Gönderen Konu: magnetic loop anten  (Okunma sayısı 12926 defa)

Çevrimdışı TA2N

magnetic loop anten
« : 14 Haziran 2016, 21:18:24 »
Kıymetli görüşlerinizi bekliyorum.

3.6 metre loop. 3.5 - 7.0 ve 14.5 mhz çalışma frekansı.
resimler ekte. denemeler olumlu. sıra servo motor ile uzaktan kontrol.

Çevrimdışı TA2FE

Ynt: magnetic loop anten
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2016, 18:59:38 »
Abi ellerine sağlık güzel olmuş.
Ama hayatta bu kadar yakın oturup hiç konuşmadığımız olmamıştı. Arada uhf den veya vhf den bir görüşsek derim .

Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2016, 22:22:07 »
Nursun abey küçüp loop'u merak ettim biraz daha detaylı foto rica ediyorum,teflonmu ne nereye lehimleniyor..? kolaylıklar dilerim....

Çevrimdışı TA1MC

« Yanıtla #3 : 15 Haziran 2016, 23:44:44 »
Nursun bey merhaba,
Bende birkaç anten yapıp kullandım maalesef tüm hf bandlarını kapsayan bir anten olmadı ya düşük frekanslarda birkaç band yada yüksek frekanslarda keza aynı şekilde bir çalışma aralığı var,sizin kapasitenin değeri nedir acaba,sanırım birde seri bir sabit kapasite daha var.73
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #4 : 16 Haziran 2016, 00:33:49 »
Üstadım çok güzel bir çalışma, öncelikle paylaşım için teşekkürler.

Yer problemlerinden dolayı 80m için ben de alternatif anten uygulamalarını inceliyorum. Murat Bey de sormuş hatta bu gün aynı konuda kendisiyle görüştük, özellikle kapasite değeri konusunda bilgi verebilir misiniz ? Çok bant veya hatta bant içerisinde ayarlamadan öte, 3,576 - 3,578 MHz arası (JT65 bandı) ve maksimum 40 - 50 Watt çalışa bilsem bile bana ilk aşamada yetecek. Bu nedenle bulabilirsem yüksek voltaj dayanımı olan sabit bir kapasite kullanmayı düşünüyorum, loopu ona göre şekillendireceğim. Siz loopu oluştururken fotoğraftan gördüğüm kadarıyla bir koaksiyel kablo veya üzerine izolasyon yapılmış bakır boru kullanmışsınız gibi görünüyor doğru mudur?

Saygılar, 73...

http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2016, 16:59:14 »
3.5 ve 7 MHz için çap 1.9- 2 m olmalı. üst bantalda ise daha küçük çap gerekiyor. Hep variabıl 5-300 pf veya 5-500 pf olmalı diye düşünmüşümdür oysa 5-30pf veya 5-50 pf her bant içindeki 200 KHz sekmanı kapsamaya yeterli. rotor şasesini kullanmayıp iki stator arasınaki  kapasite max 30 pf olarak ölçtüm 7 Mhz ilave 10Kv kondansatör ile istenilen bant aralıgında tune edebilecegim. sanırım 40 pf gibi bir degerde olacak.

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #6 : 16 Haziran 2016, 17:33:02 »

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #7 : 17 Haziran 2016, 09:15:43 »
elinize saglik. Benim de bahcede 1 yildir yatan bir mag loop duruyor. Sirf uzaktan kumandasi icin dogru duzgun birsey yapamadim diye..

Engin bey, Mag loop ta buyuk olan parcaya anten kablosu bagli olmaz..
Kucuk olan loopa ise direkt olarak anten kablosu baglanir. kisa devre yapiir bir nevi. Onemli olan buyuk parcanin kucugun 5 kati buyuklukte olmasi.
gordugunuz gibi antende 2 parca var sadece..
Buyuk loop (buna bir kapasitor baglidir sadece..) kucuk loop (koaksiyel kablo da buna baglidir)
ve bu iki loop arasında 1 parmak kadar bir bosluk..
gelen RF sinyali kucuk loop uzerinden gecerken yarattigi manyetik akim ile buyuk loop u indukler.. buyuk loop uzerindeki kapasitor ile rezonans frekansi ayarlanir ve dipolden biraz daha kayipli olsa da (ki cok daha sessizdir. insan yapisi gurultulerden etkilenmez)  cikis yapilir.

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #8 : 17 Haziran 2016, 12:57:23 »
Engin resimler ekte.
dp -  dt  latch röleyi nerden bulucaz onu soyle.
İstanbulda bir yer satıyor. Ama nikah lazın. bu kadarmı kıymetli. latch RF Anten rölelerini kullanarak
bir deneme yapacağım. resimlerini yayınlarım.
selamlar

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #9 : 17 Haziran 2016, 14:39:24 »
Önce mücadeleci ruhunuz için tebrik ederim.Gülmeyeceksiniz ama
Madem uzaktan kontrol şart.(buna eminim)
Unutalım,  vakum varyablı yada motoru rotoru statoru.Yani;
Varikap kullanmanızı önersem;
Madem 70-80 pf yetiyor.
Bir varikap zaten o kadar kapasiteyi  verir.Yüksek güce dayanıklılık için;
Yüksek gerilim için kullanılan iki ters-seri bağlı silisyum diyot varaktör işinizi görür.
Kumandası zaten basit.
Yani dedim ya fikir.Malzeme  basit stabil ve ucuz.

