Gönderen Konu: ESKİ OHMMETREDEN MODİFİYE SWR - WATT METRE  (Okunma sayısı 32479 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

ESKİ OHMMETREDEN MODİFİYE SWR - WATT METRE
« : 28 Mayıs 2009, 23:56:19 »
Elimde bulunan eski bir Ohm metreden, Avair SWR-WATT metre örnek alınarak yaptığım ve oldukça iyi performans aldığım çalışmayı sizlerle paylaşmak istetim.. Orjinali kadar iyi çalışıyor..

TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TB5X_SK

Ynt: ESKİ OHMMETREDEN MODİFİYE SWR - WATT METRE
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2009, 00:00:13 »

VE BİTMİŞ KULLANIMA HAZIR SON HALİ

TB5X

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2009, 00:14:02 »
KALİBRASYONUNU YAPARKEN ORJİNAL SWR METRE İLE BENİM YAPTIĞIMI SWR METREYİ CİHAZA SERİ  BAĞLADIM.. HER İKİSİNDE DE AYNI WATT OKUNACAK ŞEKİLDE İÇİNDEKİ POTTAN AYAR YAPTIM.. CİHAZIM WATT BASTIĞI ZAMAN HER İKİ SWR METRE DE AYNI WATI GÖSTERDİĞİ POZİSONDA BIRAKTIM.. AYNI AYARI GİDEN VE DÖNEN WATT İÇİN AYRI AYRI YAPTIM.. KADRANI İSE PHOTO SHOP İLE BİLGİSAYARDA  HAZIRLADIM..
TB5X

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2009, 01:00:28 »
Hocam elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş çalışmalarınızı yakından takip ediyorum kolay gelsin iyi çalışmalar   aydından 73 ler
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3EN

"MERHABALAR MEHMET BEY !"
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2009, 16:54:15 »
Çalışmanız bir harika olmuş.İşçilik ve dizayn çok güzel.Ellerine sağlık.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA5FW

« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2009, 17:57:40 »
Bundan iyisi şekerpare kayısı. hi hi hi.
Ellerine sağlık güzel bir performans.
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TB2CCC

« Yanıtla #6 : 30 Mayıs 2009, 19:17:14 »
İnan gönülden tebrik ederim seni kardeşim.O 1950-60 yıllarda bir rezistansı bile bulamadığımız yıllarda bizlerde böyle elimizdeki alet ve malzemeleri değerlendirirdik.Yeni gelişen teknolojilerin yanında gerçi bunlar çok ilkel kalıyor ama inan hala A sınıfı olan ve OHM kanunundan haberi olmayan en basit hesaplamaları yapamıyanlarımız var içimizde.Amatörlük artık "Sesini duydum bir selam vereyim dedim" ve kaç gittin kaç geldin olayından ileri gitmiyor.Bu hobiye gönül verenler ise bir elin on parmağını geçmiyor maalesef.
                 İnanın içimizde öyle cevherler var ki.Neden bir RUS.bir Japon bir Danimarkalı gibi basit yazılımları yapamıyalım.Doğru veya yanlış bugün medyaya yansıyan bir haber,"Türk hackerler ABD savunma bakanlığı sitelerine girdiler."Böyle mi tanınmak istiyoruz bizler dünyada.

Bu güzel hobiyi artık telefondan tasarruf etmek için,geyik muhabbeti olayı olmaktan kurtaralım.

Seni tekrar tebrik ediyorum kardeşim.Çalışmalarında başarılar dilerim.Sevgi ile kal. 73
"I know what is to be young
But you don’t know what is to be old! !"
      Stay with love.....(Sevgi ile kalın) ©

NOT:Çağrı işareti içermeyen MSN listesine ekleme taleplerinde, MSN adres bilgisi PM yada mail ile bildirilmeyenler reddedilecektir.

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #7 : 30 Mayıs 2009, 22:42:26 »
Mehmet hocam elinize sağlık.Mukemmel bir çalışma olmuş.Başarılarınızın devamını dilerim.Paylaşım içinde çok teşekkurler.73s

Çevrimdışı TB9COP

« Yanıtla #8 : 23 Ekim 2009, 17:09:17 »
KALİBRASYONUNU YAPARKEN ORJİNAL SWR METRE İLE BENİM YAPTIĞIMI SWR METREYİ CİHAZA SERİ  BAĞLADIM.. HER İKİSİNDE DE AYNI WATT OKUNACAK ŞEKİLDE İÇİNDEKİ POTTAN AYAR YAPTIM.. CİHAZIM WATT BASTIĞI ZAMAN HER İKİ SWR METRE DE AYNI WATI GÖSTERDİĞİ POZİSONDA BIRAKTIM.. AYNI AYARI GİDEN VE DÖNEN WATT İÇİN AYRI AYRI YAPTIM.. KADRANI İSE PHOTO SHOP İLE BİLGİSAYARDA  HAZIRLADIM..

