Gönderen Konu: qrp portable anten  (Okunma sayısı 13742 defa)

Çevrimdışı TA4F

qrp portable anten
« : 31 Ağustos 2012, 00:18:30 »
merhaba selamlar
yeni yaptığım portable anteni beğeninize sunmak istedim. bilerek bobinin Q değerini yüksek tutmak için loading coil i geniş tuttum. bobinin üstüne ayar için bir bilezik geleçek. Eleştirisi yada konu hakkında pratiği olan arkadaşlar varsa paylaşımda bulunmayı çok isterim. şimdiden herkese güzel havalarda bol qso lu qrp li günler diliyorum. antende kullanılan teleskopik mfj firmasının mfj1979 ürünüdür diğer bütün aksam elde yapılmıştır.

Çevrimdışı TA3GO

Ynt: qrp portable anten
« Yanıtla #1 : 31 Ağustos 2012, 11:02:07 »
Selam Mert,
Tebrikler !

Yerde çalışmak üzere mi tasarladın yoksa bir tripodun üstüne yerleştirerek
mi kullanmayı planlıyorsun ?
Derlin malzemenin yere basan kısmı nasıl ?

İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #2 : 31 Ağustos 2012, 11:41:51 »
merhaba.
güzel bir çalışma olmuş. amatörlük adına kutlarım.
yapım ölçülerinide verirseniz deneyecek arkadaşlara yardımcı olur diye düşünüyorum.
kolay gelsin.
73

Çevrimdışı TA4F

« Yanıtla #3 : 31 Ağustos 2012, 12:42:07 »
Merhaba selamlar  malzeme derlin değil kestamit daha sert olduğu söylendi. bobinin altındaki ayakların bağlandığı kısımı ayrılıyor ayrı bir parca ile araba için yada tripot icin bağlantı yapılabilir. ben anteni yürüyüşlerde kullanımda fazla tefaruatlı vede ağır olmaması için tripotlu düşünmedim yerde çalıştırmayı düşünüyorum fakat galiba ozamanda counterpoise yapmak gerekecek artık olduğu kadar :-) ayakların bağlandığı parcanın tam merkezden alt tarafında 90 derece 60cm uzunluğunda birde saplaması var rüzgarda oynamaması için. birde bobinin üzerinde ayar plate olacak gün içinde onuda tamamlarsam resmini koyarım.  antenin torna aşaması biraz spontane gelişti benim cıkardığım ölçülendirme tornacıyla çalışma aşamasında tamamen yalan oldu :-) anteni çalıştırıp pratik sonuçları alınca şemayı ona göre şekillendirip mutlaka burada yayınlayacağım. 73's

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #4 : 31 Ağustos 2012, 13:44:12 »
Tekrar merhaba,
Kestamit denen malzemeyi ilk defa duydum.. birkaç projede kullandığım derline benzettim görür görmez...
yerde kullanım için yere çakılacak saplama çok güzel fikir !

Görüşmek üzere.

İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #5 : 31 Ağustos 2012, 14:32:49 »
Can,
Selamlar,
Kestamid malzemesini ben eski is yerimde cok kullandim,
delrinden daha dayanikli bir malzemedir.
hala atiklarindan faydalaniyorum.
genellikle acik sari renkli olur Kestamid burada sanki delrin gibi beyaz gordum.
her ne ise, Arkadas iyi is cikartmis... Ayrica alttaki radyaller zaten counterpoise gorevini usteniyor. ama islevselligi banda gore degiskenlik gosterir sanirim.
selam ve sevgilerimle
yasar gocet
TA3D/VU

Çevrimdışı TA4F

« Yanıtla #6 : 31 Ağustos 2012, 15:15:26 »
Yaşar hocam merhaba bende kestamit i sarı renkde biliyordum fakat bu beyazıymış. alttaki radyaller tamamen destek amaçlı anten şasesiyle bir bağlantıları yok. anten toprağa çok yakın olacağından vede toprak dirençinin yüksekliğinden kapasite görevi göreçektir zemin, verim bu haliyle düşük olacaktır sanırım counterpoise ile paterni düzeltmek gerekir diye düşünüyorum. zaten bu tür toprağa çok yakın groundplane anten çalıştıranlar çeyrek dalga boyunda çokca counterpoise kullanıp (20 den fazla) bu patern kaybını düşürmeye çalışıyorlar. fakat benim gibi anteni yanında taşıyacaklar vede dağda bayırda kullanacaklar için counterpoise kullanışsız olacaktır. 73's

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #7 : 31 Ağustos 2012, 21:43:31 »
Hayırlı olsun MERT iyi qso'lar dilerim.73
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4RA

