Gönderen Konu: CQ WW WPX CW YARIŞMASI 2022  (Okunma sayısı 364 defa)

Çevrimdışı TA4RC

CQ WW WPX CW YARIŞMASI 2022
« : 27 Mayıs 2022, 10:53:58 »


HERKES!
2022 CQ Dünya Çapında WPX Yarışması
2022 CW: 28-29 Mayıs 2022

Başlangıç: 0000 UTC Cumartesi Bitiş: 2359 UTC Pazar

AMAÇ:
Dünya çapındaki amatörlerin yarışma süresi boyunca mümkün olduğunca çok sayıda amatör ve önek ile iletişim kurması için.

II. ÇALIŞMA SÜRESİ:
48 saat. Tek Operatörlü istasyonlar, 48 saatin 36'sında çalışabilir - kapalı süreler, hiçbir QSO'nun günlüğe kaydedilmediği en az 60 dakika olmalıdır. Çok operatörlü istasyonlar tam 48 saat çalışabilir.

III. BANTLAR:
Yalnızca 1.8, 3.5, 7, 14, 21 ve 28 MHz bantları kullanılabilir. Yerleşik grup planlarına uyulması şiddetle teşvik edilir.

IV. TAKAS:
RS(T) raporu artı ilk kişi için 001 ile başlayan aşamalı bir iletişim seri numarası. Not: Çoklu-İki, Çoklu-Sınırsız ve Çoklu-Dağıtılmış girişler, her bantta ayrı seri numarası dizileri kullanır.

V. PUANLAMA:
A. Puan: Nihai puan, çalışılan farklı öneklerin sayısı ile çarpılan toplam QSO puanlarının sonucudur.

B. QSO Puanları: QSO puan kredisi için bir istasyon her bantta bir kez çalıştırılabilir:

1. Farklı kıtalardaki istasyonlar arasındaki temaslar 28, 21 ve 14 MHz'de üç (3) puan ve 7, 3.5 ve 1.8 MHz'de altı (6) puan değerindedir.

2. Aynı kıtadaki, ancak farklı ülkelerdeki istasyonlar arasındaki temaslar 28, 21 ve 14 MHz'de bir (1) puan ve 7, 3.5 ve 1.8 MHz'de iki (2) puan değerindedir. İstisna: Yalnızca Kuzey Amerika istasyonları için—Kuzey Amerika sınırları içindeki istasyonlar arasındaki temaslar (her iki istasyon da Kuzey Amerika'da olmalıdır) 28, 21 ve 14 MHz'de iki (2) puan ve 7'de dört (4) puan değerindedir, 3.5 ve 1.8 MHz.

3. Aynı ülkedeki istasyonlar arasındaki temaslar, banttan bağımsız olarak 1 puan değerindedir.

C. Önek Çarpanları: Önek çarpanı, çalışılan geçerli öneklerin sayısıdır. Her ÖN EK, bant veya aynı önek üzerinde kaç kez çalışıldığına bakılmaksızın yalnızca bir kez sayılır.

1.ÖNEK, amatör aramanın ilk bölümünü oluşturan harf/rakam birleşimidir. Örnekler: N8, W8, WD8, HG1, HG19, KC2, OE2, OE25, LY1000, vb. Numaralandırma, harflendirme veya sıralamadaki herhangi bir farklılık ayrı bir önek olarak sayılacaktır. Çağrı işaretiyle belirtilenden farklı bir DXCC varlığından çalışan bir istasyonun taşınabilir imzalaması gerekir. Taşınabilir ön ek, ülke/çağrı alanının yetkili bir ön eki olmalıdır. Taşınabilir çalışma durumunda, taşınabilir tanımlayıcı daha sonra önek olacaktır. Örnek: Wake Island'dan faaliyet gösteren N8BJQ, N8BJQ/KH9 veya N8BJQ/NH9'u imzalayacaktır. Ohio'da faaliyet gösteren KH6XXX, ABD 8. bölge (/W8, /AD8, vb.) için yetkili bir önek kullanmalıdır. Numarasız taşınabilir tanımlayıcılara, önek oluşturmak için taşınabilir tanımlayıcının ikinci harfinden sonra sıfır (Ø) atanacaktır. Örnek: PA/N8BJQ, PAØ olur. Numarasız tüm aramalara, önek oluşturmak için ilk iki harften sonra sıfır (Ø) atanacaktır. Örnek: XEFTJW, XEØ olarak sayılır. Denizcilik mobil, mobil, /A, /E, /J, /P veya diğer lisans sınıfı tanımlayıcıları önek olarak sayılmaz.