Merhabalar;

Bu Çalışmanız İçin Emeğinize Sağlık!
Ama Bu Çalışma Biçiminizin Ciddi Sakıncalı Taraflarına Dair Bazı Düşüncelerim Olduğunu Belirteyim.Kalibrasyonu Yapma Biçiminiz?Bir Radyo Amatörü Ürettiği Bir Cihazı Kalibre Edebilmek İçin Başka Bir Cihazı mı Kıstas Alacaktır?
 Analog Bir Ölçü Aleti, Biraz Kaba Bir Yaklaşımla Sonuçta Bir Elektrik Motorudur Ve Minik Spiral Bir Bir Zemberekle Ölçüm Amacına Yönelik Olarak Dönüşü Kısıtlandırılmıştır.
Sormak İstediğim Şey Şu: Kalibrasyon İçin Birini Ötekine Ölçüt Kabul Ettiğiniz Sapma Yaklaşımının Mantıklı Olabilmesi İçin, Skala Miline Bağlı Her İki Ayrı Motorun dirençleri Birbirine Eşit Olmalıdır ki Bundan Nasıl Emin Oldunuz?

Bilemiyorum Ama Bu Kalibrasyon Çalşması Biraz Kara Düzen Gibi Geldi Bana..

Sanıyorum Mesela Bu Siteyi Biliyorsunuzdur!

http://epic.mcmaster.ca/~elmer101/rfpower/rfpower.html

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #9 : 23 Ekim 2009, 17:32:17 »
Yaptığı SWR metresini kalibre eden arkadaşımız, SWR metreye taktığı mikroampermetreyi kalibre etmemiştir. Yapıp bitirdiği SWR metreyi komple sistem olarak kalibre etmiştir. Bu durumda ölçü aletlerinin içindeki mekanik sistemin aynı olmasına gerek yoktur diye düşünüyorum.

Arkadaşın yaptığı sistemin (içindeki ölçü aletinin değil) farklı kalibre yöntemlerini ya da kendi yaptığınız SWR metrenizi nasıl kalibre ettiğinizi yazabilirseniz arkadaşımıza yardımcı olursunuz.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA1MD

« Yanıtla #10 : 23 Ekim 2009, 17:39:19 »
Kalibrasyon olayı bana doğru gibi geldi. Swr metrenin çalışma prensibinde rf den küçük bir dc gerilim elde etme mantığı var. Bunuda trimpotlar yardımıyla sizin göstergenize göre ayarlıyorsunuz. örneğin orijinal cihazın ibresi 1v da tam sapıyorsa ve sizinki 0.8v da tam sapıyorsa devredeki gerilim bölücü direnç olarak çalışan trimpotları ona göre ayarlarsınız, mesela orjinal devrede 1/4 bölüyorsa sizinki 1/5 böler.
Sonuçta burada ibreyi değil cihazı bir bütün olarak kalibrasyona soktuğunuz için ayarı yapıldığında bir sorun olmuycaktır.

Çevrimdışı TA1MD

« Yanıtla #11 : 23 Ekim 2009, 17:42:30 »
Sayın TA8A' nın mesajını görmeden yazdığım için benzer mesajlar olmuş kusura bakmayın.

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #12 : 23 Ekim 2009, 18:07:19 »
Selamlar,

Çok önceleri benim yaptığım uygulamada da aynı kalibrasyon yöntemini kullanmıştım. Son yıllara kadar masamın bir tarafında durmakta idi. Çalışma karakteristiği orjinale  uymakta idi .Bununla beraber bir adette field strange meter yapmıştım . Bu aletide tavsiye ederim . Mutlaka yapın .
Bencede  el yapımı cihazı kalibre referansı olarak kullanmayacağımıza göre ideal olduğu düşüncesindeyim.
Benzer uygulama radio amateur handbook ta olması lazım . Ben bir arkadaşımın yardımı ile yapmıştım.
Ellerinize sağlık güzel olmuş . Yeni projeler üretmeye devam edin .
Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA5AGC

« Yanıtla #13 : 24 Ekim 2009, 21:14:09 »
Mehmet bey öncelikle elinize sağlık,

Ayar -kalibre- işlemini farklı güçlerde de yaptınızmı  ve aynı sapmayı farklı güçlerde de gördünüzmü ?

iyi çalışmalar.
73.
H.Gültekin Çakar.  TA5AGC

Çevrimdışı TB9COP

« Yanıtla #14 : 24 Ekim 2009, 21:48:03 »
Yaptığı SWR metresini kalibre eden arkadaşımız, SWR metreye taktığı mikroampermetreyi kalibre etmemiştir. Yapıp bitirdiği SWR metreyi komple sistem olarak kalibre etmiştir. Bu durumda ölçü aletlerinin içindeki mekanik sistemin aynı olmasına gerek yoktur diye düşünüyorum.

