Gönderen Konu: ATAS 120A Mobil Antenin BALKON PERFORMANSI  (Okunma sayısı 1706 defa)

Çevrimdışı TA1CM

ATAS 120A Mobil Antenin BALKON PERFORMANSI
« : 09 Ocak 2024, 13:00:52 »
ATAS 120A Mobil Antenin BALKON PERFORMANSI

9 ÜNDE 100 DXCC 
Başlıca DXCC ler:  5Z, 9Y, BY, CE, CX,D2, HC, HI, HK, JT, KP4, SU,T32, TI, TK, TR, UK, UN, V3, VK9N, VK, YB, K, ZS

Cihazımız bir Yeasu ise ve balkonumuza koyacağımız atas 120A mobil anten bizim kurtarıcımız olacaktır.
Atas 120A antenden iyi sonuç bekliyorsanız aracınızda çok iyi bir şase bağlantısı sağlamalısınız.
Apartman koşullarındaki evlerimizde çatılara anten koyabilmek her zaman mümkün olmuyor. Balkonda yeterli topraklama, şaseleme yoksa anten iyi çalışmayacaktır. Birçok arkadaşımız denedim olmuyor diye bırakmıştır
Bu yazının amacı ne yaparsam BALKON ANTENİNDEN DAHA İYİ SONUÇ ALIRIM sorusuna yanıt bulmaktır.
Her sanatçı biraz “KAÇIK OLUR” ki bunu biz telsizciler için de söylerler. Ama ben bu deyime aldırış etmiyorum. Ben de her ikisi dar çünkü.
Gelelim hikayeye. Telsiz odam KÖR BALKONLU (Balkonuna çıkılamayan, dış cepheden pencere önünde emniyet sağlamak amaçlı konulan metal korkuluklar) bir odaya denk geldi. Mevcut anteni balkon korkuluğuna monte ettim, binanın topraklamasını da taşıdım. Anten 28-24-15-20m lerde Tune oldu 30m ye gelince takılıp kaldı. Gerçi anten 30m de otomatik Tune yapmıyor. Eyvah dedim anten bozuldu. TA1ED Metin Beyin atölyesine gidip iyi bir şaseleme vererek anteni çalışır duruma getirdik.
Hani şu “her telsizci biraz kaçık olur” sözü var ya…
Hurdacıları gezdim. Bulduğum10x10 galveniz köşebentlerden aldım. Tam 49 Kg geldi. Onlardan balkonumun en boyuna uygun ve balkon korkuluğunun içine monte edilecek şekilde ölçülendirip dikdörtgen bir çerçeve yaptırdım ve bu çerçeveyi mevcut balkon korkuluğuna kaynattırdım.
Sonuçtan gayet memnunun.

TA1CM
Mehmet Çevik

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: ATAS 120A Mobil Antenin BALKON PERFORMANSI
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2024, 18:47:59 »
Paylaşım için teşekkürler sayın hocam. Çok ilginç bir balkon anteni olmuş. Bol QSO lar ve bol DX CFM ler dilerim.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1MC

« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2024, 07:30:29 »
En kötü anten hiç olmayan anten,en iyi anten ise işe yarayan antendir
Elinize sağlık hocam güzel düşünüp uygulamışssınız.73
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2024, 08:39:43 »
Mehmet Hocam,

Elinize sağlık.

Ben de balkonda benzer bir çalışma yapmıştım. Sizin örnektekinden fazla olarak, antenin tam köşebente bağlantı noktasından aşağıya, çalıştığım banda göre, 1,5mm kablodan 1/4 dalga boyunda radyal sarkıtıyordum. Mesela 14MHz. de çalışacaksam aşağıya 5 metre kablo sarkıtıyordum. İşim bitince topluyordum. Antenin tek başına balkon demirine bağlı olması durumu ile kıyasladığımda, kablo sarkıttığımda daha fazla verim aldım. Ayrıca tuner daha kolay  ayarlama yapmaya başladı. İyi çalışmalar dilerim. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA1CAN

« Yanıtla #4 : 11 Ocak 2024, 08:34:18 »
slm hocam balkonunuzda dualbant bir anten gördüm bilmek istediğim SIMPLEKS görüşmeleri kolay yapabiliyormusunuz bu konumdaki antenle, gördüğüm kadarıyla çevrenizde binalarda var. bendeniz  balkon antenimle SIMPLEKS görüşmeleri çok kısıtlı yapabiliyorum.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #5 : 11 Ocak 2024, 16:13:01 »
Her amatorun her yerin RF şartları farklıdır.
Bazisi etrafı açık olmasına rağmen görüşemez bazısı ise binalarla çevirliyken bile görüşebilir.

Burada etkili faktör birden fazla. Bazıları, görüşmek istediğiniz istasyon ile aranızdaki hem fiziki hem coğrafi engeller, diğeri mesafe, tabii bir diğeri karşı istasyonun şartları(kullandığı anten cihaz vs)

Ankara içinde 8-10 km mesafedeki istasyon ile görüşmekte zorlanırken, 300 km mesafedeki bir istasyonla aynı şartlar altında görüşebiliyorum mesela.

Siz yine de en yüksek kazançlı anteni kullanın ve bu anteni en etrafı açık konuma yerleştirmeye bakın.

Çevrimdışı TA1CM

« Yanıtla #6 : 11 Ocak 2024, 18:54:26 »
CAn Bey merhaba. Dualband 70cm 2m mobil anteni henüz test etme zamanı olmadı. Onun testlerini yapınca paylaşırım. Ama TA2NC Oğuzhan Bey güzel bir açıklama yapmış bu konuda.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2024, 07:33:29 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA1CAN

« Yanıtla #7 : 12 Ocak 2024, 16:50:57 »
oğuz hocam teşekkürler bilgi için, hocam sizde anteni kullandığınızda bilgilendirirsiniz bizi cümleten hayırlı akşamlar

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #8 : 14 Ocak 2024, 19:15:42 »
Yukarida da yazdigim gibi, bir baskasinda iyi claismasi sizde iyi calisacagi anlamina gelmedigi gibi kotu calismasi da sizde kotu calisir demek degildir. Antenlerin kazanc degerleri dbi/dbd cinsinden yazilidir. heywhatsthat veya radiomobile gibi sitelerden konumunuz cikis gucunuz, kullandiginiz/kullanmayi planladiginiz antenin kazanci, arada kullandiginiz koaksiyel kablonun kayip degerlerini girerek ongoruleiblir kapsama alaninizi hesaplatabilirsiniz.

hedeflediginiz yere yeterli sinyal gitmiyor seklinde bir sonuca ulasirsaniz anten kazancini arttirarak ulasip ulasamayacaginizi, ya da aradaki fiziksel engeller nedeniyle hic mi ulasamayacaginizi yaklasik olarak gorebilirsiniz.

Yaklasik diyorum cunku bazen yansimalar ile normalde ulasamayacaginiz yere gitme ihtimali her zaman var.
Ya da karsidaki amatorde kotu filtreli (ornegin baofeng) bir telsiz vardir ve sizin sinyaliniz oraya ulasmasina ragmen yuksek gurultu seviyesinden sizi duyamayabilir.

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2024, 12:28:44 »
Cihazı Yaesu olmayanlar da ATAS-120 anteni kullanabilirler.

ATAS-120 koaksiyelden gelen DC voltaj ile uzar veya kısalır. Uygun bir Bias-T yapılır ve DC 8V verilirse boyu kısalır; 12V verilirse boyu uzar.

HOA sebebiyle, TS-2000 ile 3 sene kullandım çatıda (hatta plastik borunun içinde). Radyal eklenirse çok da başarılı oluyor. Radyal yaparken, radyalin antenden uzaktaki ucunun topraklanmaması gerekir; genelde bu hata sonucu kötü sonuç alınıyor.

Hazır yapılmışı denirse de MFJ'de var. https://mfjenterprises.com/products/mfj-1925
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2024, 12:30:01 Gönderen: TA2BU »

Çevrimdışı TA1API

« Yanıtla #10 : 24 Ocak 2024, 16:42:10 »
Mehmet hocam eline sağlık güzel bir çalışma bilgiler için teşekkürler 73

Çevrimdışı TA1CM

« Yanıtla #11 : 16 Mart 2024, 10:40:12 »
40m de 50wattan fazla çıkış yapamadığımı fark ettim. Ayrıca anten 30m de çalışımıyor diye bir bilgi var prospektifinde. Manuel tune yaparak kullanıyordum. Performansı nasıl arttırabilirim diye düşünmeye başladım. Araçlarda antenin tam aracın ortasına tavanına koyduğumuzda daha verimli olduğundan hareket ile bolkondan 1 er metre çıkıntılı olan 2 köşebenti tam ortadan bir köşebent ile birleştirdim. ortasına anteni monte ettim. ortadaki köşebentim önüne arkasına 50 şer santim genişliğinde hurdadan aldığım beton kafestelini kaynatıp sonuçta 1m karelik bir radyal taban oluşturdum.
SONUÇ: 40m de 80 wat diğer bantlarda 6m dahil full 100 wat aldım ayrıca 30m de otomatik tune olmaya başladı. DXCC sayın 2,5 ay içinde dün 40m de aldığım J38R ile birlikte 172 oldu.
« Son Düzenleme: 16 Mart 2024, 10:46:10 Gönderen: TA1CM »