Gönderen Konu: Uydu Haberleşmesi Yapacaklar için Anten ve Bilgiler.  (Okunma sayısı 21126 defa)

Çevrimdışı TA1O

Değerli Arkadaşlar.

Uydu haberleşmesinde kullanmak için daha önce aradığımız Dual band ( VHF/UHF ) yagi anteni bulamayarak, kendimiz 7 el.  UHF ve 3 el VhF yagi anteni aynı boom üzerinde kullanmayı düşündük.

Ve aşağıda şemada görülen anteni tasarladık.

Uydu haberleşmesi yapılmasıyla ilgili çalışmamız ve detaylı bilgiler GRAD'ın sayfasında mevcuttur.

Web:www.grad.org.tr

Çevrimdışı TA2TR

Ynt: Uydu Haberleşmesi Yapacaklar için Anten ve Bilgiler.
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2008, 02:49:21 »
Merhaba serhat Anten projesi için teşekkürler.Benimde uydu haberleşmesi için test edilmiş cross yagi anten projesine ihtiyacım vardı daha önceden bir defa el yapımı anten çalışmam olmuştu ama iyi sonuç alamamıştım en azından sizler bu anteni yapıp test etme imkanı bulabilmişiniz tebrikler görüşmelerinizin videosunu izledim gayet sağlıklı ve el cihazı ile teşvik edici bir çalışma olmuş. yalnız TA8L Enver bey yunan istasyonuna locator belirtirken rakamları türkçe olarak hitap etmiş dikkatimi çekti :)  yinede (TA8L-TA8EO-TA1O) çalışmalarınızın devamını dilerim.  73's...

http://www.metacafe.com/watch/1783661//R/efp_video

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #2 : 24 Eylül 2008, 13:48:39 »
Rasim Hocam Selamlar
Yaptığım QSO ların bir kısmını türkçe bir kısmını ingilizce yapmaya çalışmıştım.Ancak:
Bir taraftan uydu gitti gidecek (10 dk) telaşı.diğer taraftan acaba uydu nereden gelecek,ayrıca Log tutacak kağıt kalem konusunda hazırlıksız olmak.Bir taraftan cep Tel ile Video kaydetmek.Bu arada ilk Uydu haberleşme heyecanım derken.
Sonuç böyle oldu.
Ama bir deneyelim bakalım olurmu? Mantığıyla çıktım ve çok güzel sonuç aldım.
Artık bundan sonraki çalışmalarda ekipmanı tam hazırlayıp çakacağım.
Buradan bütün amatör arkadaşlara bu heyecanı yaşamasını diliyorum.
73

TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA2TR

« Yanıtla #3 : 24 Eylül 2008, 21:40:19 »
 Merhaba enver bey evet sizin heyecenınızı video'yu izlerken fark ettim ve bu heyecendan dolayı rakamları türkçe verdiğinizide düşünmüştüm zaten ve bu yapmış olduğunuz uydu haberleşmesi ve o an video çekimi yapmış olmanız tam isabet olduğunu söylemek istiyorum.Bende bir kaç senedir uydu kovalıyordum ha şimdi sesimi duydu  duyacaklar hevesi ile aynı sizin gibi heyecanlamalardan dolayı hatalar yaptım sizede hak veriyorum çünkü gerçekten heyecen verici bir haberleşme bir defa uydu haberleşmesi yapabildim ama çok çok kısa olmuştu AO-51 üzerinden buda bana o anlık yeterli olmuştu ve uydu haberleşmesi için beni daha cezvedicili çalışmalara yöneltti bir dahaki haberleşmeler için.Türkiyede herkes bu haberleşmeye el atmıyor ben uzun bir zamandır ilgileniyorum benim için farklı bir heves sizin bu görüşmenizi takdir ederim bazı arkadaşları uydu haberleşmesi için ikna etmeye çalışıyordum ben uğraşamam düşüncesinde kalıyorlardılar en azından sizin videonuzu izledikleri zaman biraz heveslenirler inşallah.Yabancı istasyonlarda son derece ilgi fazla bizlerde ise yok.Türkiyede zaten uydu haberleşmesinde parmakla sayılacak kadar az bir amatör  istasyon var inşallah önümüzdeki aylarda bende  aktif olacağım uydu üzerinde  duyuşmak üzere sizlere başarılı çalışmalar dilerim. __________  Rasim 73's...

