Gönderen Konu: WAE DX CONTEST SSB 2023  (Okunma sayısı 974 defa)

Çevrimdışı TA4RC

WAE DX CONTEST SSB 2023
« : 08 Eylül 2023, 13:24:06 »

WAE DX Yarışması, SSB : 0000Z, 9 Eylül - 2359Z, 10 Eylül
    Coğrafi Odak:   Avrupa
    Katılım:   Dünya çapında
    Mod:   SSB
    Bantlar:   80, 40, 20, 15, 10m
    Sınıflar:   Tek Operasyon (Yüksek/Düşük)
Çoklu Operasyon
    Maksimum çalışma saatleri:   Tekli Çalışma: 36 saat, en az 60 dakika kapalı kalma süresi
Çoklu Tekli: 48 saat
    En yüksek güç:   HP: >100 Watt
LP: 100 Watt
    Değişme:   RS + Seri Numarası
    İş istasyonları:   Grup başına bir kez
    Puan Hesaplaması:   (kurallara bakın)
    Günlükleri şu şekilde gönderin:   2359Z 18 Eylül 2023
    Günlükleri şu adrese e-postayla gönderin:   (hiçbiri)
    Günlüğü şu adrese yükleyin:   https://dxhf2.darc.de/~waessblog/upload.cgi?form=referat&lang=en
    Günlükleri şu adrese postalayın:   (hiçbiri)
    Kuralları şurada bulun:   https://www.darc.de/der-club/referate/referat-conteste/worked-all-europe-dx-contest/en/

Çevrimdışı TA1ED

Ynt: WAE DX CONTEST SSB 2023
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2023, 16:52:03 »
 WAE SSB CONTEST İÇİN BİRAZ DAHA GENİŞ AÇIKLAMA

Birçok önde gelen yarışmacı, WAEDC'nin yılın en zorlu yarışması olduğunu iddia ediyor. Gerçek bir mavi DX yarışması olduğundan, yalnızca DX ile Avrupa arasındaki kıtalararası QSO'lar sayılır (RTTY kısmı hariç). Bu nedenle buradaki DX QSO'ların sayısı, genellikle CQWW'de çalışan DX miktarına benzer olabilir.Dahası, QTC-traffic'in benzersiz özelliği, yarışmaya daha fazla eğlence ve başka bir işletim zorluğu katıyor. Burada DX istasyonları gerçek telgrafları Avrupa istasyonlarına aktarıyor. Bu telgraflar daha önce kaydedilen QSO'ların verilerini içerir. Bu kayıtların her biri, kaydın tamamının doğru şekilde kaydedilmesi koşuluyla, gönderen ve alıcı için ek bir puan sayılır. Böylece bir DX istasyonu QTC'ler göndererek puanını ikiye katlayabilir. Sadece önde gelenler değil, bazı Avrupa istasyonları puanlarının yüzde 70'inden fazlasını QTC trafiğinden alıyor.Ancak diğer yarışmalarda olduğu gibi çarpanların sayısına da dikkat etmelisiniz. DX açısından bakıldığında bunlar WAE varlıklarıdır. Avrupa istasyonları için çarpanlar, çalışılan DXCC kuruluşlarından ve birkaç büyük ülkenin (BY, JA, PY, W, VE, VK, ZL, ZS) sayısal çağrı alanlarından gelir. Çarpanlar bant başına sayıldığından ve düşük bantlarda yüksek bantlardan daha fazla sayıldığından 40m ve 80m'de de ciddi bir hareketlilik var. Ve unutmayın; her kişi bir DX QSO'dur! Bunu göz önünde bulundurarak, kuzey yarım küredeki tüm mevsimsel sorunlara rağmen, ağustos ayında CW kısmında, eylül ayında ise SSB kısmında bile düşük bant DX'in yanı sıra yüksek bant DX de çalışacaksınız. Unutmayın, yılın bu kısmı genellikle güney yarımküredeki düşük bant aktiviteleri için iyidir. İyi donanımlı bir istasyon ve dünya çapında özel bir operatör için 80m'de DX mümkündür. Buna ek olarak, günümüzün zayıf 10m bandı şaşırtıcı bir şekilde sıklıkla iyi oranlar ve faydalı çarpanlarla kısa DX açılışları gösteriyor.Bizim bakış açımıza göre, WAEDC'ler yıllık yarışma takviminde önemli dönüm noktalarıdır; ciddi yarışmacılar için en üst düzeyde radyo sporu sağlarken, yarı zamanlı katılımcılar ve DX'çiler için eğlence sağlar. WAEDC'ye katılın!
SSB: Eylül, ikinci tam hafta
sonu 9 Eylül 2023 Cumartesi 0000 UTC'den 10 Eylül 2023 Pazar 2359 UTC'ye kadar
Bant
3,5 - 7 - 14 - 21 - 28 MHz .
IARU-Bölge1 kurallarına göre, yarışmanın tercih ettiği segmentler dışında hiçbir yarışma işlemine (ne RUN ne de S&P) izin verilmez.
AŞAĞIDAKİ BANT SEGMENTLERİNDE YARIŞMA İŞLEMİ YAPILMAMAKTADIR.
SSB : 3650-3700; 7040-7060; 7100-7130; 14100-14125; 14300-14350 KHZ.
Katılımcılar her zaman IARU bant planlarına uymak zorundadır.
Kategori
TEK OPERETÖR  DÜŞÜK GÜÇ
Maks. çıkış 100 watt - tüm bantlar. Herhangi bir zamanda yalnızca bir sinyale izin verilir.
TEK OPERETÖR  YÜKSEK GÜÇ
Çıkış 100 watt'tan yüksek - tüm bantlar. Herhangi bir zamanda yalnızca bir sinyale izin verilir.
MULTI-OP
Band değişikliklerine her 10 dakikada bir izin verilir; bu, QSO ve QTC trafiği ve CQing dahil olmak üzere bir ana istasyonun tüm faaliyetlerini içerir.
Tek istisna: Bir çarpanın çalışması. Diğer bantlardaki çarpanları çalıştırmak için ana istasyona paralel olarak başka vericiler kullanılabilir.
Notlar:Yarışmada kullanılan vericiler, alıcılar ve antenler 2 km çapında bir daire içerisine yerleştirilmelidir.
DX tespit ağlarının kullanımına tüm kategorilerde izin verilmektedir.
Kapanma Zamanı
Tek Operatör istasyonları 48 saatlik yarışma süresinin yalnızca 36'sında çalışabilir.
Kapalı kalma süreleri, hiçbir QSO veya QTC'nin günlüğe kaydedilmediği en az 60 dakika olmalıdır.
Değişim
Bir QSO yarışması yalnızca Avrupalı (ref. WAE listesi) ve Avrupalı olmayan bir istasyon (ref. DXCC listesi) arasında yapılabilir. İstisna: RTTY, bkz. paragraf 12. Değişim, RS/RST ve 001 ile başlayan aşamalı bir seri numarasından oluşur. Çalışılan istasyon seri numarası göndermezse, kişiyi 000 numarasıyla günlüğe kaydedin. 000 ile günlüğe kaydedilen QSO'lar, bununla yeni bir multi çalıştırıldığında yalnızca kredi verir. QSO. Her istasyon bant başına yalnızca bir kez kredilendirilebilir.
Çarpan
Avrupa dışın istasyonlar için çarpan, bant başına çalışılan WAE Ülke Listesinde (aşağıya bakın) tanımlanan ülkelerin sayısıdır.
Avrupa istasyonları için Avrupa dışındaki her DXCC varlığı çarpan olarak sayılır.
İstisna : Aşağıdaki ülkelerde en fazla on sayısal çağrı alanı çarpan olarak sayılır:
W, VE, VK, ZL, ZS, JA, BY, PY ve RA8, RA9 ve RAØ – coğrafi konumlarına bakılmaksızın.
Örnekler: W1, K1, KA1 ve K3../1, W1 olarak sayılır;
VE1, VO1 ve VY1, VE1 olarak sayılır;
JR4, 7M4 ve 7K4, JA4 olarak sayılır;
ZL2 ve ZL6 iki farklı çarpandır.
Çarpan bonusu: Ülke çarpan puanları banda göre "ağırlıklandırılır". 3,5 MHz'de çalışan ülke sayısını dörtle, 7 MHz'de üçle ve 14/21/28 MHz'de çalışan ülke sayısını ikiyle çarpın. Toplam çarpan, tüm bantların ağırlıklı çarpan puanlarının toplamıdır.
QTC Trafiği
QTC'ler aracılığıyla ek puanlar elde edilebilir. QTC, bir Avrupa istasyonuna gönderilen QSO yarışmasının raporudur Aşağıdaki kurallar geçerlidir:
1.   Geçerli bir QTC, bildirilen QSO'nun zamanını, çağrı işaretini ve seri numarasını içerir. Örnek: "1307 DA1AA 431", DA1AA'nın 1307 UTC'de çalışıldığı ve 431 seri numarasıyla gönderildiği anlamına gelir.
2.   Her QSO, QTC olarak yalnızca bir kez raporlanabilir. QTC orijinal istasyona geri bildirilmeyebilir.
3.   Doğru şekilde aktarılan her QTC, gönderen için bir puan ve alıcı için bir puan sayılır.
4.   İki istasyon maksimum 10 QTC'ye kadar alışveriş yapabilir. İki istasyon kotayı tamamlamak için birkaç kez bağlantı kurabilir.
5.   QTC'ler QTC serisi aracılığıyla aktarılır. Bir QTC serisi, bir (minimum) ila on (maksimum) QTC'den oluşan bir bloktur. QTC serileri aşağıdaki şema kullanılarak numaralandırılır: İlk rakam birden başlayan seri numarasıdır; ikinci rakam serideki QTC'lerin sayısını gösterir. Örnek: "QTC 3/7", bunun bu istasyon tarafından iletilen üçüncü QTC serisi olduğu ve yedi QTC içerdiği anlamına gelir.
6.   İletilen veya alınan her QTC serisi için, QTC iletiminin QTC numarası, zaman ve frekans bandı kaydedilmelidir. Günlüğünüzde bu verilerden herhangi biri eksikse bu QTC serisi için herhangi bir kredi verilmeyecektir.
Puanlama
Nihai puan, tüm bantlardaki toplam QSO'lar artı QTC'lerin bant bonus faktörüyle ağırlıklandırılan tüm çarpanların toplamı ile çarpılmasının sonucudur (bkz. §6).
Diskalifiye
Yarışma kurallarının ihlali veya sportmenlik dışı davranışlar diskalifiye için yeterli sebep sayılacaktır. Yarışma komitesinin kararları nihaidir.
LOG Gönderim
URL: http://www.waedc.de
Yarışma yöneticisine mesajlar (kayıt yok): waedc-info(at)dxhf.darc.de
Günlüklerin Cabrillo Formatında buraya yüklenmesi gerekir:
Günlük son tarihi CW: 20 Ağustos 2023, 23:59 UTC
URL: https://dxhf2.darc.de/~waecwlog/upload.cgi?form=referat&lang=en
Son kayıt tarihi SSB: 17 Eylül 2023, 23:59 UTC
URL: dxhf2.darc.de/~waessblog/upload.cgi
Günlük son tarihi RTTY: 19 Kasım 2023, 23:59 UTC
dxhf2.darc.de/~waerttylog/upload.cgi
Katılımcı elektronik log göndererek yarışma kurallarını tamamen kabul ettiğini beyan eder. Yazılı beyana gerek yoktur. Not: Sonuçların yayınlanmasının ardından tüm günlükler DARC Yarışma Günlüğüne (DCL)
konulacaktır .
 DX ve Yarışma Kulübü Yarışması
Kulüp puanı, SWL'ler hariç olmak üzere üç WAE yarışmasının tamamında katılan tüm kulüp üyelerinin nihai sonuçlarının eklenmesiyle hesaplanır. Sayılabilmesi için, kulübün adının günlükte ayrı bir başlık satırında " CLUB " anahtar sözcüğü kullanılarak belirtilmesi gerekir.
Kulüp resmi bir ulusal amatör radyo kulübü olmamalıdır. Bir kulübün listelenebilmesi için en az üç logun sunulması gerekmektedir.
En iyi DX (AB dışı) ve en iyi AB kulüpleri için bir kupa sponsorluğu yapılır.
Alman DARC/VFDB-Clubmeisterschaft'a katılan DL istasyonları için, " SPECIFIC " anahtar sözcüğünü kullanarak DOK'unuzu günlüğe ayrı bir başlık satırına yerleştirin .
 LOG gönderim Son Tarihi
Log'un son tarihi her zaman yarışmanın bitiminden yedi gün sonradır.
WAEDC Ödülleri ve Plaketleri için 14 Kriter
Kıta kazananlarına plaket verilecek. Sonuç yayınlandığında tüm istasyonlar için yazdırılabilir çevrimiçi sertifikalar mevcut olacaktır.
Çarpan nedenleriyle (bkz. 6) sayısal çağrı alanlarına bölünmüş ülkelerden gelen girişler, coğrafi çağrı alanları içindeki rapor edilen konumlarına göre listelenecektir.
Son üç yılda hiçbir kayıt alınmayan bir WAED ülkesini WAEDC için etkinleştiren istasyonlar, "WAEDC Kahramanı" olarak tanınacak ve özel bir ödül alacak.
2023 için bu ülkeler şunlardır:    1A0, 3A, 4U1I, CU, GJ, GM/s, HV, JW/b, JX, OH0, OJ0, R1F, SV/A, ZB
En az beş kez İlk On/İlk Altı listesinde yer alan istasyonlar özel plaket için başvuruda bulunabiliyor.
WAEDC komitesi, özel yarışma etkinliklerini ek plaketlerle onurlandırma hakkını saklı tutar. Ses Kaydı
Her kategorinin (Tek OP Düşük AB, Tek OP Yüksek AB, Çoklu OP AB, Tek OP Düşük DX, Tek OP Yüksek DX, Çoklu OP DX) ilk 5 katılımcısı, alınan ve kendi sinyalinin ses kaydını göndermelidir tüm çalışma dönemi boyunca. Bu YALNIZCA Yarışma Yöneticisinin TALEP ÜZERİNE yapılmalıdır. Bir istasyon istenen kaydı gönderemezse, doğrudan kontrol edilemeyen tüm QSO'lar kaldırılabilir. Bu RTTY için önerilmez.
WAE Ülke Listesi
1AØ, 3A, 4O, 4U1I, 4U1V, 9A, 9H, C3, CT, CU, DL, E7, EA, EA6, EI, ER, ES, EU, F, G, GD, GI, GJ, GM, GM/ s, GU, GW, HA, HB, HBØ, HV, I, IS, IT (IG9/IH9 Bölge 33 olmadan), JW, JW/b, JX, LA, LX, LY, LZ, OE, OH, OHØ, OJØ, OK, OM, ON, OY, OZ, PA, R1F, RA, RA2, S5, SM, SP, SV, SV/A, SV5, SV9, T7, TA1, TF, TK, UR, YL, YO, YU, Z6, Z3, ZA, ZB.
TA1ED
  METİN KORKMAZ -TEKİRDAĞ