Gönderen Konu: EFE ve EGE...  (Okunma sayısı 12793 defa)

Çevrimdışı TB2NDY

EFE ve EGE...
« : 28 Mart 2014, 01:04:33 »
Herkese Kazakhstan'dan selamlar,

Radyo amatörü olarak gurbetdeki çalışmalarım... şantiye artıklarından bulduğum 8mm plexyglass ve profil parçaları ile yaptığım şemasını internetten bulduğum PLL li bir FM radyo alıcısı, sevgili Mustafa TAYIŞ kardeşimin 40 m qrp çalışması, yıllar önce TA1AA Ahmet abimin hediyesi olan yıllanmış ZM1020 nixie tube ler ile yaptığım saat.... Paneller epoxy bakırlı pertinax ile CAD ile çizildi ve PNP kağıdı ile basıldı, daha sonra üzerlerini temizleyip vernikleyeceğim.

Şu an sağ kolumda olan bir arıza nedeni ile çalışmalara ara verdim inşallah 2 hafta sonar elim tekrar işlev kazanınca EFE 40 m QRP yi tamamlayarak son bitmiş halini de buradan paylaşırım.

Çevrimdışı TB2NDY

Ynt: EFE ve EGE...
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2014, 01:10:50 »
devamı...
Elgin SAYINALP
Astana-KAZAKHSTAN

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #2 : 28 Mart 2014, 01:11:55 »
....

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #3 : 28 Mart 2014, 01:17:55 »
ölçüler...

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #4 : 28 Mart 2014, 08:16:27 »
Çok güzel olmuş, tebrikler, iyi günlerde kullanın.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2CR

« Yanıtla #5 : 28 Mart 2014, 08:50:18 »
çok güzel olmuş ........

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #6 : 28 Mart 2014, 10:26:43 »
Engin bey kolay gelsin, iyi çalışmalar. Çalışmalarınız gayet güzel olmuş ellerinize sağlık. Bende şu anda EFE QRP yi yapmaktayım. Benim aklımdan da bu şekilde flexiglasstan (şu anda karşımda duran bir tabaka mevcut) kutu yapma fikri vardı. Mümkünse EFE QRP nin daha detaylı resimlerini ve ölçülerini paylaşabilirmisiniz ?

Ayrıca flexiglasstan kasa olduğundan dolayı plastik kasalardaki gibi ortama RF yayıyormu ?

Teşekkürler 73s
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #7 : 28 Mart 2014, 10:38:05 »
Elgin abi merhaba,
Takım güzel olmuş eline sağlık, bir kutuluk malzeme daha ayırırsan iyi olur, el yapımı 2m-70cm amatör dual band bir alıcı yaptım, bunuda ekleriz kolleksiyona...
73

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #8 : 28 Mart 2014, 15:18:56 »
Ahmet Mete ve Cem Bey,
Dilekleriniz için teşekkür ederim, sağolun,

Ali kardeşim,
Kutu ebadları en altdaki fotoğrafda var lakin, bu benim elimde olan malzemelerin durumundan böyle şekillendi, sen istediğin ölçüde yapabilirsin, benim elimde var olan malzemeler beni sınırlandırdı, kısacası spesifik bir ölçü veremeyeceğim, sadece fikir vermesi için paylaştım, tasarım çok esnek bir durum...sen istediğin renk ve ebatda PLEXIGLASS kullan bence...

RF kaçırma konusuna gelince eğer bizim etrafımızdaki radio sinyallerini görme yeteneğimiz olsaydı sanırım akıl sağlığımızı bozardık, bırak bu kutudan da RF kaçsın adı üstünde QRP ... o kadar kusur kadı kızında da var...
Sen bana kullanacağın malzeme ebadlarını ve aklından geçen kutu boyutlarını söyle ben sana panel çizerim.
Bu arada BAKMAK ve GÖRMEK farklı şeyler...Görme yeteneğini geliştir (Bunu neden yazdığımı da biraz düşün bakalım !)

Mustafa'cım,
Sen projeyi geliştir yeter ben ona da yer bulurum, bu arada FM alıcının içine bir tane 12V 6A switch mode güç kaynağı sıkıştırdım; takımdaki her modül bundan beslenecek dolayısıyla bir hayli kompakt bir takım oldu.
Haberleşmek üzere.
Bu arada bunun adını ne koyacaksın ?

Elgin SAYINALP
de TB2NDY
Astana - KAZAKHSTAN
73

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #9 : 28 Mart 2014, 17:28:04 »
maaşallah.
73

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #10 : 02 Nisan 2014, 20:22:58 »
Elgin merhaba,
nixie saatin şamasını eğer mümkünse yayınla . Benimde nixie tüplerim var. belki başkalarıda yapmak ister.
Daha çoklarını başaracağına eminim.
sevgiyle kal.
nursun

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #11 : 02 Nisan 2014, 21:30:05 »
Nursun Abicim,
Teşekkür ederim, şemalar aşağıda, çok selamlar.
Elgin SAYINALP
St.Petersburg-RUSYA
73

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #12 : 02 Nisan 2014, 21:36:26 »
pcb...