Gönderen Konu: ASUS eeePC  (Okunma sayısı 12459 defa)

Çevrimdışı TA2VG

ASUS eeePC
« : 16 Mart 2009, 02:13:06 »
Merhaba Değerli radyo amatörü arkadaşlar...

Bir pazar gecesi canım sıkıldı.Değişik birşeyler yapmak istedim..Yaklaşık 8 ay önce büyük bir heyecanla alıp hala kullanmakta olduğum ASUS eeePC 4G model dizüstü bilgisayarımı modifikasyon ile HDD kapasitesini artırmak aklımdan geçti..Önce ne yapacağıma karar vermem gerekiyordu.. Bir kaç sene önce  TB2CBA Barboros beyinde aynı pc den vardı..O da böyle bir modifikasyon yaparak bu küçük oyuncağın nasıl daha güzel hale getirildiğine gözlerimle  şahit olmuştum...Ondan ilham alarak ve  tabiki birazda cesaretimi toplayıp işe koyuldum..

Önce gerekli ekipmanlarımı ayarladım.
Topraklı ve ince uçlu bir havya,
tornavida takımı
antistatik bir masa ve bir bileklik
çift yüzlü bant
ince modifikasyon telleri
ve tabiki takacağım flash bellek ( şimdilik 8GB kingston)

işlem sırası olarak öncelikle; 
USB belleği koruyucu kılıfından çıkarıp boyutunu küçültmem gerekiyordu..Bu pekte zor olmadı..kılıfından çıkan belllek sadece 25x12mm boyutuna küçüldü..Benim işimi çokta kolaylaştırdı..diğer hali ile pcnin içinde bir yere entegre etmem imkansızdı.. Bu boyutuyla o küçücük pc ye en az 4 adet daha takabileceğimi gördüm.

Bu işlemden hemen sonra yapmam gereken pcyi dikkatlice söküp USB portuna 4 adet kabloyu lehimleyip aralardan geçerek pcnin Bellek yuvasının boş kısmına getirmem oldu.. Daha sonra Çıkardığım bellekciği çift yüzlü bant ile pcnin bellek kısmındaki bir buşluğa yerleştirerek gerekli elektriksel bağlantıyı sağladım..

Cihazın kapaklarını kapatıp vidalarını takdım..Enerji vererek sonucu beklemeye başladım..Sonuç güzel Artık toplam disk alanım 4GB tan  12GB a yükselmişti..Artık yeniden temizce bir işletim sistemi kurabilirim..

Bu gece harcağım iki saatlik zaman diliminden ancak iki şeyden mutluluk duydum...

1) Dizüstü bilgisayarım daha kullanışlı hale geldi..
2) Artan bir vida oldu..Bu da gecenin karı olsa gerek...---))

Selam ve saygılar...

TA2VG
Ferhat BOZOKLU
KM69HW
ferhatbozoklu@gmail.com

Çevrimdışı TA2VG

Ynt: ASUS eeePC fotolar devamı
« Yanıtla #1 : 16 Mart 2009, 02:15:47 »
fotolar devamı

Çevrimdışı TA2VG

Ynt: ASUS eeePC
« Yanıtla #2 : 16 Mart 2009, 02:17:40 »
fotolar devamı

Çevrimdışı TA1O

« Yanıtla #3 : 16 Mart 2009, 02:37:18 »
Ferhat hocam
Amatörlerin yapacağı bir çalışma. :)
Tebrikler,

Çevrimdışı TA5FW

« Yanıtla #4 : 16 Mart 2009, 16:41:23 »
Merhaba Ferhat bey,
Vallaha sitede değişik bir projeyi görmek iyi oldu. Öncelikle bunun için teşekkürler.
Ayrıca bu kadar detaylı ve sistematik bir paylaşım içinde teşekkürler.
Ellerinie sağlık. :)
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TA2VG

« Yanıtla #5 : 16 Mart 2009, 22:29:49 »
Merhaba Değerli arkadaşlar;

Benim yaptığım iş biraz boş zaman eğlencesi aslında..ilgileriniz beni mutlu etti..

Bu arada bu boş işi gece yaptığımdan dolayı uyuklamışım galiba... gözümün önündeki boş vida deliğini görememişim..Onuda sabah takıverdim..Anlayacağınız daha iyi usta olamamışım...---)))

Selam ve saygılarımla..

Ferhat BOZOKLU
TA2VG
KM69HW
ferhatbozokluqgmail.com