Gönderen Konu: QRP transceiver'ime CW modül ilave ettim.  (Okunma sayısı 19586 defa)

Çevrimdışı TA3IHD

QRP transceiver'ime CW modül ilave ettim.
« : 17 Nisan 2014, 10:01:41 »
Arkadaşlar, her ne kadar mors bilmesemde QRP cihazıma CW modül ilave ettim. Devre çok güzel çalışıyor.
Websdr den izledim, tatlı bir 1khz sinyal ile çalışıyor. Mors yazarken gecikme modundan 0-2 sn geciktirebiliyorsun.
Ancak şimdilik mors anahtarı yok. İleride sıra onada gelecek.

Şema şurada:http://lpistor.chez-alice.fr/forty2s.htm   Bu linkin sonundaki devre.

Kutu içinde ortadaki modül.
Diğer resimde çıkış, kırmızı soket, buna sadece CW anahtarı takılacak. 73...

Çevrimdışı TA4J

Ynt: QRP transceiver'ime CW modül ilave ettim.
« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2014, 11:02:47 »
Abi eline koluna sağlık.  İyi da di da dıt DA DA DI DA göndermeler. 

Bende EFE QRP nin kutulama işlerine başladım. toroidleri beklerken onları aradan çıkarayım dedim.  Altınkaya DT-330 ün ön paneli için kesimlere başlayacağım LCD için. Bir sorum olacak burada düzgün kesim yapabilmek için ne kullanmalıyım?

Tşk.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #2 : 17 Nisan 2014, 12:08:24 »
Plastik kutu ön panelini çıkartıp, önce LCD ekranın boyutlarını 0,5mm kadar fazla ölçüp, panelin keseceğin yerini çiziyorsun sonra keskin bir falçata ile hiç sıkılmadan ve cetvel kullanarak defalarca kesiyorsun, 1 saat kadar süren kesme işlemi sonucu panel yavaş yavaş inceliyor, sonunda kesilmiş oluyor. yuvarlak delikleri ben havya ile ısıtarak deliyorum. (Tabii plastik kokusu ev halkını rahatsız etsede biraz cazgırlıkla onları susturabilirsin)
Falçata ile keserek delme oldukça zahmetli ancak en uygun yöntem. Kıl testereyi hiç deneme genelde yamuk gidiyor ve paneli mahfediyor.

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2014, 12:46:19 »
Dündar abi eline sağlık, direk key bağlanması güzel olmuş.
Sıra mors öğrenmeye geldi :)
Saygılarımla, 73.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2014, 14:55:55 »
Mustafa teşekkürler, haklısın, şimdi kısıtlıda olsa mors öğrenebilirim,
başta kendi çağrı işaretim olmak üzere.73.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2014, 18:40:18 »
usta  nerden esti mors öğrenmek  hani n.h  öğrenirsin bu yaştan sonra diyordun .hatta  ben sana  kedi daha küsmüş misali küsmüştüm bile .şimdi mors devresi ve mors öğrenmekten bahsediyorsun . valla  o cağrı işaretini  bedavadan aldınız  bari hakkını verin  biz bedava almadık ama  gel görki bizde hakkını veremiyoruz .Ama o sorumluluğu  vefa borcu olarak görüyorum bu mors  calışma olayını bir kac aya öğrenemezsem  belgemi c ile değiştirilmesi için baş vuracağım . ama sizide rahat bırakmam haberiniz olsun .cw yoksa ne işimiz var a sınıfında  değilmi .73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #6 : 17 Nisan 2014, 22:18:39 »
Senin birçok fikrine hak vermek gibi bir prensibim olmasına rağmen; bence mors bilmemenin A belgesi alınamamasının bir gerekçesi olmamasının sağlanması 21. yüzyılda olağan üstü ilerleyen elektronik teknolojisi gereğidir.
Markoni 1895 yılında babasıyla birlikte bir indüksiyon bobininden yüksek voltaj üreterek kıvılcım çıkartmış, ve bu günki diyotun doğal hali "galen kristali ( kurşun sülfür)" kullanarak bu kıvılcımın zırıltısını kulaklıktan işitmiştir.
Kıvılcım, bantsız olup bilinen bütün bantlarda sinyal üretir. Filtre v.s.gerek olmadan çok basit bir alıcı verici yapılmıştır. Tabiki modülasyon diye bir şey olmadığına göre haberleşmenin tek yolu
olarak mors alfabesi bulunmuştur. Çünki o zaman başka yolu yoktu.
Hatta çok güçlü bir indüksiyon bobini ve antenle Avrupadan Amerikaya sinyal gönderilmiştir.
Aradan yıllar geçmiş ve bu günki rf ve modülasyon yöntemi bulunmuş ve hızla mors ihtiyacı ortadan kalkmıştır.
Artık mors bir nostalji bir hatıra, saygı duyulacak bir eski eser dir.
Bu şuna benziyor: Şimdi otomobil var ama neden at arabasıyla seyahat etmiyoruz?
Artık mors müzedeki yerini almış, cihazlarda sadece bir fantazi olmuştur.
Bende bu fantazi rüzgarına kapıldım cihazı yaptım. Hepsi bu. Birde çağrı işaretini öğrendimmi yeter diyorum.
A grubunu hak ediyormuyum? Mors gerekli bir bilgi olmadığına göre bence hak ediyorum.
Zaten devlet yetkilileride böyle düşünmüşki bu bilgiyi göz ardı etmişlerdir.
Günümüzde morsu çok iyi bilenler sadece 25-30 yıl önce yetiştirilmiş ordu mensupları, PTT çalışanları ve küçük yaşta merak sarmış amatörlerdir.  Onlara saygı duyuyorum.73..

