Gönderen Konu: EL YAPIMI HF (0-30 MHz) SWR METRE ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 35914 defa)

Çevrimdışı TA3EN

EL YAPIMI HF (0-30 MHz) SWR METRE ÇALIŞMASI
« : 06 Aralık 2008, 23:40:42 »
Bu çalışmayı 2001 veya 2002 yıllarında yapmıştım. Çok yakın zamana kadar kullandım.Bu swr metre yardımıyla onlarca hf mobil anten ve dipollerimi yaptım.Yapmak isteyenlere tavsiye ederim.Yapacaklara başarılar dilerim.
73 ler...

Çevrimdışı TA3EN

ÜSTTEN İÇ GÖRÜNÜŞÜ
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2008, 23:48:11 »
VHF ve UHF deki gibi Trans ve Anten konnektörleri arası mesafe sınırlaması yoktur.Çok dar alanlara da yerleştirilebilir.Hatta CB MASTER marka cross nedlle (Çapraz ibreli) swr metrenin içini boşaltıp bu devreyi yerleştirdim.Hali hazırda kullanıyorum.Bu yüzden Yeni swr metre almadım.

Çevrimdışı TA3EN

SWR METRENİN İÇ GÖRÜNÜŞÜ
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2008, 23:52:58 »
İtinaylı bir çalışmayla rahatlıkla yapılabilir.İsteyene yardımcı olabilirim.
0 505 8274246 Öğretmen  Hattı.
www.ta3en.com.tr.tc

Çevrimdışı TA3EN

PARÇALARIN YERLEŞİM GÖRÜNÜŞÜ
« Yanıtla #3 : 06 Aralık 2008, 23:58:51 »
Yapımı  oldukça kolay bir devre.

Çevrimdışı TA2AOF

Ynt: EL YAPIMI HF (0-30 MHz) SWR METRE ÇALIŞMASI
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2008, 00:04:24 »
HÜSEYİN BEY BU SWR NİN VHF-UHF SİNİN PLANLARI VARSA ELİNİZDE İLGİLERİM YARDIMLARINIZLADA YAPMAK İSTERİM
73
Paranın nereden geldiğini öğrenmek istersen, nereye harcandığına bak (imamı azam hz)
Faik ÖZKAN
locator : KN61LK

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2008, 00:43:47 »
Hüseyin Bey merhaba,
çalışmalarınız çok güzel, tebrikler,
bir şey ilgimi çekti,
SO-239 Dişi UHF konektörleri dışarıdan değil içeriden monte etmişsiniz.
dolayısı ile bu durum kasadaki uhf dişi konektörün geçebileceği
kadar yerin muntazam şekilde işlenebilmesiyle olur.
Bu malzemeyi (metal kasa) nasıl bu kadar muntazam işleyebiliyorsunuz?
Kullanmadığım, boş bir adaptör kasası vardı (sizinkine benzer bir kasa)
tuner yapmak için niyetlenmiştim. ortaya bir tuner çıktı ama görüntüsü hiç iç açıcı değildi. Uhf dişi konektörler ve diğer açılan delikleri o kadar kötü deldimki
üzerine ne takılsa yamuk duruyordu.

İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA3EN

TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR.
« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2008, 23:29:54 »
Arkadaşlar çalışmalarımızı beğenmiş olmanız bizi çok sevindirdi. Özellikle can bey için bir kaç şey yazayım dedim.VHF ve UHF yapmaya çok çalıştım.Ama iyi performansla çalışabilen bir devre yapamadım.Birde şunu söylemek lazım.2m ve 70cm de swr metre yapmanın HF'den daha zor olduğunu gördüm.Projenin üzerine daha da gitsek olur belki.Bir de kullandığım soketler sq239.konnektör olarak N (UHF VHF) kullanmadım.
Biraz yapım gereği titizim herhalde bir delik veya yuva açmak için hiç acale etmem. İnce bir delik açtıktan sonra yuvarlak törpüyle çalıştım.simetriye dikkat ederim.kutuyu sanayide kıvırttırıyorum. İsteğinize göre size yardımcı olacak işletme de zor bulunuyor doğrusu. Geriye kalan boya dahil evde kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Bir defasında boyayı sanayiye yaptırayım dedim.Vatandaş içini boyamamış. Astarlı şekilde verdi.Ondan sonra evde yapmaya karar verdim.
73 ler.