Ben 1N4001 i yüksek frekansta (20w  altı) varaktör olarak başarılı olarak kullandım.Biraz incelenirse daha dayanıklı güç diyotları bulunur.

Magnetic loop antende zaten yapı gereği iki diyot Çift Ters -Seri bağlantı gerekiyor.Buda gerilim dayanıklılığını 2 katı yapıyor.
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2016, 14:44:51 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #10 : 17 Haziran 2016, 14:52:06 »
vellahi Lütfi bey ne diyebilirim ki diiod konusunda pes dogrusu bu tavsiyenize :))

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #11 : 17 Haziran 2016, 15:27:40 »
Halısınız; Biz çılgın Türkler :)
Çerçeve antende uygulama şeması halihazırda  var.Yeni buldum.
Tek sorun,  magnetic loop için çıkış gücüne dayanıklı uygun diyot.Sanırım yüksek güç için  dayanıklı diyot vardır.İki tane bulduğunuzda 10dk havya ile mesai yapmak yeter.
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2016, 15:30:07 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #12 : 17 Haziran 2016, 20:32:06 »
Lütfi bey sizin şemada RX yazıyor . Yani sadece dinleme . 100 W vericide boruda 20 Amper akım ve kondansatörde onlarca Kilovolt olusmakta siz 4001 diyotan basediyorsunuz. Gerçe bi deneyin belki olur.

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #13 : 17 Haziran 2016, 20:54:11 »
Dikkatlisiniz.Bulduğum örnek anten muhtemelen rx için. Ben varikap olurmu diye 4001 ve hatta led diyot bile denemiştim.

Loopların boyutuna bakarsak, daha çok volt ve daha az amper oluşması gerekmezmi? W=VxI (Lakin yüksek frekans için hesaplar değişir)

Gerçi loop ların kalınlığı aklıma geldi.Haklı olabilirsiniz.
Sadece bir fikirdi.
73deTA5AE

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #14 : 17 Haziran 2016, 23:52:09 »
Engin,
Önerilerin doğrultusunda montajı yapılan deneme kontrol aparatı çalıştı.
Tabii bunu esas devrede kullanmak hem günah hemde fiziki boyutlar çok büyük.
Yani latch röle bulmak zorundayım. resimler ekte.

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #15 : 18 Haziran 2016, 02:47:23 »
abi ben Londra Maplin'den bir sürü almıştım,sana yollamanın çözümünü anlat.hafta içinde halledeyim...foto'sunuda ekleyeyim bobin uçları hangisi diye aramazsın..sağlıklar diliyorum...

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #16 : 18 Haziran 2016, 10:50:24 »
Nursun ağabey selamlar,

Ekte Yaşar ağabeyin yaptığı (TA2AF) vakum kapasitörlü, tune düzeneği:

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #17 : 18 Haziran 2016, 14:30:53 »
Her iki Engin'ne de teşekkür ederim.

Engin TA2GC
tekrar teşekkür ederim. adresim,
Cami mahallesi Darıca Konakları    Baycan sokak no: 2-B   DARICA / KOCAELİ

Engin  TA2BU
Artık bi görüşsek diyorum. Hepinizi çok özledim. Yaşar gelmeye söz verdi. Sende peşine takıl.
Resimiçin teşekkür ederim. Evvelki denemelikti. Esas oğlan şimdi geliyor. Kullanavağım vakum kapasite resmi ekte. TA2GC röleyi gönderecek ve bu iş bitecek.

Her İkinize de selam ve sevgiler, nursun
TA2N

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #18 : 19 Haziran 2016, 10:24:53 »
          Nursun Ağabey merhabalar,
          Çok güzel bir çalışmaya imza atmışsınız. Neden derseniz; genelde yabancılarda görüyorduk
böyle çalışmaları. Malzeme bulma güçlüğü nedeniyle  diyorum. Kullandığınız malzemeleri çok beğen-
dim. Sizi takdir ediyorum. Servo kontrolleri de inşallah yakında halledersiniz.
          Çalışmanızda başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #19 : 30 Haziran 2016, 00:23:47 »
Nursun abi röle umarım eline geçmiştir,röle 5 volt imiş iki ayrı tel lehimledim bunlar bobinleri temsi ediyor,kırmızı olanlar pozitif uçları,
kontak uçlarını no nc gibi bulabilirsin diye uğraşmadım,not 47...ohm ila 100 ohm direnci seri bağlarsan 12 volt'tada kullanılabiliyor...

kolaylıklar dilerim...