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #7 : 18 Nisan 2014, 00:25:36 »
Hulusi beyi çalışmalarından dolayı tebrik ederken küçük bir ilave yapma gereğini duyduğumu belirtmek isterim.
CW  anlam itibarı ile "continious wawe" yani devamlı dalga demektir.Buda şu demektir,bir telsizi cw çalışır hale getirmek demek manipleye basınca antenden dit dit sesi gönderen bir devre yapmak demek değildir.
devre sadece osilatör çıkışına kumanda eden anahtar vazifesi görür,ayarlanan frekansta hiçbir ses bindirilmemiş yani modüle edilmemiş dalgayı uzun yada kısa olarak göndermeyi sağlar.
diğer bir açıklama şekli ile  7 mhz de çalışan bir osilatör devresi yapalım bu osilatörün besleme hattına bir maniple bağlayalım manipleye bastığımızda osilatör 7 mhz de manipleye bastığımız süre kadar kısa yada uzun sinyal göndersin.işte CW budur.
Kısacası her
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
Gsm : 543 232 41 08
Bilmek için paylaşmak,paylaşmak için bilmek gerek.
73'S

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #8 : 18 Nisan 2014, 00:36:17 »
buradan yola çıkarak istediğiniz qrp cihazı CW çalışır hale getirmek zor değildir.
Ancak burada bahsi geçen ilave devrenin ek bir özelliği şudur manipleye bastığım zaman osilatörü devreye sokup çıkardığımızda bana ne gönderdiğimi duyurması açısından nokta ve hatları  duyabileceğim harici bir sinyal üretici sayesinde simüle ederek bana dinletiyor olmasıdır.
karşı istasyon sizin gönderdiğiniz bu sinyal dit dit değil ise nasıl oluyorda dit dit olarak duyuyor diye soracak olursanız bununda açıklaması CW alıcı cihazdaki  BFO (Beat frekan osilatörü) dediğimiz düzende saklıdır.açıklaması şöyledir gelen sinyalde taşıyıcı olmadığından dolayı alıcıda ayrı bir sinyal üretilir ve alınan sinyale bindirilir böylece mors sesi duyulur hale gelir.Aksi durumda karşı tarafı dit dit diye değilde  tıs tıs tıs şeklinde duyarsınız.Aşağıda basit bir lambalı cw verici şeması mevcuttur incelerseniz maniplenin beslemede olduğunu göreceksiniz saygılar.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #9 : 18 Nisan 2014, 00:47:30 »
Şekilde  1 transistörlü CW qrp transmitter görülmektedir,inceleyiniz,çalışan bir devredir beslemenin eksi hattına bir maniple bağlıdır.Yani maniple osilatörün beslemesini açıp kapatıyor ve havaya sadece o frekansta kesintili bir sinyal yayınlanıyor ama bu dit dit değil sadece 7 mhz lik tabiri caiz ise mandal  :)  ama modülatör yok.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #10 : 18 Nisan 2014, 01:03:36 »
Birde "MCW" vardır yani "modüleli cw" telsiziniz usb lsb yada am modunda iken kendi yaptığınız yada hazır aldığınız mors çalışma bazerini  mikrofon vasıtasıyla karşı istasyona dinletebilirsiniz ozaman buda modüleli CW olmuş olur.Peki o zaman madem modüleli cw varsa neden diğer cw ile uğraşıyoruz derseniz onun açıklamasıda şöyledir cw konumunda transceiverimiz modülatörü devre dışına bırakmak suretiyle tüm gücünü sinyal göndermeye harcadığı için saf sinyal gönderdiği için RF takati diğer modlardan daha yüksek olur.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #11 : 18 Nisan 2014, 09:30:18 »
