Gönderen Konu: MOSFET KONTROLLÜ AYARLI GÜÇ KAYNAĞI 55 V - 20A Yüksek Güç ve Akım / Otomatik Fan  (Okunma sayısı 3335 defa)

Çevrimdışı TA5FA

Hocam bu genci zaman zaman takip ederim. Malezya ve Endonezya Youtuberlarının yaptığı videoları kopyalasa da Türkçe olması büyük avantaj ve iyi.
Ah birde Video başlığındaki Amperleri test ettiğini görebilsek ama nafile  üj-bej amperlik yükleri bağlayıp geçiyorlar ve test bitiyor. Ama 20A yük ortada yok !!

Çok az bilgiye sahip insanlar da başına geçip 20A çıkış gücü almaya çalışıyor sonu hüsran tabii ki. Bu video özelinde değil tüm youtuberlerin genel anlayışı ve davranışı maalesef.

Sağlıcakla kalınız
73

https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA1LC

Çok az bilgiye sahip insanlar da başına geçip 20A çıkış gücü almaya çalışıyor sonu hüsran tabii ki. Bu video özelinde değil tüm youtuberlerin genel anlayışı ve davranışı maalesef.

Maalesef öyle. Atlamadan hop diyenlerden.  Fol yok yumurta yok ama internet var:)
 Yük konusuna gelince 8 adet 5,1 om karbon drenç su içinde kullanılabilinir.
  Bir bardak suyu veya fazlasını kaynatır ise adaptör işe yarar.
Sebebine gelince videodaki ampulün drenci isininca yükseliyor yanıltıcı olabilir. Zaten kullanılan malzeme de ortada.

Çevrimdışı TA3AS

Daha derli toplu ve güvenilir bir şema.
Sitesinde sprintlayout çizimide var

Çevrimdışı TA8A

Kıymetli Arkadaşlar,

Lütfen, internette bulduğunuz her bilginin doğru olduğunu kabul etmeyiniz. Güç kaynağının youtube videosunda şeması da verilmiş. Aşağıya ekledim. Devrede bir çok hata bulunmaktadır. Eğer youtube'da yorumları okursanız arkadaşlar kibarca hataları yazmışlar zaten. Bu devre gerilim ayarı yapan bir devredir. Gerilim regülasyonu YOKTUR!. O sebeple bu devre bir güç kaynağı DEĞİLDİR. Fan devresi hatalıdır.

Size güç kaynağı gerekliyse Serdar beyin şemasını verdiği devreyi yapabilirsiniz. En azından bu devre bir güç kaynağı devresidir.

Sağlıcakla kalınız. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA1LC

Daha derli toplu ve güvenilir bir şema.
Sitesinde sprintlayout çizimide var
  Role koruması olası gecikmeden dolayı güvenilir değil.
 Örneğin uA723 te ayarlanabilir çıkış akım sınırlaması var örneğin 20 Amper. Çıkış (DC13,8 V) klemanslarına bağlı tristör gelen daha yüksek voltaj nedeniyle tetiklenince herşey kapanıyor. Tristörün hızı neyse. Bilenler bilir zaten bilmeyenler için yazıyorum.

Piyasada satılan trafolarda durum nedir bilmiyorum.
Yükte ve boşta iken AC çıkış gerilimi en az değişen Trafo kullanılması lazım. Transistörlere zarar veren bu oynaklıktır. 

Çevrimdışı TA3AS

Örneğin uA723 te ayarlanabilir çıkış akım sınırlaması var örneğin 20 Amper.
Aşağıda kırmızı yuvarlak içine aldım.

Çıkış (DC13,8 V) klemanslarına bağlı tristör gelen daha yüksek voltaj nedeniyle tetiklenince herşey kapanıyor. Tristörün hızı neyse. Bilenler bilir zaten bilmeyenler için yazıyorum.Role koruması olası gecikmeden dolayı güvenilir değil.
Röle konusu "over voltage protection" için. Tristörlü devrelerde birde sigorta kullanılır. Tristör kısa devre edince sigorta atar . Sigorta hangi hızda atar oda tartışma konusu olur.
Ayrıca tristör -sigorta çözümü kullanılacaksa bahsekonu akıma dayanacak tristör kullanmanız gerekir ki tristörde uçmasın.
Elbette 723'lü devrelerde güzeldir ve kanıtlanmıştır...
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2022, 01:57:59 Gönderen: TA3AS »

Çevrimdışı TA1LC

Serdar bey  her türlü olur olmasına da bilmediğim birşeyi önermem.  Sadece bildiğim ve iyi sonuç aldığımı paylaşırım öneririm.
Bu tür üç beş transistörlü regüleleri 80 lerde 90 larda meslekte çok gördüm hep para kazandırıyorlardı bilmiyorum nedenini.
 Siz yapın sonrasında tavsiye edersiniz veya etmezsiniz tecrübe paylaşarak.  İkincisi de BİR ŞEY imal ederken niye imal ediliyor? İhtiyaçınızı karşılamak için veya birşeyler öğrenmek için mi? İşimizi görecek bir cihaz ve iyi kaliteli malzemeye yapılan masraf göz önünde bulundurulursa daha iyisi bilinen bir yolda gitmek. Ama siz deneme yanılma birşeyler ögrenme yolunda giderseniz ozaman benden bukadar fazla birşey diyemem.

Çevrimdışı TA2GC

MosFet'ler bana asla güven vermemiştir,daha çok iyi bir anahtarlama elemanınıdır,
iyi bir Bipolar transistör gibi rigid davranamamaktadır,
Seri regulator olarak Lineer bölgede zorlanarak çalışmaktadır,
Lineer durumda Dissipation Factor'u sınıra yakın ısılara ulaşır,
benim şahsi fikrim 10 küsür bin TL vererek aldığım telsizimi bu yapıya teslim etmem.