2. Özel etkinlik, hatıra ve diğer benzersiz önek istasyonları katılmaya teşvik edilir. Ön ekler, faaliyet gösterdiği ülkenin lisans makamı tarafından verilmeli veya izin verilmelidir.

VI. GİRİŞ KATEGORİLERİ:
Tek Operatör Klasik Yerleşimi dışında tüm kategorilerde QSO uyarı yardımının kullanımına izin verilir.

A. Tek Operatör Kategorileri: Bir kişi (operatör) tüm çalıştırma ve kayıt fonksiyonlarını gerçekleştirir. Bant değişimlerinde sınır yoktur. Herhangi bir zamanda yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir.

1. Tek Operatör Yüksek Gücü (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir .

2. Tek Operatör Düşük Güç (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir .

3. Tek Operatör QRP (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 5 watt'ı geçmemelidir .

B. Tek Operatör Bindirme Kategorileri: Gereksinimleri karşılayan herhangi bir Tek Operatör katılımcısı AYRICA Cabrillo günlük dosyası başlığına uygun CATEGORY-OVERLAY satırını ekleyerek aşağıda gösterilen kategorilerden birine girebilir. Bindirme kategorisi girişleri sonuçlarda ayrı ayrı listelenecek, Tüm Bantlar olarak puanlanacak ve Yüksek Güç ve Düşük Güç (QRP dahil) olarak gruplandırılacaktır.

1. Tribander/Tek Eleman (TB-WIRES): Yarışma sırasında bir katılımcı 10, 15 ve 20 metre boyunca sadece bir (1) tribander (vericiden antene tek bir besleme hattı olan herhangi bir tip) kullanacak ve 40, 80 ve 160 metrede tek elemanlı antenler. Bu kategoride ayrı alıcı antenlere izin verilmez.

2. Rookie (ROOKIE): Bu kategoriye girmek için operatörün yarışma tarihinde üç (3) yıl veya daha az bir radyo amatörü lisansı almış olması gerekir. SOAPBOX alanında operatörün ilk ehliyet aldığı tarih belirtilmelidir . Daha önce yayınlanmış herhangi bir CQ yarışmasında plaket kazanan bir operatör Çaylak kategorisi için uygun değildir.

3. Klasik Operatör (KLASİK): Katılımcı yalnızca bir telsiz kullanacak ve 48 saatin 24'üne kadar çalışabilir - kapalı süreler, hiçbir QSO'nun kaydedilmediği en az 60 dakikadır. Günlük 24 saatten fazla çalışma gösteriyorsa, bindirme puanı için yalnızca ilk 24 saat sayılacaktır. Yarışma süresince herhangi bir türde QSO uyarı yardımının kullanılması yasaktır (bkz. kural IX.B). İletim sırasında almak da yasaktır.

4. Gençlik (GENÇ): Operatör, yarışmanın başlangıcında 25 yaşında veya daha gençti. SOAPBOX alanında doğum yılını belirtin.

C. Çoklu Operatör Kategorileri (yalnızca All Band): Resmi yarışma döneminde final skoruna birden fazla kişi katkıda bulunabilir. İletilen sinyal sayısına veya konum sayısına göre kategori seçin

1. Tek Verici (ÇOKLU BİR): Herhangi bir zamanda yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir. Herhangi bir saat içinde (00 ila 59 dakika) maksimum on (10) bant değişikliği yapılabilir. Örneğin, 20 metreden 40 metreye ve sonra tekrar 20 metreye geçiş, iki bant değişikliği olarak sayılır. Tüm günlük için tek bir seri numarası dizisi kullanın.

a. Yüksek güç. İletilen her sinyalin toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir .

b. Düşük Güç. İletilen her sinyalin toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir .

2. İki Verici (ÇOKLU İKİ): Herhangi bir zamanda iki farklı bantta maksimum iki iletilen sinyale izin verilir. Her iki verici de herhangi bir istasyonda çalışabilir. Hangi vericinin kullanıldığına bakılmaksızın, bir istasyon bant başına yalnızca bir kez çalıştırılabilir. Günlük, her bir QSO'yu hangi vericinin yaptığını belirtmelidir (CQ yarışmaları için CABRILLO QSO şablonunun 81. sütunu). Her verici herhangi bir saat içinde (00 ila 59 dakika) maksimum sekiz (8) bant değişikliği yapabilir. Her bant için ayrı bir seri numarası dizisi kullanın. İletilen her sinyalin toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir .

3. Çoklu Verici (ÇOKLU SINIRSIZ): Herhangi bir zamanda bant başına bir tane olmak üzere maksimum altı iletilen sinyal. Altı bant aynı anda etkinleştirilebilir. Her bant için ayrı bir seri numarası dizisi kullanın. İletilen her sinyalin toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir .

4. Dağıtılmış Çoklu Verici (ÇOKLU DAĞITILMIŞ): Farklı konumlardaki istasyonlardan herhangi bir zamanda bant başına bir tane olmak üzere maksimum altı iletilen sinyal. Tüm ekipman (vericiler, alıcılar, amplifikatörler, antenler vb.), uzaktan kontrol edilen ekipman dahil olmak üzere aynı DXCC varlığı ve CQ Bölgesinde bulunmalıdır. Altı bant aynı anda etkinleştirilebilir. Her bant için ayrı bir seri numarası dizisi kullanın. İletilen her sinyalin toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir . Cabrillo günlük başlığı aşağıdaki satırları içermelidir: CATEGORY-OPERATOR: MULTI-OP, CATEGORY-STATION: DISTRIBUTED. Kurallar XE, XF ve XG bu kategori için geçerli değildir.

D. Checklog: Log kontrolüne yardımcı olmak için gönderilen girdi. Girişin sonuçlarda bir puanı olmayacak ve günlük kamuya açıklanmayacak.

VII. ÖDÜLLER:
Tek bantlı bir log yalnızca tek bantlı bir ödül için uygun olacaktır.

A. Plaketler , bir dizi kategoride en iyi performansı takdir etmek için verilir. Plaketlerin ve sponsorların güncel listesini < www.cqwpx.com/plaques/ > adresinde görüntüleyin.

Katılım başına sadece bir plaket verilecektir. Dünya plaketi kazanan bir istasyon alt alan ödülü olarak değerlendirilmeyecektir. Bu ödül, eğer giriş sayısı ödülü haklı çıkarırsa, o alan için ikinciye verilecektir.

B. Sertifikalar: Elektronik sertifikalar, zamanında giriş yapan herkes için indirilebilir hale getirilecektir.

VIII. KULÜP YARIŞMASI:
Kulüp puanı, üyeler tarafından gönderilen günlüklerden alınan toplam puandır. İki ayrı kulüp yarışma kategorisi vardır.

A. ABD Kulüpleri: Katılım, kulüp bölgesinin merkezinden 250 millik bir yarıçap içinde ikamet eden kulüp üyeleriyle sınırlıdır.

B. DX Kulüpleri: Katılım, YA kulübün bulunduğu DXCC ülkesinde VEYA kulübün merkezinden 400 km yarıçaplı bir daire içinde ikamet eden kulüp üyeleriyle sınırlıdır.

C. Genel Kulüp Kuralları:
Ulusal organizasyonlar (örn. JARL, REF veya DARC) kulüp yarışması için uygun değildir.
Tek operatörlü girişler yalnızca bir kulübe katkıda bulunabilir. Çok operatör puanları, operasyona katılan kulüp üyelerinin sayısının yüzdesi olarak birden fazla kulübe tahsis edilebilir. Günlük girişi, tam kulüp adını (ve çoklu işlemse kulüp tahsislerini) hecelemelidir.
Bir kulübün sonuçlarda listelenmesi için en az dört günlük alınması gerekir. Kontrol günlüğü girişleri kulüp puanı için sayılmaz.
“İkamet etmek” kelimesi şu şekilde tanımlanacaktır: Daimi veya sürekli ikamet etmek veya bir kişinin sabit, daimi ve asıl meskeni olarak yasal amaçlarla bir yeri işgal etmek.
IX. TERİMLERİN TANIMLARI:
A. İstasyon konumu: Tüm vericilerin, alıcıların, yükselticilerin ve antenlerin bulunduğu alan. Tüm vericiler, alıcılar ve amplifikatörler 500 metre çapında tek bir daire içinde olmalıdır. Antenler, RF iletim hatları ile vericilere, alıcılara ve yükselticilere fiziksel olarak bağlanmalıdır.

B. QSO bulma yardımı: Operatöre bir sinyalin çağrı işareti veya çarpan tanımlamasını sağlayan herhangi bir teknolojinin veya başka bir kaynağın kullanılması. Bu, bir CW kod çözücünün, DX kümesinin, DX tespit web sitelerinin (örneğin, DX Summit), yerel veya uzak çağrı işareti ve frekans kod çözme teknolojisinin (örneğin, CW Skimmer veya Reverse Beacon Network) kullanımını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir veya diğer bireyleri içeren işletme düzenlemeleri.

X. TÜM KATILIMCILAR İÇİN GENEL KURALLAR:
A. Katılımcılar, sundukları puanları etkileyebilecek herhangi bir aktivite gerçekleştirirken seçtikleri kategorinin sınırları dahilinde hareket etmelidir.

B. Her giriş için farklı bir çağrı işareti kullanılmalıdır. Katılımcının puanına yardımcı olmak için yalnızca katılımcının çağrı işareti kullanılabilir.

C. Herhangi bir bantta seçilen kategorinin toplam çıkış gücü sınırlamasını aşmayın. Herhangi bir zamanda herhangi bir banttaki toplam çıkış gücü, aktif amplifikatörün/amplifikatörlerin son çıkışında ölçülür.

D. Kendi kendini tespit etmeye veya tespit edilmeyi istemeye izin verilmez.

E. Tüm işlemler bir istasyon konumundan yapılmalıdır. Tüm vericilerin, alıcıların ve antenlerin fiziksel konumu tek bir istasyon konumundaysa, uzaktan çalıştırmaya izin verilir. Uzaktan çalıştırılan bir istasyon, tüm istasyon lisansı, operatör lisansı ve kategori sınırlamalarına uymalıdır. Kullanılan çağrı işareti, istasyonun bulunduğu yerin Düzenleyici Makamı tarafından verilmiş veya izin verilmiş olmalıdır.

F. İstasyon konumu dışındaki uzak alıcılara izin verilmez.

G. Bir bantta herhangi bir zamanda yalnızca bir sinyale izin verilir. Aynı bant üzerinde iki veya daha fazla verici bulunduğunda, aynı anda birden fazla sinyali önlemek için bir donanım cihazı KULLANILMALIDIR.

H. Bir bantta iki veya daha fazla frekansta değişen CQ'lara izin verilmez.

I. Tüm iletişim talepleri, çağrılara verilen yanıtlar ve çağrı işaretlerinin ve yarışma değişimlerinin kopyalanması, yarışma süresi boyunca yarışmanın mod ve frekansları kullanılarak gerçekleştirilmelidir.

J. Herhangi bir veri tabanı, kayıt, e-posta veya QSO'ları teyit etmek için diğer yöntemler kullanılarak yarışmadan sonra kaydedilen çağrı işaretleri ve değiş tokuşların düzeltilmesine izin verilmez.

K. Kaydedilen çağrı işaretleri, QSO sırasında katılımcılar tarafından kablosuz olarak değiştirilenlerle aynı olmalıdır.

L. ITU Bölge 1 istasyonları için: SSB (telefon) yarışması hafta sonu boyunca 7200 KHz'in üzerinde 40m bandında iletim yapılmasına izin verilmez.

M. İTÜ Bölge 1 istasyonları için: Yarışma hafta sonlarında 1810 KHz'in altında iletim yapılmasına izin verilmez.

XI. GÜNLÜK TALİMATLARI:
Tüm katılımcılar için günlüklerin elektronik olarak sunulması gerekir .

A. Günlük, her kişi için aşağıdakileri GÖSTERMEK ZORUNDADIR: UTC'de doğru tarih ve saat, frekans (veya bant), çalışılan istasyonun çağrı işareti, gönderilen santral ve alınan santral. Gerekli tüm bilgileri içermeyen bir günlük, Checklog'a yeniden sınıflandırılabilir. Kişiler, tamamlandıktan hemen sonra günlüğe kaydedilmelidir. Dünya, Kıta ve ABD ödülleri için yarışan istasyonlar, kayıttaki tüm temaslar için doğru frekansları sağlamalıdır.

B. Tek bantlı katılımcılar , diğer bantlarda olsa bile, yarışma süresince yapılan tüm temasları dahil etmek zorundadır . Sadece Cabrillo başlığında belirtilen bantta yapılan temaslar puanlama amacıyla dikkate alınacaktır. Yalnızca bir bantta kişileri olan günlükler, tek bantlı girişler olarak sınıflandırılacaktır.

C. CABRILLO dosya formatı, günlükler için standarttır. CABRILLO dosya başlığının doldurulmasıyla ilgili ayrıntılı talimatlar için www.cqwpx.com/cabrillo.htm adresine bakın. Başlığın doğru doldurulmaması, girdinin yanlış kategoriye yerleştirilmesine veya Kontrol Günlüğü olarak yeniden sınıflandırılmasına neden olabilir. Not: ABD istasyonları, CABRILLO başlığında istasyon konumunu belirtmelidir (örneğin, LOCATION: OH).

D. Web yüklemesi, günlük göndermenin tek yöntemidir. Günlüklerin web'e yüklenmesi < www.cqwpx.com/logcheck/ > adresinde mevcuttur. Alınan tüm günlükler e-posta yoluyla onaylanacaktır. Alınan günlüklerin listesi < www.cqwpx.com adresinde bulunabilir. >

E. CABRILLO OLMAYAN elektronik günlükler için talimatlar: Bir CABRILLO format günlüğü gönderemiyorsanız, lütfen başka bir format gönderme konusunda yardım için Yarışma Direktörü ile iletişime geçin.

F. Giriş Onayı: Alınan tüm günlükler e-posta ile onaylanacaktır. Alınan günlüklerin listesi < www.cqwpx.com adresinde bulunabilir. >.

G. Log geri çekme: Bir katılımcı, log son teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde herhangi bir nedenle sunulmuş log'u geri çekebilir. Talimatlar için Yarışma Direktörü ile iletişime geçin.

XII. GÜNLÜK SON TARİHİ:
A. Tüm girişler, yarışmanın bitiminden sonra BEŞ (5) GÜN İÇİNDE gönderilmelidir: SSB günlükleri en geç 2359 UTC 1 Nisan 2022, CW günlükleri en geç 2359 UTC 3 Haziran 2022. Son başvuru tarihinden sonra bir girişin yeniden gönderilmesi sonuçlanacaktır. içinde geç bir günlük olarak kabul ediliyor.

B. < direktör@cqwpx.com > adresine e-posta ile bir uzatma talep edilebilir . Talep, meşru bir neden belirtmeli ve günlük kaydının son tarihinden önce alınmalıdır. Uzatmalar yalnızca Yarışma Direktörü tarafından onaylandıktan sonra verilir.

C. Son teslim tarihinden sonra gönderilen günlükler sonuçlarda listelenebilir, ancak ödül için uygun değildir.

XIII. YARGILAMAK:
CQ WPX Yarışma Komitesi, yarışma girişlerini kontrol etmek ve karara bağlamaktan sorumludur. Katılımcıların kurallara ve en iyi amatör radyo uygulamalarına uymaları beklenmektedir. Müsabaka kurallarının ihlali veya sportmenlik dışı davranış, Komite tarafından disiplin cezası verilmesine neden olabilir.

A. Sportmenlik Dışı Davranış: Sportmenlik dışı davranış örnekleri aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Telefon, İnternet, anlık mesajlaşma, sohbet odaları, VoIP, sosyal medya veya web siteleri gibi amatör olmayan HERHANGİ bir radyo aracını kullanarak yarışma sırasında herhangi bir kişiyi DÜZENLEMEK veya ONAYLAMAK.
Katılımcı tarafından lisans sınırlamaları dışındaki frekanslarda yapılan aktarımlar.
Bant değişikliği veya kapalı zaman kurallarını karşılamak için günlükte değiştirme süreleri.
Aşırı doğrulanamayan QSO'lar veya doğrulanamayan çarpanlar için kredi almak.
Aşırı bant genişliğine sahip sinyaller (örn. sıçrama, tıklama) veya diğer bantlarda harmonikler.
Çalışan istasyonlar, çağrı işaretlerini göndermeden 3'ten fazla kişi oluşturuyor.