Gönderen Konu: Anten direği Çalışması  (Okunma sayısı 65799 defa)

Çevrimdışı TA6P

Anten direği Çalışması
« : 02 Mayıs 2009, 20:33:41 »
Bir çok amatör arkadaşım  benim gibi apartman sakinleri ile problemler  yaşamıştır.
Bunlardan en önemlisi çatıdaki kiremitlerin kırılacağı korkusu ve bunun sonucunda üst katlarda olabilecek akıntılardır.Başlangıçta teleskobik direkle antenlerimi en az dört amatör arkadaşım ile indirip kaldırabiliyordum.Takdir edersiniz ki bu kadar insanın  bir araya gelebilmesi de ayrı bir problemdir.Antenlerde olabilecek en ufak bozulma bana kabus gibi gelirdi.En sonun da apartman yöneticisi ile konuşup çatıdaki bir kolona  bir platform bağlayıp hiç çatıya basmadan bir merdiven yardımı ile platforma ulaşarak, bu platformdan yükselen direkle antenleri kullanmaya karar verdim.Bunun için profil ve kalın saç yardımı ile yapılan platformu 6 adet çelik dübel ve iki adet kalın saplama ile kolona tutturdum ve önce üç metrelik birinci direği sonrada  ikinci üç metrelik direği monte edip çelik tellerle gergilerini yaptım.En üstteki direğin ortasından iki bilya ile yataklanan  sistemin ucuna çift taraflı araba direksiyon mafsalı koyarak rotorun dönüşündeki balanssızlıkları giderdim.Ayrıca direklerin tepesine koyduğum bir makara yardımı ile delta loop veya bazoka gibi HF antenleri indirip kaldırmayı hedefliyorum.Burada en önemli unsur aselsan direk tabir edilen üçgen kesitli direkleri bulabilmekti.Onuda ankaradaki hurdalıktan komik rakamlara buldum ama direklerin parasının en az iki katı kargo ücreti ödedim(3 metrelik direk 27 kg.İsteyen amatör arkadaşlara adres verebilirim.)
                                Benimle aynı problemleri taşıyan amatör arkadaşlara  bir parçada yardımcı olabildi isem ne mutlu bana.İlerideki günlerde bu direkte kullanacağım antenlerin yapım aşamalarından da söz edeceğim.Herşeyin tüm amatör arkadaşların gönlünce olmasını dilerim.Ayrıca bu sistemin tasarlanmasında bana güzel fikirleri ile yol gösteren değerli kardeşim TA2IK Kadir beye Buradan sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Ali Zümrüt
            TA6P
   azumrut@hotmail.com
        05323868555
          SAMSUN

Çevrimdışı TA6P

Ynt: Anten direği Çalışması
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2009, 20:39:33 »
Konuya ait diğer resimler

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2009, 20:43:46 »
sonuçta antenler  takılabilecek duruma geldi

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2009, 20:51:03 »
HF yagi yapana kadar böyle kullanacağız

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2009, 21:56:37 »
Ali bey elinize meğinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.Hep hayalimizdeki sistemi kurmuşsunuz.Kazasız belasız iyi günlerde kullanın inşallah.Paylaşım içinde çok teşekkur ederim.73 s TA5DC Murat

Çevrimdışı TA5FW

« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2009, 23:59:12 »
Merhaba Ali bey,

Vallaha sizi Türkiyede örnek gösterilecek bir radyo amatörü olarak görüyorum. Hem maddi, hemde manevi olarak bir takım harcamalarda ve çalışmalarda bulunmaktan elinizi taşın altına sokmaktan çekinmemişsiniz. Gerçekten helal olsun....
İmkanları ve maddi durumları olduğu halde PC başında amatörlük yaptığını iddia eden arkadaşlara sizi örnek gösteriyorum.

Bir ara kiracı olarak oturduğum apartmanın çatı katına çıkan merdiven ve zemin benim sağlık durumuma uygun olmadığı için ancak değerli abim Ergun GÜNER TA2JE (TA5CB) ve TB5CIV İsmail Kısa çıkamadığım çatıya çıkarak antenlerimi benim için kurmuş ve taşınırkende sökmüşlerdi. Bu iyiliklerini asla unutamam. :) Bu yüzden bir radyo amatörü olarak çatıya çıkamamanın ne kadar kötü bir his olduğunu bende biliyorum.

Çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Lütfen kabul ediniz.
Selamlar.
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TA4A

« Yanıtla #6 : 03 Mayıs 2009, 00:29:13 »
Hocam elinize sağlık çok süper olmuş acaba bu kulenin maliyeti ne kadar oldu ?
Mehmet Raşid ÖĞÜNÇ
116 SD 019 - 116 VE 101 - 116 MU 055 - 116 FT 002
QTH: Isparta - KM57GS
0 505 586 7116
Yaesu FTDX101D - Hermes-Lite2 - M0PLK Deltaloop
Online Log : http://www.hrdlog.net/ViewLogbook.aspx?user=TA4A

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #7 : 03 Mayıs 2009, 09:46:36 »
Değerli amatör arkadaşlar,
Kulenin ana parçası olan iki adet 3er metre boyundaki direkler ankaradaki hurdalıktan ramazanın son günlerinde tanesi 25 er TL'den alınmıştır.Hurdalık sahasında bulunan kargo şirketine ise iki katı ücret ödedim.Ayrıca kulenin üzerine boru ilavesi için üçgen biçiminde yapılmış ve üzerine bağlantı için delikleri dahi açılmış olan oldukça etli malzemeden yapılan parçalar var.Bunlar bir kenarı 35cm civarında olup 5-6 kg gelen parçalar ki tanesi 5 TL idi.Plarformun malzemesinin büyük bir bölümü samsundaki hurdalıktan alınan hurda demirlerden yapılmıştır.Benim asıl belirtmek istediğim şu:Altı ay kadar bu kuleleri aramadığım yer kalmadı.Bulduğumda ise  büyük rakamlarla karşılaştım.Kuleleri bulduktan sonra görüştüğüm herkesle bunu paylaşıyorum.Kuleleri ivedik hurdalığından buldum.Ben aldığımda 50-60 kadar daha vardı.O site içinde ise  bir kargo şirketinin şubesi var.Almayı düşünen arkadaşlara bu  bilgi yeterli gelmezse bana ulaştıklarında detaylı bilgi verebilirim.Aldığım firmanın adresini ve telefonunu reklama girer kaygısı ile yazmadım:ayrıca adı geçen kuleler hurdalıkta oldukça gözönünde olan bu firmanın arka taraflarda bulunan açık deposundadır.Bu vesile ile tüm amatör arkadaşlara en derin selam ve saygılarımı sunarım.

Ali Zümrüt
                  TA6P
         azumrut@hotmail.com
             05323868555
                SAMSUN

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #8 : 03 Mayıs 2009, 12:21:29 »
Ali Bey,

BİTLİK kurallarında şöyle bir madde bulunmaktadır.

"5- Türkiye'deki ticari firmaların Radyo Amatörlerini ilgilendiren ilginç ürünlerini yayınlayabilirsiniz. Hatta bu firma kendi firmanız bile olabilir. Sitemizin amacı Radyo Amatörü'nün aradığı ürün ve cihaza kolay ulaşımını sağlamaktır."

Firmanın bilgilerini çekinmeden yayınlayabilirsiniz. Hatta bir harita ilave ederseniz çok iyi olur.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #9 : 03 Mayıs 2009, 12:41:03 »
Sevgili Bilal beyin açıklamaları için kendisine teşekkür ederim.Aselsan kuleleri Yörük Metal Madencilik Sanayii Ticaret LTD. ŞTİ. den aldım.Daha öncede belirttiğim gibi yerleri ivedikteki  hurdacılar sitesinde hemen girişte solda ilk dükkanlardan biri.Bana verdikleri kartvizitte Şu bilgiler mevcut: Hurdacılar sitesi (312)3964815 GSM 05414223479 ANKARA Adı geçen işletmenin giriş kapısının iki yanında bu direkler den iki tane konulmuş üzerlerinede çeşitli çapta makaralar asılı idi.Açık olan görünümdeki dükkanlarında uçak pervaneleri ve yakıt tüpleri dikkat çekici idi.Beni götürdükleri arka taraftaki depolarında enaz 50-60 civarı bu kulelerden mevcut idi.Site içerisinde camii yakınında aras kargonun şubesi bulunuyor(Açıklamak gereğini hissettim zira oradaki birçok işletme bile bunu bilmiyor.).Önce kulelerin tanesine 40 TL istedi sonra 25 TL  kulelere, 5 TL  ise bağlantı aparatlarında anlaştık.O zaman 5 kule ile 5 adet bağlantı aparatı(150 TL) aldım.Bunların Samsuna nakliyesi ise 250 TL tutmuştu.Sanırım bu açıklamalar arkadaşlara yeterince yardımcı olur.Herşeyin amatör arkadaşlarımın gönlünce olmasını temenni  ederim.Selam ve saygılarımla...

