Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

İŞTE BU DA YERLİ HF ANALİZER ! *** TA3EN***

(1/4) > >>

TA3EN:
       Kıymetli Radyo Amatörü Arkadaşlarım,
       Bir kaç haftadan beri "Anten Analizer" için  bilgi toplama ve değerlendirme safhasından sonra bir kaç gün önce yap-
mayı başardık. Yapmış olduğumuz bu devre MFJ207, 249 ve 259 modellerinin karışımı diyebi-
lirim.
          Bu şemalarda frekans metre devresi yer almadı. Bunun için ise daha önceden yapmış olduğum  frekans metre dev-
resini kullandım. İyi çalışıyor. Evdeki kısa dipol antenimi bağladığım. Antenin frekansı 7.050mHz. Anten analizer de ise
7.000 MHz'e gelince swr'nin  minimuma indiğini gördüm.7.000- 7.100MHz arasında swr minimum görünüyor. Bu da 
Anten analizeri swr'yi  geniş bir yelpazede 1:1 olarak okuduğunu gösteriyor. Bunun sebebinin antene gönderilen (RF)
sinyalinin çok düşük olmasında gördüm.  LCD'den yani devrenin frekans metresinden tun edilen frekansı sürekli olarak okuyabiliyorsunuz. Bizim analizerde sadece frekansı okuyabiliyoruz.Diğer dijital analizerlerde olduğu gibi LCD'de fre-
kansı, swr'yi ve anten empedansını okumak mümkün değil. Neden? Çünkü;yazılım ona uygun değil. İki adet mikro ampermetre yardımıyla ile swr ve anten empedansını okuyabiliyoruz.
      Ayrıca bu çalışmayla ilgili tavsiyeleriniz olursa ta3enkaragoz@hotmail.com adresime gönderirseniz çok mem- nun olurum.Yapacak olan arkadaşlarıma teknik destek verebilirim.

73'LER..                               Hüseyin KARAGÖZ  -  TA3EN    GSM: 0.505.8274246

TA3EN:
    Bu şemalardan biri. İki şemadan yararlanarak bu projeyi gerçekleştirdik.
    Çizimi de tamamen kendim tasarladım. İşin kötü tarafı bu çizimi "paint" te yaptım. İşin zorluğunu takdir edersiniz.

TA3EN:
imalât esnasında görülüyor.

TA3EN:
        Bu projeye bir de yeni bir özellik ekledik. Komitatörün birinci konumunda "frekans counter" özelliğini kullanabiliyorsunuz. Kasanın üstündeki bnc konnektörle giriş yaparak  bu fonksiyonu kullanabilirsiniz. Ya da bir anten kullanrak ta ölçüm yapabilirsiniz.

TA4SO:
Hüseyin Bey elinize sağlık, yine çok güzel bir çalışma olmuş.

Saygılar, 73.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git