Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Olta kamışından anten.

<< < (2/8) > >>

TA2VO:
Mustafa Bey merhabalar.

Antenden memnun olduğunuza sevindim. Bir kaç şey sormak istiyorum; anteni ilk yaptığınızda ve son halinde tuner kullanmadan direkt olarak swr'sini ölçtünüzmü ? Bir ikinciside sizin anten son hali ile sanki 1/4 dalga vertikal antene dönüşmüş gibi farklı bir balun-unun la denedinizmi acaba? Farklı bir sonuç çıktımı? 73's.

Osman KIRATLI

TA7IV:
Bu tür anten sisteminde swr metre kullanarak testler yapıyorsanız, kullandığınız 1/9 empedans transformatörünü devreden çıkardığınızda da 0-30 MHz arasında bir çok frekansta empedansın "az-çok" uygunlaşabileceğini göreceksiniz..Keramet 1/9 transformatörde değil..Keramet anten tunerde...CUAGN ;-)
TA7IV,Mehmet Mete

TA2M:
Osman bey merhaba,

Antenin her aşamasında SWR ölçümü yaptım , Ancak sizin yaptığınız gibi anten boyunu keserek SWR ayarı yapmadım. Şu an adresini hatırlayamadığım bir sitede , bu antenin normal şartlarda Tunersiz kullanılamayacağını , hiç bir amatör frekansta kabul edilebilir SWR değeri elde edilemeyeceğini okudum.
Benim antenimde bu doğrultuda çalışıyor.

Şu an sadece 15mt bandında SWR 1.3 değerinde , birde 10mt bandının FM bölümünde (29.0-29.7 Mhz) 1.5 swr elde ediyorum.

Radial eklemeden önce özellikle WARC bandlarında tune sorunu yaşıyordum. Anten tune edilen frekansta çok kritik bir değerde ve dar bantlı olarak çalışıyordu.

Şu an 80mt ve yukarısı tüm HF bandlarında kolaylıkla tune edilebiliyor. Band genişliğide oldukça iyi. En kritik olan 80mt'de dahi 100Khz civarı bir band genişliği elde ediliyor.

Evet haklısınız , benim anten Radial ilavesi sonrası Ground Plane'e dönüştü. Radialllerden netice alamasaydın Counterpoise yapmayı düşünüyordum.

Bu antenin orijinalinde anten toprak seviyesinden 1mt yüksekte çalıştırılıyor. O nedenle Radial ihtiyacı olmadığını düşünüyorum. Ancak benim montajım toprak seviyesinden 12-13mt yüksekte olduğundan dolayı Antenin yayılım paterni bozuluyor.

Bu düşünce doğrultusunda eklediğim radialler şimdilik beni tatmin edecek neticeler veriyor.

Farklı bir balun ile denemedim. Toroid temin edebilirsem ileriki günlerde yapmayı planladığım uğraşlardan birisi de o olacak.

73 de Mustafa AYDIN

TA2M:
Antenle yaptığım bir amerika QSO'sunun ekran görüntüsü

Görüntü KK3Q tarafından gönderilmiştir.

TA1DX:
Merhaba,

Bilgi paylaşımları için çok teşekkürler..

Bende en üst katta oturuyorum, Çatıya antenlerimi koymadan evvel, (anlaşılan her amatör gibi) bende balkondan balık oltası ile çalıştım. ancak estetik olmadığı için sadece geceleri açıp kullandım.

Ben sizler gibi anten kablosunu oltaya sarmadım. Çünkü oluşan ağırlık, oltayı çok eğiyor.  Yaklaşık 2x7 metrelik bir dik dipol anten için taşıyıcı olarak kullandım, Yani 10 metrelik oltanın üst ucu, üst dipol parçasını taşıyordu, Dipol antenimi, hafif olması için 0,50 mm2 kesitli çoklu kablodan yaptım. iki dipol parçasını RG 58 kablonun canlı ve ekran uçlarına  doğrudan bağladım. Bu bağlantı noktasını, oltaya da sabitledim, ki oluşan ağırlık oltanın üst ucunu çok eğmesin.  4-5 metre gibi bir kablo parçası da (alt dipolun artan kısmı)  benim bulunduğum kattan alta doğru sarkıyordu. Cihazımın otomatik anten tüneri ile 3,5-28 MHz bandlarında sorunsuz ve TVI olmadan ( en azından şikayet gelmedi)  her bandda çalıştım. Tek sıkıntım, dijital modda çalışırken, PC'den, özellikle ekrandan çok QRM aldım, çünkü anten ile PC arası 2-3 metreden fazla değildi. Çalışmak istediğim banddaki noktasal QRM'leri, monitörün ekran çözünürlüğünü değiştirerek kaydırıyordum. bu şekilde 6 ay kadar kullandım, birçok yarışmaya girdim.

Küçük bir not: Rüzgarlı havalarda, rüzgara bağlı olarak oynayan sürekli SWR değişimini de burada belirtmeliyim.

Selamlar,
Atila, TA1DX

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git