Arkadaşın yaptığı sistemin (içindeki ölçü aletinin değil) farklı kalibre yöntemlerini ya da kendi yaptığınız SWR metrenizi nasıl kalibre ettiğinizi yazabilirseniz arkadaşımıza yardımcı olursunuz.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Sayın Ekmekçi;
Bizim Ülkemizde Birisi Bir Şey Sorduğunda Genelde Başkalarını Sınamak İçin Maksatlı Soru Sorduğu Düşünülür.
Ben Daha İyisini Yaptım da Bu da Ne Oluyor Demek Emelinde Değilim. Ben Bir Kuşkumu Dile Getirdim. Sorduğum Soru Saçma da Olabilir. Hala da Aynı Soruyu Soruyorum. Soru Saçma İse Önce Bunun Neden Saçma Olduğu Teknik Olarak Ispat Etmeliyiz..
Arkadaşlar Bu Konuda Bir Şey Yazmadılar. Şimdi Elimizde İki Tane Analog Skala Var. Bunların İç Dirençleri Bayağı Farklı Olabilir. O Zamanda Bir Bakarız ki Bir Başkası Yapmış Ama Başarısız Olmuş Mesela.

Devreyi Daha Verimli Hale Getirmek İçin Yaptığımızı Sorgulamak Zorundayız.Bundan Kimse Alınmamalıdır.
Söz Gelimi Toroid Üzerine Sarılan Tur Sayısı Veya Tel Çapı Önemli midir? Diyelim 5 Tur Daha Fazla Sarılsaydı Ne Olurdu? Mesela Bu Wattmetre nin Frekans Kazancı Nedir? Neye Bağlıdır? Daha Alt Veya Daha Üst Frekanslarda Ölçüm Yapmak Neye Bağlıdır?

Ben Henüz Böyle Bir Wattmetre Yapmadım. Linkteki Gibi Basit Bir Diyod Devrem Var.. Dir çok Wattmetre Şeması İnceledirm.Bazı Şeyler Benim Gördüğüm Kadarıyla Tavsiye Edilmiyor. Bir Çok Devrede Bu Arkadaşın Yaptığı Gibi Toroidin İçinden Geçen Bakır Hat Yerine 50 Ohm luk Koaksiyel Kullanılıyor. Böyle Kaliteli Bir Çok Devrede Girişte Ayarlanabilir LC Devresi Ve RFS Kullanılıyor. Zetagi nin Bir Modifikasyonuna Rastladım. Orda da Orijinal Devredeki Bakır Yol Yerine Koaksiyel Hat Kullanmışlar.

Benim Kullandığım  Linkteki Devreye Benzer Basit Bir Şey. Ve Bir Skala Metreye  Bağlı Değil..Basit Bir Dijital Multimetrem Var. Ölçüm Yaptığımda Voltmetre Kademesini Açıp Uçlarına Bağlıyorum. Böylece Çok Hassas Ölçüm Yaptığımı Düşünüyorum.Verdiğim Linkteki Denklemle RF Voltajını Okuyor  Ve Watt Olarak Hesaplayabiliyorum.Gerekirse Yeniden Hesaplıyorum.

73

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #15 : 08 Mart 2011, 22:07:29 »
Selamlar;

Bu konuyu açalı epey zaman olmuş. Eski konuları karıştırırken gördüm. Bazı mesajlar da gözümden kaçmış tekrar okudum.

Öncelikle konunun devamına değerli fikirlerini belirten arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Öncelikle şunu belirteyim, bu aleti 1 yıldır kullanıyorum orjinal swr watt metredeki değerlerle aynı, birebir değerde ölçüm yapıyor.
Hem düşük hemde yüksek wattlarda denedim sonuç aynı.

Kalibrasyonum belki mantıklı gelmeyebilir ama inanın orjinal cihazda 40 watt görünen watt, benimkinde de 40 watt gösteriyor.
Aynı şekilde 100 watta kadar çeşitli kademelerde denedim ve bu eşitlik değişmedi.

Bu durum da, sanırım doğru ölçüm yaptığı anlamına geliyordur.

Yorum yazan arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum.. 73 ler...

TB5X

Çevrimdışı TA1AJ

« Yanıtla #16 : 08 Mart 2011, 23:02:13 »
Çok teşekkürler emeklerin paylaşımına.

Amatörün işi ne, işte yapacak bir sürü iş var, anten, pow. supp., swr/wattmeter , qrp trx,

qsl card, v.s. bunların home made olarak üretilmesi ve paylaşılması benim bu hobiyi daha çok sevmeme sebep oluyor.

73.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #17 : 10 Mart 2014, 08:57:39 »
Bu görüntüler bobinsiz toroid'siz SWR-Watt metre'ye bir örnek olur belki.
Bu cihaz İtalyan CTE International firmasının mobil cihazlar için minyatür ölçü aleti.

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #18 : 10 Mart 2014, 08:59:29 »
Resimler: