Gönderen Konu: Bir istatistik (İspanyol Ulusal CW Yarışması CNCW)  (Okunma sayısı 9371 defa)

Çevrimdışı TA5FA

Hani deriz ya katılımcı sayımız artırmamız lazım artırmamız lazım diye işte bir karşılaştırma ;

İspanya ile Ülkemizi karşılaştırdım. Radyo amatörlüğü Legal başlangıç yılı aynı olmasa da nasıl bir organizasyona sahip olduklarını görelim.

En alt grafikte Ulusal yarışmaları olan CNCW yıllara göre katılımcılarını görebiliriz. Bu yarışma sadece İspanyol istasyonlarını kapsayan CW modunda bir yarışmadır. 1990 lı yıllarda 400 katılımcıya ulaştıkları görülüyor ne muhteşem bir sayıdır ne muhteşem bir Amatör Radyocu topluluğudur imrenilecek bir durum.

Türkiyemde  CW işini kıvıran(beceri) bu kadar üstadımız yok biz SSB'ye odaklanalım. Bırakın ulusal'ı uluslararası yarışmalarda dahi 50'ye ulaştığımızda zafer çığlıkları attığım-attığımız oldu başarı başarıdır, ilerleme ilerlemedir, ne kazanırsak o kardır devam ediyoruz, edeceğiz.

Yarışma nedir niye yapılır;
# Sportmenliktir
# Tatbikattır
# Bilgidir
# Beceridir
# Test'dir
# Tanışmadır
# Paylaşmaktır
# Sevinçtir
# Kazanmaktır
# Birliktir
# Beraberliktir
# Saygıdır
# Sevgidir

Devam edecek.....

« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2014, 16:11:30 Gönderen: TA5FA »
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA5FA

Ynt: Bir istatistik (İspanyol Ulusal CW Yarışması CNCW)
« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2014, 16:01:59 »
Biraz görsellik katalım  İTALYA 'da yarışma zamanı ;

Bizde Kontest Zamanı 2mt/70cm'den diyalog  (Kişi yada kişiler tamamen hayal ürünüdür ancak %100 gerçeği yansıtır)
Hacı Abi nasılsın
İyiyim hacı abi sen nasılsın
Valla naapim deniz kenarındayım
İyi hacı abi sesim iyi geçiyormu
Hacı abi cazırtılı ama anlaşılıyor
Hacı abi 73
 73 Hacı abi

*******************************************************************************************
*********************************************************************************************
Devam ediyoruz   SN0HQ  Polonya  İstasyonu

*****************************************************************************************
Bizde Kontest Zamanı 2mt/70cm'den diyalog  (Kişi yada kişiler tamamen hayal ürünüdür ancak %100 gerçeği yansıtır)

abi nasılsın
iyiyin gurban olduğun sen nasılsın
sağlığına duacıyım abi nerlersesin
valla elinin artığı göl kenarındayım mangal yapıyorum gel buyır
abi olmaz şimdi herşey size göredir
gurban olduğum olurmu öyle şey gel gel
bakale gelirken et getir içesine yiyek ayıp olmasın
tamam abi 73
73 gurban olduğum 73

***************************************************************************************
Bir diğer istasyon  YT0HQ  birlik beraberlik ve mutluluk yüzlerine yansımış ( Hacı abisiz  mangal odaklı değil)

*************************************************************************************

Sonuçta bu bir hobi dileyen yapar dileyen yapmaz ancak Ülkeni duyur temsil et mertebesinde herkesin şöyle bir dik durmasını beklerdik.
Yapanada yapmayanada saygılar. El gider uzaya bi kalırız yaya (Kamyon arkası yazısı gibi oldu)

Lütfen polemik yapmayalım istatistiğe ve Türkiyem olarak neredeyiz'e bakalım odak noktamızı yitirmeyelim, her
gönül verenin bir gönül verecek daha bulmasını kazandırmasını dileyelim.

« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2014, 16:19:41 Gönderen: TA5FA »
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2014, 16:32:40 »
Araya girmeden durmadım, geçen cumartesi yarışma kapsamında bu hanımefendilerden birisi ile QSO yaptım. Yarışmada ilk konuştuğum istasyonlardan birisiydi, pencere antenime 59+ geliyordu.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #3 : 15 Temmuz 2014, 21:26:43 »
Mehmet bey contestlere katılım gittikce artıyor . Lakin  katılan arkadaşlara neden katıldıkları katılmayanlarada neden katılmadıklarını  bir sormak lazım . Ben 20 yıldır amatörüm contestlere bu sene katılıyorum demeyeceğim deniyorum diyeceğim 

.Neden katıldığıma gelirsek  sizin dediğiniz gibi TA yı yada ülkemi temsil  etmek amaçlı değil . Temsil ediyorum desem zaten yalan olur .
yaptığım iki qso ile etsem etsem  rezil ederim .Mehmet beyi Tekirdağda tanımak fırsatı buldum .Ahmet  beyi ve destek olan diğer arkadaşları
bitlik sayesinde tanıyorum  .Mehmet beyi bu yarışma konusunda verdiği emekleri gördüm ve samimiyetinden  emin oldum emek harcadığı bu konuda Ahmet bey ile beraber sabırla  guzel bir iş yapmaya çalışıyorlar bende destek olmak istedim sonraları hoşuma gitmeye başladı .

ismim sizlerle bir grup icerisinde anılması hoşuma gitti beraber grup çalışması yapamasakta birlikte ortak amatör faliyetlerde bulunmak beni sevindiriyor .

Bu  yuzden  conteslere  ve diğer grup halinde uğraşılan amatör faliyetlere  katılmaya çalışıyorum  .örneğin qrp gibi örneğin anten analizör gibi .   

siz neden katılıyor sunuz?? veya katılmıyorsunuz ????    73

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #4 : 15 Temmuz 2014, 21:35:29 »
2014-07-13   10:43   SNØHQ   20m   14.000   SSB   KO02mf      Poland   Special call for IARU HF World Championship   
Bende görüşmüşüm :)

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #5 : 15 Temmuz 2014, 21:58:14 »
   Resimdeki iki IARU üye ülkeyle görüşmek güzeldi geride 88 IARU ülkesi var bende:))Onların resimlerine araştırmak ayrı bir zevk benim için darısı sizlerin Aydın'dan 73.
QSO: 21000 PH 2014-07-12 1355 TA4CS         59  39     II0HQ         59  ARI     
QSO: 21000 PH 2014-07-12 1221 TA4CS         59  39     SN0HQ         59  PZK     
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #6 : 15 Temmuz 2014, 22:16:27 »
Uluslarası yarışmalara 1 QSO ile de olsa katılmak ülkemizi temsil etmektir.

Katılım listesinde görülecek her Türk çağrı işareti bir temsil özelliği taşır. Her gönderilen log tüm dünyaya "Biz Türkler 7092 de gereksiz muhabbet yapmak dışında başka şeyler de yapabiliriz" mesajı verecektir. Derece yapmak da güzeldir, ama her şey derece değildir. İşte bunun için katılım istiyor ve teşvik ediyoruz.

Mesut bey bu yarışmalara katılıp da hoşlanmayan amatör bence yoktur. Her amatör çok QSO yapmak ister. Yarışmalar da bunun en güzel yolu ve ortamıdır. Önemli olan bu işin güzelliğini ve kolaylığını kavramak. İşte biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. 73
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2014, 11:59:42 Gönderen: TA8A »
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #7 : 15 Temmuz 2014, 23:06:50 »
Ahmet bey çok haklısınız dx yapmak için istasyon peşinde koşarken yarışmada bir bakıyorsunuz  bir çok istasyon sizin peşinizde koşuyor cennet gibi .73

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #8 : 16 Temmuz 2014, 07:07:40 »
Yarışmalara katılım konusuna bir de şu yönden bakalım.

