Gönderen Konu: İlk sınır ötesi konuşmamı yaptım nihayet...  (Okunma sayısı 16787 defa)

Çevrimdışı TA3EP

Daha önceki başlıklarımı takip edenler bilir, 5 katlı bir apartmanın 3. katında oturuyorum ve çatıya anten dikemiyorum. Müthiş bir anten sıkıntım var ve henüz çözebilmiş değilim.
Bu arada kendimce bayağı bir yol aldım ve bu akşam 19.18 UTC de 14.202 Mhz USB frekansta Belçika'lı bir amatör ile, OT4A ile ilk konuşmamı yaptım.

Donanım: FT857D@20W + MFJ-934 manuel anten tuner + 10 m. boyunda düz tel anten (pencereden çıkarıp balkon demirlerinin yanına güzelce döşediğim 1,5 mm. üstü plastik kaplı çok damarlı elektrik kablosu) + 5 metre ince zil telinden counterpoise + pirizdeki koruyucu toprak hattı.

Bu yaşadığım olaya QSO diyemiyorum, konuşma diyorum. Çünkü aslında (burayı utanarak söylüyorum) karşı taraf CONTEST çağrısı yapıyormuş. MFJ tuneri ilk kez deniyordum, 14.000 frekansta SWR 1.1:1 olacak şekilde tune ettim, 20m bandını taramaya başladım. Tam bu anda OT4A nın çağrısını duyunca çok heyecanlandım, adamın CONTEST dediğini farketmemişim. Aslında karşı tarafın beni duyacağını da ummuyordum, hoparlörümü patlatırcasına 5+9 geliyordu, buna rağmen çağrısını yanıtladım. Prefiximi ve çağrı işaretimi tekrar sordu, ben de tekrarladım. Kibarca sinyalimin 5.5 olduğunu söyledi ve çağrılarına devam etti.

Sesimin karşıdan duyulmaması için her şey mevcuttu ama adam Belçikadan beni duydu. Her ne kadar amatör kurallara çok uygun olmasa da, ilk sınır ötesi konuşmamı yaptım ve kapı açıldı işte...

Umarım ilerde daha iyi ve daha nizami gerçek QSO lar da yaparım.

I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA6A

Ynt: İlk sınır ötesi konuşmamı yaptım nihayet...
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2013, 22:57:07 »
Nasıl bir heyecan ve sevinç yaşadığınızı gayet iyi anlıyorum, hiç utanılacak bir durum yok canınızı sıkmayın. Hepimiz geçtik bu yollardan :) Dilerim gönlünüze göre anten kurabileceğiniz bir yuvaya çok uzun olmayan bir sürede kavuşursunuz.

Sağlıcakla kalın.
Zoru başarırız, imkânsız biraz zaman alır.

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2013, 23:26:57 »
Çok teşekkür ederim.

Bu arada, sesimin gitmesine neden şaşırdığımı ekteki resim ile izah edeyim...

Bir kere antende izolasyon tedbiri sıfır... Sadece kendi üzerindeki plastik yalıtkan var o kadar... Sonra anten iki apartmanın ortasında, aradaki açıklık da kuzeye bakıyor. Konuştuğum kişi batıda ve aramızda benimki de dahil olmak üzere, kimbilir kaç bina var. Bu şartlarda ben yaptığım çağrılar ancak komşuların TV lerinde duyurlur diyordum ama, RF bu, nereye, nasıl gideceği belli olmuyor.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA6A

« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2013, 23:38:06 »
Samsun'da TA6B Gökşin, yıllarca sizinkine benzer konumda fakat neredeyse duvara bitişik ve köşeyide kullanan bir dipol germişti konum imkansızlığından. Oradan pek çok QSO yaptığına bizzat şahit oldum, yani biraz şans, çokca azim dağı taşı deliyor :)
Zoru başarırız, imkânsız biraz zaman alır.