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #7 : 13 Mayıs 2016, 10:36:14 »
Hüseyin hocam merhaba. Sizinle telefonda konuşmuştuk, yardımlarınızla bu swr-watt metreyi yaptım. Resimde görünen cross needle mikroamper metreyi aliexpressten sipariş ettim. Herşey normal gibi görünüyor, şuan için düzgün çalışan bir swr metre ile kalibrasyonunu yapmak kaldı. Bu da benim elimde yok, bir yerden emanet alabilirsem projeyi bitireceğim inşaAllah. 73

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #8 : 13 Mayıs 2016, 16:12:32 »
Bende yaptım.
Kutuda Power metre yoksa (ki sanırım yok) kalibrasyon çok kolay.
Önce;
Cihazınız am modda olmalı.(örnek 160 yada 80m bandı.)
1- Çıkışa dummy Load tak Girişe cihazı bağla.
Mandala bas, swr dip olmalı ve Giden full olarak  ayarla.
Şimdi Tersini yapacağız.
2-Ayar düğmelerine ve hiçbir şeye dokunmayın ve bu defa  Girişe dummy Load takın.Telsizi swr metrenin anten Çıkışına  (yanlış duymadınız) bağlayın.
Mandala bas, swr dip ve Giden yine  full gösteriyor olmalı.
(Tabiki display ibreleri ters çalışacak ama dönen dip ve giden full olduğu için dert değil)

Aksi halde simetri tam değildir.
Swr metrede ki Trimpot ile ince ayar çekin ve  tekrar aynısını deneyin.

Not; Eğer çıkış gücü aynı ve  hiçbir pot ve  ayar a dokunmadan  10 m bandında da yaklaşık aynı giden güç oranı (full civarı ise) varsa.Sonuç mükemmeldir.
Hepsi bu kadar.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2016, 16:14:53 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #9 : 13 Mayıs 2016, 17:05:41 »
Bu arada yeni farkına vardım.
Swr metrenin watmetre fonksiyonu da varmış.
Profesyonel  bir watmetre ve dummy Load ile çıkışı ölçülmüş  bir cihaz kullanarak;
Swrmetrenizin watt ölçme fonksiyonunu,  yine aynı dummyLoadı kullanarak  kalibre etmeniz şart.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2016, 17:08:25 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #10 : 13 Mayıs 2016, 18:57:02 »
Lütfi bey, simetriyi ayarlarken nasıl ayar yapacağız? Nerede trimerden nerede trimpotlardan ayar yapacağız? Bu kısmını biraz detaylandırırsanız çok sevinirim. 73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #11 : 14 Mayıs 2016, 11:58:07 »
       Hüseyin Bey merhabalar,
       Öncelikle şunu hemen hatırlatayım ki swr-watt metre vb. gibi RF cihazlar plastik kutuya konulmaz.
İçerisinden geçen rf etrafa saçılır. Etrafını da etkiler. Yani bu tip devrelerin iyi çalışması için ekranlanması
gerekir.
       Benim projem MFJ949'dan alınma. İyi çalışıyor. Zaten çalışmasa mfj kullanmaz. Bu alet otomatik
değil. 10w ve 100w seçenekleri olan fakat calibrasyon potu olmayan bir dizayn. Tünerde kullanılması
münasebetiyle; tün işlemleri düşük watta yapıldığından dolayı 10w seçeneği önem arzediyor. Anı za-
manda düşük wattlı qrp cihazlarda da kullanma imkanı veriyor. 10watta tün yaptıktan sonra radyo nor-
mal watta alınmasından dolayı (yüksek watt) siz de100w seçeneğine geçiyorsunuz ve qso esnasında
swr ve wattı izlemeye devam edebiliyorsunuz.
        İstek üzerine şemasını gönderiyorum.
        Kolay gelsin.      73...

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #12 : 14 Mayıs 2016, 19:07:45 »
Hüseyin hocam, bu proje için ayrıca metal kutu aldım, hali hazırda bekliyor. Plastik kutu sadece çalışmak için. Benim anlayamadığım konu şu, bu swr metre sadece 10 ve 100 watta mı doğru gösteriyor. Atıyorum benim cihazım 105 watt veya 95 watt ise doğru swr değeri alamaz mıyım?

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #13 : 15 Mayıs 2016, 11:50:25 »
Hüseyin Bey

Oradaki 10 ve 100 Watt ölçüm yapabileceğiniz üst sınırdır.
10 watt kademesi 0-10 wat aralığında,
100 watt kademesi de 0 ile 100 watt aralığını ölçer.

Ben daha önce MFJ nin 945-E modelinden bire bir yaptığım tüner ve swr watt metre devresi vardı .
Güzel çalışıyor.

Şema ve resimleri paylaşıyorum belki fikir verir denemek isteyenlere..

Ayrıca;

Daha fazla resim ve detay için bakabilirsiniz:

https://picasaweb.google.com/109702068533357288020/ANTENTUNERPROJESI20141201#

73 ler
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #14 : 15 Mayıs 2016, 12:21:00 »
Mehmet bey
Ben girişteki 1000uh lik bobini merak ettim.Nasıl bir çekirdek  ( önemli)  ve kaç mm lik tel ve sarım gerekli?
Yani siz nasıl yaptınız?
Elimde bilgisayar programı var ama bobin-self ölçen bir cihaz  yok maalesef

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #15 : 15 Mayıs 2016, 12:26:15 »
mehmet hocam sizin bu çalışmanizada bakmistim,baski devresi olmadigi için (malum acemiler haziri sever) yapmaya kalkismadim.10 watt icin olan kisimda 5 watt ile olcum yaptigimda daha düşük bir swr degeri okuyorum veya 100 watt kisminda 70 wattla olcum yaptığımda daha düşük bir swr degeri okuyorum.yani lutfi beyin dedigi gibi disaridan bir potla her defasinda sapmasini ayarlamak gerekiyor

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #16 : 15 Mayıs 2016, 21:12:33 »
Lütfi Bey

1000uH = 1 mH
Hazır şekilde bulabilirsiniz bu bobini sarmanıza gerek yok..

Resimde görülüyor yeşil olan.

TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA2IDE

TA Callbook kaydı

Emrah Kütükcü
    ESKİŞEHİR
  • OM/YL
  • QTH KM59FS50JA TEPEBAŞI/ESKİŞEHİR
« Yanıtla #17 : 15 Mayıs 2016, 23:53:40 »
hocam nüve nedir bu projelerde.bu arada pcb dosyası varsa yayınlamanız dileği ile
TA2IDE

D. Emrah KÜTÜKCÜ
emrah1983@gmail.com
0531 684 80 14
QTH KM59FS50JA TEPEBAŞI/ESKİŞEHİR

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #18 : 16 Mayıs 2016, 17:56:04 »
Hüseyin Aslan Bey,

Ölçü aletinin Forward ve Reflected tarafındaki maximum değerleri yazar mısınız? Ölçü aletinin tam karşıdan çekilmiş resmi de olur. Sizin resimde skalanın sonunu göremiyorum fakat Forward 10, Reflected 1 gibi görünüyor. Bir de elinizdeki HF telsiz cihazı hangi marka ve modeldir? Sizde Suni yük (dummy load) var mıdır? Bu bilgileri verirseniz SWR kalibrasyonu konusunda biraz daha kolay yardım edebilirim. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA2KX

« Yanıtla #19 : 16 Mayıs 2016, 18:19:34 »
Bilal bey, okuduğunuz değerler doğrudur. Cihazım İcom 706 ve elimde dummy load mevcut