Gönderen Konu: EL YAPIMI HF (0-30 MHz) SWR METRE ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 39681 defa)

Çevrimiçi TA8A

Ynt: EL YAPIMI HF (0-30 MHz) SWR METRE ÇALIŞMASI
« Yanıtla #20 : 16 Mayıs 2016, 18:00:22 »
Hüseyin Bey,

- Yaptığınız SWR metreyi 706 ile dummy load arasına bağlayın.
- 706 maksimum güçte olsun. SWR metre 100 Watt kademesinde olsun.
- 706 yı RTTY konumuna alın. (AM konumuna almayın) mandala basın (Dikkat!! uzun süre gönderme yapmayın)
- Forward ibresini SWR metre içindeki trimpot ile maksimuma yani 10'a ayarlayın.
- 706 üzerinden çıkış gücünü düşürmeye başlayın. Forward ibresi 1 'e gelecek şekilde gücü ayarlayın.
- SWR metrenin cihaz ve dummy bağlantılarını ters çevirin. Yani Dummy bağladığınız yere cihazı bağlayın, Cihaz bağladığınız yere Dummy bağlayın.
- 706 da mandala basın ve SWR metre içerisindeki trimpottan Reflected ibresi maksimumu gösterecek şekilde ayarlayın.
- SWR metrenizin bağlantılarını normal hale getirin.

SWR metrenizin 100 Watt kademesini kalibre etmiş oldunuz. Bu kademede okuduğunuz çıkış gücü değeri yaklaşık olabilir. Fakat SWR metrenizde okuyacağınız SWR değeri ise kesindir.

Benzer yöntem ile 10 Watt kademesini de kalibre edebilirsiniz.

Fakat!!! SWR metrenin RF giriş ve çıkış konnektörleri arasındaki RF taşıyan kabloları mümkün olduğunca kısa tutmalısınız. Resimdeki gibi bağlantı sizi yanıltır ve çıkış gücü değiştiğinde ölçtüğünüz değer de değişir. RF bağlantılarını kısa tutun, RF giriş çıkış ve toroid bobin ile diğer kısımları metal bir ekran ile ayırın. Kutuyu metal kullanın.

İyi çalışmalar dilerim. 73

Bilal Ekmekci, TA8A 

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #21 : 17 Mayıs 2016, 09:05:05 »
Bilal bey, söylediklerinizi yaparken şunlarla karşılaştım.

-Öncelikle swr metrenin şuanki hali resimdeki gibi değil, daha derli toplu ve toroidin ortasından geçen tel direkbağlı,sadece çıkış kısmında küçük bir kablo var.
-Cihazı RTTY moduna alamadım, CW moduna alabildim ama ordada cihaz watt atmadı, bende AM modunda gonderme yaptım.
-Swr metrenin girişine cihazı, çıkışına dummy loadı bağladım ve forward scalasını full yaptım.
-Swr metrenin çıkışına cihazı, girişine dummy loadı bağladım ve reflected scalasını full yaptım. (Bu ayarları yaparken girişteki trimer ne durumda olacak)
-Her iki ayarıda 100 watt ve 10 watta yaptım ama yinede değişik wattlarda farklı swr değerleri okuyorum. Buradaki problem diyot olabilir mi? Aldığım malzemecide 1N34A yoktu, o da karşılığına baktı yine yoktu, "bu olur abi" dedi ve verdi. Bir diğeri de devre metal kutu içinde değil.. 73

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #22 : 17 Mayıs 2016, 11:03:34 »
Ayrıca hem orjinal avair swr metrenin kutusu hemde mehmet beyin yaptığı swr metrenin kutusuda plastik.

http://www.telsizciler.org/index.php?topic=8349.0

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #23 : 17 Mayıs 2016, 11:23:59 »
Hüseyin bey

Oradaki trimerin ayarı da önemlidir.

Şöyle ki;

Dummy load bağlı iken Watt ibresi kalkarken SWR ibresinin kalmaması gerekir.
Eğer kalkıyorsa trimerden ayar yaparak minimuma indiriniz.

Aynı durumda işlemi ters yönde de kontrol ediniz.
Antende SWR olmasa dahi kacan RF lerden SWR varmış gibi yanıltıcı görüntüler oluşmaması için bu ayarlamayı yapınız.

Metal kutu SWR-WATT metrenin daha  sağlıklı çalışması, etraftan RF kapmaması vs için daha iyi olur.

HF bandında bu tür özellikler frekarsın karakterinden dolayı göz ardı edilebiliyor.
UHF bandında bu devre zaten buşekilde çalışmaz..

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #24 : 17 Mayıs 2016, 11:37:03 »
Mehmet bey, trimerin mantığını anladım teşekkür ederim. Bilal bey yazınızda bir şey dikkatimi çekti, sanırım o kısmı yanlış yaptım.

- 706 üzerinden çıkış gücünü düşürmeye başlayın. Forward ibresi 1 'e gelecek şekilde gücü ayarlayın.

