Gönderen Konu: Şok Balun Çalışması  (Okunma sayısı 7447 defa)

Çevrimdışı TA6A

Şok Balun Çalışması
« : 09 Aralık 2012, 12:56:16 »
Merhaba arkadaşlar.

Bu haftasonu ugly (çirkin) balun çalışması yaptım. İnternette bolca devre şeması mevcuti genelde hava karkas yanyana sarınlardan oluşan bir balun. Turunun ve çapının hassas bir önemi yok ama kullanılan kablo boyu önemli. 1.8 - 30 MHz arasında 5.48 ila 6.4 metre koaksial kablo kullanılması önerilmiş. Ben 5.84 metre RG-58 kabloyu tercih ettim, nedeni hem 200 watt'ın üzerinde güce gerek duymamam hemde boyut ve ağırlığının mümkün olduğunca az olmasıydı.

Tanıyan arkadaşlarım bilirler, gerek sağlamlık gerekse estetik konusunda oldukça titizimdir. Yaptığım herhangi bir şeyin uzun süre bakım gerektirmeden her koşulda çalışması, beni kötü hava koşullarında damlarda süründürmemesi için epey kafa patlatırım. Bu sadece pasif devre gereçlerinde değil elektrik ve elektornik donanımında da böyledir.

Yapı marketleri sağolsunlar, beni sanayide dolaşmaktan, tornacılara ricada bulunmaktan, plastik malzeme satan yerleri dolaşmaktan bir ölçüde kurtardılar. Bu çalışmamda da 110 mm çapında atık su borusu ek malzemelerinden yararlandım. Sonuçta ortaya çıkan şey yabancıların dediği gibi pekte "ugly" olmadı, şirin oldu desek daha doğru :)

110 luk bir boruyu gerektiği uzunlukta kestikten sonra çapını düşürmek için boylamasına kestim ve yaklaşık 100 mm çapa indirdim, böylece RG-58 kabloyu üzerine doladığımda dış çapı boruları birbirine eklemekte kullanılan parçanın içine sıkı sıkıya girdi. 5.84 metrelik kablo yanyana sıkı sarımla 16 tur tuttu.

Çalışmamı resimlerle anlatmaya çalışayım, sorunuz olursa cevaplarım.

Sağlıcakla kalın.

Zoru başarırız, imkânsız biraz zaman alır.

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: Şok Balun Çalışması
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2012, 14:47:33 »
Tebrikler. Hiç bu kadar sağlam yapılanını görmemiştim :)
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2012, 15:28:20 »
Simavi bey tebrikler el parmakları sağlam kaldı'mı ? Aydından 73
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA2KW

« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2012, 15:35:07 »
elinize sağlık, süper olmuş :) askeriye malı gibi :)

73
TC Yalova TEKNO Merkez. CH 27.915 USB

Çevrimdışı TA6A

« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2012, 15:45:44 »
Yorumlarınıza teşekkür ederim. Parmağın başına gelmeyen kalmadı, tam yara kapanmaya yüz tutmuştu bugün eğe yaparken körün taşı gibi eğe tam yaranın üzerine kaydı ve yarayı tekrar açtı. Neyse olur böyle şeyler :)

Şimdi bacanağın yanındayım, yeni bir projem var onun hesaplamalarını yapıyoruz. 3 veya 4 band yatay Quad anten düşünüyorum. Bunu yıllar önce dikey yapmıştım ama ilk kışta parçalanmıştı. Bu sefer yatay deneyip, alüminyum boom kullanmayı planlıyorum.

73 de TA6A
Zoru başarırız, imkânsız biraz zaman alır.