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2013, 23:55:22 »
Aklıma OT4A yı internette aramak geldi, qrz.com'da web sayfasını buldum... ve olayı çözdüm :)

http://www.qrz.com/db/OT4A

Adam tam bir "yarışma canavarı" imiş meğerse. Bahçesi kulelerle, kule üstünde tevcihli beam antenlerle dolu ve bunların bir çoğunu da bizzat kendisi imal etmiş! Muhtemelen benim konuştuğum anten de ekte resmini verdiğim kule anten... İyi yere tezgah açmışım, bu antenlerle dedem de konuşurdu :)))

Umarım bu şansım artarak devam eder, amatörlükte yol alırım.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2013, 00:24:22 »
Şu anki heyecanınızın benzerini 1995 yılında 21mhz bir pazar öğleden sonrası yer Diyarbakır ........   derinmi derin den gelen  ilk USA görüşmemde yaşadığımı hatırlıyorum daha öncesinde hiç USA QSO 'm olmamıştı :)   
Anteniminde 21mhz ile hiç alakası yoktu bildiğin CB 5/8 anten modifiyesiz. İyonosfer bu nezaman nasıl nekadar  yansıtacağı belli olmuyor ... 
Ozaman İnternet neredeee  solar-flux v.s bilgileri alalım yada DX summit bilgilerine online ulaşalım.  Frekans frekans dolaşır ilginç station arar yada bir frekansa çöker CQ CQ bağır dur ....

18 yıl geçmiş ve yaşlandığımı bir kez daha hissettim  hi ...

Bol DX dilerim

73
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TB2PWX

« Yanıtla #6 : 27 Ocak 2013, 02:06:24 »
İyonosfer lafını duyunca Çok enteresan mıdır bilmem ama, çok eskiden karşılaştığım bir olay aklıma geldi;:
Siyah-beyaz TV'lerim popüler olduğu zamanlarda, -Sanırım 1977 baharı olabilir- Kırklareli'de TV nin ayarlarını kurcalarken, yayın olmaması gereken bir frekansta hayal meyal bir görüntü gördüm. İnce ayar yaparak biraz incelediğimde, ekrandaki ZDF logosunu gördüm. HF'te iyonosfer yansımaları olağan elbette. Ancak her ne kadar olay güneş batışı esnasında meydana geldi ise de, UHF'de o kadar uzak mesafeden alış yapabilmenin ne kadar olağanüstü iyonosfer şartları gerektirdiğini bilmiyorum.

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2013, 15:18:36 »
Merhaba ,
iyonosfer tabakasının VHF ve UHF sinyallerini yansıtma yeteneği yoktur ,
eğer yansıtabilir olsaydı ne uzay araçları ile ne uydular ile nede aydan yansıtma EME ile görüşme  mümkün olurdu.
Bu tarz VHF UHF uzak açılımlarına kabaca tropo veya Es deniliyor .
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TB2PWX

« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2013, 16:21:08 »
Ben bunun, güneş patlamaları sebebi ile oluştuğunu düşünmüştüm.
Zira bir elektromanyetik ışınımın iyonosferden geçip geçmeyeceği, ışınımın dalga boyu ile birlikte iyonosfere temas açısı ve "atmosferik şartlar" a bağlı. Geçirgenliği düşmüş iyonosferin de, normalde şeffaf davranacağı daha düşük dalga boyları için de yansıtıcı olacağını, bu yüzden o zamanlar kabaca 150 Mhz civarındaki bu radyasyonun da iyonosferden yansıyabileceğini düşünmüştüm. Üstelik tam o zamanlar "güneşte çok büyük patlamalar var" haberleri de olması beni bu düşünceye sevketmişti. Uzay araçları ile görüşmede ise zaten atmosfere temas neredeyse tam dik oluyor. Ayrıca uzay haberleşmesi çok daha düşük (milimetre) dalga boylarında. Yine EME reflection ancak uygun atmosferik koşullarda yapılabilir diye biliyorum, Örneğin güneş patlamaları olduğunda VHF dalga boylarında EME sıkıntı olur diye düşünüyorum.
TROPO ve Es terimlerini ise, duymadım, sanırım yeni kısaltmalar bunlar. (Aslında EME'yi de şimdi sizden duydum ama onu Google'da buldum) Bu kısaltmalar ne anlama geliyor?
Belki EME gibi kendisini bildiğim ama adını bilmediğim bir olaydır.

