Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

ATAS 120A Mobil Antenin BALKON PERFORMANSI

(1/3) > >>

TA1CM:
ATAS 120A Mobil Antenin BALKON PERFORMANSI

9 ÜNDE 100 DXCC 
Başlıca DXCC ler:  5Z, 9Y, BY, CE, CX,D2, HC, HI, HK, JT, KP4, SU,T32, TI, TK, TR, UK, UN, V3, VK9N, VK, YB, K, ZS

Cihazımız bir Yeasu ise ve balkonumuza koyacağımız atas 120A mobil anten bizim kurtarıcımız olacaktır.
Atas 120A antenden iyi sonuç bekliyorsanız aracınızda çok iyi bir şase bağlantısı sağlamalısınız.
Apartman koşullarındaki evlerimizde çatılara anten koyabilmek her zaman mümkün olmuyor. Balkonda yeterli topraklama, şaseleme yoksa anten iyi çalışmayacaktır. Birçok arkadaşımız denedim olmuyor diye bırakmıştır
Bu yazının amacı ne yaparsam BALKON ANTENİNDEN DAHA İYİ SONUÇ ALIRIM sorusuna yanıt bulmaktır.
Her sanatçı biraz “KAÇIK OLUR” ki bunu biz telsizciler için de söylerler. Ama ben bu deyime aldırış etmiyorum. Ben de her ikisi dar çünkü.
Gelelim hikayeye. Telsiz odam KÖR BALKONLU (Balkonuna çıkılamayan, dış cepheden pencere önünde emniyet sağlamak amaçlı konulan metal korkuluklar) bir odaya denk geldi. Mevcut anteni balkon korkuluğuna monte ettim, binanın topraklamasını da taşıdım. Anten 28-24-15-20m lerde Tune oldu 30m ye gelince takılıp kaldı. Gerçi anten 30m de otomatik Tune yapmıyor. Eyvah dedim anten bozuldu. TA1ED Metin Beyin atölyesine gidip iyi bir şaseleme vererek anteni çalışır duruma getirdik.
Hani şu “her telsizci biraz kaçık olur” sözü var ya…
Hurdacıları gezdim. Bulduğum10x10 galveniz köşebentlerden aldım. Tam 49 Kg geldi. Onlardan balkonumun en boyuna uygun ve balkon korkuluğunun içine monte edilecek şekilde ölçülendirip dikdörtgen bir çerçeve yaptırdım ve bu çerçeveyi mevcut balkon korkuluğuna kaynattırdım.
Sonuçtan gayet memnunun.

TA1CM
Mehmet Çevik

TA3EP:
Paylaşım için teşekkürler sayın hocam. Çok ilginç bir balkon anteni olmuş. Bol QSO lar ve bol DX CFM ler dilerim.

TA1MC:
En kötü anten hiç olmayan anten,en iyi anten ise işe yarayan antendir
Elinize sağlık hocam güzel düşünüp uygulamışssınız.73

TA8A:
Mehmet Hocam,

Elinize sağlık.

Ben de balkonda benzer bir çalışma yapmıştım. Sizin örnektekinden fazla olarak, antenin tam köşebente bağlantı noktasından aşağıya, çalıştığım banda göre, 1,5mm kablodan 1/4 dalga boyunda radyal sarkıtıyordum. Mesela 14MHz. de çalışacaksam aşağıya 5 metre kablo sarkıtıyordum. İşim bitince topluyordum. Antenin tek başına balkon demirine bağlı olması durumu ile kıyasladığımda, kablo sarkıttığımda daha fazla verim aldım. Ayrıca tuner daha kolay  ayarlama yapmaya başladı. İyi çalışmalar dilerim. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

TA1CAN:
slm hocam balkonunuzda dualbant bir anten gördüm bilmek istediğim SIMPLEKS görüşmeleri kolay yapabiliyormusunuz bu konumdaki antenle, gördüğüm kadarıyla çevrenizde binalarda var. bendeniz  balkon antenimle SIMPLEKS görüşmeleri çok kısıtlı yapabiliyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git