Gönderen Konu: 20m (14MHZ) EFE QRP Projesi  (Okunma sayısı 34480 defa)

Çevrimdışı TA1ADC

20m (14MHZ) EFE QRP Projesi
« : 17 Kasım 2015, 16:35:04 »
Merhaba.
Bir süre önce baskı devresini tasarımcısı TA3OM Mustafa Bey'den temin ettiğim EFE QRP'ye sonunda başladım. F6BQU'nun Forty'si ve TA3OM'in EFE'si 40m bandı için çok yapıldı. Ben 20m bandında yapmak için yola çıktım. Çalışmanın aşamalarını buradan elimden geldiğince yayınlayıp sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Değerli görüş, öneri ve yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Çevrimdışı TA2BS

Ynt: 20m (14MHZ) EFE QRP Projesi
« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2015, 14:51:07 »
Arkadaşım başarılar diliyorum. Çalışmalarının aşamalarını merakla bekliyorum.
Yalnız sana bir şey soracam; 20 metre devresini daha önce deneyip çalıştırdınmı ? Yoksa ilk olarak baskılı devre üzerindemi yapıp çalıştıracan ?
73

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2015, 15:32:20 »
Hakan Bey teşekkür ederim. EFE 20 metre devresini daha önce denemedim. Evet EFE 20 metreyi ilk olarak baskılı devre üzerinde deneyeceğim.
Burada en kritik Bandpass ve Lowpass filtreler var. Kartı dizdikten sonra herşey yolunda giderse, bu bölümler için test kartları oluşturup denemeler yapmak istiyorum. Böyle bir projeye niyetlenmemdeki en büyük etken ise buradaki arkadaşların daha önce aktarmış oldukları deneyim ve bilgiler.

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2015, 15:41:59 »
Dursun Bey, başarılar dilerim.
Ben de bir süredir QRP'leri araştırıyorum. Forumda son günlerde QRP konuları hareketli. Bundan da cesaret alarak, bir tane de ben yapmak istiyorum.
Forty'ye bakıyordum, EFE de olabilir. Açıkcası aralarında ne fark var bilmiyorum, ancak ikisi için de forumda destek bulacağımı düşünüyorum.

Konuyu takipteyim, kolay gelsin.

73

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2015, 16:04:11 »
Öncelikle Projenizde başarılar dilerim..

Simdiden gayet güzel çalışacağına eminim.
Naçizane önerilerim:
Burada önemli olar Muayyen filtreler ve onlara bağlı olan kapasitörler.
Piyasada bir çok marka model Muayyen mevcut.
Bunların farklılıklarına göre de Kapasitörlerin değeri değişiyor..

Şunu söyleyebilirim ki:

Kaba bir ölçümle Muayyenlerin:
3 uçlu kısımın köşe bacakları arasındaki değer yaklaşık nüveyi çevirdikçe üst 12, alt 7 uH civarında gezinmeli,
2 uçlu kısım ise 1ile 2 uH arasında gezinmeli..

Bu değerlerdeki bir Muayyen trafo 100pF kapasitörle 40 metreye, 15pF kapasitör ilede 20  Metre bandına tam rezonansa geliyor..

Çıkış filtrelerini ise ben T50-2 ya 9 tur sardım.. kapasitörleri de C1 ve C3 ü 220 pF,  C2 yi de 470pF taktım.. Bu şekilde güzel çalıştı..

Benim yaptığım devre Forty1 in 20 Metreye uyarlanması idi : http://www.telsizciler.org/index.php/topic,34259.0.html

Forty ile EFE QRP küçük farklılıklar olsa da hemen hemen aynı..

Çalışmanızda tekrar başarılar dilerim..

Takipteyim..

73 ler..
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2015, 16:07:27 Gönderen: TB5X »
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2015, 16:10:54 »
Murat Bey teşekkürler. Ben de size başarılar diliyorum.
Forum bu konuda gerçekten de iyi bir kaynak. Burada El yapımı QRP konusunda ciddi emek vermiş olan arkadaşlarımız var. Hepsine birkez daha teşekkür ederim.

Efe ve Forty arasında büyük farklar yok. TA3OM Mustafa Bey, Forty'de ciddi iyileştirmeler yaparak EFE projesini başlattı ve daha ulaşılabilir komponentler kullandı. Yaptığı önemli değişiklerin tamamı aynı konunun içinde mevcut. Forty'de olur, EFE'de. Ben elimde hazır EFE baskı devresi olduğu için kart basmakla uğraşmamak için EFE'yi denemek istedim. Daha önce BitX20 yapmıştım ve baskı devresini kendim hazırlamıştım. Onu da tavsiye ederim. Keyifli bir proje ve manuali de çok ayrıntılı ve yol gösterici. Üstelik kolay bir devre ve kritik, bulunamayan bir komponenti yok. BitX'in 40metresini de yapmak istiyorum sonra.

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #6 : 18 Kasım 2015, 16:30:42 »
Mehmet Hocam, çok teşekkür ederim.
QRP konusundaki çalışmalarınızı yıllardır ilgiyle ve imrenerek takip ettiğimi söylemek isterim. Bu bilgilerden çok faydalandım. Teşekkür ederim.