Burda icom 706 da güç "1" kademesinde,yani 10 watta. Swr scalasını ayarlarken 10 wattla mı ayar yapacağım?

Çevrimiçi TA8A

« Yanıtla #25 : 17 Mayıs 2016, 15:24:50 »
Hüseyin Bey,

Evet, FORWARD tarafını tam güç ile, REFLECTED tarafını ise onda bir güç ile full skala yapmanız lazım. Yoksa SWR yanlış okunur. Bu oran sizin göstergedeki skalaların oranıdır. Farklı gösterge kullanıldığında bu oran değişir. Mehmet hocamın dediği şekilde trimmer ayarını da önce yapmanız lazım. Trimmerin ayarını yaparken geri döneni kör yükle bile olsa 1 e düşüremeyebilirsiniz. O durumda dip yaptığı noktaya ayarlayınız.

1 e 10 oranını gözeterek 10 Watt kademesini de ayarlayabilirsiniz. 10 Watt ayarlarken Forward için 10 Watt, reflected için 1 watt kullanmalısınız.

706 cihazınızı mutlaka RTTY moduna alın ve bu modda gönderme yapın. Böylece 100 Watt kademesini mümkün olduğunca doğru ayarlayabilirsiniz. AM modunda cihaz tam güç ile çıkmamaktadır. Yine de AM modunda ayarlasanız bile en azından SWR yi doğru ölçer. Bildiğiniz gibi çapraz ibreli ölçü aletlerinde SWR iki ibrenin kesim yerinin altında yazan değerdir.

Yüksek güçte SWR nin değişmesi daha çok mekanik yapı ile ilgilidir. RF'i bir kaç santim bile olsa kutu içerisinde açıktan geçiriyorsunuz. Buradaki yayılım ölçü aletlerini yanıltabilir. Bu tür SWR köprülerinin en uygunu RF'in açık kablodan değil de koaks kablodan geçirilmesidir. Buna uygun bir şemayı aşağıda bulabilirsiniz. (Dikkat bu şemayı yalnız SWR köprü kısmının görülmesi amacıyla ekledim) Dikkat!! Koaks kablonun ekran kısmı bir tarafta şaseye bağlı, diğer tarafta bağlı değildir.

Bana sorarsanız köprü kısmını doğrudan konnektörlerin arkasına yapın, buradan diğer devreye ölçü uçlarını taşıyın. Bu şekildeki köprünün mekanik yapısıyla ilgili olarak aşağıda bir kaç örnek daha bulabilirsiniz. Ayrıca ölçü kısmı ile köprü kısmını ayıracak şekilde kutuyu metal bir ekran ile bölünüz.

Diyot olarak 1N34 bulamasanız bile frekansı uygun olan bir Germanyum diyot kullanabilirsiniz.

Bilal Ekmekci, TA8A
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2016, 15:28:32 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #26 : 17 Mayıs 2016, 18:57:41 »
Merhaba.
Konuyu meraktan takip ediyorum.
Bu projelede iki konektör arasındaki mesafe çok önemlimi
Birde bu swr metre projesinden baskı devre yapan varsa bende birtane rica ediyorum.
73

Çevrimiçi TA8A

« Yanıtla #27 : 17 Mayıs 2016, 19:58:40 »
Ömer Bey,

İki konnektör arasındaki mesafe ile ilgili bir bilgi hatırlamıyorum.

Cümleten iyi çalışmalar diliyorum. Sağlıcakla kalınız. 73

Bilal Ekmekci, TA8A
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2016, 08:54:46 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #28 : 17 Mayıs 2016, 23:33:40 »
emegi gecen herkese teşekkür ederim.cihaz sonunda duzgun çalıştı.antenim mono band oldugu icin simdilik sadece 40m de test ettim.yalniz anlamadigim birşey oldu.forward kismini kalibre ederken,dummy load da daha az watt atti,antenimi taktigimda cihaz daha fazla watt atiyor.dummyi olctum tam 50 ohm.işin icinden cikamadim, bende anten ile kalibre ettim

Çevrimiçi TA8A

« Yanıtla #29 : 18 Mayıs 2016, 17:24:12 »
Hüseyin Bey,

Tüm ayarlamaları Dummy Load ile yapmalısınız.

Bu konu altındaki Stockton SWR bridge konulu mesajları Bir Sorum Var bölümüne taşıdım. http://www.telsizciler.org/index.php/topic,35492.0.html

Bilal Ekmekci, TA8A
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2016, 09:06:43 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #30 : 12 Mart 2017, 18:35:12 »
       Mehmet hocam Merhaba.
MFJ945 ile iki fark var. troiddeki 150 R yerine 68R Kullanmış.  Ve de bir adet rfc bobin. Zaten ikisi de MFJ. Prensip. Ayni. Mukemmel çalışıyor. Ve trod de çok kritik degil.
      Herkese kolay gelsin.