Ali Zümrüt
        TA6P
       SAMSUN

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #10 : 04 Mayıs 2009, 00:49:26 »
Ali Bey merhaba,
paylaşım için teşekkür ederim.
proje ile ilgili ayrıntılar gayet anlaşılır.
kule üzerine ne tip bir HF yagi düşünüyorsunuz?
birde,
kullandığınız rotorun marka/modeli nedir?

İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #11 : 04 Mayıs 2009, 09:24:24 »
Değerli Amatör Arkadaşım Şu an  SYRO marka bir rotor kullanmaktayım.Ancak bu tip rotorlar eskiden tek bir TV antenini çevirmek için kullanıldığından  benim bulunduğum konumda pek randımanlı değil.Burası deniz kenarı olup zaman zaman çok rüzgar olmakta.Bu nedenle bazı günler uyandığımızda  antenlerin yönünün değişmiş olduğunu görebiliyoruz.Bu nedenle en az bir yaesu 450 modeline ihtiyaç hissetmekteyim.HF de evin başka bir çephesinde olan 40 m deltaloop ve 20-40m bazoka anten kullanıyorum ama yagi  veya rotary dipol yapmayı düşünüyorum.Bu nedenle havaların açmasını bekledim malum bu gibi işler evin balkonunda çok zor.TA6U  nihat bey ile bir rotary dipol projesine başladık ancak henüz bitmedi.denemesi başarılı olunca onuda paylaşmayı düşünüyoruz .Geçen sene TA2IK kadir beyle HB33M modeli mini yagi ile uğraştık bazı bantlarda olumlu sonuçlar almamıza karşı tamamen bitmedi.Kendisi buraya gelince bitirebileceğiz sanırım.Bu çalışmanında sonucunu buradan paylaşırız kısmet olursa.Bu vesile ile size ve bölgenizdeki amatör arkadaşlara selamlarımı sunar herşeyin gönlüzüce olmasını temenni ederim.

Ali Zümrüt
                TA6P
             SAMSUN

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #12 : 04 Mayıs 2009, 22:51:19 »
Ali Bey tekrar merhaba,
bilgiler ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #13 : 05 Mayıs 2009, 10:40:38 »
Ali hocam bilgiler için çok teşekkurler.73s

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #14 : 11 Ocak 2010, 00:00:52 »
Ali Bey tekrar merhaba,
güzel projenize tekrar göz atıyordum,
"En üstteki direğin ortasından iki bilya ile yataklanan  sistemin ucuna çift taraflı araba direksiyon mafsalı koyarak rotorun dönüşündeki balanssızlıkları giderdim."
cümlenizi tekrar okuyup resimlerde mafsallara baktım.
bu çift mafsalın araya koyulması neyi iyileştiriyor / nasıl bir problemi engelliyor ?
Aslında açıklamanızda "rotorun dönüşündeki balanssızlıkları giderdim" diye açıklamışsınız ama malesef anlayamadım.
teknik-mekanik bilgim hiç yok, sanırım daha önce dikkat etmemişim, ilginç geldi.
Müsait zamanınızda yanıtlarsanız memnun olurum.
İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #15 : 11 Ocak 2010, 09:09:39 »
Can Selam,

