Gönderen Konu: PASİF DİNLEME ANTENİ  (Okunma sayısı 5558 defa)

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
PASİF DİNLEME ANTENİ
« : 29 Mayıs 2014, 12:45:29 »
Değerli arkadaşlar hf frekanslarında,dinleme yaparken bilindiği gibi herhangi bir şekilde çalışma yapılırken statik elektrik olayına dikkat etmek gerekiyor. statiğin cihazın içerisine girmemesi gerekiyor. bu nedenle hf te dinleme yapabilmek için telsiz odasına 3 metrelik vertikal bir anten yaptım sadece canlı ucunu cihaza bağlamak süretiyle statiğe maruz kalmadan statikli havalarda bile dinleme yapıyorum diğer harici antene göre kayıpları var ama hiç olmazsa çağrı yapan istasyonları duyabiliyorum ve statik belasından böylelikle kurtuluyorum tx yapmak istediğimde statik elektrik yoksa diğer hf anteninin konnektörünü cihaza bağlayarak tx yapıyorum böyle bir çözüm buldum dinleme de çok aşırı bir kaybım meydana gelmedi.bu dahili antenle
73,

Çevrimdışı TA5FA

Ynt: PASİF DİNLEME ANTENİ
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2014, 13:07:41 »
"telsiz odasına 3 metrelik vertikal bir anten yaptım "
Evin içinde nasıl bir gepmetrik yapıya sahip ve dinleme nasıl ?

73
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
Ynt: PASİF DİNLEME ANTENİ
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2014, 14:07:57 »
hocam şöyle söyleyebilirim 57 58 gibi gelen istasyonları problemsiz duyuyorum ama tabi bu ölçü normal olarak kullandığım antenle karşılaştırılamaz tx te kullandığım anten 57-58 gelen istasyonu çok daha kuvvetli duyar burada benim sadece amacım frekansta çağrı varmı yokmu onu tespit etmek yani şöylede düşünmek gerekir. eski radyolarda bilirsiniz anten takmadan herhangi bir yeri duymak mümkün değil dinlemek için mutlaka ister uzun tel ister kısa telden yapılmış bir antene ihtiyaç duyar bu da aynı onun gibi bir şey sadece frekansta görüşme varmı yokmu duyabildiği ölçüde duymaya çalışıyorum. yoksa çalışma antenim değil.amaç statikli havalarda dinlemeyi tamamen iptal edip cihazı kapatmak değil bu rastgele yapılmış 3 metrelik antenle alabildiği ölçüde dinleme yapmak olarak düşündüğüm bir dinlemeye yardım eden anten olarak yorumlayabiliriz.yine bu antenle tx yapmak mümkün değil bu anteni çıkarıp rast gele 3-4 metrelik bir teli cihaza bağlasam aynı sonucu alırım diye düşündüm ama kolayıma bu geldi antenin coax kablosu rg 58 iki üç metre uzunluğunda ve ucunda uhf anten konnektörü var sadece connektörün canlı ucunu cihaza takıyorum dinleyebildiği kadar dinleyebiliyor hocam çok özel bir şey değil rast gele yapılmış bir dinleme yaptırabilen anten diyelim bunun yerine ben bir iki metrelik teli de cihaza bağlasam yine dinleyebildiği kadar dinler diye düşünüyorum amacım çok sağlıklı bir dinleme yapmak değil sadece statikten korunmak cihaza zarar gelmesini önlemekti. 73