Gönderen Konu: Türkiyenin ilk 10 GHz beacon'u.  (Okunma sayısı 1688 defa)

Çevrimiçi TA2NC

Türkiyenin ilk 10 GHz beacon'u.
« : 12 Ağustos 2022, 09:15:17 »
Selamlar,
Bir süredir üzerinde uğraştığım Türkiye'nin ilk 10 GHz beaconunu dün geçici olarak ta olsa devreye aldım.
Düzgün bir kutulama ve soğutma sonrası kalıcı olarak çalıştıracağım.

Denemeler sırasında bana TA2SUA destek oldu.

https://ta2nc.blogspot.com/2022/08/10-ghz-beacon-ilk-devreye-alma.html  linkinde detaylı bilgi ve denemeler sırasında çekilmiş videoları bulaiblirsiniz.

10 GHz te en azından RX/Alma denemesi yapmak isteyen arkadaşlar var ise her zaman yardımcı olmak isterim.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2022, 13:34:29 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA2ANL

Ynt: Türkiyenin ilk 10 GHz beacon'u.
« Yanıtla #1 : 12 Ağustos 2022, 15:06:05 »
Oğuzhan tebrik eder, başarılar dilerim.
Hayallere ulaşmak çok güzel bir duygu.
Selamlar,
Tolga

Çevrimiçi TA2SUA

« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2022, 20:25:16 »
Üstadım kutulayıp sürekli yayında olacağı konumuna aldığınızda hem TA'da mikrodalgaya olan ilgiyi arttırmakta hem de alıcı ekipmanlarımızı test etmek için güvenilir bir yayın anlamında çok faydalı olacaktır. Sinyali ekranda gördüğümde çok sevindim. Tebrikler, başarılarınızın devamını dilerim.

Çevrimiçi TA2NC

« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2022, 19:43:14 »
Beacon ile ilgili bugün TA2SUA ile yeni denemeler yaptık.
https://ta2nc.blogspot.com/2022/08/10-ghz-beacon-uzak-mesafe-testleri.html  linkinde ayrıntılı olarak çalışmamızı paylaştım.
Videolar resimler açıklamalar vs.

Okumanızı tavsiye ederim.

Çevrimiçi TA2NC

« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2022, 14:28:13 »
Herkese tekrar selamlar
Alper arkadaşımızla yaptığımız 10 ghz Line Of Sight veya Near Line Of Sight denemelerinden sonra haftasonu ankara yağmuru sırasında bir de Rainscatter yani yağmur saçılması diye çevirebileceğimiz olayi deneyeyim dedim.

Başka notlarda tanımlamış olabilirm ama burada tekrar yazayım isterim.
5 GHz -10 GHz arası bandlarda yağmur damlalarının büyüklüğü bu frekansların dalgaboyunun katlarına geldiği için, her bir yağmur damlası birer anten gibi çalışıyor ve yansımadan ziyade sinyali güçlendirerek çok daha geniş alanlara ulaşabilmesini sağlıyor.

Ama deneyip kendi göz ve kulaklarınız ile test etmeden bunun ne kadar işe yaradığını görme şansınız olmuyor.

Ben de baktım öğleden sonra Ankara'da yağmur başladı kuzey ilçelerinden. (Bunun için meteorolojinin sayfasını ya da mobil uygulamasını kullanabilirsiniz) radar kısmında yağmur miktarları ve yansıtma katsayıları görünüyoru)

Arabaya bir tane 12v akü, bir notebook, bir sdr, bir bobin ve kondansatörden oluşan bias-tee ve bir uydu LNB'si koydum, gücü verdim.. evin yakınında sinyali buldum.. LNB yi pencerenin önüne yerleştirip yola çıktım.  Evet ortamda çanak falan yok. sdece lnb. hatta o lnb de arabanın içinde :)

Neyse, normalde 4-5 dk sürdükten sonra direkt görüşü kaybettiğimden sinyali kaybetmem gerekirken, araba hangi yöne dönerse dönsün, lnb nereye bakarsa baksın beacon sinyalini duymaya devam ettim.

Bunun üzerine çıktım eskişehir yoluna..
Polatlı yönünde ilerlemeye başladım.. Polatlıya birkaç km kala, benim evden 50km uzaklaşmışken dedim şimdilik yeter. durdum. Ve beacon sinyalni hala duymaya devam ediyordum.
Yani güzel bir antenle VHF bandında bile ulaşaöayacağınız mesafeler bunlar.

Olayın mantığı şu şekilde.
Yağış sırasında 2000 metreden 10.000 metreye kadar değişen yağmur bulutlar ve yağış mevcut. Şöyle düşünebilirsiniz. Sanki benim beacon yerden 8-10.000 metre yukarıda çalışıyor gibi.
Ve bu mesafeyi görebilen tüm çevre istasyonlar da benim sinyalimi duyabilir.
Bu bandta, 300-400 hatta dün amerikadan birinin paylaştığı 600 km gibi rakamlar inanın hiç imkansiz değil.

Benim ankaradayken çevre illere gidip bunları ayrı ayrı denemem zor. Ama ben denerim yeniliklere açığım, evde bir tane lnb ve belki bir tane çanak, bir tane sdr'm var diyen çevre illerdeki arkadaşları bu denemeleri beraber yapmaya davet etmek istiyorum.
Yavaş yavaş sonbahar yağmurları yaklaşırken çok şaşırtıcı süpriz çalışmalar yapma şansımız var. Bu denemeler Türkiye'de bir ilk ve çok ucuza gerçek amatör faaliyetler icra etmeniz mümkün.
Eskişehir olur, konya olur, bolu olur, sakarya olur, çorum olur afyon olur.. tek tek saymayayım etraftaki her yer.. hatta uygun şartlarda 600-700 km mesafeler bile olabilir.

İlgilenen nasıl yaparım diyen arkadaşlar bana direkt erişebilir.

Gönüllü enerim diyen arkadaşlar ile gerkeirse bir whatsapp listesi kurar oradan uygun şartlar oluştuğunda falan haberleşip denemeler yaparız.