Ali bey cevap vermeden ben cevap vereyim.
Aynı anten sisteminden bende uyguladım . Benim sistem ile çok benzer çünkü fikir babası yine TA2IK Kadir arkadaşımız. Ben üst tarafta 1 adet konik rulman koydum ve tüm ağırlığı ve yataklama işlemini bu rulman üzerinden yaptım . Kulenin orta tarafınada bir adet besit kılavuz sistemi koydumki direk hernagi bir şekilde rotor oladığı zaman dengesini kaybetmesin diye. Ali beyin yapmış olduğunda üst taraftaki 2 adet rulman rotor direğinin herzaman aynı eksende durması hemde yükün rulmana bindirilmesini sağlıyor.
Zaman içinde görmüş olduğumuz rotorun üst taraftan gelen baskı ve kulenin ve rotorun aynı ekseninde olamaması sebebiyle merkezden kaçık dönmesi sebeiyle rotor rahat hareket edememekte.
İşte Kadir arkadaşımızın uygulaması olan mafsallı parça bu kaçıklıkların ve rotorun üstünden gelen ağırlık baskısını yok denecek kadar az olmasını tesis ediyor.
Böylelikle rotor daha ufak bile seçilmiş olsa ! rahat ve yüksüz dönmesi sebebiyle rahat ve uzun ömürlü çalışıyor. Burada bir faydada rüzgarlı havalarda rotor sadece dönme yönündeki kuvet ile karşılaştığı için kolay dönüyor. Bu sistemde rotor seçiminde dikkat edilecek önemli husus rotorun kilitli bir rotor olması .
Bende modern teknolojiyi kullanarak resimleri küçülte bilsem bir örnek bendede mevcut .
Selamlar
Emin.
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #16 : 11 Ocak 2010, 09:18:42 »
Değerli amatör arkadaşım,
Sizin de bildiğiniz gibi aselsan direklerin kesiti üçgen biçiminde.Dolayısı ile bu dar  alanda rotorun yerleştirileceği yeri merkezlemek oldukça zor.Yazıda adı geçen ufak araba direksiyon mafsalı (Hurdacılarda 20-25 liraya bulmak mümkün)yardımı ile rotoru nereye koyarsanız koyunuz bağlı olduğu mili kasmadan rahat dönebiliyor.Zannederim iniş milini kısa tutsabilseydim buna gerek kalmayabilirdi..Ancak rotorda olabilecek sorunlar nedeni ile  bu sayede sadece ilk 3 metrelik direğe çıkmam gerekiyor.Bu arada üsteki yatak kısmı  çizmeye çalıştım.Söylediklerimi daha iyi anlatabilirim düşüncesi ile birkaç resim ekliyorum.Umarım açıklayabilmişimdir.Bu vesile ile size ve bölgenizdeki tüm amatör arkadaşlara saygı ve sevgilerimi sunarım.Bu arada emin bey kardeşimizin söyledikleri aynen doğrudur.Açıklamaları için kendisine teşekkür ederim.

Ali Zümrüt
   TA6P
  SAMSUN

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #17 : 11 Ocak 2010, 09:33:07 »
Yine emin beyin bahsettiği gibi Bu sistemde kilitli rotor sistemi kullanmak gerekiyor.Bulunduğum yer denize 50 metre mesafede açık bir alan.Bu nedenle çok rüzgar alabiliyor.Böyle çok rüzgarlı havalarda sistemde sadece VHF vede UHF yagiler takılı olsa bile sabah kalktığınızda yagileri bıraktığınız yönde bulamayabilirsiniz.Kaldı ki HF yagi veya rotary dipol benzeri antenleri kullanırken durumu siz düşünün.Ben yaesunun bu durumuna uygun rotor sistemini bulana kadar araba kapılarındaki merkezi kilit sistemi parçalarından yararlanarak bu problemi çözme üzerinde çalışmaktayım şu an.Birde benim durumumda başka arkadaşlar varmı bilemiyorum ama dertlerimden biriside antenlerimin kuşlara dinlenme durağı olması.Bu da beraberinde bir çok problem getiriyor.Bunu engellemek için çok şeyler denedim olmadı.Sonunda bir bisiklet aynası yardımı ile çatıyı gözlemleyebildim.Geldiklerinde ise direğe taktığım araba kornasını çalarak kaçırıyorum.Şu an oldukça rahatım.Tekrar size ,bölgenizdeki amatör arkadaşlara ve okuyan amatör kardeşlerimize selam ve saygılar sunarım.

Ali Zümrüt
    TA6P
   SAMSUN

Çevrimdışı TA2E

« Yanıtla #18 : 11 Ocak 2010, 17:33:17 »
Kule direğim olsun da siren bile koyarım.
Evet çatılarda kahramanca uğraşmak zor zenaat ;
ölçü al,uydur, kaydır,az yardım ,falan ,filan zor be
Kendini akıllı yerine koyan normal insanlar bizi hiç anlayamayacaklar.
selam olsun çatıların kahraman evlatlarına.
TA2JU
Hasan TURGUT
Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #19 : 11 Ocak 2010, 19:17:05 »
Ali bey çalışmanız çok güzel olmuş ellerinize sağlık.Şırnak'tan 73's
I LOVE İCOM