Bu vesile ile bir problemi iletmekte yarar görüyorum örneğin buradaki cevaplama  için üç defa yanıt sayfası açmak zorunda kaldım,ilki yazım esnasında klavyedeki bir hatadan dolayı yazı tam bitmeden gitti diğerlerinde ise aklıma gelen bazı ilaveler yapma gereği duydum,söylemek istediğim cevabı yazan kişinin yazdıkları için facebookta olduğu gibi "düzenle" butonu olmuş olsa daha düzgün ve tek cevapta knuyu toparlamak mümkün olacaktı gerçi yazdıklarımızı kontrol edebilmemiz için bir "ön izleme" butonu mevcut ancak bazen yeterli olmayabiliyor.Saygılarımla.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #12 : 18 Nisan 2014, 09:43:03 »
Teknik bir açıklamayla özetlemek gerekirse CW modunda keye basıldığında duyduğunuz 1khz lik ses alıcı cihaz  tarafından BFO sayesinde üretilen  bir sestir ve alınan RF sinyali kullakla duyulur hale getirir, verici tarafından gönderilen şey sadece RF sinyaldir,eğer vericimiz bu 1 khz lik seside beraberinde gönderecek olsaydı o zaman CW olmaz modüleli CW "MCW"olurdu (tıpkı konuşmamızın mikrofon sayesinde gönderildiği gibi) o zaman CW dinlemeyi AM modundada yapabiliriz.dilim döndüğü kadar açıklamaya çalıştım,
Saygı ve selamlarımla.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
73'S

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #13 : 18 Nisan 2014, 10:18:28 »
Mehmet bey, bilgiler için çok teşekkürler. Aynı görüşleri paylaşıyorum.73.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #14 : 18 Nisan 2014, 12:34:46 »
Erhan bey, üstteki yazıyı vaktim olmadığı için kısa kesmiştim,

Bu modül modülasyon sistemini tetikleyerek SSB, LSB modülasyonsuz tam güçte CW (continuous wave) üretilmesini sağlıyor.
Ne yazdığınızı duymanız içinde 1khz sinyal üretiyor siz kendi AF katınızdan bunu duyuyorsunuz.
Manipleye basınca otomatik olarak elektronik mandal vericiyi devreye sokuyor.
Yani sizin manipleniz vericiyi devreye sokmuyor. Devredeki Q3 devreye sokuyor süre ayarı P2 ile yapılıyor.
Manipleye basınca elektronik mandal vericiyi 0-2 saniye süreyle devreye sokuyor.
Bu 2 saniye ne demek? Şu oluyor, siz manipleyi bırakınca verici 2 sn daha devrede kalıyor, çünki yazmaya devam ederseniz verici hazır olduğu için hiç süre kaybı olmadan sinyal üretimine devam ediyorsunuz. Bu süre P2 ile 0sn ile 2sn arasında ayarlanıyor.
Yani, mandala basınca osilatöre elektrik veren ve osilatörü çalıştıran basit bir devre değil.
Üzerinde kafa yorulmuş, oldukça güzel bir devre. Hoşçakalın. 73.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #15 : 18 Nisan 2014, 13:03:05 »
Hulusi usta  sizin devre nin nasıl çalıştığını anlatmıyor Erhan bey .Orjinal cihazlarda duyulan bip sesinin vericiden değil alıcıdan üretildiğini anlatıyor .73

