Gönderen Konu: YENİ OSİLASKOP'UM VE İLK ÖLÇÜMLERİM:  (Okunma sayısı 14233 defa)

Çevrimdışı TA3IHD

YENİ OSİLASKOP'UM VE İLK ÖLÇÜMLERİM:
« : 05 Ağustos 2013, 15:21:38 »
Arkadaşlar,

Çok değerli kardeşim Mesut Öz (TA1CH) in öncülüğü ile elde ettiğim "eski ama gayet temiz ve yeni gibi" osilaskop'umu bugün çalıştırdım. Son yaptığım PLL kontrollü FORTY cihazının çıkışlarının ölçümleri aşağıdadır.

Aslında 25 yıl önce okuyabildiğim sonuçları şimdi okuyamıyorum. Unutmuşum. Bu sonuçları yorumlayacak arkadaşlardan yorumlarını beklerim..Sevgi ve selamlarımla.
Sırasıyla; 1) Osilaskop'um,
2) PLL devrenin VCO çıkışı -2100Khz civarı sinyal,
3) QRP cihazının 5W lık çıkışının 7Mhz sinyal görüntüsü,
4) Bir osilatörün 16,6 Mhz çıkışı görüntüsü,
5) 7Mhz 5W çıkışın SSB modülasyon görüntüsü,
6) Ses çıkışının görüntüsü..
73..

Çevrimdışı TA8A

Ynt: YENİ OSİLASKOP'UM VE İLK ÖLÇÜMLERİM:
« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2013, 16:03:34 »
Dündar Bey,

Hayırlı olsun. İyi günlerde kullanınız.

Osilaskopun bir yerlerinde TRACE yazan bir ayarı olması lazım. Genelde tornavida ile ayarlanır. Taşınma sırasında bu ayar kayabilir. Bu ayar ile sinyal olmadığı zaman çıkan düz çizgiyi tamamen yatay hale getirirseniz çok iyi olur.

http://www.telsizciler.org/index.php/topic,28395.0.html linkindeki devreyi yapmanızı da öneririm.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2013, 16:52:39 »
Bilal bey,

hızır gibi yetiştiniz, "trace" yazan düğmeyi buldum, Mesut kardeşimin telefonla ufak bir yardımı ve tornavida ile çok az oynayarak hafif yamuk çizgiyi tam "horizantal" hale getirdim. Şimdi tamam çok teşekkürler. Herhalde kargodaki sarsıntıdan etkilenmiş. 73...

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2013, 17:39:09 »
Dündar Bey,

Elinize sağlık. Şimdi sırada http://www.telsizciler.org/index.php/topic,28395.0.html linkindeki devreyi yapmak var.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #4 : 05 Ağustos 2013, 20:56:22 »
  Hayırlı olsun.
Aydından 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #5 : 05 Ağustos 2013, 21:16:37 »
Dündar bey cihazınız hayırlı uğurlu olsun, iyi günlerde kullanın.
73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #6 : 05 Ağustos 2013, 21:21:29 »
Bilal Bey, en kısa zamanda devreyi yapacağım.
Uzun kış günleri bu skop ile daha neşeli geçecek.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #7 : 05 Ağustos 2013, 22:34:23 »
Usta haftaya kalmaz her fonksiyonunu çözer sin  sayende bizde öğreniriz. Güle güle kullan .73

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #8 : 05 Ağustos 2013, 22:40:40 »
merhaba.
usta hayırlı olsun.
iyi günlerde kullanmnanız dilegiyle.
73
de ta7bb

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #9 : 06 Ağustos 2013, 16:55:13 »
Hulusi Abi merhabalar,
Hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanmanızı dilerim.
73...

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #10 : 07 Ağustos 2013, 14:00:05 »
Çok çok teşekkürler;

Yaz günleri malum tatil günleri. Terimizde durmuyor, geziyoruz. Tabiki Osiloskopta beklemede. Tatil bitince ( sonbahar gelince) çalışmalar tam gaz devam. Şimdi dinlenme zamanı.  73...

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #11 : 07 Ağustos 2013, 14:05:52 »
Not: Silip düzeltmek olmayınca yukarıda yanlış yazdığım; "yerimizde"  yerine "Terimizde" yazdığım ifadeyi düzeltemedim. Malum klavyede Y, T'nin yanında.  Genellikle her yazdığımı en az iki kere okuyup sonra onaylıyorum, ancak bazen yinede gözden kaçıyor..Affola....3...

Çevrimdışı TA2AHI

« Yanıtla #12 : 10 Ağustos 2013, 00:13:03 »
Hulusi abey hayırlı uğurlu olsun.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #13 : 10 Ağustos 2013, 08:37:11 »
Teşekkürler Hakan Bey;

Skobun en önemli faydalarından biri, eyer devre osilason yapıyorsa, elde edilen görüntü karmaşık, bulanık, benzer pekçok görüntünün üst üste binmesi gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

Osilasyon ortadan kalkınca resimlerdeki gibi gayet temiz, net bir sinüsoidal dalga elde ediliyor.
Ben muayyenlerle oynayarak devreye osilasyon yaptırıyorum, ve hem frekansmetreden, hemde skoptan bunu görüyorum. Skop sayesinde çok temiz bir TX elde ediyorum. Çok ilginç bir cihaz. 73...

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #14 : 10 Ağustos 2013, 10:30:10 »
Usta sakın sende elinizde osiloskop yoksa forty yapılmaz cıkıştaki osilasyonları göremezsiniz deme  .

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #15 : 10 Ağustos 2013, 17:47:57 »
Mesut, işte tam da ben onu söyleyecektim.

Osilaskop yoksa istenmeyen osilasyonları göremezsin, ancak duyarsım. Ben 20 yıldır duydum. Duymaklada sonuca varıyorsun, ancak hem görüp hem duymak sanırım sonuca çok çabuk ulaşmamızı sağlayacak. Bakalım deneyeceğiz.73...

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #16 : 10 Ağustos 2013, 18:05:48 »
usta deme sakın diyorum diyorsun .

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #17 : 11 Ağustos 2013, 16:06:03 »
Özür;

Osilaskop olsun olmasın, hatta frekansmetre bile olmasa Forty yapılır. Kimse moralini bozmasın. Sadece PLL de frekansmetre çok önemli. Olsa çok iyi olur.
Ben sadece zemin kattan, 1. kata tırmanma gayretindeyim. 1. kattan sonra 2. kata çıkacağım. Ama sanırım 3 ve diğer katlar benim bilgi ve kapasitemin üzerinde. Nedenmi? Çünki daha yukarılar ünversite bilimsel laboratuvar çalışmaları. O çalışmalar Şadan Bey'e yakışır. Beni aşar. Hem bu işler grup çalışması gerektirir. Şöyle: herkes her şeyi bilemez. Mesela bir grup yazılımda uzmanlaşacak, diğer grup TX-RX de, bir diğeri Beslemede uzmanlaşacak ve hatta bir diğeri kutulamada. v.s.
Tabii bu amatörlükte böyle olmaz. Profesyonel üretimde böyle oluyor.  Örnek: Aselsan. Harikalar yaratıyorlar, branşlaşarak başarıyorlar. Her grup bir konuda çok büyüyor. Bende kendimi sadece RX-TX de yetiştirdim ve böyle devam etmek istiyorum.  73...