Not: Bu arada VO-52 SSB haberleşme uydusunada ilginizi vermenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı TA1O

« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2008, 11:19:40 »
Değerli Arkadaşlar;

Antenin VHF kısmınının eleman aralıklıarın verildiği ölçülerde bir yanlışlık olduğu için resmi güncelliyorum. ( Depo bölümündeki TA2EY Mustafa beyin eklediği resim antenin güncellenmiş halidir.)

Ayrıca empedans eşleştirme konusunu ayrıntılı bir şekilde ayrı olarak ekliyorum.

Çalışmalarınız Başarılar.

Her türlü sorunuz için;  ssertakan@hotmail.com

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #5 : 27 Eylül 2008, 16:35:09 »
merhaba.
bende ufak tefek uydu ile ilgileniyorum ama zaman darlıgından pek birşey yapamadım.
acaba bu antenden yapıpta ücreti mukabilinde benim durumumda olan amatorler e verebilirmisiniz.
çalışmalarınızdaa başarılar dilerim
de ta7bb
ömer yenigün

Çevrimdışı TA1O

« Yanıtla #6 : 27 Eylül 2008, 16:59:40 »

Ömer bey öncelikle çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Anteni yapıp ücreti karşılığında satma konusuna gelince, Bazı arkadaşlarda aynı teklifte bulundu biz de arkadaşlara yardım etmek istiyoruz. Yani büyük ihtimalle yapıcağız ama tarih konusunda söz vermeyelim. Musait olduğumuz en kısa zamanda yapmayı düşünüyoruz.

Çalışmalar konusunda ben size haber veririm.

Msn kullanıyorsanız. "ssertakan@hotmail.com"  eklerseniz görüşürüz.

Çevrimdışı TA3DJ

« Yanıtla #7 : 08 Ekim 2008, 18:54:47 »
Bunlarda değişik çalışmalar...

Çevrimdışı TA3DJ

« Yanıtla #8 : 08 Ekim 2008, 18:56:32 »
Bunlarda değişik çalışmalar...

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #9 : 19 Şubat 2009, 01:50:30 »
Arkadaşlar merhabalar uzun süreden beri forumu takip ediyorum.
En çok ilgimi çeken bu yagi anten oldu ve bunu yapmak istiyorum.

Şu anda QTH : Eskişehir

bana malzeme listesi gönderebilirmisiniz ve yapım esnasında resimleri var ise

ilk antenim olacak bu da benim için ilk deneyimim denilebilir. şimdiye kadar hep araç anteni ile 2m de dipol antenle HF de çalıştım fakat şu anda eskişehirde oldugum için antenim yok. O yüzden yardımlarınızı bekliyorum.

alipargan@gmail.com
msn: ta4pr@hotmail.com
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA1O

« Yanıtla #10 : 19 Şubat 2009, 18:13:15 »

Ali bey;

Yukarıda anten şemasında yazdığı gibi elemanlar 10 mm aliminyum borudur.
Boom ise 20*20 mm kare profildir. Elemanların ve ara mesafelerin ölçüleri şekildeki gibidir.
Match kısmı biraz kafnınızı karıştırabilir, sarı resimdeki hem uhf hem vhf için 75 ohm kablodan yapılan matchi yaparsanız iyi sonuç alacağınıza eminim.

Msn adresinizi ekledim bir sıkıntı olursa oradanda sorabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #11 : 20 Şubat 2009, 14:49:01 »
serhat hocam merhabalar önceliklle msnden yaptıgımız görüşme için teşekkürler ama aklımda son bir soru kaldı boom için illaki 20*20 lik kare profilmi gerekli
ben 15*25 bulabildim eskişehirde de
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA1O

« Yanıtla #12 : 20 Şubat 2009, 19:46:58 »
Kullanabilirsiniz...
Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum..