Gönderen Konu: DUAL FREKANS METRE PROJEM - TA3EN  (Okunma sayısı 19068 defa)

Çevrimdışı TA3EN

DUAL FREKANS METRE PROJEM - TA3EN
« : 14 Ağustos 2009, 18:38:42 »
 BU ÇALIŞMAYLA NEYİ HEDEFLEDİM ?
         Frekans metrelerde sol taraftaki normal frekans sayıcı. Bunu rf devrelerinde vb. yerlerde kullanıyo
ruz zaten. Bu frekans metre atölyemin vazgeçilmez aleti konumunda. Peki qrp frekans metresine gerek vardı? Bir çok arkadaşın son zamanlarda qrp'yle uğraştığı gibi biz de uğraşıyoruz. Bu amaçla masamda ça-
lışırken qrp'deki frekansı direk olarak okuyamıyordum. Ancak ara frekansı veya osilatör frekansını okuyabi-
liyordum. Bunun için qrp'ye uzun zaman önce yapmış olduğum frekans metreye ihtiyacım oluyordu.Qrp'yi açıp onun uçlarına bağlamam gerekiyordu. Bu da çok zahmetli oluyordu. Bu durumdan kurtulmak için birle-
şik bir cihaz yapmaya karar verdik.
        Ayrıca yapmış olduğumuz bu qrp frekans metresinin çeşitli güzel özellikleri var. VFO-IF , VFO+IF,IF-VFO,IF+VFO gibi.Yani sizin yerinize ara frekansı vfo ile toplayıp çıkarıyor veya tersini yapıp sizin LCD'nize sunuyor.Daha önemli özelliği ise gireceğiniz değerleri 000.000.00 şeklinde girerseniz bu defa diğer frekans
metre gibi çalışıp devredeki okuduğu frekansı direkt olarak okuyor. Yalnız frekans metrenin ucu bir yere bağlanmazsa Freq:.......ya- zıp rakam kısmını boş bırakıyor. Bu frekans metreyi "ik3oil" yapmış.Devrelerin PIC programlarını frekans metre, s.metre ve frekans metre projelerini tıklayarak alabilirsiniz..İsteyenlere mail ile atarak yardımcı olabilirim.
        Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.       
                                                                     TA3EN - Hüseyin KARAGÖZ

Çevrimdışı TA3EN

Ynt: DUAL FREKANS METRE PROJEM - TA3EN
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2009, 18:44:43 »
Montajına devam ederken kısım kısım çalıştırıldı.

Çevrimdışı TA3EN

DUAL FREKANS METRE PROJEM - TA3EN
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2009, 18:56:20 »
Adım adım son aşamaya gelindi.En son iki frekans metre de kalibre edildi. Frekanslarının doğruluğuna güvendiğiniz bir cihazınızın tx'iyle Frekans countr trimerden ayarlanır.Qrp'nin frekansı da 4MHz kr.talinin ayaklarındaki kondansatör çıkarılır timer takılır.girişine de bir anten takılır.Gönderilen tx ile ayar yapıldıktan  sonra da testler yapıldı.Qrp ile çalışma yaparken çok ama çok işime yaradı.

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2009, 22:00:49 »
Hüseyin hocam her zamanki gibi harika bir çalışma olmuş.Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.73s

Çevrimdışı TA1AJ

« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2009, 00:06:05 »
Eline sağlık Hüseyin Hoca, Renkli Amatörsünüz, tebrikler, devam lütfen.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #5 : 17 Ağustos 2009, 16:33:35 »
Yorum yazanlara çok teşekkür ederim.Bir şeyler yapmaya uğraşıyoruz işte.Takdir arkadaşların.
73 ler..........

Çevrimdışı TA8MS

« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2009, 14:24:35 »
elinize sağlık çok güzel olmuş: ben ve diğer arkadaşların da yapması için şema,baskılı devre şeması,hex ,asm,bas dosyası gibi döküman varmı veya başka bir yerde yayınladıysanız ben göremedim yayınlayabilirseniz sevinirim73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #7 : 11 Eylül 2009, 00:58:37 »
mail adresinizi verin göndereyim.
Ayrıca www.ta3en.com adresimde herşeyi var.yine de yardımcı olurum.
73 ler.

Çevrimdışı TA2AHI

« Yanıtla #8 : 17 Ekim 2010, 00:32:45 »
Gerçekten bravo ,tebrikler.

Çevrimdışı TA8MS

« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2010, 23:32:32 »
işlerden bir boş zaman bulsam da yapsam bazan çok ihtiyaç duyuyorum hakkınızı helal edin siteye ancak bakabildim selamlar..

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #10 : 20 Ekim 2010, 16:55:15 »
Teşekkürler arkadaşlar.Yapmak isteyen amatör arkadaşlarıma bir faydamız olursa ne mutlu bizlere !!