktır. Yalnızca bir bantta kişileri olan günlükler, tek bantlı girişler olarak sınıflandırılacaktır.
CABRILLO dosya formatı, günlükler için standarttır. CABRILLO dosya başlığının doldurulmasıyla ilgili ayrıntılı talimatlar için < cqww.com/cabrillo.htm > adresine bakın . Başlığın doğru doldurulmaması, girdinin yanlış kategoriye yerleştirilmesine veya Kontrol Günlüğü olarak yeniden sınıflandırılmasına neden olabilir. Not: ABD istasyonları, CABRILLO başlığında istasyon konumunu belirtmelidir (örneğin, LOCATION: OH).
Web yüklemesi, günlük göndermenin tek yöntemidir. Günlüklerin web'e yüklenmesi https://cqww.com/logcheck/ adresinde mevcuttur .
CABRILLO OLMAYAN elektronik günlükler için talimatlar: Bir CABRILLO format günlüğü gönderemiyorsanız, lütfen başka bir format gönderme konusunda yardım için Yarışma Direktörü ile iletişime geçin.
Giriş Onayı: Alınan tüm günlükler e-posta ile onaylanacaktır. Alınan günlüklerin listesi < cqww.com > adresinde bulunabilir .
Log geri çekme: Bir katılımcı, log son teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde herhangi bir nedenle gönderilen logu geri çekebilir. Talimatlar için Yarışma Direktörü ile iletişime geçin.
XI. GÜNLÜK SON TARİHİ:

Tüm girişler, yarışmanın bitiminden sonra BEŞ (5) GÜN İÇİNDE gönderilmelidir: SSB için 2359 UTC 5 Kasım 2021 ve CW için 2359 UTC 3 Aralık 2021. Son başvuru tarihinden sonra bir girişin yeniden gönderilmesi, bunun geç bir günlük olarak değerlendirilmesine neden olacaktır.
< cqww.com/contact > adresinden uzatma talep edilebilir . Talep, meşru bir neden belirtmeli ve günlük kaydının son tarihinden önce alınmalıdır. Uzatmalar yalnızca Yarışma Direktörü tarafından onaylandıktan sonra verilir.
Son teslim tarihinden sonra gönderilen günlükler sonuçlarda listelenebilir, ancak ödül için uygun değildir.
XII. YARGILAMAK:

CQ WW DX Yarışma Komitesi, yarışma girişlerini kontrol etmek ve karara bağlamaktan sorumludur. Katılımcıların kurallara ve en iyi amatör radyo uygulamalarına uymaları beklenmektedir. Müsabaka kurallarının ihlali veya sportmenlik dışı davranış, Komite tarafından disiplin cezası verilmesine neden olabilir.

A. Sportmenlik Dışı Davranış: Sportmenlik dışı davranış örnekleri aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Telefon, İnternet, anlık mesajlaşma, sohbet odaları, VoIP, e-posta, sosyal medya veya Web siteleri gibi amatör olmayan HERHANGİ bir radyo aracını kullanarak yarışma sırasında veya sonrasında herhangi bir kişiyi ayarlamak veya onaylamak.
Katılımcı tarafından lisans sınırlamaları dışındaki frekanslarda yapılan aktarımlar.
Bant değişikliği veya kapalı zaman kurallarını karşılamak için günlükte değiştirme süreleri.
Aşırı doğrulanamayan QSO'lar veya doğrulanamayan çarpanlar için kredi almak.
Aşırı bant genişliğine sahip sinyaller (örn. sıçrama, tıklama) veya diğer bantlarda harmonikler.
Çalışan istasyonlar, çağrı işaretlerini göndermeden arka arkaya üçten fazla bağlantı kuruyor.
B. Ses Kayıtları: Klasik Yerleşim dahil olmak üzere (a) Dünya, (b) Kıta veya (c) ABD seviyelerinde ilk beşte yer almak için yarışan herhangi bir tek operatör katılımcısı (bkz. VA1), iletilen ve alınan sesi şu şekilde kaydetmelidir: yarışma operasyonu süresince operatör tarafından duyulur. Kayıt, ortak bir formatta (örn. mp3) olmalı ve her kulağa ayrı bir kanal olarak sesi içermelidir. Kayıt, sürekli bir kayıt olmalıdır (bireysel QSO'ların kaydı değil). "Yayın dışı" zamanın (iletim veya alma olmadığında) kaydedilmesi gerekmez. Kayıt, günlüğe karar verilmesine yardımcı olmak için, günlük son tarihinden sonraki 90 gün içinde Komite tarafından talep edilebilir. Kayıt dosyaları, talepten sonraki 5 gün içinde katılımcı tarafından sağlanmalıdır.İstenen bir ses kaydının gönderilmemesi, bir günlük girişinin yeniden sınıflandırılmasına veya diskalifiye edilmesine neden olabilir.

C. Disiplin İşlemleri: Herhangi bir ihlal durumunda yarışmacı, Komitenin takdirine bağlı olarak diskalifiye edilebilir.

Diskalifiye edilen girişler, yayınlanan sonuçların sonunda listelenecektir ve ödül için uygun değildir.
Komite eylemlerinin bildirimi, günlük gönderimi ile sağlanan adrese e-posta ile gönderilecektir. Katılımcının karara Yarışma Direktörüne itiraz etmesi için beş günü vardır. Bu saatten sonra karar kesindir.
Komite, günlüğü veya diğer bilgileri incelemesine bağlı olarak herhangi bir girişin kategorisini değiştirme hakkını saklı tutar.
D. Günlük Kontrolü: Tüm günlükler, özel yazılım ve insan yargısı kullanılarak kontrol edilir.

Yinelenen kişiler ek bir ceza olmadan kaldırılır.
Yanlış alınan bir alışverişi olan kişiler, ek bir ceza olmadan kaldırılır.
Çağrı işareti hataları (büstü) veya diğer kayıtta (NIL) olmayan çağrı işaretleri kaldırılır ve bu kişi için QSO puan değerinin iki katı ceza alır.
XIII. BEYANNAME:

Bir katılımcı, bir CQ WW DX Yarışma günlüğü göndererek ve CQ WW DX Yarışma Komitesi'nin bu günlüğü inceleme ve değerlendirme çabalarını dikkate alarak, koşulsuz ve geri alınamaz bir şekilde şunları kabul ettiğini kabul eder: 1) yarışma kurallarını okuduğunu ve anladığını. Yarışmaya katılmayı ve bunlara bağlı kalmayı kabul eder, 2) İstasyon yeri için amatör radyo ile ilgili tüm kural ve düzenlemelere göre işletilir, 3) Kayıt girişinin halka açık yapılabileceğini kabul eder, 4) Yayınlanmayı kabul eder. Diskalifiye ve Komitenin diğer kararları resmi ve kesindir. Bir katılımcı yukarıdakilerin tümünü kabul etmek istemiyorsa veya kabul edemiyorsa, katılımcı girişi sunmamalı veya girişi yalnızca Kontrol Günlüğü olarak göndermemelidir.

CQ WW DX Yarışması kurallarına ilişkin sorular < cqww.com/contact.htm > adresine gönderilebilir . Sık sorulan birçok sorunun yanıtı < cqww.com/rules_faq.htm > adresinde bulunabilir .

Çevrimdışı TA2TC

Ynt: CQ WW DX CW YARIŞMASI 2021
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2021, 21:56:17 »
Ali Abi bilgi için teşekkürler. Katılım sağlanmıştır. Katılan herkese başarılar.

Çevrimdışı TA2BS

Ynt: CQ WW DX CW YARIŞMASI 2021
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2022, 12:09:00 »
.