IARU yarışması esnasında dx kovalarken 40 metrede bir frekansta TA istasyonlarının görüşmelerine şahit oldum. Çağrı yapıp bir merhaba dedim. Bir büyüğüm bana nerelerdesin uzun zamandır duyamıyorum seni dedi bende contest var oradayım mola verdim sizi duydum cevap vereyim dedim.
Bana hangi log programı kullandığımı sordu. Cevaben N1MM dedim ve nasıl başa çıkıyorsun çok problem yaratıyormuş bende kurmak istiyorum ama bilgisayarla fazla haşır neşir değilim ve kurulumuda zormuş dedi.

Bu arkadaşımızda  contestlere katılmak istediğini ama logları elle yazmak zor olay olduğundan bu programlarıda bilmediklerinden yakınıyorlar.

Aslında bitliktede N1MM- AAtest gibi programların kurulumu var ama konular biraz karmaşık ve dağınık. Bence bu konuları biraz toparlayıp kullanımınıda görsel olarak videolara çekip düzenlememiz lazım. Yani kurulumla bitmiyor. Kullanımınıda öğretmek gerekiyor.

Ayrıca TA'daki amatörlerimizin hepsi bizim gibi telsizciler.org'yi çok etkin kullanmıyorlar. Bu kurulum,kullanım, yarışma incelikleri, yarışma davetleri gibi durumları başka platformlardada ilan etmek gerekiyor. Belki face'de gurup oluşturarak vb. daha çok kişiye ulaşarak.

Örneğin Malatya'da arkadaşlarım bu yaz izine gidince benim kendi bilgisayarlarına bu programları kurmamı ve kullanımını öğretmemi bekliyorlar.
Yarışmalara katılmaya hevesli ve istekliler ama elle log tutmak ve yazma hamallığını inan ben dahi istemem.

İşin özü çok iyi bilgiye, tecrübeye, ekipmana sahip arkadaşlarımız var lakin bu programları kullanmak bilmeyene zor ve itici gelebilir. (başlangıçta benim olduğum gibi)
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #9 : 16 Temmuz 2014, 08:36:39 »
Açık Teklif toplama  Talebi,

Sevgili Hobidaşlarım ,

Mehmet beyin çabalarına katkı olması ve TA Radyo amatörlerinin birlikteliği için  daha önce Gaziantep bölgesinde yaptığımız üzere ben ve ekipmalarım kontes için taleplerinizi beklemekte.

Hangi bölge olur ise olsun istedikleri bir kontest için kendilerine geleceğim . Gelirken tüm ekipmanlarım ile olacağım . Ulaşımım tamamen bana aittir. Sadece  bana işlerim sebebi ile katılmak istediğiniz bir kontesti 1 ay önceden bildirir iseniz işlerimin müsade ettği oranda  gerekli ekipmaları hazırlayarak bölgenize ulaşacak ve beraberce Kontes te girilecektir. 
Kontestlerin CW olması veya SSB olması önemli değildir.

Tabi benimde bir takım ricalarım olacaktır.

Öncelikle bu kontes çalışmaları bölgedeki arkadaşların sorularına ve korkularını azaltmaya yönelik olması amacı ile katılımcı sayısı önemlidir.
Contestin yapılacağı yere tüm arkadaşların teklifsizce ve tarafsızca gelebilmelidir. 
Eğer özel çağrı işareti ile katılmayı düşünür iseniz Kıyı Emniyet ile yazışmaları yürürtmeniz.
Kontest sonrası QSL kartların yazılıp gönderilmesi
Kontest sırasında başımızı sokacak bir yer ,

Taleplerin sıralamasında TRAC şubelerine öncelik tanınacaktır.
Yinede tüm talepleriniz değerlendirilip iş programıma uygun olarak talep eden bölgelere bir  contest için rezervasyon yapılacaktır.

Saygı ve Sevgilerimle

Emin Bora Demirel

TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimiçi TA1CH

« Yanıtla #10 : 16 Temmuz 2014, 09:05:45 »
Onur log programı konusunda .Benim de her arkadaşın  da olduğunu sandığım  zor dur zaten yapamam bu yüzden hic uğraşmayayım diye  bir ön yargım vardı .     Mehmet bey her yarışmada log işi kolay sen yolla ben hallederim demesi beni  benim bu konuda  işimi kolaylaştırdı .
Ben qso ları yazıyor Mehmet beye yolluyor  ve yarışmalara katılıyordum .
      Bir kac kez Ahmet Mete hocam   da sağolsun Mehmet abi çine  ve Almanyaya gittiğinde yardımcı olmuştu .   Mehmet beye  her log gönderdiğimde 10.yarışmadan sonra  log işini mutlaka öğreneceğim diye yazı yordum .

