Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

ESKİ OHMMETREDEN MODİFİYE SWR - WATT METRE

<< < (2/4) > >>

TA5FW:
Bundan iyisi şekerpare kayısı. hi hi hi.
Ellerine sağlık güzel bir performans.

TB2CCC:
İnan gönülden tebrik ederim seni kardeşim.O 1950-60 yıllarda bir rezistansı bile bulamadığımız yıllarda bizlerde böyle elimizdeki alet ve malzemeleri değerlendirirdik.Yeni gelişen teknolojilerin yanında gerçi bunlar çok ilkel kalıyor ama inan hala A sınıfı olan ve OHM kanunundan haberi olmayan en basit hesaplamaları yapamıyanlarımız var içimizde.Amatörlük artık "Sesini duydum bir selam vereyim dedim" ve kaç gittin kaç geldin olayından ileri gitmiyor.Bu hobiye gönül verenler ise bir elin on parmağını geçmiyor maalesef.
                 İnanın içimizde öyle cevherler var ki.Neden bir RUS.bir Japon bir Danimarkalı gibi basit yazılımları yapamıyalım.Doğru veya yanlış bugün medyaya yansıyan bir haber,"Türk hackerler ABD savunma bakanlığı sitelerine girdiler."Böyle mi tanınmak istiyoruz bizler dünyada.

Bu güzel hobiyi artık telefondan tasarruf etmek için,geyik muhabbeti olayı olmaktan kurtaralım.

Seni tekrar tebrik ediyorum kardeşim.Çalışmalarında başarılar dilerim.Sevgi ile kal. 73

TA5DC:
Mehmet hocam elinize sağlık.Mukemmel bir çalışma olmuş.Başarılarınızın devamını dilerim.Paylaşım içinde çok teşekkurler.73s

TB9COP:

--- Alıntı yapılan: TB5X - 29 Mayıs 2009, 00:14:02 ---KALİBRASYONUNU YAPARKEN ORJİNAL SWR METRE İLE BENİM YAPTIĞIMI SWR METREYİ CİHAZA SERİ  BAĞLADIM.. HER İKİSİNDE DE AYNI WATT OKUNACAK ŞEKİLDE İÇİNDEKİ POTTAN AYAR YAPTIM.. CİHAZIM WATT BASTIĞI ZAMAN HER İKİ SWR METRE DE AYNI WATI GÖSTERDİĞİ POZİSONDA BIRAKTIM.. AYNI AYARI GİDEN VE DÖNEN WATT İÇİN AYRI AYRI YAPTIM.. KADRANI İSE PHOTO SHOP İLE BİLGİSAYARDA  HAZIRLADIM..

--- Alıntı sonu ---

Merhabalar;

Bu Çalışmanız İçin Emeğinize Sağlık!
Ama Bu Çalışma Biçiminizin Ciddi Sakıncalı Taraflarına Dair Bazı Düşüncelerim Olduğunu Belirteyim.Kalibrasyonu Yapma Biçiminiz?Bir Radyo Amatörü Ürettiği Bir Cihazı Kalibre Edebilmek İçin Başka Bir Cihazı mı Kıstas Alacaktır?
 Analog Bir Ölçü Aleti, Biraz Kaba Bir Yaklaşımla Sonuçta Bir Elektrik Motorudur Ve Minik Spiral Bir Bir Zemberekle Ölçüm Amacına Yönelik Olarak Dönüşü Kısıtlandırılmıştır.
Sormak İstediğim Şey Şu: Kalibrasyon İçin Birini Ötekine Ölçüt Kabul Ettiğiniz Sapma Yaklaşımının Mantıklı Olabilmesi İçin, Skala Miline Bağlı Her İki Ayrı Motorun dirençleri Birbirine Eşit Olmalıdır ki Bundan Nasıl Emin Oldunuz?

Bilemiyorum Ama Bu Kalibrasyon Çalşması Biraz Kara Düzen Gibi Geldi Bana..

Sanıyorum Mesela Bu Siteyi Biliyorsunuzdur!

http://epic.mcmaster.ca/~elmer101/rfpower/rfpower.html

TA8A:
Yaptığı SWR metresini kalibre eden arkadaşımız, SWR metreye taktığı mikroampermetreyi kalibre etmemiştir. Yapıp bitirdiği SWR metreyi komple sistem olarak kalibre etmiştir. Bu durumda ölçü aletlerinin içindeki mekanik sistemin aynı olmasına gerek yoktur diye düşünüyorum.

Arkadaşın yaptığı sistemin (içindeki ölçü aletinin değil) farklı kalibre yöntemlerini ya da kendi yaptığınız SWR metrenizi nasıl kalibre ettiğinizi yazabilirseniz arkadaşımıza yardımcı olursunuz.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git