« Yanıtla #8 : 31 Ağustos 2012, 23:34:46 »
Mert yeni antenini güle güle kullan. El emeği göz nuru başka oluyor tabi , selamlar.
R. Arda BAYIRLI

AYDIN-MERKEZ
KM37VU
37° 50' 51'' K
27° 49' 16'' D
Eski çağrı işaretim TB4COL

Çevrimdışı TA0E

« Yanıtla #9 : 03 Eylül 2012, 18:04:38 »
Mert Bey ellerinize sağlık aynı türde bir projede ben gerçekleştirdim. Bobin üzerini zımpara yapmayı unutmuşum hatalar alıyordum en sonunda cilasını yüzeysel olarak yapınca sorun ortadan kalktı.

Yüzeysel zımparayı tornada bir tahtaya tutturduğum zımpara sayesinde bobin dönerken sürterek hallettim

iyi çalışmalar

73

Çevrimiçi TA3EN

« Yanıtla #10 : 03 Eylül 2012, 19:44:32 »
          Mert kardeşim,

Sizin çalışmalarınızı buralarda göremiyorduk.Bundan sonra sık sık de görelim. Saha çalışmalarında bir anten tabiki şart bu  o eksiği kapatacaktır. Geçende ben de mobilde kullanmak için eski bir cb antenini 7MHz ye modifiye ettim. Bobin sarma alanları az olduğundan ince bobin sarmak zorunda kaldım. 80W da deneyince ısınan bobinin değerleri değişiyor ve swr frekansı hemen kayıyor. Ama qrp lerde kullanılabilir.
     Kolay gelsin 73 LER....            TA3EN   www.ta3en.com                  Hüseyin KARAGÖZ

Çevrimdışı TA4F

« Yanıtla #11 : 04 Eylül 2012, 14:49:54 »
Mustafa bey merhaba emayeyi kaldırmak için devri ayarlana bilen el drill i kullandım hazır zımpara takılı uçu vardı.

Hüseyin hocam merhaba projelendirdiklerimi fotoğraflandırıp forumda yayınlamayı üşengeçliğimden yapamıyordum. fakat bu proje yapım olarak hoşuma gittiğinden yayınlamak istedim, umarım bu kötü huyumu yenerim :)  fakat sizin forumda yayınladıklarınızı büyük bir zevkle okuyorum yaptığınız projelerden ötürü sizi çok kutlarım. evet bobin telinin çapı ve üzerine sarılan karkasın capı bobinin Q değeri bakımından cok önemli, Q değeri antenin verimli çalışması için cok önemli. özellikle belirttiğiniz gibi tel çapının çıkış güçü açısındanda önemide büyük. bu antende 2.5mm lik tel çapı kullandım sanırım biraz kalın oldu ama istediğim endüktans ve Q değerini ançak öyle alabiliryordum. bu haliyle qrp portable kullanım için biraz ağır oldu ama QRO da kullanılabileçek bir anten ortaya çıktı :)

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #12 : 19 Kasım 2012, 23:53:56 »
Merhaba,
Anteni kullanmış olmalısınız, sonucu öğrenmek isterim.
Merakım biraz da kuplaj be bağlantı elamanı olarak kullanılan bakır levhalardan kaynaklanıyor.Bunlar anten bobinine manyetik kuplajla bağlı tek turluk,  ucu kısa devre olan bobin gibi duruyorlar ve anten bobinini önemli ölçüde sönümlemeleri lazım.
Antenden iyi sonuç alamazsanız nedenin bu parçalar olması olasılığı oldukça büyük...

Çevrimdışı TA4F

« Yanıtla #13 : 14 Ocak 2013, 17:33:34 »
Merhaba selamlar iletinize geç cevap verdiğim için özür dilerim. Anteni değişik yerlerde ve cihazlarla denedik. Öncelikle bakır levha kuplaj ile alakalı değil tamamen topraklamayı yaymak için kullanılıyor so239 un çanlısı bobinin alt uçuna ve bobin tur seçme aparatına bağlı, bobinin üst ucuda whip teleskopik antene bağlı. anten ıslak zeminlerde ve toprak direncinin düşük olduğu mekanlarda çok güzel çalışmakta 40m bandında 5watt ile abd ile ssb qso larım oldu. ground loss denen olayı en aza indirmek için antenin altına 3 ile 5 metre kare arasında kafes teli yada aluminize kumaş seriyorum, performans çok artıyor. biraz işlerimi azaltabilirsem daha kompak ve stabil bir sisem tasarladım onu deneyeceğim. fotoğrafları mutlaka yayınlarım.
73's