Bir gün Mehmet bey aa test ile benim loglarımı  girerken videoya çekmiş  video akşam ve kısık sesle çekilmiş olması karşıdaki insanın sizin için  ne fedakarlık ettiğini acıkca gösteriyor .  Ben  bu işi yapamam ön yargısıyle videoyu izledim  aman Allahım .....   bir sayfa açılıyor bir yerlere giriliyor bir yerlere yazılıyor kayıt ediliyor sonra başka yerden başka başka şeyler   sonra saat düzeltmeleri  aha dedim bak ben bu işi  yapamayacağımı zaten biliyordum   2 kez izledim sonra kapattım ......

sonra yine eski usul  Mehmet beye yuk olmaya devam ettim .....
taki bu son yarışmaya kadar  Mehmet bey aatesti kur  videoda yolladım artık log tutmayı öğren dedi bende   yapamasamda  bir uğraşayım artık dedim .önce bitlikteki Can beyin acıklamsını okudum  sonra  programı kurdum  mehmet beyin video sunu bir kez daha izledim    ne kadar basit olduğunu  anladım    en sonunda  Ahmet mete hocamında  eqslcc ve    qrz coma nasıl logları kaydettiğini  okuyunca iş kendiliğinden çözüldü 

Arkadaşlar bizi hep ön yargı  geride kalmamıza neden oluyor ön yargılarımızdan kurtulalım.
  yapamam, beceremem başkaları beni ayıplar,
onlar bilmez ben bilirim,  kesin kötüdür  ,sen  ne bilirsin , bizden değilse  ,onlardansa ,şunlardan sa ,felanla  iyi arkadaşsa,filanla kavgalıysa, zenginse ,fakirse, 7092 de ise , dx yapıyorsa ,yada yapmıyorsa ,contestci ise , değilse, 
                                  her konudaki ön yargılardan uzak bir amatör telsizcilik hayatı dilerim .......73
                                                       ( ben içeriden qsl kart yollarım arkadaşlar   buda ön yargı oldu galiba )

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #11 : 16 Temmuz 2014, 09:55:37 »
Emin Bora bey, amatörlük adına duyduğum en güzel tekliflerden birini yapmışsınız. İnanın okurken gözlerim doldu. Size çok teşekkür eder, önünüzde saygı ile eğilirim. Ne yazık ki izin hakkı olmayan sözleşmeli kamu görevlisi olarak çalışıyorum (izne çıkınca maaş kesiliyor ve işimiz aksıyor). Çoğu hafta sonları da nöbet oluyor. Bu nedenle çok fazla aktif çalışma yapma şansım yok. Ama ne olursa olsun, iş durumum müsait olursa böyle bir çalışmanıza öğrenci olarak ben de katılmak isterim. Sizin gibi bir insanın çantasını taşıyabilmek bile bir şereftir.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #12 : 16 Temmuz 2014, 12:09:32 »
Kıymetli Arkadaşlar,

Emin amcamın Gaziantep çalışmalarına http://www.telsizciler.org/index.php/topic,22397.0.html linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Emin amca, Tahir abi, sağolasınız ve özledik.

Onur amca, BİTLİK'teki Etkinlikler Yarışmalar bölümü açık olan bölümlerden bir tanesidir. BİTLİK'e kayıt olmadan ulaşılabilmektedir.

73

Bilal Ekmekci, TA8A
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2014, 12:13:09 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #13 : 23 Temmuz 2014, 10:05:12 »
Heyy Maşallah   İspanyol Ulusal CW Yarışması CNCW    2014   log gönderenlerin sayısı 198 olmuş  198 CW çalışan.
Daha gidecek çok yolumuz var (SSB için)
Kaynak http://concursos.ure.es/en/logs-recibidos/