Gönderen Konu: 144 MHz Meteorscatter Sprint Yarışması 2022  (Okunma sayısı 835 defa)

Çevrimdışı TA4RC

144 MHz Meteorscatter Sprint Yarışması 2022
« : 10 Ağustos 2022, 20:51:13 »


“ 144 MHz Meteorscatter Sprint Yarışması 2022”

TÜM DÜNYA AMATÖRLERİ AVRUPA İSTASYONLARIYLA GÖRÜŞEBİLİR..
 
MMMonVHF [1] , DUBUS [2] ve Funk-Telegramm [3] dergileri ile işbirliği içinde , sizi maksimum Perseids meteor yağmuru (PER) sırasında “144 MHz Meteorscatter Sprint Yarışması”nın 15. sayısına katılmaya davet ediyor. ). IMO'nun [4] (Uluslararası Meteor Örgütü) tahminlerine dayanarak , bu maksimum 13 Ağustos 2022'de 02:00 GMT ile 05:00 GMT arasında gerçekleşecek.

KURALLAR

Yarışma dönemi:

12 Ağustos 2022, 15:00 GMT – 14 Ağustos 2022, 14:59 GMT

Katılım:

Class 1: QRP (< 1,5 kW ERP)

Class 2: QRO (>1,5 kW ERP)

İstasyonlar sadece bir CLASS(sınıf)'tan katılabilir.
Tek veya çok operatörlü istasyonlar veya modlar arasında fark yoktur (HSCW, FSK441, MSK144, JTMS vb.).

Değiş tokuş:

Tam çağrı işaretleri, raporlar (örn. 26 veya R26) ve son onaylayıcılar (RRRR).

Puanlama:

Tamamlanan her QSO için, tamamladığınız istasyonla aranızdaki mesafeye eşit miktarda puan alırsınız. Çalışan bir istasyon yalnızca bir kez sayılır, bu nedenle kopyalara(dupe) izin verilmez.

Not: Her yıl, mesafeleri 400 km'nin altında olan kayıtlı QSO'ları görüyoruz. 2021'den itibaren, yol açıkça engellenmiş bir doğrudan yol göstermedikçe, bu temasların meteor saçılımı yoluyla yapılmadığını varsayıyoruz. Bu, yarışma yöneticisi tarafından araştırılacaktır.

Nihai puanlama:

Toplam puan, tamamlanan tüm QSO'lar için birlikte aldığınız tüm puanların toplamıdır.

Kütükler (Loglar):

Günlükler E-posta veya normal posta yoluyla gönderilebilir. Günlüğünüz 15 Eylül 2022 23:59 GMT'den önce alınmalıdır. Günlüğünüzü normal postayla göndermeniz durumunda, posta damgası geçerli olacaktır. Bu tarihten sonra alınan günlükler, kontrol günlükleri olarak kabul edilecektir.

E-posta yoluyla günlükler şu adrese gönderilebilir: mssprint@mmmonvhf.de ; Konu: MSSprint “çağrı işareti”

Normal posta yoluyla günlükler şu adrese gönderilebilir: AF Veldhuijsen, PA4EME, Westland Caddesi 9, 6137 KE Sittard, Hollanda.

Günlüğünüzün en azından aşağıdakileri içerdiğinden emin olun:

- Çağrınız, adınız, adresiniz ve katılmak istediğiniz sınıfınız. Sınıf 1 (QRP) istasyonlarının kullandıkları ekipmana ait detayları kullanılan çıkış gücü ve anten kazancı şeklinde belirtmeleri gerekmektedir. Eğer istasyonunuzla ilgili herhangi bir bilgi verilmezse, Sınıf 2'ye yerleştirileceksiniz. Efektif Yayılan Gücün hesaplanması için kullanılan güç, alıcı-vericinizin veya aktif amplifikatörünüzün/amplifikatörlerinizin çıkışında ölçülen güç olacaktır;

- QSO listesi. Birçok kayıt programı mevcut olduğu için hemen hemen her format mümkündür [6] . Ancak günlüğün en azından şunu göstereceğinden emin olun: tarih, saat (belirli olmak gerekirse: bitiş saati), arama, rapor gönderme, alınan rapor, konum belirleyici ve mesafe (puanlara eşittir). Eğer bir log programınız yoksa, not defterinizden basit bir .txt dosyası gönderin. QSO'larınızı gg/aa/yy olarak listeleyin; ss:dd; çağrı, yer bulucu. Günlüğünüz işlenirken tüm mesafeler hesaplanacağı için mesafe hesaplamasına gerek yoktur.

Günlüğünüzü göndererek, gönderdiğiniz puanınızı etkileyebilecek herhangi bir faaliyet gerçekleştirirken seçtiğiniz Sınıf, lisans ve yerel düzenlemelerin sınırları dahilinde faaliyet gösterdiğinizi de beyan etmiş olursunuz. Sportmenlik dışı davranış diskalifiye sebebi olabilir. Ayrıca, günlüğünüzün MMMonVHF'de veya DUBUS ve/veya Funk-Telegramm dergilerinde yayınlanmasıyla sonuçlanabilecek olan günlüğün halka açık olmasını da kabul edersiniz.

Bir günlüğün alındığı, alındığı şekilde onaylanacaktır.

soap box(Sabun kutusu) için hikayeler ve resimler kabul edilir.

Dikkat edilmesi gereken koşullar:

Yarışma sırasında DX kümelerinin ve sohbet kanallarının kullanımına, yalnızca QSO'nun durumunun çıkarılabileceği rapor veya diğer verilerin değiş tokuşu olmayacak şekilde izin verilir. Küme (örn. 12:00 DK5EW PA4EME JN48MB<MS>JO20WX) veya sohbet (örn. MS Sprint için 12:00 PA2DW 144.355 CQ) hakkında sınırlı bilgiye izin verilir.

Her 15 dakikada bir defadan fazla kendi kendine spot atmaak sportmenlik dışı davranış olarak kabul edilecektir.

 Kabul edilebilir örnekler:

 "144.388'de sked yapalım mı?"

"QRM'im var, 144.218 kHz'e geçelim ve yeniden başlayalım"

"Hiçbir şey alınmadı, lütfen tekrar deneyin" ve QSO yeniden başlar

 "Güzel QSO için teşekkürler" - Not: Yalnızca QSO radyoda tamamlandıktan sonra

 Yarışmanın galibi:

Yarışmanın galibi en yüksek puana sahip istasyondur. Her sınıfta bir kazanan olacaktır. İki istasyon aynı puana sahipse, konumun paylaşılması gerekecektir.

 Avrupa dışındaki istasyonlar için özel puanlama:

Avrupa dışındaki istasyonlar için ayrı bir liste olacaktır.

 Sertifika:

Tüm istasyonlar, elde edilen Sınıfı ve sıralamayı gösteren dijital bir sertifika alacaktır. Sertifika, alınan günlükle aynı rotaya gönderilecektir.

Sonuçlar:

MS Sprint Yarışmasının sonuçları öngörülen tarihte DUBUS dergisi no. 4, 2022 yayınlanacak: 7 Aralık 2022. Sonuçlar o gün MMMonVHF'de çevrimiçi olacak. Basılı versiyonları DUBUS dergisi no.4, 2022 ve Funk-Telegramm no. 1, 2023. Tüm dünyadaki VHF editörleri, kaynak ve organizatörlerin belirtilmesi koşuluyla listeyi yayınlamakta özgürdür.

 Ek Notlar:

[1] MMMonVHF (VHF'de Daha Fazla Mil Kazanın): www.mmmonvhf.de

[2] DUBUS - VHF ve üstü amatör radyo için ciddi dergi: www.dubus.org

[3] Funk-Telegramm - radyo amatörleri için dergi: www.funk-telegramm.de

[4] IMO – Uluslararası Meteor Organizasyonu: www.imo.net

[5] Meteor Scatter QSO'ları için Çalışma Prosedürleri: http://www.vhfdx.de/ms_howto.pdf

[5] MS QSO'yu 1 IARU bölgesinde yürütmek: http://www.vhfdx.ru/ms/provedenie-ms-qso-v-1-rayone-iaru

[6] “144 MHz Meteorscatter Sprint Yarışması” en az iki yazılım tarafından desteklenmektedir.

      programlar:

- Arcom (Ham Ofisi): www.hamoffice.de

- Ucxlog: www.ucxlog.de

Diğer kayıt programlarına da izin verilir.

MGM tarafından oluşturulan modları kullanırken, lütfen Avrupa'da 30 saniyelik periyotlar kullandığımızı dikkate alın.
Merkez arama frekanslarında 15 saniyelik periyotların kullanılması, parazite neden olur ve zamanınızın %50'sini boşa harcar. Batı ve Orta Avrupa'daki istasyonlar (Hollanda, Belçika, Almanya, Kuzey Fransa'daki istasyonlar), merkez arama frekanslarında CQ'yu ararken her zaman ikinci periyotları iletmektedir.
Aksini yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bunu merkez arama frekanslarından çok uzakta yapın ve tropo üzerinden kopyalayabileceğiniz bir istasyonda parazite neden olmayacağından emin olun.
 

MSK144
 
2016 yazında MSK144 tanıtıldı ve bu arada meteor saçılımı için yaygın olarak kullanılan bir modda geliştirildi.
 Dakikada 250 karakterlik etkili bir aktarım hızı, bant genişliği açısından verimli bir modülasyon, son teknoloji bir ileri hata düzeltme ve 2500 Hz bant genişliğinde -8 dB kadar düşük sinyallerin kodunu çözme yeteneği, size eski FSK441 protokolünden daha fazla kod çözme sağlamalıdır.
Ancak MSK144 protokolünün devreye girmesi de belirsizliklere neden oldu. Frekans, zamanlama, hangi periyotta iletileceği, şifre çözme yok... Çeşitli sohbetlerde görebileceğiniz tüm sorular, her türlü farklı cevaplarla.

144 MHz Meteorscatter Sprint Contest 2022 yaklaştığı için MSK144 kullanımı hakkında birkaç satır söylemek istiyoruz.

- MSK144 meteor saçan kişiler içindir. İstasyonları tropo üzerinden aramayın; genellikle bu, 800 km'nin altındaki mesafeler anlamına gelir.
- MSK144'ün Avrupa'daki merkez arama frekansı 144.360 MHz'dir.
- Arama frekansında SADECE 30 saniyelik periyotlar kullanıyoruz.
 Yerel anlaşma ile Hollanda, Belçika, Almanya, Lüksemburg, Danimarka ve Fransa'nın üst yarısındaki (Brest - Tours - Dijon hattı) tüm istasyonlar DAİMA ikinci periyodu iletecektir.
15 saniyelik süreyi yanlış zaman diliminde kullanmak karşılıklı etkileşime, sinyal kaybına ve hepsinden önemlisi çekişmelere ve sıkıntıya neden olacaktır. Meteor saçılımının zamanlaması hakkında yazılan tüm eski şeyleri unutun.
- Yönlendirme hatası düzeltmesi nedeniyle, MSK144 size tam kodu çözülmüş bir satır verecek veya hiçbir şey vermeyecektir. Meteor yansımaları, çalışma frekansının ters karesiyle orantılıdır ve bu nedenle 144 MHz'lik bir ping, 50 MHz'dekilerin 1/8'i kadar sürer.
MSK144'te iletilen çerçevenin çoğu mesajın kodunu çözmek için alınmalıdır, bu nedenle 144 MHz'de çok yaygın olan 70 ms'den daha az ping'ler deşifre ETMEZ.
Bu tür koşullarla karşılaştığınızda, FSK441'i denemek daha iyi bir seçenek olabilir, çünkü 70 ms'den daha küçük ping'lerde de kod çözme sağlar.
Belki biraz daha bulmaca çözmen gerekecek ama sonunda başarabilirsin.