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #9 : 27 Ocak 2013, 16:52:01 »
EME radyo sinyallerini aydan yansıtarak yapılan görüşme şeklidir
Earth - moon - earth       türkçesi      yer - ay - yer

Es  deyimi   Sporadic e  nin kısaltmasıdır  http://www.g4xgt.co.uk/what-is-sporadic-e.htm

tropo ise bildiğimiz troposfer  .
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TB2PWX

« Yanıtla #10 : 27 Ocak 2013, 17:32:53 »
Bahsettiğim olayın, dediğiniz gibi "Sporadic e" olduğu anlaşıldı :)
Adını bilmeden şahit olmuşuz demek ki...
Bir de Wiki'de bu maddeye (http://en.wikipedia.org/wiki/Sporadic_E_propagation) baktığımda bir ayrıntı daha hatırladım:
O zamanlar Kırklareli'de alınan TV yayını düşey polarizasyonlu idi. Bilmiyorum başka bir örneği var mıdır. Ters polarizasyonda o mesafeden alış söz konusu olamayacağına göre, demek ki yansımadan dolayı polarizayon da dönmüş :)

Bu arada bilgiler için teşekkürler.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #11 : 28 Ocak 2013, 12:19:16 »
Ahmet Mete bey,
Radyo amatörlerinin anteni, ekmek su gibi. Olmazsa insanın psikolojisi bozluyor. Bir arkadaşımız komşuları ile bu konuyu tartışırken onlara " anten olmadan yaşayamam" demiş ve onlarda kabul etmişler. Sizi çok iyi anlıyoruz. İnşallah sorunları çözer çatıya bir anten kurarsınız.

Arkadaşlar. Evet VHF iyonosferden yansımaz diye biliyoruz. 1970 li yıllarda Ankarada yaşıyoruz,   babam Almanyadan "Nordmende" marka çok mükemmel bir radyo getirmişti ve FM bandı vardı. Ankarada birtek TRT3 FM yayını yapardı. Yani kanallar bomboştu. Ancak her Temmuz ve Ağustos aylarının taplam 10-15 günü Alman FM istasyonlarının tamamı genellikle 12-14 saatleri arasında bizim tabirimizle 5/9+40 şiddetinde ve en az 40 istasyon mükemmel netlikte duyulurdu.
Geçen yaz otomobilimle seyahatim esnasında yerli istasyonları bastıran bir Alman istasyonuna kısa sürelide olsa rastlamıştım...73..

Çevrimdışı TB2PWX

« Yanıtla #12 : 28 Ocak 2013, 13:05:11 »
İnternetten okuduklarıma göre bu olaydan faydalanarak insanlar degil VHF, UHF'de bile DX - QSO yapıyorlarmış. Ama çok nadir olaylar anlaşıldığı kadarı ile.
Ayrıca okuldan hatırladığım kadarı ile "atmosferden geçmesi garanti" olan frekans, 9 GHZ ve üstü idi. Yani çok olağanüstü durumlarda 5 Ghz'in dahi atmosferden çıkamaması teknik olarak mümkün. Bu yüzden profesyonel uydular, 10 GHZ ve üstünde yayın yapıyorlar.
Amatör uyduların frekansları daha düşük olduğundan ancak çok dik açılarda duyabiliyoruz sanırım.

Çevrimdışı TA5MT

TA Callbook kaydı

Ümit Duran Geçili
    ADANA
  • OM/YL
  • BİN BİLSENDE BİR BİLENE DANIŞ.
« Yanıtla #13 : 28 Ocak 2013, 17:08:29 »
Bravo vallaha cokgüzel bir başarı tebrikler calışmalarınız da başarılar dilerim 73 ler

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #14 : 02 Şubat 2013, 21:29:10 »
İyi dileklerini sunan tüm amatör arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Bu işin sırrı aslında yeni aldığım anten tunerde yatıyor, o tuner ile ilgili kısa bir inceleme yazısı hazırladım, şu başlıkta bulabilirsiniz:
http://www.telsizciler.org/index.php/topic,26293.0.html
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #15 : 02 Şubat 2013, 23:52:06 »
Güle güle kullanın çok güzel bir cihaz.73..

Çevrimdışı TA3E

« Yanıtla #16 : 16 Şubat 2013, 18:54:28 »
Merhaba Ahmet bey.

Sizi tebrik ederim o heyecanı yaşamak çok güzel.

anten sorunu çözülene kadar havalar biraz ısınınca portatif bir istasyon kurup içinizdeki heyecanı artarak yaşamanızı dilerim.

İzmir'den selamlar

Alirıza ÖZSARAN - TA3EL
Alirıza ÖZSARAN - TA3E (TA3EL) - 555 025 16 77 
Küçük şahsiyetler; kişilerle uğraşır.
Vasat şahsiyetler; olaylarla uğraşır.
Büyük şahsiyetler; Fikirlerle uğraşır.

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #17 : 17 Şubat 2013, 22:46:27 »
Çok teşekkür ederim sağolun varolun.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND