Gönderen Konu: 1,5 - 200 Mhz arası kesintisiz çalışan 2 elemanlı anten  (Okunma sayısı 33642 defa)

Çevrimdışı TA2M

Bu anteni görünceye kadar ; bir antenin bu kadar geniş frekans bandında ve kesintisiz çalışacağına kesinlikle inanmazdım.

1,5 Mhz'den 200 Mhz'e kadar kesintisiz TX yapılabilen bu italyan malı anten , Max. 1 KW güce dayanabiliyor.

Anten kurmak için yeterli alanım yok diyenler için alternatif bir çözüm.

Boom uzunluğu   : 2mt
Eleman uzunluğu : 6mt
Ağırlığı              : 6 Kg

Daha detaylı bilgi için tıklayınız
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA7BB

Ynt: 1,5 - 200 Mhz arası kesintisiz çalışan 2 elemanlı anten
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2008, 12:58:54 »
merhaba mustafa bey nasılsınız.
bu anten türkiyede bulunurmu.
dışarıdan getirtmemiz mümküğn degilde.
73
de ta7bb
ömer yenigün

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2008, 22:45:37 »
Ömer bey merhaba,

Antenin türkiyede bulunabileceğini sanmam. Ancak bu işin ticaretini yapan firmalar sipariş üzerine getirtebilirler. Ancak onlarda üzerine kâr koyup satacakları için fiyat daha da artacaktır.

Antenin satış fiyatı 518 Euro + %20 KDV (Avrupalı müşteriler için) Nakliye fiyatı da buna ilave edilecektir.

518 + 103,6 = 621,6 Euro Nakliye hariç.

Eğer satın almayı düşünürseniz firma ile iletişime geçip doğrudan firmadan alabilirsiniz.
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2008, 12:16:42 »
Mustafa Bey Selamlar,

Anten hakikaten güzel görünüyor. Gerçi yere göre performansı nasıl olur bilemeyeceğim ama getirtmek niyetindeyim. Paket boyu zaten 1 metre . yani büyük yer tutmuyor. Bu arada sizin gözlemleriniz nedir?.
Anten kablosu için tavsiye edilen boy 60 m civarında olması . Vallahi kablolar kısa olsun diye çatı katı ev bulduk şimdi birde 60 mt kablo koymak gerekecek.
Yinede detay bilgileri aktarabilirseniz bir yüksek sesle düşünmüş oluruz.
Selam ve sevgiler

Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2008, 18:26:12 »
Emin bey merhaba,

Ebat olarak antenin küçük yer tutması , Çok geniş bir frekans bandında tunersiz çalışabiliyor olması ve üretici firmanın site bilgilerine göre performansınında yüksek olması hiç şüphesiz anteni cazip kılan kriterlerden birkaçı.

Ancak fiyat yüksekliğinin en büyük dezavantajı olduğunu düşünüyorum.

Bu arada buradaki mesajım üzerine konuya ilgi duyan ve araştırma yaparak sonucunu bana bildiren Sn. Cevat Doğar'ın (TA9I) mailini aşağıya ekliyorum.

"Mustafa bey selamlar.
D2T anten epey dikatimi çekmişti.Rus sitelerinde araştırdım ve kimi bilgilere ulaşabildim. Tercüme ederek sizler ile diğer amatör arkadaşlarla paylaşmak istedim.Kendim sitede verilen bilgilere göre elimden geldiği kadar çizmeye çalıştım. D2T anten türü T2FD antenlerin bir değişik versiyonudur diye belirtmişler.
Saygılar.73!  TA9I"
Tnx. TA9I

Cevat beyin vurguladığı T2FD antenler benim ve pek çok amatör arkadaşımın Barker&Williams olarak tanıdıkları katlanmış dipol anten olup antenin besleme noktasında balun ve tam karşısında endüktif olmayan direnç mevcuttur. Kullanılan direnç değeri ; antenin besleme noktası empedansına bağlı olarak (Kullanılan Balun oranına bağlı olarak) değişmektedir.

Cevat beyin çizdiği , aşağıya eklediğim şema incelendiğinde de B&W antenin değişik katlanmış bir versiyonu olduğu görülebilir.

Bu bilgiler doğrultusunda , anteni satın almadan önce yaparak denemek ve performasını değerlendirmek imkanı doğmuş olacaktır.

Anten kablosu için 60mt boy tavsiyesini nerede gördüğünüzü bilmiyorum. Ben siteyi incelediğimde ; antenin ground problemi olmadığını ve en az 3 mt yüksekliğe kurulabileceğini yazıyor.
60mt tavsiyesini okuduğunuz sayfanın linkini verebilirseniz , bende okuyup değerlendirmemi sonrasında yapmak isterim.   
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #5 : 01 Eylül 2008, 12:26:53 »
Mustafa Bey Selamlar,

Yazıyı tam nerede okuduğumu bulmakta zorlandım . Konu ile ilgili linklerin birinde okudum . Acaba tam tercüme edemedimmi diye bir an tereddüt ettim. Buda olabilir. Yanlız bir  yerde daha rastladım . yazının  nerede olduğunu link olarak vereceğim ama cümle söyle geçiyor;

Another modification executed by me concerns the coaxial cable length. The manufacturer suggests a length of about 60 meters, very probably to keep low the SWR because of the attenuation deriving from the cable length.....

http://www.antenna.it/commercial/flash.htm

Sayfasındaki yorumda detayları var . Başka bir yerde bulursam yine linki atacağım .
Selamlar
Emin
TA2FE

TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #6 : 01 Eylül 2008, 12:32:58 »
Mustafa Bey Selam,

Sayfa uzun oldu ama yine yorumların arasında benzer bir tanım buldum .
Metni kopyalıyorum ki anlam değikliği olmasın diye
Okuduktan sonra tekrar görüşürsek benim tercüme eksikliğimide bertaraf etmiş oluruz.
Selamlar
TA2FE

Theory

.......................................
 The impedance at the terminals is on an average of high value and is reckoned at values near 50 ohms by a broad-band transformer. The SWR declared is included within 2 : 1 but we recommend to utilize a certain length, that is 60-70 meters of a good coaxial cable; the switching-off introduced by the cable allows to contain the SWR on adaptable acceptable levels as seen from the apparatus.

TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #7 : 04 Eylül 2008, 00:23:56 »
Emin bey merhaba,

Tercüme ile ilgili bir sorununuz olduğunu sanmıyorum. Antenin üreticisinin sayfasında besleme kablosunun uzunluğu ile ilgili bir bilgi yok. Ancak Değişik kaynaklardan alınmış (CQ USA , Radio Today vb) değerlendirme sayfalarında Antenin besleme kablo boyunun 60mt'den uzun olması öneriliyor.

Sizin uyarınıza kadar review'leri incelemediğimden dolayı bu konuyu atlamışım. Özür dilerim.

Sanırım uzun kablo kullanmanın sebebi yüksek SWR'yi kablo kaybı ile kabul edilebilir düzeye düşürmek.
Beraberinde Antenin kazancında da kayıplar olacağı düşünülürse , uzun kablo kullanmak yerine yeterli uzunlukta kablo ve anten tuner kullanmak daha kullanışlı olur gibi görünüyor.
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #8 : 05 Eylül 2008, 09:37:30 »
Mustafa Bey Selamlar,

Evet öbür forumdaki düşüncelerinize katılıyorum. Ama biraz kopyacılık yapıp bir örnek getirtelim yapalımmı ? Yoksa resimler yete deyip başlamakmı lazım bilemedim. Gerçi açık şemasını siz buraya da koymuştunuz ama nedersiniz bilemem. İşlerim müsade ettiği sürece ben memnuniyetle varım .
Selamlar
Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #9 : 05 Eylül 2008, 22:18:15 »
Emin bey merhaba,

Örnek getirtmek sizin tercihinize kalmış. Ancak fiyatı bana biraz yüksek geldiğinden hazır almayı düşünmüyorum. Review'leri ve TA9I' nın gönderdiği şemayı detaylı inceleyerek imalat ölçülerinin ve montaj aşamalarının kesin tesbit edilebileceği kanısındayım. Ben çalışmamı bu yönde yapmak istiyorum.

Şu anda en büyük engel olarak 820 ohm Karbon direnç teminini görüyorum.
1:9 balun elimde mevcut. Aluminyum boruları ve yalıtkan teflon yada polipropilen boru parçalarını bir araya getirmeye çalışacağım.

Anteni sağlıklı bir şekilde monte edip çalıştırabilirsem AR-303 Anten rotoru ile kullanmayı düşünüyorum.

Gelişmeler hakkında bilgi vereceğim.
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2008, 23:06:26 »
820 Ohm Karbon direnç için , 8,2 Kohm 3W   10 adet karbon direnç buldum. Bunları paralel bağladığımda 820 ohm 30W  bir direnç elde etmiş olacağım.

Direnç konusunda küçük bir not düşeyim. B&W antenlerde kullanılan direncin gücü , antene uygulanan gücün %30 'u kadar olmasına karşılık , bu antende kullanılacak direnç gücü , antene uygulanacak RF gücünün %20'si kadar olabiliyormuş.

Şimdiki aşmam gereken sıradaki sorun 1:9 balun.
Elimde Longwire anten için Kahraman beyin yapmış olduğu 1:9 UNUN var. Ancak bunun anten bağlantısı tek bir uç olarak çıktığı için tereddüdüm var. antenin diğer ucunu UNUN'un Ground'una bağlasam olurmu?

Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #11 : 06 Ocak 2011, 13:13:21 »
Merhaba ,
Konu üzerinden epey geçmiş , ben aşağıdaki gibi bir karbon yük hazırladım ,
100 adet 3W karbon direncin toplam değeri 820 Ohm oldu bu durumda 300W gibi değere sahip oldum,
buda 1KW için yeterli sanırım, sıra geldi Balun a  konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum ..
73 Sua
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #12 : 06 Ocak 2011, 13:14:35 »
Part II
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #13 : 06 Ocak 2011, 23:49:22 »
Abi Selamlar,
Konu yine açılmış . Dur baştan okuyup sana tekrar bilgi vereyim
Selamlar
Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #14 : 12 Ocak 2011, 12:31:44 »
Bu konu ilk açıldığında beni heyecanlandırmıştı.
Sanırım birşeyler çıkacak gibi ??
Bekliyoruz...

Kolay gelsin

İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #15 : 13 Ocak 2011, 12:47:22 »
Evet Arkadaşlar Selamlar,

Herkesin merakla beklediğini biliyorum. Ben bir adet getirme kararı verdim. Ekonomik olarak bir balans ayarından sonra bir adet resmi yoldan ithal edeceğim. Ondan sonrası sıra size gelir. Artık nasıl yapılmış neler lazım gibi konuları size devrederim çünkü vakit olarak becerebilmem mümkün olmaz sizide yavaşlatırım .
Sipariş vermeden önce söyleyecek bir şeyiniz varmıdır?
Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #16 : 13 Ocak 2011, 13:44:57 »
Emin'cim gazan mubarek olsun derim :)
Bir tarihde USA dan resmi olarak FT847 ithal etmiştimde , çektiğim çileyi ben bilirim,
inşallah bürokrasi biraz daha kolaylanmıştır 2004 den bu yıla ..
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #17 : 13 Ocak 2011, 14:00:33 »
Şua Abi Selamlar,

Vallahi haklısın . Bende daha bu işler bu kadar yaygın değilken bir HF yagi ithal ettim . Yagi fiyatınından daha fazla masraf ve özel masraf parası ödedim . Yanız şimdi o kadar zor değil. Özellikle şu an yurt dışından dalış feneri ve Amerikadan dalış bilgisayarı ithal ediyorum . Eğer gümrükçün mevzuatı biliyorsa zor olmuyor.
Tabi bu tek bir malzeme  olduğu için tüm masraf bir mala biniyor ama eğer adet 5 olsa da aynı masraf 5 e bölünüyor. Yinede devlet ile takışmak olmaz . Senide haberdar edeceğim .
Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA6ABE

« Yanıtla #18 : 21 Şubat 2011, 23:16:56 »
Söz konusu bu anten benimde hayli ilgimi çekti.
Konuyu baştan başa okudum. Konuyu açan ve devam ettiren tüm üyelerin ellerine sağlık.
Birde fedakearlık yaparak,antenin gerçek ölçülerinide buraya yazacak kişi olursa,sanıyorum tüm amatörler bundan yararlanma imkanına sahip olacaklar.Sevinecekler. Haydi hayırlısı.
Herkese saygılar.

Çevrimdışı TA4BU

« Yanıtla #19 : 23 Şubat 2011, 23:45:51 »
      TA6ABE  Arkadaşım yazılanalrı dikkatli okuyup cizilenleride  dikkatli bakarsanız anten ölcülerini gayet acık bir şekilde göreceksiniz.

TA4BU
Mesut Pargan
Muğla Trac Temsilcisi