Sizin 20 metre Forty çalışmanız ise ilaç gibi geldi. Sayenizde filtreleri hazırlarken daha az zorlanacağım. Sizin 20 metre çalışmadaki muayyenleri görünce evdeki muayyenleri biraz karıştırdım ve aynılarından buldum. Verdiğiniz değerleri uygulayacağım. Çok sağolun.

Şunu sormak isterim: Bu muayyenlerle ilgili ölçtüğünüz değerler doğrultusunda, bunlar 40 metre'ye de uyumludur diyebilir misiniz?
Teşekkürler.

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #7 : 19 Kasım 2015, 17:10:12 »
Bugün sabah biraz çalıştım. Filtreler dışında, alıcı katının kondansatör montajı neredeyse bitti.

Çalışmada son durum:

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #8 : 19 Kasım 2015, 17:46:47 »
Merhabalar Dursun bey

Çalışmanızda öncelikli olarak başarılar dilerim. TA3OM Efe QRP 40 metre versiyonunu bende yaptım. Çatıda düzgün antenim olmadığından balkondaki mobil vertikal antenimle QSO yapmaya çalıştım. Ayarları düzgün yapıldıktan sonra gayet iyi çalışıyor.

Resimde PCB yi tuttuğunuz ekipmanın adı nedir ve nereden temin ettiğinizi merak ettim. Ne zamandır böyle bir ekipman arıyorum kendime.

Teşekkürler.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #9 : 19 Kasım 2015, 17:47:25 »
Dursun Bey:

Muayyenleri ben 40 Metrede denemedim ama ölçümlerime göre büyük ihtimalle çalışması gerekir.

Daha önce FT 703 tip muayyen kullanmıştım. Bu muayyenler ile ölçümleri aynı idi.
FT703  ler 100pF ile 40 Metrede güzel çalışıyordu..

Kolay gelsin 73 ler..

TB5X

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #10 : 19 Kasım 2015, 18:17:52 »
Ali Bey, teşekkür ederim. Sizin EFE projenizi de keyifle ve merakla takip etmiştim.

Kart tutucuyu internetten satın almıştım. Şu an gittigidiyor sitesinde var. Ben gayet memnunum. Bağlantısını atıyorum: http://urun.gittigidiyor.com/cep-telefonu-ve-aksesuar/elektronik-kart-bord-pcb-tutucu-pcb-holder-192967990?gclid=COmD953unMkCFWjmwgodRacAtg&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

Mehmet Hocam, bilgi için çok teşekkürler.
Bu muayyenlerle yaptığınız ölçümlerin sonuçları çok yararlı oldu. Birçok arkadaşımız muayyen sarma zahmetinden kurtulacaktır. Sağolun.

Hocam, 20metre Forty'de muayyenleri rezonansa getirmek için sadece C4 ve C6 da mı 15pf kapasitör kullandınız? C5 ve C7'de hangi değerleri kullandığınızı öğrenmek isterim. Saygılarımla.

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #11 : 20 Kasım 2015, 11:26:47 »
Dursun bey doğrudur..

C5 ve C7 aynen kalıyor..
TB5X

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #12 : 20 Kasım 2015, 12:41:20 »
Mehmet Hocam, teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #13 : 23 Kasım 2015, 11:23:13 »
Projeye devam...

Hafta sonu, ara frekans kristal devreleri, tüm transistörler, trimer kondasatörler ve trimpotların montajını yaptım. Direnç ve kapasitörlerin de büyük bölümü tamam gibi.

Daha önce çok kolay bulduğum kaynağımdan bu kez NE602 bulamadım. Arayışlarım devam ediyor. Olmadı, Çin'den siparis edeceğim.

Çalışmanın son halinden fotoğraflar:

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #14 : 23 Kasım 2015, 11:24:56 »
Devam...

Çevrimdışı TA3OE

« Yanıtla #15 : 23 Kasım 2015, 12:24:31 »
slm guzel bir çalışma olmuş.Ben na602 entegreleri delap elektronikten almıştım orda olmazı lazım  sana kolay gelsin başarılar dilerim73 ler.bide husnu ustunda ya sor mersin tarsus

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #16 : 23 Kasım 2015, 14:15:51 »
Erol Bey çok teşekkür ederim.
Delab'ın stoğunda maalesef kalmamıştı.

Ama şanslı günümdeyim sanırım. NE602 ve NE612 buldum.
Bir amatör arkadaşım aradı ve gönderebileceğini söyledi. Ben de ona karşılığında muayyen göndereceğim :) Böylece ikimizin problemi de çözülmüş oldu.

Amatörlüğün en keyifli taraflarından biri bu işte.

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #17 : 27 Kasım 2015, 12:32:50 »
Tekrar merhaba.

Alıcı katının montajını bitirdim ve deneme yapma fırsatım oldu.

Enerji verdiğimde ses potunu yarımdan fazla açtığımda distorsiyon yapıyordu. Ama sadece yarıdan fazla açınca bunu yapıyordu. Bunun dışında anten takılı değilken, devreden düzgün ve net bir hışırtı sesi alıyordum. 47K olan R8 direncini 10K ile, 2.3K olan R20 direncinide 180R ile değiştirince distorsiyon kesildi.

Önce 14 mhz'de sinyal bulmaya çalıştım. Fakat anteni girişe bağladığımda alıcıda hiç ses değişmesi olmuyordu. Antenin canlı ucunu girişe yakın NE602'nin 2. ayağına bağladığımda 14.161 mhz'de CW çalışan ve çok güçlü sinyali olan bir istasyon yakaladım. yine 14.170'de de CW çalışan başka bir istasyonu dinleyebildim. Fakat tüm bandı taramama rağmen güçlü bir SSB sinyal alamadım. Hatta SSB sinyali alamadım. Sadece 2 frekansta CW duydum. Tabii band geçiren filtreyi bypass ederek bunları duydum.

Buradan, ara frekans kristallerinin ve AF amplifikatör katının sorunsuz çalıştığı sonucunu çıkardım ki, ustaları dinlemek isterim. Deneyimlerini yazarlarsa sevinirim.

Band geçiren filtreye gelecek olursak, muayyenlerden girişe yakın olan hiç tepki vermezken, 2. muayyenle biraz oynayınca çok düşük de olsa hışırtının yükseldiği yerleri bulabildim. Kulağın duyması bile çok zor bir değişimdi bu. Sonra enerjiyi kesip, muayyenlere kısa devre kontrolü yaptım. Bunun sonucunda girişe yakın muayyenin antenden gelen sinyali alan ayağının çalışmadığını gördüm. Takarken zedelenip kırılmış. Yeni bir muayyen takınca durum düzeldi.Düzeldi dediysem gümbür gümbür bir sinyal almadım yine de :)

Sonra C1 ve C3'ü 7mhz'e göre değiştirip denemelerimi 40m'de yapmaya devam ettim. 7.200'leri geçtikten sonra broadcast yayınlara geldim ama güçlü sinyaller yoktu. 7.250 civarında bir hışırtı yakaladım ve muayyenlerden ayar yaptım ses biraz yükseldi. Fakat seçilebilir bir ses değildi.

Sonuçlar:
Devrede düzgün ve tatlı, pürüzsüz bir hışırtı var.

Anteni takınca hışırtıda bir değişme olmuyor.

Anten takılı iken muayyenlerle oynayınca çok cılız da olsa hışırtının yükseldiği yeri bulabiliyorum. Fakat bu hışırtı çok zayıf. Hatta devrenin antensiz hışırtısı arasında kayboluyor, zor seçiliyor.

Girişteki trimmer kondansatör 50pF, sanıyorum muayyenleri ayarlamak için yetmiyor.

Muayyenler istenen bandda rezonansa gelmemiş olabilir diyeceğim, fakat çok zayıfta olsa hışırtının yükseldiği yeri bulabiliyorum.

EFE QRP'de forty'den farklı olarak C2'de 3.3pF kondansatör kullanılmış. Bunu 2.2pF yaparak deneme yapacağım. Bu çok etkili olur mu bilmiyorum.

ATT kısmından L6 ve trimere bağlanan bir bobin var. Montajını yaptım, bunun etkili olma ihtimali var mı? Çünkü ATT ucuna şaseli bir anahtar yapmadım.

Kısaca anten sinyalim çok zayıf ve radionun kendi hışırtısının arasında güçlükle seçilebiliyor.

Tavan arasında 40 metre Quad Loop tipi anten var. 1:4 balun bağlı. Ama çok parazit alıyor. Normal HF telsizimde bu antenle rahat görüşme yapıyorum. Fakat parazit sürekli 5 seviyesinde. Yine de bu anten EFE'de ayarları yapmaya engel değildir diye düşünüyorum.

Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #18 : 27 Kasım 2015, 16:26:20 »
Bu kiti yapmadım ama, muayenden sonra alış varsa hatayı rezonans devrelerinde aramak gerekir diye düşünüyorum. Muayyenlerin orta noktada primer ve sekonder  indüktanslarını ölçüp yazma imkanınız var mı?

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #19 : 27 Kasım 2015, 17:35:24 »
Ali Şahin Hocam ilginize teşekkürler öncelikle.
Bendeki muayyenleri daha önce Mehmet Bey ölçmüş ve değerlerini vermişti. Aynı muayyenleri kullanıyorum.

Mehmet Beyin ölçümlerine göre değerler: ''3 uçlu kısımın köşe bacakları arasındaki değer yaklaşık nüveyi çevirdikçe üst 12, alt 7 uH civarında gezinmeli, 2 uçlu kısım ise 1ile 2 uH arasında gezinmeli..''

Ayrıca bu muayyenlerin 15pF ile 20 metrede, 100pF ile de 40 metre bandında rezonansa geldiğini yazmıştı. Kullandığım değerler bunlardır.