Gönderen Konu: 160m-80m VERTİCAL ANTEN  (Okunma sayısı 14440 defa)

Çevrimdışı TA1CM

160m-80m VERTİCAL ANTEN
« : 14 Nisan 2009, 22:36:28 »
VERTICAL ANTEN

DEĞERLİ DOSTLAR,
Vertical antenlerin göndermedeki performansı beni hep etkilemiştir. 160m vertical anteni ülkemizde bulabilmek satın alabilmek nerdeyse imkansız. Resim Öğretmeni olarak Anten Resmi yapabilirim ama, antenin kendisini yapmak…zor…
Ama karar verdikten sonra kolay…Başta TA7OM Hüdaverdi kardeşim olmak üzere TA1ED Metin Korkmaz ve TA3D Yaşar Göcet ile ’sık sık telefonlaşarak bu işi başardım.
RADYAL çok önemliydi.Bunu biraz abarttığımı düşünebilirsiniz. İnsanlar yapılanları inkar eder ama, Malzeme asla inkar etmez diye düşünüyorum.Önce Radyalları hazırladım….
Foto: 1

Fotoğrafta 16 şar adet 160m ve 80m için radyal bağlantılası için hazırlanan çok telli bakır kablolar görülmektedir.

160 m için her radyal boyu (300 000:1850=162162:4=40 540x 5 % - = 38.513)m
80m için her radyal boyu (300 000:3780=79 365:4=19 841x 5 % - = 18.849 )m
Toplam: yaklaşık 1 km 2.5 luk çok telli kablo (30 kg) kullanıldı.

Bu kadar kablonun toprak altına alınması da kolay olmadı.2 işçi 3 gün çalışarak bu işi tamamlayabildi .Arada çay molası işin keyfi oldu
Foto:2
Vertical anteni bayrak direği montajı mantığı gibi tasarladım.Önce direk ayaklarını U demirden ,sonra radyalları bağlıyacağım çerçeveyi galvaniz köşebentlerden yaptırarak beton ile montajladım. Sol tarafa giden 1m boyundaki boruyu, Anteni kaldırırken manivela gibi yardımcı olur diye düşündüm ancak işe yaramadı.
Foto:3
Fotoğraf Studyomda bir zamanlar kullandığım Fon Perdelerini Dijital teknolejiden sonra kullanmaz olmuştum.O perdelere ait çapı 5 cm olan 8 tane 2.75cm boyunda alümiyon boru vardı elimde. Onlardan yararlanmayı düşündüm.Boruları biribirine ekliyerek 18.5m ye
Ulaştım. Boruları eklerken dışına geçecek şekilde 1 boy kalın alümiyon borudan, her parça 80cm boyunda olmak üzere kullandım.Gelecekte aynı anteni başka yere taşıma düşüncesi ile her parçayı özenle numaraladım.
Bayrak direği kaidesine ve alümiyon boruya geçecek 60 cm içi dolu teflon malzeme kulladım.5 cm lik ara canlı uç ve şaseyi ayırmak için yeterli oldu.18.5m boy 80m için çeyrek dalga boyu olduğundan 1:4 balun kullanarak SWR nin tutacağını varsaydım.
Sıra anteni kaldırmaya geldi.Yerden kaldırmak istediğimde sanki bir hortumu kaldırıyor gibi, tuttuğum yerden sarkmaya başladı.Olmamıştı…Hazırladığım boruların yalnız 11m sini kullanmaya karar verdim.11m nin devamına 8 m balık oltası kullanarak 18.5 m ye ulaştım ve anteni sorunsuz kaldırdık.
Anteni kaldırmak için 2 -3 kişi yeterli, ancak eklemede kullandığım teflon çok yumuşak geldi, her an kırılabilecek durumda idi.Anteni İndirdiğimde araya teflon yerine daha sert bir malzeme kullanacağım.Şu an ismini bilmiyorum.Teflonu alırken söylemişlerdi ama arada oldukça uçuk fiyat farkı vardı, ama değermiş demek ki..
Foto:4
80m de bobinsiz olarak 1/ 1 balun ile SWR tutuyor.
TA3AX Ahmet Akansu ile birkaç gece DX yaptık.80m de Avustralya ile ilk QSO yu Vertikal ile yaptım.Dipol antenle karşılaştırarak rapor istedik.Her defasında Vertical için iyi raporlar aldık.
Foto:5

160 m için 18.5 nin devamını yani 38.5m ye tamamlamak için bobin gerekiyordu.20m kabloyu 5cm dolu teflon malzemeye sardım.Ama bu iş resim yapmaktan fotoğraf çekmekten farklıymış, bir türlü SWR e tutmadı.SWR nin tutması için çok küçük parçalarla bobini kısatmak gerekiyordu.Contest’e katılmak için zaman a kalmamıştı. Sağolsun TA1ED
Metin Korkmazın verdiği hazır bobini kullanarak SWR yi yakaladım.
Foto:6

160m yi CQ-160 , RDXC, ve CQ WW WPX Contestlerde test ettim.Sonuç mükemmel idi.Daha iyisini yapmak başka bir bahara…..73 TA1CM Mehmet Çevik
Foto:7

Çevrimdışı TA5FW

Ynt: 160m-80m VERTİCAL ANTEN
« Yanıtla #1 : 15 Nisan 2009, 00:06:49 »
Mehmet bey,
Ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.
Sizden rica etsem daha büyük fotoğraflar eklermisiniz çalışmalarınızdan.
Bol DX li QSO lar dilerim.
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TA1DX

« Yanıtla #2 : 15 Nisan 2009, 10:53:32 »
Mehmet Hocam elinize sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş.

Korhan Bey, gurubumuza üye olsaydınız, bu güzel çalışmayı hem daha erken hemde büyük resimli olarak inceleyebilirdiniz..
http://groups.yahoo.com/group/ta-club/

Guruba üye olmadan bakmak isterseniz
www.qsl.net/ta1dx/contestler/160m.doc

Tekrar Geçmiş Olsun.. 73!
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2018, 11:23:01 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2009, 08:33:10 »
Mehmet bey güzel bir çalışma olmuş.Elinize emeğinize sağlık.Paylaşım için teşekkurler.Bol dx ler dilerim.73s Murat