Gönderen Konu: MANYETİK ANTEN AYAĞI  (Okunma sayısı 14352 defa)

Çevrimdışı TA3EN

MANYETİK ANTEN AYAĞI
« : 02 Haziran 2013, 23:58:40 »
       Merhaba Radyo Amatörü Arkadaşlarım,
Manyetik Anten Ayağı Projemi dün bitirdiğim. Bugün arabamda test ettim. TA3EM, TA2UD ve TA1CH ile görüştüm. Dinleme ve gönderme iyi. Sonuç başarılı.
      Yapmak isteyen amatör arkadaşlarıma başarılar dilerim.

DETAYLI BİLGİ ve FOTOĞRAFLARA " www.ta3en.com. "  DAN  ULAŞABİLİRSİNİZ.

Çevrimdışı TB6BOZ

Ynt: MANYETİK ANTEN AYAĞI
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2013, 13:15:39 »
Paylaşım için teşekkür ederim 73

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2013, 15:53:29 »
Hocam eline saglik miklatislari nerden aldiniz

Çevrimdışı TA3EM

« Yanıtla #3 : 03 Haziran 2013, 19:12:11 »
Hüseyin hocam ellerine sağlık 73ler..

Çevrimdışı TA3EM

« Yanıtla #4 : 03 Haziran 2013, 19:26:58 »
Hüseyin abi unuttum sormayı mobil anten ne kadar hıza dayanıyor .ben ankaraya giderken otobanda 110 km  hızda anten dipligi bıraktı (anten diplik dıamond K702M.anten ise dıamon hf  fx40.idi )bi daha sıkıntı olmasın diye antenin önüne kuvvetli bir vantuz takviyesi yaptık daha sonra test amaçlı 150 km de bile yerinden oynamadı bunu siz degerli radyo amatörleriyle paylaşmak istedim selam ve sevgilerimle ta3em şeyhmus izmir..

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2013, 19:41:14 »
   Herkese teşekkür ederim.
        Serkan mıknatısları 1.sanayide İNG bankın biraz ilerisinde, aynı sokakta "Mıknatıs Araştırma ve Geliştirme" 'den aldım. Telefon numarasını web sayfamda altta konu anlatımım içinde verdim. Oraya bakılabilir.
        Şehmus Bey,
        Bu antenin kaç km/saate kadar dayandığını kontrol etmedim. Ama oldukça kuvvetli yapışıyor kaportaya. Yapıştığı yerden el ile zor çıkıyor. Ama benim tahminim 150km/saate çok kolay dayanır. 
İstenirse daha büyük ve kuvvetli neodyum mıknatıslar var. Ben 42mm çaplı olanlardan aldım. 80mm
olanlarda var. Onlarda çok çok kuvvetli. Bence 42mm yeterli. Senin mıknatıs zayıf görünüyor Şehmus Bey. Biraz tehlikeli. Önlem almakta fayda var.
Sizin mıknatıs tek parça mı? Üçlü olunca çok sağlam duruyor.   
         Herkese kolay gelsin. 73...

Çevrimdışı TA3EN

MANYETİK ANTEN AYAĞINA SOKET VE ŞASELEME İLÂVESİ
« Yanıtla #6 : 15 Haziran 2013, 10:38:24 »
        Merhaba Arkadaşlar
        Manyetik ayağın kullanımını daha da pratik hale getirebilmek için sq 239 ilâvesi yaptık. Ayrıca benim denemelerim esnasında swr kontrolü yaparken arabanın elektrik kontrol panelinden bir roleyi açıp kapatarak titreştiriyordu. Bunu önlemek için yararlı olacağına inandığım sağ ve soluna iki adet
şaseleme  civatası ve kulaklı somun ekledim. Sanırım daha iyi oldu.
        Daha başka fikri olan varsa  yazabilir.
        Herkese kolay gelsin.

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #7 : 15 Haziran 2013, 11:45:51 »
Hüseyin hocam elinize sağlık. Eseriniz gittikçe mükemmele doğru yaklaşıyor.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3EM

« Yanıtla #8 : 15 Haziran 2013, 17:47:07 »
hüseyin abi konnektörü kenara yan taksaydın mı acaba ..ta3em şeyhmus izmir.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #9 : 16 Haziran 2013, 00:29:49 »
     Şeyhmus Bey merhabalar.
     Konnektörü elime aldım. Öyle mi takayım. böyle mi takayım diye evirdim çevirdim. Yeri neresi olsun? diye de düşündüm. Tavanda mı bagaj kapağında mı kullanacağımı da hesaba katarak konnektörü arkaya ve ortaya yapmaya karar verdim. Dik mi yatay mı olsun derken yatay olsa  sudan koruma zorlaşacak diye düşündüm ve dik montaja karar verdim. Ama onun için de bir yol bulunurdu elbette. Şimdilik böyle bakalım.
    Öneriler için teşekkür ederim.                73...

Çevrimdışı TA1RT

« Yanıtla #10 : 24 Mayıs 2015, 19:32:21 »
selamlar ta3en hüseyin hocam bir arkadaşın camcıların kullandığı vantuz ile yapılmış bir anten tutucu vardı onunla yapsak yalnız kenardan anteni ayrı bir kablo ile şaselemek gerek doğrumu sizde kelebek bağlantı ile şaseledim dediniz doğrumu
ta1art    recaitunc@yahoo.com

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #11 : 25 Mayıs 2015, 12:00:48 »
Hüseyin hocam sonunda mıknatıscıda oldun ya ne diyeyim. Tebrikler derim..
Bizim forty2 dinlemesinde verimli olurmu acaba? Ayrıca  25w verimi nasıl olur?

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #12 : 25 Mayıs 2015, 12:09:25 »
              Merhabalar Recai Bey, nasıl sınız?
              Vantuzla da olur neden olmasın? Önemli olan Antenin bağlandığı yer sağlam olsun. Antenin düşme riski  olmaması lazım. Bu risk sonucu serbest kalan antenin hem kendi arabamıza hem de diğer araçlara ne gibi zarar vereceğini tahmin edersiniz. Bunun
için ben vantuz seçeneğini daha önceden öğrenmiştim. Ama yapmayı düşünmedim.  Vantuzun çok kuvvetli tutunduğunu biliyorum. Ama her ihtimale karşı  zamanla yıprandığını ve hava sızdırıp kaçırdığını düşünürseniz bu tehlike her an var. Bu sebeplerden dolayı
NEODYUM MIKNATIS en iyi çözüm. Çünkü mıknatıslığının bir an için tutmaması ihtimali hiç bir zaman yok. Ve neodyumlar harika
mıknatıslar. Başka seçenekleri düşünmenizi tavsiye etmem. Krom tabana  kelebek civata somunla şase kablosunu bağlayabilirsiniz.
Elimde hazır kullanıma hazır vaziyette manyetik ayak var, isterseniz.
                Kolay gelsin, başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #13 : 29 Mayıs 2015, 10:31:09 »
            Şehmuz Bey merhabalar,
            Geçen yaz yeni arabamla Ankara'ya gittim. Ara sıra km göstergesi 180km/h hıza ulaştım. Bana mısın demedi. Çıkması mümkün değil. Çünkü Arabayı boşa alıyorum. Düz yerde manyetik ayaktan tutup ileri geri itip çekiyorum. Aracı yerinden hareket ettiriyordu.Tabiki BROADWAY kullanırken. O kadar güçlü tutuyor arkadaşlar. Çekinmeden korkmadan gönül rahatlığıyla bu neodyumları kullanabilirsiniz.
            Çalışmalarınız kolay gelsin