Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Pencere Önü Anten Montajı İçin Bir Aparat Fikri

(1/2) > >>

TA2MVX:
Herkese merhaba ,

Apartmanda yaşayan , çatıya anten koyamayan yahut koymak istemeyen amatör arkadaşlarımızın en büyük sorunu anteni nereye koyacağımızdır. Ben sık sık amatör antenler yapıp deneyen birisi olarak çatıda antenim olmasındansa elimin altında kolayca erişebileceğim bir yerde olmasını , ayarlarını ölçümlerini kolaylıkla yapabiliyor olmayı isterim. Bu kapsamda şu an ikamet ettiğim dairenin pencerelerinde delik açmadan istediğimde söküp taşıyabileceğim modüler bir aparat arayışına başladım. Ve discomp.cz isimli sitede şöyle bir aparat buldum. Aparat slim-jim , j-pole , 3-4 elemanlı yagi, vertical dipol gibi antenleri rahatlıkla taşıyacak gibi görünüyordu , zaten amacım kendi yaptığım hafif antenleri monte etmekti.Bu bağlantı parçası her PVC pencerede bulunan genleşme deliği , damlama deliği olarak isimlendirilen deliklere L şeklinde bir civata ile sıkılması ile monte ediliyor.Hem yurtdışı sitesi olması hem de ürünün 737 ₺ olması (Kargo hariç 21.33 €) sebebiyle bu ürünü kendim nasıl kopyalayacağım üstünde kafa yordum. Neticesinde de daha fazla mukavemete sahip ve daha modüler bir çalışma ortaya çıktı.

Ben tasarımı yaparken 20x20 alüminyum profil kullandım.

Gerekli Sarf Malzemeleri

-1 metre 25 cm 20x20 alüminyum kutu profil.

-4 adet 15 mm 5 Delikli Köşe Bağlantısı

-2 adet M4x50 MM Civata

-2 adet M4x70 MM Civata

-10 Adet M3x40 MM Civata + Somun
Gerekli Alet Edavat

-Matkap

-Metal Testeresi

-Tornavida

-Kumpas

-Mengene

-Pense
Yapım Aşamaları ,

Öncelikle pencerelerde bulunan söz konusu deliklerin genişliği değişkenlik gösterebiliyor. Bu yüzden kumpas kullanarak bu deliğin genişliğini belirliyoruz. Benim dairemde 33.92mmM4x50 MM civatalarımızınn kafa kısımlarını kesiyoruz. Ve mengeneye tutturarak varsa sıcak hava tabancası ile ısıtarak L şeklinde büküyoruz. Kısa Tarafı 17MM uzun tarafı 23MM olmalı.Elinizde varsa M4 Tij ile daha güzel olur ama yapım esnasında elimde olmadığımdan civataları keserek yaptım.

Kutu Profilimizden,

25cm'lik bir adet

50 cm'lik iki adet parça kesiyoruz.

Ve 25cm olanın orta noktasına aralarında 23mm olacak şeklinde 4.5mm delikler açıyoruz.Eğer elinizde var ise 25 cm parçanın bir ucuna da delikleri açtığımız yüzeyin tersine M4 somun perçin koyabilirsiniz. Bende vardı ben ekledim buraya bir tane m4x70 vida takarak pencereye monte ettiğimde destek olarak kullanıyorum.

Sonrasında ise bir adet 25Cmlik parçamız, bir adet 50 cmlik parçamız ile köşe birleştirme aparatlarını bir araya getiriyoruz. ve köşe birleştirme parçasının delik yerlerini işaretleyip 3MM matkap ucu ile deliyoruz. Köşe parçaları ben altlı üstlü kullandım bu sebeple her ek yerinde 2 adet ihtiyacımız oluyor. Daha sağlam olacağını düşünerek böyle yaptım.
Son kalan 50 CM parçamızı da 25CM'e 90 Derece ile birleştirdiğimiz 50CM parçanın ucuna ekleyeceğiz. Alttaki resimlerden genel görüntü daha net bir fikir verecektir.

Köşe parçaları için açtığımız deliklerden M3 Civatalar ile parçaları birbirine sabitliyoruz.

Ben yine elimde somun perçin olduğu için 25MM ile birleşen ilk parçaya , pencere önündeki mermerin genişliğine uyacak uzaklıkta bir tane M4 Civara koydum böylece mermerden de destek alabiliyorum.


Montaj kısmı ,

Kafalarını kestiğimiz M4x50 mm civataların kısa olan uçlarını penceredeki deliğe yerleştiriyoruz.


25MM olan ve üstüne 2 adet delik açtığımız kısa parçayı bu civatalardan takıp çıkan uçlarına 2 adet somunu güzelce sıkıyoruz.

50 CM olan ve 25 CM'e direkt bağlı olan parçanın altında yer alan destek civatasının görüntüsü


25 CM olan parçanın altındaki destek civatasının görüntüsüPlastik boom üzerine yapılmış VHF Dipole montajı sonrası görüntüsü
Pencereye montajı sonrası görüntü

Umarım işinize yarayacak bir DIY Projesi olmuştur.

TA5FA:
Elinize sağlık

TA3Q:
Sayın Mustafa Toygar VARLI ;

Vakit ayırıp tek tek fotoğraflamanız ve her fotoğraf için bilgi geçmeniz. Şahsım adına teşekkürü borç biliyorum. Öncelikle yüreğinize, emeğinize sağlık olsun. Bol QSO larınız olsun.
73's

TA1MC:
Gayet iş görür bir çalışma olmuş elinize sağlık

TA1CX:
Elinize emeğinize sağlık. Merak ettiğim birşey var.
Acaba doğramaların içindeki destek sacı denilen antene paralel denk gelen U profillerin antene bir etkisi olur mu?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git