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #16 : 18 Nisan 2014, 13:15:31 »
Mehmet bey konu hazır açılmış ken  cw sadece osilasyon yapan bir vericiden oluşuyor kısmını anladım .Alıcı kısmında mors sinyalini ton sesine dönüştürme işi nasıl yapılıyor bfo da ne oluyorda bu ses ortaya cıkıyor bu devre katının adı nedir nasıl yapılır bfo  da nereye uygulanıyor . Bu tarz cw olmayan  alıcılarda  cw sesleri neden duyuluyor   forty de özel bir şey yapmadan cw  sesleri duyuluyor konuyu daha net acıklarmısınız  .73

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #17 : 18 Nisan 2014, 22:37:26 »
Mehmet bey söylediğiniz gibi am modunda hem hıs hıs diye seslerde gelmekte aynen mors sesleride gelmekte konu hakkında bilgilerinizi bizden esirgemeyeceğinizi ümit ederek  cevabınızı  bekliyorum 73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #18 : 19 Nisan 2014, 10:30:38 »
Mesut kardeş, haddim olmayarak bu soruna bildiğim kadar cevap vermek isterim.
Farkındayım Mehmet Erhan bey konunun teknik detaylarını anlatmış, ben SSB konusunu kendimce oldukça iyi kavradığımı sandığım için bilgilerimi tazeliyerek kendisine teşekkür ettim.

SSB de Mesela; Verici ile 7150 khz den sinyal gönderdin, eyer alıcıda 7150 khz ayarlı ise sadece dip gürültüsü olan tatlı bir hışırtı duyulur.

Ancak siz 20,  30, 50, 100 hz kadar frekansı kaydırırsanız audiden sıfır dan 3-5 khz e kadar bir frekans eşliğinde mors sinyalini işitirsiniz. bunun sebebi BFO sinyali ile girişim yapan VFO sinyali farklılaştıkça kulakla duyulabilen bir ses elde edilmesidir. Zaten bunu sinyal varken tuning'i çevirdikçe değişen ses frekansındanda farkedersin.
Bu özellik SSB modüleli sistemler için geçerlidir.

***İki titreşim, ( ses titreşimi, ışık yahut elektromanyetik titreşim, hepsi aynı fiziksel özelliği gösterir) girişim yaptığında peryot denilen bir olay meydana gelir. Bu da şudur: iki yanyana otomobilin sağ veya sol sinyalleri çalışsa, bizde ikisinede aynı anda baksak flaşlar farklı zamanlarda yanıp söner ama belli süre sonra bir kere aynı anda yanıp söner sonra tekrar bozulur, tekrar eşitlenir tekrar bozulur v.s. Bu eşitlenme sürelerine peryot denir. Girişim yapan BFO ve VFO frekanslarıdır ve bu girişimin duyulabilmesi için iki frekansın biribirine çok yakın olması gerekir ki peryot'un sesini duyalım.)***
İşte aynı frekansdan birini çok az kaydırdığımızda duyduğumuz 1-2 khz lik ses bu iki frekansın girişim peryodunun sesidir. 73.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #19 : 19 Nisan 2014, 10:45:27 »
Aslında konumuz CW modülünün yapılması ve yapacak arkadaşlara tavsiye idi.

Ancak konu dağıldı gitti..

Ben bu güzel modülü arkadaşlara tavsiye ediyorum. Mors'a merak lı olan Forty sahiplerine iyi gelir. 73.
[/color]